Zapach stęchlizny w domu – tylko tak się go pozbędziesz! - dekoportal.pl

Zapach stęchlizny w domu – tylko tak się go pozbędziesz!

16 Cze 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
Zapach stęchlizny w domu – tylko tak się go pozbędziesz!
Woń pozostaje również na meblach czy tkaninach.

Stęchlizna to nieprzyjemna woń, która unosi się w zawilgotniałych, niewietrzonych pomieszczeniach. Taki zapach może mieć całe mieszkanie. Woń pozostaje również na meblach czy tkaninach. Chcesz się jej pozbyć? Podpowiadamy, jak zlikwidować zapach stęchlizny w domu!

O czym przeczytasz w artykule?


Zapach stęchlizny w domu – znajdź jego źródło!

Jak usunąć zapach stęchlizny z pomieszczenia? Rozpocznij od znalezienia jego źródła! Taką nieprzyjemną woń może mieć między innymi wyjątkowej urody mebel, który udało Ci się znaleźć na targu staroci lub na śmietniku. Nie znaczy to jednak, że masz zrezygnować z poszukiwania atrakcyjnych cenowo, a nawet darmowych retro mebli. Istnieją działania, dzięki którym zredukujesz nieprzyjemną woń, a przedmiot będzie cieszyć Cię swoim urokiem przez lata.

Bywa jednak, że zapach stęchlizny w domu nie dotyczy jednego konkretnego przedmiotu, a unosi się we wszystkich pomieszczeniach. Taka woń nie bierze się znikąd. Zdarza się we wnętrzach, w których przez dłuższy czas panował podwyższony poziom wilgoci, a okna nie były otwierane. Właśnie takie warunki sprzyjają rozwijaniu się grzybów i pleśni. One z kolei są odpowiedzialne za nieprzyjemną woń. Często panuje taki specyficzny zapach w starym mieszkaniu, do którego dawno nikt nie wchodził.

Stęchlizna to też problem, który może skrywać się w Twojej szafie. Swąd utrzymuje się na długo nienoszonej odzieży. Zdarza się też, że zapach stęchlizny powstaje po włożeniu do szafy nie do końca suchych ubrań.

Czy zapach stęchlizny jest szkodliwy? Niezależnie od tego, jakie jest źródło drażniącej woni w Twoim domu, postaraj się jak najszybciej je usunąć. Zapach stęchlizny w domu to często znak, że występuje w nim pleśń. Ona natomiast nie pozostaje bez wpływu na Twoje zdrowie. Może prowadzić do występowania bólu głowy. Pleśń ma też negatywny wpływ na układ oddechowy i skórę.

Zapach stęchlizny w domu – skąd się bierze?

  • Zapach stęchlizny może się pojawić wraz z przyniesieniem do domu mebli z pchlego targu.
  • Zdarza się, że nieprzyjemna woń to skutek podwyższonego poziomu wilgoci i braku wietrzenia.
  • Stęchlizna czasem występuje też w szafie, na ubraniach, które długo nie były wyjmowane.
  • Zastanawiasz się, czy zapach stęchlizny jest szkodliwy? Uciążliwa woń jest objawem występowania w domu pleśni – ma ona negatywny wpływ na zdrowie.
Zapach stęchlizny w domu – tylko tak się go pozbędziesz!
Stęchlizna to też problem, który może skrywać się w Twojej szafie.

Jak usunąć zapach stęchlizny z pomieszczenia? Wybierz ozonowanie!

Jeśli zapach stęchlizny w domu wynika z tego, że długo budynek był nieużywany, musisz przyjrzeć się ścianom. Sprawdź, czy jest na nich pleśń. Koniecznie wywietrz wszystkie pomieszczenia i dokładnie je wysprzątaj.

Skorzystaj z usług ozonowania, szczególnie jeśli masz wrażenie, że swąd jest już dosłownie wszędzie – w tapicerce, szafie, na zasłonach. Zastanawiasz się, jak to działa? Zapach stęchlizny w mieszkaniu jest usuwany za sprawą wytworzonego przez generator ozonu. To gaz, który skutecznie dociera w każdy zakamarek pomieszczenia. Dzięki ozonowaniu stęchlizna zostaje usunięta z dywanów, tapicerek, ścian czy drewnianych mebli.

Ozonator oczyści powietrze nie tylko z uciążliwego zapachu stęchlizny, lecz także z wirusów i drobnoustrojów. Sprawi, że zniknie woń dymu papierosowego, a ubrania i urządzenia zostaną zdezynfekowane.

Ozon wykazuje skuteczne działanie. Pamiętaj jednak, że problem powróci, jeśli wentylacja w pomieszczeniu okaże się zbyt słaba. Zadbaj więc również o tę kwestię, usuwając awarię.

Ozonowanie – czy usuwa zapach stęchlizny?

  • Generator wytwarza ozon, który dociera w każdy zakamarek, dzięki czemu usuwa zapach stęchlizny.
  • Poza tym ta metoda przyczynia się do usunięcia innych nieprzyjemnych woni, na przykład dymu papierosowego.
  • Ozonowanie dodatkowo dezynfekuje.
Zapach stęchlizny w domu – tylko tak się go pozbędziesz!
Ozonator oczyści powietrze nie tylko z uciążliwego zapachu stęchlizny, lecz także z wirusów i drobnoustrojów.

Sposób na zapach stęchlizny w domu: Co zrobić z meblami z targu staroci?

Udane zakupy na targu staroci i rozczarowanie w domu? Taki scenariusz zna wiele osób, które chętnie wyszukują meblowych perełek sprzed lat. Choć piękne, często stęchlizna jest na nich mocno wyczuwalna.

Jak zlikwidować zapach stęchlizny w domu? Woń, która pojawiła się w wyniku przyniesienia do domu konkretnych mebli, nie musi być trudna do usunięcia. Wiesz już dokładnie, skąd wziął się zapach stęchlizny w domu, więc masz ułatwione zadanie.

Najprostszą metodą będzie dokładne wyczyszczenie elementów wyposażenia. Żeby usunąć zapach stęchlizny w mieszkaniu, wykorzystaj mydło malarskie, które zawiera sole sodowe i potasowe, glicerynę oraz wodę. Nie ma w nim dodatków zapachowych lub barwiących, dlatego jest bezpieczne dla środowiska i ludzi. Mydło malarskie ma formę pasty, więc jest łatwe w użyciu. Wystarczy połączyć je z wodą.

Pamiętaj, żeby roztworem myjącym dotrzeć w każdy zakamarek mebla. Do czyszczenia wykorzystaj miękką ściereczkę. Czyść nią niewielką powierzchnię mebla, a później od razu potraktuj miejsce szmatką nawilżoną samą wodą i wytrzyj do sucha. Wciąż czujesz nieprzyjemną woń? Możesz zastosować dodatkowo roztwór wody z octem.

Zdarza się, że stęchlizna jest na tyle silna, że domowe metody nie działają. W takim przypadku szukaj preparatów przeznaczonych do mebli. Sprawdzi się neutralizator zapachów. Najpierw zawsze przetestuj środek czyszczący na niewielkim fragmencie mebla, żeby sprawdzić, czy go nie uszkadza.

Podczas usuwania zapachu z mebli zwróć szczególną uwagę na ich wnętrze. W środku szaf będziesz przecież przechowywać ubrania czy dokumenty, a nie chcesz, żeby one również przeszły uciążliwą wonią. Żeby pozbyć się specyficznego zapachu, nie tylko wyczyść mebel, lecz także włóż do niego sodę oczyszczoną w miseczce. Ten środek, który znajduje się niemal w każdej kuchni, jest pomocny w walce z nieładnymi zapachami.

Jak usunąć zapach stęchlizny z mebli?

  • Dokładnie je wyczyść.
  • Wykorzystaj mydło malarskie i delikatną szmatkę.
  • Potraktuj preparatem każdy zakamarek mebla.
  • Jeśli metoda nie działa, wypróbuj gotowe preparaty.
  • We wnętrzu mebla możesz ustawić talerzyk z sodą oczyszczoną, która skutecznie pochłania zapachy.
Zapach stęchlizny w domu – tylko tak się go pozbędziesz!
Podczas usuwania zapachu z mebli zwróć szczególną uwagę na ich wnętrze.

Zapach stęchlizny w mieszkaniu – jak usunąć go z tkanin i książek?

Zapach stęchlizny w starym domu może pojawić się ze względu na stare, zawilgocone książki. Jeśli przyniesiesz takie do biblioteczki w nowym mieszkaniu, nieprzyjemna woń również zacznie się tam unosić.

Sposób na brzydko pachnące książki to przede wszystkim przewietrzenie ich. Najlepiej sprawdzi się bezdeszczowy, wietrzny dzień. W takich warunkach kartki książek przeschną. Możesz wysypać między kartki sodę oczyszczoną. Jak już wiesz, dobrze radzi sobie z nieprzyjemnym zapachem.

Stęchlizna może się też pojawić na zasłonach czy dywanie. Taki specyficzny zapach w starym mieszkaniu wymaga wietrzenia. To jednak nie wystarczy! Żeby pozbyć się woni z zasłon, możesz namoczyć je w wodzie z dodatkiem octu. W przypadku dywanu rozpocznij od wytrzepania go. Następnie natrzyj go wodą z octem – nie martw się, nieprzyjemny zapach cieczy szybko się ulotni! Jeśli ten sposób nie pomoże, poproś o pomoc specjalistów.

Jak pozbyć się stęchlizny z tkanin i książek?

  • Przewietrz książki – dzięki temu usuniesz z nich wilgoć i nieładny zapach.
  • Możesz zastosować również sodę oczyszczoną pomiędzy kartki.
  • Brzydko pachnące zasłony namocz w wodzie z dodatkiem octu.
  • Dywan wytrzep i natrzyj wodą z octem, a jeśli to nie pomoże, skorzystaj z pomocy fachowców.
dom

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany czwartek, 25 kwiecień 2024 10:08

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.