Wysokie rachunki za prąd? Jest na to sposób! - dekoportal.pl

Wysokie rachunki za prąd? Jest na to sposób!

15 Mar 2022 / Napisał  / Inne wnętrza
panele pv
Coraz więcej osób docenia niewątpliwe zalety ekologicznego rozwiązania, które pozwala też zaoszczędzić.

Panele fotowoltaiczne można zauważyć na wielu polskich domach, korzystają z nich również firmy. Coraz więcej osób docenia niewątpliwe zalety ekologicznego rozwiązania, które pozwala też zaoszczędzić. Pozytywny wpływ paneli fotowoltaicznych na Twój budżet to jednak nie wszystko! Poznaj zalety źródła energii, które ze względu na mnogość korzyści cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

O czym przeczytasz w artykule?

Panele fotowoltaiczne a oszczędności

Za wyborem fotowoltaiki zdecydowanie przemawiają oszczędności, które można dzięki niej uzyskać. Rachunki za prąd ulegną obniżeniu nawet o 90%. Już po około 7 latach koszty inwestycji mogą się zwrócić, a szalejące ceny prądu nie będą Twoim problemem.

Energia słoneczna jest za darmo, a więc wytwarzany dzięki niej prąd również nic nie kosztuje. Inwestujesz jedynie na początku – w panele fotowoltaiczne oraz ich montaż. Co ważne, dzięki panelom stajesz niezależny od energetyki. Obawiasz się kosztów, które trzeba ponieść na początku? Zupełnie niepotrzebnie! Istnieje wiele programów dla osób, które chcą zainwestować w ekologiczne źródła energii. Programy te umożliwiają otrzymanie dotacji.

Panele zapewniają oszczędności, a dodatkowo podnoszą wartość Twojej nieruchomości. Gdy w przyszłości zechcesz sprzedać dom, będzie Ci łatwiej zaproponować wysoką cenę. Kupujący chętnie wybierają domy z panelami fotowoltaicznymi – to dla nich w długofalowej perspektywie oszczędność!

Duże korzyści dla środowiska

Węgiel musi być wydobywany, transportowany i spalany. Taka droga do wykorzystania go jako źródła energii nie jest korzystna dla środowiska. Słońce natomiast przez cały rok dostarcza energię, po prostu świecąc. Panele słoneczne pozwalają wykorzystać czystą energię, która nie powoduje emisji szkodliwego dwutlenku węgla. CO2 przyczynia się do globalnego ocieplenia.

Jak działa fotowoltaika? Technologia opiera się o tak zwany efekt fotowoltaiczny. Każdy moduł jest zbudowany z połączonych ze sobą ogniw. Są one wykonane z krzemu, który pełni funkcję półprzewodnika. Do ogniw dociera światło słoneczne składające się z fotonów – zderzają się one z elektronami, dzięki czemu wprowadzają je w ruch. Tak właśnie powstaje energia elektryczna, jednak to wciąż nie wszystko. Potrzebny jest również inwerter – element instalacji odpowiada za przekształcenie prądu stałego w zmienny.

Energii słonecznej w przeciwieństwie do paliw kopalnych nie zabraknie. Jej skutecznością możesz cieszyć się przez cały rok, nawet gdy wydaje Ci się, że słońca jest niewiele. Wystarczy, że panele będą zamontowane w odpowiednim miejscu i pod właściwym kątem. Najczęściej mocowane są na dachu – najlepiej, jeśli jest on skierowany na południe. Oczywiście nie jest tak, że instalacja na zachód lub wschód jest niemożliwa, jednak wymaga większej liczby paneli, by generowała taką samą moc, a więc jest po prostu droższa. Odpowiednie miejsce instalacji i właściwe nachylenie modułów pozwoli Ci zapomnieć nie tylko o wysokich cenach za prąd, lecz także zanieczyszczaniu powietrza i negatywnym wpływie na planetę.

fotowoltaika
Energii słonecznej w przeciwieństwie do paliw kopalnych nie zabraknie.

Wytrzymałe na lata

Panele fotowoltaiczne charakteryzują się trwałością. Czy wiesz, że mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat? Zastanawiasz się, jak to możliwe? Moduły są wykonane w taki sposób, żeby bez trudu znosić wszystkie warunki zewnętrzne. Burza z gradem – choć nie występuje często – zdarza się również w Polsce. Panele są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo niewrażliwe na działanie wiatru o dużej prędkości. To ważne, ponieważ w ostatnim czasie coraz częściej intensywnie wieje.

Wyróżnia się panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne, które różnią się konstrukcją oraz wydajnością. Monokrystaliczne charakteryzują się większą wydajnością, a przy tym są również trwalsze. Wyróżniają się zwiększoną odpornością na działanie temperatur i co ważne powierzchnia instalacji może być mniejsza. Tańszym rozwiązaniem są polikrystaliczne, które też będą spełniać swoje funkcje przez wiele lat, ale potrzebują większej powierzchni instalacji.

Łatwość instalacji i konserwacji

Instalacja fotowoltaiki nie jest długotrwałym procesem. Wystarczy, że wybierzesz sprawdzoną i doświadczoną firmę – znajdziesz ją na hymon.pl. Warto zdecydować się na wykonawcę, który oferuje kompleksowe usługi. Fachowcy podpowiedzą, gdzie najlepiej zamontować panele, jakiej wielkości powinny być i przeprowadzą montaż.

Zaletą paneli fotowoltaicznych jest też łatwość konserwacji. Mogą zbierać się na nich różne zabrudzenia, na przykład liście, kurz czy sadza. Ma to wpływ na wydajność działania tego ważnego elementu instalacji, ponieważ promienie słoneczne mają utrudniony dostęp do ogniw. Może to doprowadzić do spadku wydajności nawet o 10–15%.

Bez trudu temu zaradzisz, tym samym ograniczając ryzyko uzyskania mniejszej ilości energii elektrycznej. Wystarczy, że zadbasz o czystość paneli. To sposób na utrzymanie ich wydajności, ale też przedłużenie żywotności i kontrolowanie ewentualnych uszkodzeń. Czyste panele wyglądają też estetycznie. Mycie musi być jednak przeprowadzone umiejętnie – nie częściej niż dwa razy w roku. Czyszczenie warto przeprowadzić wiosną po okresie jesienno-zimowym. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy wykorzystają do tego odpowiednie preparaty i narzędzia, a także będą umieli zadbać o swoje bezpieczeństwo. Panele są przecież najczęściej montowane na dachu, więc należy zachować ostrożność.

 

 

Artykuł sponsorowany



Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 maj 2023 14:27
komentarz /( 1 )
  • Jurek_55
    Jurek_55

    środa, 25 maj 2022 08:55

    tego lata zainstalowałem. Polecam!!!!!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.