Szybki i sprawdzony sposób, jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny
Rozpoczął się sezon grzewczy, a żeliwny kaloryfer w Twoim nie działa wydajnie? Najprawdopodobniej jest zapowietrzony. Z tym problemem możesz poradzić sobie samodzielnie. Podpowiadamy, jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny.
O czym przeczytasz w artykule?
- Zapowietrzenie grzejnika – czym się objawia?
- Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny? Co przygotować?
- Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny z termostatem?
Zapowietrzenie grzejnika – czym się objawia i dlaczego występuje?
Rozpoczął się sezon grzewczy, a Ty wciąż odczuwasz nieprzyjemny chłód? Powody mogą być różne, na przykład nieszczelne okna, jednak bardzo często to wina zapowietrzonego grzejnika.
Oznaką problemu jest nie tylko chłód w pokoju, lecz także odgłos szumienia lub bulgotania. Dotknij powierzchni kaloryfera i sprawdź, czy ciepło rozchodzi się równomiernie. Jeśli nie, to też objaw zapowietrzonego grzejnika.
Problem zapowietrzenia jest powszechny w przypadku żeliwnych kaloryferów. Warto więc wiedzieć, jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny w bloku. Praca nie zajmuje wiele czasu, nie jest też trudna, dlatego pomoc fachowców często okazuje się zbędna.
Zapowietrzenie może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest przedostawanie się powietrza z zewnątrz z powodu nieszczelności, na przykład zaworu. Do zapowietrzenia dochodzi również wskutek naturalnych reakcji chemicznych, które zachodzą rurach. Zdarza się, że powodem jest nieprawidłowe napełnienie instalacji, kiedy oprócz wody dostaje się do niej niechciane powietrze.
Dlaczego grzejnik się zapowietrza i jak to rozpoznać?
- Grzejnik może się zapowietrzyć wskutek naturalnych reakcji chemicznych zachodzących w rurach czy przez nieprawidłowe napełnienie instalacji lub przedostawanie się powietrza z zewnątrz w wyniku nieszczelności.
- Pierwszą oznaką jest brak odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu.
- Zwróć też uwagę na nieprzyjemne odgłosy, na przykład bulgotanie czy świszczenie.
- Oznaką zapowietrzenia może być nierównomierna powierzchnia grzania.
Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny? Co przygotować?
Zapowietrzony grzejnik nie działa wydajnie, a poza tym powietrze zawierające tlen może przyczynić się do stopniowego pojawiania się uszkodzeń. Odgłosy świszczenia czy bulgotania powodują dyskomfort. Z tych powodów warto wiedzieć, jak odpowietrzyć stary grzejnik żeliwny.
Rozpocznij od przygotowania potrzebnych akcesoriów i narzędzi. Potrzebna będzie miska i ręcznik – dzięki nim wypływająca z grzejnika, brudna woda nie poleci na podłogę. Niezbędne narzędzie to klucz nastawny, który zastosujesz do poluzowania śrubunku. Do przeprowadzenia odpowietrzania wystarczy Ci kilka lub kilkanaście minut.
Co przygotować do odpowietrzenia grzejnika?
- Miska i ręcznik – dzięki nim zapobiegniesz rozlewaniu się brudnej wody z grzejnika na podłogę.
- Klucz nastawny – to jego użyjesz do poluzowania śrubunku.
- Przygotuj sobie kilka minut – praca nie jest skomplikowana i nie trwa zbyt długo.
Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny z termostatem?
Masz już przygotowane potrzebne narzędzia? Czas dowiedzieć się, jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny z termostatem. Zacznij od zamknięcia zaworu. Ustaw pokrętło na pozycji 0 – dzięki temu odetniesz dopływ wody do grzejnika.
Pod kaloryfer podstaw miskę, możesz też umieścić szmatkę w pobliżu miejsca, w którym będziesz odkręcać śrubunek. Wykorzystaj klucz nastawny – posłuży Ci do poluzowania śrubunku znajdującego się między grzejnikiem a pokrętłem. Po delikatnym odkręceniu usłyszysz charakterystyczne syczenie, a z kaloryfera będzie wydobywać się też woda. To, ile dźwięk będzie trwał, jest zależne od stopnia zapowietrzenia grzejnika.
Kiedy syczenie ustanie, z grzejnika zacznie wyciekać sama woda. To znak, że należy ponownie dokręcić śrubunek. Po zakończeniu pracy ustaw termostat na wybraną pozycję i po chwili sprawdź, czy kaloryfer nagrzewa się równomiernie, a w pomieszczeniu zaczyna się robić przyjemnie ciepło. Jeśli grzejnik wciąż nie działa, problem może być poważniejszy i wymaga interwencji hydraulika.
Jak odpowietrzyć stary grzejnik żeliwny – krok po kroku:
- Zamknij zawór – ustaw pokrętło w pozycji 0, żeby zablokować dopływ wody do kaloryfera.
- Postaw miskę na podłogę, żeby uniknąć zalania jej brudną wodą.
- Odkręć śrubunek znajdujący się między pokrętłem a grzejnikiem.
- Usłyszysz syczenie, którego czas trwania jest uzależniony od stopnia zapowietrzenia grzejnika.
- Kiedy z kaloryfera przestanie się wydobywać nieprzyjemny dźwięk, a lecieć będzie sama woda, czas na ponowne dokręcenie śrubunku.
- Ustaw termostat na jedną z dostępnych pozycji i sprawdź, czy grzejnik nagrzewa się równomiernie.
środa, 08 czerwiec 2022 09:42