Zalety izolacji z wełny skalnej
Wełna skalna jest jednym z materiałów wykorzystywanych do wykonywania izolacji termicznej i akustycznej budynku. Jakie właściwości ma wełna skalna i jakie zalety przemawiają za jej stosowaniem?
Co to jest wełna skalna?
Omawiając temat wełny skalnej warto zaznaczyć, że jest ona jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie. Wełna skalna jest rodzajem wełny mineralnej, która powstaje z nieorganicznych surowców mineralnych, głównie z naturalnych skał takich jak bazalt i gabro. Powstaje poprzez przetapianie skał w wysokiej temperaturze i formowanie ich w cienkie włókna.
Wełna skalna jest materiałem wykorzystywanym do wykonania izolacji, ponieważ jej specyficzne cechy pozwalają na zapewnienie doskonałej izolacji termicznej oraz akustycznej obiektu. Cechy te sprawiają, że jest ona szeroko wykorzystywana w budownictwie. Umożliwia skuteczną izolację nie tylko ścian zewnętrznych, ale i wewnętrznych, dachów i skosów oraz podłóg i stropów.
Właściwości wełny skalnej
Wełna skalna cechuje się doskonałymi właściwościami. Świetnie izoluje, zarówno termicznie, jak i akustycznie. Charakterystyczną cechą jest niska wartość współczynnika przewodności cieplnej, stąd tak dobra ochrona przed przenikaniem zimna lub gorąca do wnętrza budynku. To idealne rozwiązanie, pozwalające utrzymać ciepło w budynku zimą oraz przyjemny chłód w czasie upałów. Zastosowanie tego rodzaju izolacji ogranicza zużycie energii, co w znaczący sposób obniża koszty użytkowania budynku.
Poza doskonałymi własnościami pochłaniania dźwięków warto dodać, że wełna skalna równie dobrze izoluje drgania. Pomaga zatem kompleksowo ograniczyć hałas w pomieszczeniach, skutecznie je wyciszając. Dotyczy to zarówno hałasów pochodzących z zewnątrz, jak i z innych pomieszczeń w obrębie budynku. Tłumienie hałasu wpływa korzystnie na komfort wszystkich mieszkańców.
Ogromną zaletą wełny skalnej jest jej niepalność. Stosowanie jej do wykonania izolacji budynku istotnie poprawia ochronę przeciwpożarową i ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowników obiektu. Analizując mechanizm produkcji wełny skalnej oraz to, że powstaje ona w bardzo wysokiej temperaturze, produkt finalny posiada najwyższą z siedmiostopniowej skali klasę reakcji na ogień A1. Dużym atutem jest to, że wełna skalna jest nie tylko materiałem niepalnym, ale skutecznie i efektywnie pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się pożaru. Stanowi skuteczną barierę dla ognia. Z tego względu jest ona stosowana na szeroką skalę w wielopiętrowych budynkach, w biurowcach, halach przemysłowych, świetnie sprawdzi się jako materiał do izolacji kanałów wentylacyjnych. Jest też świetnym wyborem w przypadku termoizolacji domów jednorodzinnych.
Wełna skalna cechuje się niską nasiąkliwością, dlatego często mówi się o niej, że jest hydrofobowa. Właściwości te sprawiają, że woda spływa po jej powierzchni a materiał posiada znikomą wilgotność sorpcyjną dzięki czemu nie chłonie wilgoci z powietrza, zachowując swoje parametry izolacyjne. Wykorzystanie wełny skalnej jest prostym sposobem, aby zapobiec rozwijaniu patogenów związanych z gromadzeniem wilgoci w domu.
Wśród cech wełny skalnej wymienić należy także paroprzepuszczalność. Materiał izolacyjny pozwala na swobodny przepływ pary wodnej, dzięki czemu mówi się, że budynek „oddycha”. Cecha ta sprawia, że poziom wilgotności wewnątrz budynku utrzymuje się na stałym poziomie.
Wełna skalna charakteryzuje się również wysoką trwałością, co ma znaczenie w przypadku ważnej inwestycji jak termoizolacja, bo robi się ją raz na długie lata. Elastyczność wełny skalnej http://rockwool.com/pl sprawia, że świetnie dopasowuje się ona do elementów o nieregularnym kształcie, tworząc szczelną, wytrzymałą i solidną powłokę. Wełna skalna jest też odporna na duże zmiany temperatury.
Dlaczego warto wybrać wełnę skalną do wykonania izolacji?
Wełna skalna wybierana jest ze względu na liczne zalety izolacyjne. Budynek, który ocieplono tym materiałem, ma wysokie bezpieczeństwo przeciwpożarowe, doskonały mikroklimat, chroni przed hałasem, zapewnia komfort pracy i życia. Dzięki izolacji z wełny skalnej ograniczane jest zużycie energii do ogrzania i chłodzenia obiektu, a więc właściciele osiągają korzyści ekonomiczne po takiej inwestycji. Nie bez znaczenia jest też pozytywny wpływ na zmiany klimatyczne, bo po wykonaniu prawidłowej termoizolacji, można już planować montaż ekologicznego źródła ciepła, które jest bezpieczne dla jakości powietrza.
Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Rockwool.
Redakcja Dekoportal.pl