Sprzątanie po budowie – jak to zrobić szybko i tanio?
Koniec budowy. Marzysz, żeby wejść do wykończonego domu, w którym usiądziesz, żeby pierwszy raz napić się kawy. Niestety czeka na Ciebie jeszcze mnóstwo pracy. Konieczność to sprzątanie po budowie. Od czego zacząć? Zatrudnić ekipę czy zrobić to samodzielnie? Podpowiadamy!
O czym przeczytasz w artykule?
- Sprzątanie po budowie – samodzielnie czy z pomocą fachowców?
- Sprzątanie po budowie – cena za m2
- Od czego zacząć sprzątanie po budowie?
- Jak posprzątać dom po budowie?
Sprzątanie po budowie – samodzielnie czy z pomocą fachowców?
Nim rozpoczniesz sprzątanie po budowie, zastanów się, czy w Twoim budżecie zmieści się jeszcze pomoc fachowców. Gruz, pył, ślady po zaprawie murarskiej – to wszystko potrafi skutecznie zepsuć pierwsze chwile po zobaczeniu ukończonego domu. Ekipa specjalistów szybko poradzi sobie z uprzątnięciem przestrzeni.
Dlaczego warto zatrudnić kogoś do sprzątania po budowie? To oczywiście ogromna oszczędność czasu i możliwość wejścia do wymarzonego domu w pełni gotowego, by w nim zamieszkać. To jednak nie wszystko. Specjaliści mają zarówno wiedzę, jak i odpowiednie narzędzia i preparaty, żeby szybko i jednocześnie w bezpieczny sposób pozbyć się zabrudzeń. Dzięki temu nie musisz martwić się zarysowaniami powierzchni czy nieestetycznymi śladami po preparatach, na przykład odbarwieniami.
Sprzątanie po budowie samodzielnie to czasochłonne wyzwanie. Z drugiej jednak strony, gdy budżet nie pozwala na zatrudnienie specjalistów, nie ma innego wyjścia. Odpowiedni plan na pracę i skorzystanie z właściwych akcesoriów pomoże Ci uporać się z pozostałościami po ekipie budowlanej.
Sprzątanie po budowie – z pomocą czy samodzielnie?
- Dzięki ekipie fachowców masz pewność, że materiały nie zostaną uszkodzone, a sprzątanie przebiegnie błyskawicznie.
- Od razu wejdziesz do domu gotowego do zamieszkania.
- Jeśli jednak budżet na to nie pozwala, podejmij się sprzątania samodzielnie – z planem i odpowiednimi produktami nie musi być to trudne wyzwanie.
Sprzątanie po budowie – cena za m2
Trudno jest jednoznacznie wskazać, ile będzie kosztować sprzątanie po budowie. Cena za m2 zależy bowiem od tego, jakie dokładnie prace zlecisz specjalistom. Usunięcie gruzu, czyszczenie przestrzeni z pyłu, mycie podłóg i okien to tylko część oferty fachowców. Możesz spotkać się z wyliczeniem kwoty za godzinę, a także cen za konkretny rodzaj usługi.
Najlepszym sposobem, żeby dowiedzieć się, ile kosztuje sprzątanie w domu, jest poszukiwanie firm z Twojego regionu w sieci i odezwanie się do każdej z nich. Dzięki temu porównasz kilka ofert i wybierzesz tę najlepszą. Przyjmuje się, że cena za m2 może wynosić mniej więcej 10–30 zł, jednak zawsze będzie zależna od rodzaju pracy do wykonania.
- Cena za m2 sprzątania po budowie może się różnić w zależności od rodzajów prac zleconych specjalistom. Warto sprawdzić kilka firm w regionie i porównać ich oferty.
Od czego zacząć sprzątanie po budowie?
Nie możesz sobie pozwolić na pomoc ekipy? Wolisz samodzielnie uporać się z usunięciem zabrudzeń po remoncie? Musisz ustalić odpowiednią kolejność sprzątania. Warto rozpocząć od pozbycia się największych pozostałości po pracach ekipy budowlanej. Ważne jest usunięcie gruzu oraz pozostałości materiałów, na przykład resztek płytek tarasowych.
Od czego zacząć sprzątanie wewnątrz domu? Ważne jest, żeby pracować etapami, rozpoczynając od najwyżej kondygnacji w Twoim domu. Pozbądź się wszystkich resztek po remoncie, ewentualnych opakowań po farbach i narzędzi. Sprawdź też, co warto zachować. Zazwyczaj zostaje sporo płytek, które kupuje się na zapas. Je oczywiście pozostaw w garażu, żeby w przyszłości mieć choć kilka sztuk na ewentualną wymianę.
Ważne jest, żeby zachować taką kolejność sprzątania, w której najpierw czyścisz przestrzeń na sucho, a dopiero potem na mokro. Wyobraź sobie usuwanie pyłu z podłogi od razu mopem. Cały kurz roztarłby się i trudniej byłoby go później doczyścić. Ostre kawałki podczas przesuwania po nich mopem czy ścierką mogłyby zarysować podłogę.
Sprzątanie w domu stanie się łatwiejsze, jeśli użyjesz odkurzacza przemysłowego. Przy pomocy takiego sprzętu szybko uporasz się z usunięciem odpadów, które powstały po obróbce różnych materiałów, na przykład drewna. Odkurzysz pył po szlifowaniu ścian, docinaniu paneli czy płytek. Urządzenie możesz wypożyczyć.
Od czego zacząć sprzątanie po budowie?
- Usuń to, co największe i najbardziej przeszkadza – gruz i resztki materiałów.
- Posegreguj, co będzie jeszcze przydatne – jeśli zostały jakieś płytki podłogowe, pozostaw je sobie, ponieważ w przyszłości trudno będzie znaleźć taką samą serię, gdyby jeden z kafelków się uszkodził i wymagał wymiany.
- Zachowaj kolejność sprzątania, w której najpierw zbierasz zabrudzenia na sucho, a dopiero później na mokro.
- Nim zaczniesz czyścić podłogę mopem, odkurz ją, żeby nie rozcierać pyłu i nie narażać powierzchni na zarysowania.
- Podczas sprzątania przyda Ci się odkurzacz przemysłowy, który ułatwi pracę.
Od czego zacząć sprzątanie po budowie?
Żeby sprzątanie domu przebiegało sprawnie, musisz przygotować sobie odpowiednie narzędzia i preparaty. Oprócz wspomnianego wcześniej odkurzacza przemysłowego przyda Ci się również drabina, szczególnie jeśli masz wysokie okna. Przeszklenia będą przecież wymagały dokładnego wyczyszczenia.
Przygotuj miękkie ściereczki, na przykład z mikrofibry, a także gąbki nierysujące powierzchni. Przydadzą Ci się również mop z wiadrem, szufelka do zamiatania, ściągaczka do szyb, mocne i duże worki na śmieci. Pamiętaj też o rękawiczkach, żeby chronić dłonie przed preparatami, które także będą Ci potrzebne. Dopasuj je do tego, jakimi materiałami jest wykończone wnętrze domu.
Ważna jest kolejność sprzątania w pomieszczeniu. Rozpocznij od tych elementów, które znajdują się najwyżej. Najpierw usuń kurz z lampy, a później schodź niżej. Dokładnym czyszczeniem podłogi na mokro zajmij się na koniec, jednak już na początku możesz odkurzyć ją odkurzaczem przemysłowym, żeby nie roznosić niepotrzebnie zabrudzeń.
Gdy lampy będą czyste, rozpocznij odkurzanie ścian. Może Ci się to wydawać niepotrzebne, jednak w porach zbiera się mnóstwo drobin, których warto się pozbyć. Wystarczy, że przejedziesz szczotką odkurzacza od góry do dołu.
Po usunięciu zabrudzeń ze ścian przychodzi czas na zajęcie się oknami. Wystarczy, że wykorzystasz preparaty stworzone właśnie do przeszkleń, a także ściągaczkę do szyb. Ewentualnych pozostałości farby na oknach pozbędziesz się przy pomocy rozpuszczalnika. Pamiętaj również o umyciu drzwi.
Czas na podłogę, na której jest zdecydowanie najwięcej zabrudzeń. Odkurz ją, ale wcześniej zbierz na zmiotkę ewentualne większe fragmenty zanieczyszczeń, żeby nie uszkodzić mechanizmu urządzenia. Przyłóż się do odkurzania w miejscach łączenia ściany z podłogą. Gdy będzie dokładnie odkurzone, możesz rozpocząć czyszczenie na mokro.
Te same czynności powtórz we wszystkich pomieszczeniach. Pamiętaj, żeby łazienkę zostawić sobie na koniec. To tam będziesz przecież wylewać brudną wodę czy czyścić narzędzia.
Jak posprzątać po budowie?
- Żeby sprzątanie domu przebiegło bez większych trudności, potrzebujesz odpowiednich specyfików i akcesoriów.
- Przydadzą Ci się: drabina, ściereczki z mikrofibry, gąbki, szufelka, mop, ściągaczka do szyb, worki na śmieci.
- Rozpocznij sprzątanie od górnych części pomieszczenia – wyczyść oprawy oświetleniowe.
- Odkurz ściany, przesuwając szczotkę od góry do dołu.
- Umyj okna preparatem do szyb.
- Pozbądź się zanieczyszczeń z drzwi.
- Większe zabrudzenia z podłogi zbierz na zmiotkę, a następnie odkurz pył.
- Możesz przystąpić do czyszczenia powierzchni na mokro.
- Czyszczenie łazienki pozostaw sobie na koniec, ponieważ będziesz tam często, żeby wymienić wodę w wiadrze od mopa czy wyczyścić narzędzia.
piątek, 12 kwiecień 2024 12:03