Spuchnięte panele – co zrobić? Sprawdzony sposób na spuchnięte panele
Panele są popularnym sposobem na wykończenie podłogi. Niestety zdarza się, że dość szybko tracą estetyczny wygląd, na przykład wskutek zalania podłogi wodą. Czy jedynym sposobem na pozbycie się brzydkich śladów jest wymiana okładziny? Zdecydowanie nie! Podpowiadamy, jak uratować spuchnięte panele.
O czym przeczytasz w artykule?
- Spuchnięte panele – skąd bierze się ten problem?
- Spuchnięte panele – co zrobić?
- Spuchnięte panele – żelazko może je naprawić!
- Zalane panele – czy da się wymienić jedną sztukę?
Spuchnięte panele – skąd bierze się ten problem?
Panele mają atrakcyjną cenę, są łatwe w montażu i dostępne w różnorodnych wariantach, co sprawia, że wybiera je mnóstwo osób. Okładzina jest jednak dość wrażliwa, przede wszystkim na wilgoć. Spuchnięte panele od wody to dość częsty problem. Nieestetyczne wybrzuszenia mogą się pojawić w wyniku różnych sytuacji.
Zalane panele na łączeniach to problem, którego można się spodziewać w salonie połączonym z kuchnią. Niechcący wylany napój pozostający zbyt długo na okładzinie może się przyczynić do wystąpienia problemu. Gorsze są jednak sytuacje, w których regularnie w jednym miejscu pojawiają się mokre przedmioty, na przykład buty.
Ogromne szkody może też wyrządzić wylanie pralki lub zmywarki, zwłaszcza jeśli wydarzy się pod Twoją nieobecność. Tak duże ilości wody utrzymujące się na okładzinie przez kilka godzin mogą sprawić, że zalane panele będą już nie do odratowania. Zdarzają się jednak sytuacje, w których możesz uratować spuchnięte panele od wody.
Zalane panele na łączeniach to nie jedyna przyczyna wybrzuszania się elementów okładziny. Może do tego dojść również wskutek źle wykonanego montażu. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możesz pożegnać wybrzuszone panele. Jak naprawić zniszczoną okładzinę? Poniżej poznasz na to sposoby.
Dlaczego pojawiają się wybrzuszenia na panelach?
- Mogą wystąpić, jeśli w jednym miejscu często woda ma wpływ na okładzinę, na przykład w korytarzu, gdzie odstawiasz mokre buty,
- Czasem doprowadza do tego wylanie dużej ilości cieczy i nie usunięcie jej wystarczająco szybko,
- Wylanie zmywarki lub pralki grozi wybrzuszeniem się paneli, które trudno już będzie odratować,
- Zdarza się, że wybrzuszenia występują wskutek nieprawidłowego montażu.
Spuchnięte panele – co zrobić?
Zastanawiając się, co zrobić, żeby naprawić spuchnięte panele, warto wziąć pod uwagę zasadę: lepiej zapobiegać niż leczyć. Zwróć uwagę na miejsce, w którym odstawiasz buty w przedpokoju. Tuż przy drzwiach ustaw plastikową podkładkę. Najlepiej sprawdzi się model z podwyższonym rantem, który zapobiegnie wydostawaniu się uzbieranej wody na podłogę.
Zalane panele wycieraj od razu. To najważniejsze, co możesz zrobić, żeby uniknąć zniszczeń, które później będzie już zdecydowanie trudniej naprawić. Co zrobić po zalaniu paneli?
Rozpocznij od wytarcia ich przy pomocy papierowych ręczników. Dobrze chłoną one ciecz, dlatego pozwolą Ci sprawnie pozbyć się mokrej plamy. Zalane panele na łączeniach możesz potraktować suszarką. Warto to zrobić, jeśli woda dostała się właśnie w łączenia. Trudno byłoby wydobyć ją przy pomocy papierowego ręcznika czy bawełnianej ściereczki. Suszenie paneli suszarką to większa szansa na uniknięcie problemu z wybrzuszonymi elementami okładziny.
Co zrobić po osuszeniu podłogi? Dobry sposób na spuchnięte panele to ułożenie na ich powierzchni ciężkiej książki. Dodatkowo możesz zwiększyć jej ciężar, na przykład umieszczając na okładce butelkę z wodą lub hantle. Przedmioty pozostaw na panelach przez kilka godzin.
Wybrzuszone panele – jak naprawić?
- W przedpokoju postaw podkładkę na buty, żeby chronić panele przed wilgocią,
- Po zalaniu okładziny wycieraj ją natychmiast przy pomocy papierowych ręczników, które dobrze chłoną wodę,
- Suszenie paneli suszarką to również dobry sposób, żeby uniknąć wybrzuszeń,
- Po osuszeniu podłogi możesz ustawić na niej książki z obciążeniami – niech pozostaną tam na kilka godzin, co zapobiegnie powstaniu wybrzuszeń.
Spuchnięte panele – żelazko może je naprawić!
Prasowanie opuchniętych paneli to skuteczna metoda na poradzenie sobie z wybrzuszeniem. Jak przeprowadzić naprawę? Ten sposób na spuchnięte panele wymaga w pierwszej kolejności oczywiście wyczyszczenia mokrej plamy z okładziny. Jeśli po tym bąbel pozostaje widoczny, czas na prasowanie opuchniętych paneli.
Na okładzinie ułóż bawełnianą tkaninę. Jeśli jest cienka, złóż ją kilkukrotnie. Ułóż ją w miejscu wybrzuszenia. Żelazko ustaw na średnią moc i delikatnie przyłóż już rozgrzane urządzenie do ściereczki. Pamiętaj, żeby regularnie sprawdzać, czy nic złego nie dzieje się pod bawełnianą tkaniną.
Ta metoda na spuchnięte panele działa na niewielkich powierzchniach. Jeśli doszło do zalania pomieszczenia, woda utrzymywała się przez wiele godzin na okładzinie, to niestety najpewniej konieczna będzie wymiana paneli.
Prasowanie opuchniętych paneli – czy warto?
- To świetny sposób na pozbycie się wybrzuszeń,
- Po usunięciu mokrej plamy papierowymi ręcznikami możesz przystąpić do działania,
- Przygotuj bawełnianą tkaninę, którą ułożysz w miejscu wybrzuszenia,
- Ustaw żelazko na średnią moc,
- Gdy będzie rozgrzane, przyłóż do materiału,
- Regularnie sprawdzaj, czy pod tkaniną nie dzieje się nic złego,
- Jeśli ten sposób na spuchnięte panele nie pomoże, raczej konieczna będzie wymiana okładziny.
Zalane panele – czy da się wymienić jedną sztukę?
Jeśli po zalaniu paneli na ich powierzchni pozostał nieestetyczny ślad niemożliwy do usunięcia, możesz podjąć się wymiany jednej sztuki. Oczywiście do tego celu potrzebujesz zapasowego elementu okładziny. Po zakończeniu remontu nie warto więc wyrzucać pozostałości paneli, żeby w razie takich sytuacji mieć element na wymianę. Serie są bowiem czasem wycofywane.
Pierwszy krok to usunięcie zniszczonego elementu. Panel warto obrysować i wyciąć jego środek – w odstępie około 2 centymetrów od faktycznych krawędzi. Do nacięcia posłuży Ci przecinarka z prowadnicą. Nacięcie trzeba pogłębić przy pomocy ostrego noża. Następnie czas na wyjęcie reszty uszkodzonego panelu. Powierzchnię pod nim wyczyść – wykorzystaj do tego celu odkurzacz.
Kolejny krok to przygotowanie nowego panelu. Nie możesz od razu umieścić go wśród pozostałych, ponieważ ma pióra przeznaczone do łączenia elementów okładziny. Trzeba je usunąć. Na pióra sąsiadujących paneli nałóż klej do drewna, a następnie umieść w tym miejscu brakujący panel. Na etykiecie produktu znajdziesz informację, ile czasu potrzeba, żeby preparat dobrze związał.
Jak wymienić jeden panel?
- Wytnij panel – sam środek, zostawiając po około 2 cm krawędzi z każdej strony,
- Wykorzystaj do tego celu przecinarkę z prowadnicą,
- Następnie usuń delikatnie pozostałą część panelu,
- Oczyść podłogę znajdującą się pod wyjętym panelem,
- Przygotuj nową sztukę okładziny, usuwając wystające pióra,
- Na pióra sąsiadujących paneli zaaplikuj preparat klejący i umieść w tym miejscu nowy panel.
poniedziałek, 06 czerwiec 2022 09:33