Tynkowanie ścian wewnętrznych - najlepsze sposoby - dekoportal.pl

Tynkowanie ścian wewnętrznych - najlepsze sposoby

03 Lip 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
Tynkowanie ścian wewnętrznych

Tynkowanie ścian to element wykańczania mieszkania, którego nie sposób uniknąć. Polega na nałożeniu zaprawy/gipsu na ściany. Takie działanie pełni dwie podstawowe funkcje - ściany wyglądają ładniej i są zabezpieczone przed zanieczyszczeniami i wilgocią. Jakie są najlepsze sposoby na tynkowanie ścian? Sprawdź poniżej!


Czym właściwie jest tynkowanie?

Tynk można opisać jako warstwę z gipsu lub zaprawy, którą można pokryć nie tylko ściany, ale także sufity, filary czy kolumny. Wykorzystuje się go wewnątrz i na zewnątrz budynków. Tynk stanowi warstwę wykończeniową zabezpieczającą powierzchnię ścian. Jeśli jest nałożony w poprawny sposób, ściany cechują się idealnym pionem. Tynkowanie chroni ściany przed szkodliwym działaniem wilgoci i przedłuża żywotność. Tynk może zapewnić trwałą termoizolację.


Jakie rozróżniamy rodzaje tynków?

Najczęściej spotkać można następujące rodzaje tynków: tynk gipsowy, wapienny, cementowy, cementowo-wapienny, gipsowo-wapienny, gliniany, cementowo-gliniany i gliniano-gipsowy. Właściwie każdy z nich może być wykorzystany do tynkowania ścian wewnętrznych. To jaki rodzaj tynku wybierzesz, zależy od Ciebie, Twoich preferencji i potrzeb.


Tynki gipsowe, wapienne i gipsowo-wapienne

Tynk gipsowy powstaje z zaprawy bazującej na gipsie tynkarskim lub budowlanym. Pozwala uzyskać równą i gładką powierzchnię. Tynk gipsowy układa się jednowarstwowo. Najlepiej, gdy grubość warstwy tynku gipsowego nie przekracza 25 mm. Tynki gipsowe szybko schną, dobrze izolują ciepło i są odporne na ogień.

Tynk wapienny ma w składzie wapno hydratyzowane, co w praktyce oznacza, że łatwo taki tynk urabiać i nadawać mu pożądaną fakturę. Może przykryć pustaki, cegły i nawet stary tynk. Dobrze przepuszcza parę wodną i szybko się wiąże.

Tynki gipsowo-wapienne to połączenie zaprawy gipsowej z wapnem, które sprawia, że elementy stalowe rzadziej rdzewieją i są bardziej wytrzymałe na wilgotność powietrza. Poza tym, tego rodzaju tynki prezentują się naprawdę dobrze.


Tynki cementowe, cementowo-wapienne

Tynk cementowo-wapienny jest wytrzymały i odporny na działanie wilgoci. Tego typu tynki nadadzą się nie tylko jako tynki do ścian wewnętrznych - można z powodzeniem stosować je też na zewnątrz budynku. Występują w postaci drobnoziarnistej oraz gruboziarnistej. W mieszankach umieszcza się dodatki, dzięki którym poprawia się przyczepność tynku do podłoża. Tynki cementowe można stosować np. w celu wykonania szczelnej izolacji w łazience, kuchni czy w obszarze cokołu domu.


Tynki gliniane, cementowo-gliniane

Tynki cementowo-gliniane są wodoszczelne, łatwo się urabiają i szybko się utwardzają. Z nich również można korzystać i wewnątrz, i na zewnątrz. Na sam koniec warto dodać kilka słów o tynkach glinianych, dostępnych w postaci suchych mieszanek tynkarskich, wchłaniających wilgoć z powietrza i korzystnie wpływających na mikroklimat powietrza.

Tynkowanie ścian wewnętrznych

Tynkowanie ścian wewnętrznych - jaki sposób wybrać?

Możemy wybrać jeden z dwóch sposobów na tynkowanie ścian - nakładanie ręczne lub nakładanie maszynowe. Niezależnie od tego, czy postawimy na tynkowanie ręczne, czy maszynowe, musimy w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować podłoże. Musi ono być suche, nieprzemarznięte i nośne. Ważne, aby ściany były wolne od kurzu i wszelkich zanieczyszczeń, które potencjalnie mogłyby osłabić przyczepność masy tynkarskiej do ściany. Podłoże jest odpowiednio przygotowane? Pozostaje kwestia wyboru sposobu tynkowania.


Nakładanie ręczne

Nakładanie ręczne polega na nanoszeniu na ściany rozrobionej mieszanki kielnią i zacieraniu pacą. Do nakładania ręcznego można zatrudnić fachowca, ale też można spróbować podjąć się tego zadania samodzielnie. Trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią mieszankę, przygotować powierzchnię i wtedy przejść do tynkowania, które składa się z kilku etapów: nakładania, zaciągania, wyrównywania i gładzenia.

Podczas pierwszego etapu tynk nakłada się na ścianę przy użyciu pacy ze stali nierdzewnej i poziomuje się powierzchnię. Po nałożeniu tynku należy wyrównać powierzchnię zdecydowanymi, jednolitymi ruchami - wykorzystuje się do tego łatę tynkarską typu H. Kiedy tynk lekko zwiąże, przychodzi czas na usunięcie ewentualnych nierówności i wgłębień. Łata trapezowa przydaje się do tego doskonale. Z kolei szpachla powierzchniowa będzie potrzebna niedługo później, do usunięcia wszelkich wgłębień. Na końcu procesu należy zwilżyć powierzchnię ściany poprzez przecieranie pacą gąbkową, odczekać moment na pojawienie się mleczka gipsowego, na efekt zmatowienia i wtedy dokończyć wygładzanie.


Nakładanie maszynowe

Do tynkowania maszynowego wykorzystuje się agregaty tynkarskie.Metoda ta polega na mieszaniu w agregacie suchego materiału z odpowiednią ilością wody. Taka mieszanka jest później podawana wężem przez lancę natryskową na sufity i ściany. Tynki powstałe w ten sposób są zwykle lepszej jakości niż tynki ręczne. Nakładanie maszynowe sprawdzi się np. w przypadku tynków gipsowych, ze względu na szybkie wiązanie gipsu.

Agregaty tynkarskie sprawdzą się świetnie przy tynkowaniu dużych powierzchni. Na rynku dostępne są agregaty przystosowane do narzucania mas szpachlowych, gładzi czy klejów. Zbiorniki na mieszankę łatwo się czyści, co ma znaczenie szczególnie wtedy, gdy dzień po dniu korzystamy z różnych rodzajów tynków. Urządzenia posiadają pompowane koła, dzięki czemu możliwe staje się swobodne przemieszczanie agregatów w dowolne miejsce. Agregaty są stosunkowo niewielkie, nie są też ciężkie, więc operowanie pompą w trakcie prac wykończeniowych i budowlanych nie stanowi żadnego problemu.

Wykańczanie mieszkania

O czym warto pamiętać jeszcze przed rozpoczęciem tynkowania?

Przed tynkowaniem należy pamiętać o kilku kwestiach. Proces tynkowania można rozpocząć dopiero po 3 miesiącach od zakończenia stanu surowego, choć najlepszym wyjściem jest wstrzymanie się nawet do 6 miesięcy. Tynkowanie zacznij dopiero wtedy, gdy w budynku gotowa jest instalacja kanalizacyjna, wodna i centralnego ogrzewania.

Należy też poczekać do momentu, aż rozprowadzona zostanie instalacja elektryczna oraz gdy są już osadzone ościeżnice drzwiowe i okienne. Te trzeba przed rozpoczęciem tynkowania osłonić folią. Jeśli naszym celem jest tynkowanie nie tylko ścian, ale też sufitów - w pierwszej kolejności zawsze tynkujemy ściany. Tynkujemy gotowymi mieszankami przeznaczonymi do konkretnych podłoży. Składniki takich mieszanek zawsze są dokładnie odmierzane w wytwórni. Twoim zadaniem jest jedynie wymieszanie ich z wodą. Informacje o ilości potrzebnej wody zawsze widnieją na opakowaniu z mieszanką. Z etykiet można również dowiedzieć się jaką grubość tynku dobrać w zależności od produktu.

Pamiętaj, że niedopuszczalne są wykwity, pęknięcia oraz rysy. Jeśli na ścianie widnieją takie usterki, należy je usunąć przed tynkowaniem. Ściany powstałe z betonu komórkowego wymagają szczególnego przygotowania do tynkowania. Należy je dobrze zwilżyć i „potraktować” obrzutką z zaprawy składającej się z piasku i cementu w proporcji 1:1. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych preparatów gruntujących, pozwalających zmniejszyć chłonność podłoża. To kilka wskazówek, które warto znać, zanim przejdzie się do tynkowania.

Pracownik budowlany w czasie pracy

Podsumowanie

Tynkowanie ścian można wykonać zarówno metodą ręczną, jak i maszynową. Można spróbować zrobić to samodzielnie lub zaangażować do tego specjalistę. Można wykorzystać różne rodzaje tynków: tynki gipsowe, wapienne, cementowe, cementowo-wapienne, gipsowo-wapienne, gliniane, cementowo-gliniane lub cementowo-gipsowe. Opcji jest naprawdę sporo!

Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z marką BMB Technologie


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 14 sierpień 2024 11:07

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.