Tego nie rób, jeśli budujesz dom z kontenera - dekoportal.pl

Tego nie rób, jeśli budujesz dom z kontenera

09 Cze 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
dom z kontenera
Domki kontenerowe wykonywane są na bazie kontenera, który składa się ze stalowej ramy oraz ocynkowanej blachy.

Trend zmiany mieszkania na kawałek własnej ziemi się utrzymuje. Nieustannie rosnące ceny nieruchomości sprawiają, że wiele osób poszukuje alternatywy dla standardowego domu murowanego czy jego drewnianej wersji. Jedną z propozycji okazuje się dom z kontenera. Brzmi niczym coś niemożliwego? Dowiedz się, co to jest dom z kontenera morskiego i czy w takiej konstrukcji da się dłużej mieszkać.

O czym przeczytasz w artykule?

Dom z kontenera, czyli z czego?

Kontenery morskie to konstrukcje przeznaczone do przewożenia towarów po całym świecie. Występują w różnych rozmiarach, a wykonane są z wytrzymałej stali. Solidny materiał sprawia, że obiekt charakteryzuje się podwyższoną odpornością nawet na bardzo trudne warunki atmosferyczne.

Przy pomocy kontenerów morskich tworzy się wygodne i atrakcyjne cenowo przestrzenie magazynowe, a w ostatnim czasie na popularności zyskują również domki kontenerowe. Sprawdzają się zarówno jako BRI, czyli budynki rekreacji indywidualnej, jak i jednorodzinne, mieszkalne konstrukcje. Kontenery są też wykorzystywane do błyskawicznego tworzenia powierzchni biurowych.

Domki kontenerowe wykonywane są na bazie kontenera, który składa się ze stalowej ramy oraz ocynkowanej blachy. Jest wypełniany sztywnymi płytami PUR lub wełną mineralną. Wewnątrz stosuje się płyty gipsowo-kartonowe lub wiórowe. Jednym z etapów przygotowania kontenera do stworzenia z niego budynku mieszkalnego jest wycięcie otworów pod montaż okien i drzwi.

Mogłoby się wydawać, że dom z kontenera to rozwiązanie dla osoby, która poszukuje niewielkiej przestrzeni do mieszkania. Jest jednak zupełnie inaczej. Kontenery można ze sobą łączyć. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby zdecydować się na konstrukcję o dużym metrażu.

  • Domki z kontenerów powstają z obiektów, które pierwotnie są przeznaczone do transportu. Wypełnia się je wełną mineralną, płytami PUR, a także wycina otwory pod drzwi i okna.
dom z kontenera morskiego
Domki kontenerowe są atrakcyjne cenowo w porównaniu z budowanymi w tradycyjny sposób czy drewnianymi.

Dom z kontenera morskiego – co z elewacją i instalacjami?

Pewne wątpliwości może budzić wygląd zewnętrzny domu z kontenera morskiego. Jeśli obiekt jest ocieplony od wewnątrz, wystarczy odmalować blachę. Taki efekt Ci się nie podoba? Dom z kontenera morskiego może mieć dowolną elewację.

Konstrukcję warto ocieplić od zewnątrz, ponieważ pozwala to cieszyć się większą przestrzenią w środku oraz lepszą izolacyjnością akustyczną. Materiał ocieplający budynek zamaskujesz przy pomocy tynku cienkowarstwowego. Możesz również zastosować drewno – szczególnie trwałe i estetyczne jest egzotyczne, jednak tańszy okaże się świerk. Kolejna propozycja to panele elewacyjne.

Żeby dom z kontenera morskiego mógł naprawdę służyć do mieszkania, wymaga podłączenia do mediów. Wykonasz je tak samo jak w przypadku standardowego domu. Konieczna jest instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, grzewcza. W przypadku kontenerów ważna jest klimatyzacja, która zwiększy komfort przebywania w domku latem.

  • Dom z kontenerów morskich może mieć elewację z tynku cienkowarstwowego, drewna lub paneli elewacyjnych. W takim obiekcie podłączysz niezbędne media i zamontujesz klimatyzację.
domy z kontenerów
Dom z kontenera morskiego może mieć dowolną elewację.

Dom kontenerowy całoroczny – czy to możliwe?

Domki kontenerowe sprawdzają się jako budynki rekreacji indywidualnej. Można jednak stalowy obiekt wykorzystać, żeby skonstruować budynek mieszkalny jednorodzinny. Musi on spełniać wymagania dotyczące energooszczędności. Ważne są między innymi trzyszybowe okna.

Pamiętaj również, że dom kontenerowy całoroczny musi być tak skonstruowany, żeby wysokość pomieszczeń wynosiła co najmniej 2,5 m. Właśnie takie jest minimum określone w prawie dla budynków jednorodzinnych.

  • Dom kontenerowy całoroczny to możliwe rozwiązanie, ponieważ obiekt jest w stanie spełnić nowe normy dotyczące energooszczędności. Poza tym wewnątrz może mieć wymagane 2,5 m wysokości.
dom kontenerowy
Rozwiązanie zyskuje wielu zwolenników, jednak dla niektórych osób dużą wadą może być wygląd obiektu.

Domy z kontenerów – projekty i ceny

Interesuje Cię dom z kontenerów? Projekt zlecisz firmie zajmującej się takimi obiektami. Najczęściej przedsiębiorstwa mają już swoje gotowe propozycje. Oferują też możliwość wprowadzenia zmian. Z łatwością znajdziesz firmy, które przygotują dom z kontenerów w pełni, wyposażając go w niezbędne urządzenia i meble.

Jeśli zależy Ci na czasie, zdecyduj się na urządzony pod klucz, polski dom z kontenerów. Wolisz samodzielnie aranżować wnętrze obiektu? To też możliwe!

Dom w kontenerze zdobył popularność ze względu na atrakcyjną cenę. Trudno jednoznacznie wskazać koszt budynku, ponieważ ceny za różne materiały nieustannie się zmieniają, co ma bezpośredni wpływ na oferty.

Zastanawiasz się, ile mniej więcej może kosztować dom z kontenerów? Cena jest uzależniona między innymi od tego, czy obiekt jest nowy, czy używany. Ważne są metraż budynku i materiały wykorzystane na elewację oraz we wnętrzu. Możesz przyjąć, że za m2 zapłacisz około 3000 zł bez wykończenia w środku. Na dom z kontenerów o wielkości 100 m2 musisz przygotować od 200 do 300 tysięcy złotych.

  • Dom z kontenerów to koszt mniej więcej 3000 zł/m2. Cena zależy nie tylko od metrażu, lecz także materiałów na elewacji i wewnątrz, a także tego, czy kontener jest nowy, czy używany.
dom z kontenerów morskich
Żeby dom z kontenera morskiego mógł naprawdę służyć do mieszkania, wymaga podłączenia do mediów.

Samodzielny zakup kontenera – na co zwrócić uwagę?

Chcąc zmniejszyć koszt postawienia domu z kontenera, możesz zdecydować się na samodzielny zakup obiektu. W sieci znajdziesz takie oferty. Pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na kilka szczegółów podczas wybierania kontenera.

Co jest szczególnie ważne? Szczelność! Poza tym zwróć uwagę na rdzę. Jej niewielkie ślady są normalne, natomiast duże obszary korozji, to znak, że trzeba szukać dalej. Nie bez znaczenia jest zapach kontenera. Jeśli czuć w nim zgnilizną, kontynuuj poszukiwania.

Jeśli zdecydujesz się na kontener używany, sporo zaoszczędzisz. Z pewnością uda Ci się znaleźć obiekt wodoodporny, suchy, pozbawiony dziur.

  • Jeśli samodzielnie kupujesz kontener, sprawdź, czy nie jest w dużej mierze zardzewiały lub nieszczelny. Zwróć też uwagę na zapach.

Domki kontenerowe – wady i zalety

Wiesz już, czym wyróżnia się dom kontenerowy. Czas na podsumowanie. Poznaj wady i zalety rozwiązania, które zdobywa wśród inwestorów coraz większą popularność.

Zacznijmy od zalet. Domki kontenerowe są atrakcyjne cenowo w porównaniu z budowanymi w tradycyjny sposób czy drewnianymi. Bezsprzeczną zaletą jest szybkość powstawania takiego budynku. Czas realizacji może wynieść 4 tygodnie, więc inwestor błyskawicznie rozpocznie wykańczanie wnętrza obiektu.

Co ważne, kontener morski może posłużyć jako standardowy dom. Da się wykonać w nim niezbędne instalacje, zadbać o wysokość oraz spełnić wymagania dotyczące energooszczędności.

dom

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 09 czerwiec 2023 16:45

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.