Kolor oliwkowy – z czym go łączyć? Inspiracje i porady
Oliwkowy jest jednym z odcieni zielonego. Wnosi do pomieszczenia spokój, podkreśla elegancki charakter aranżacji i kojarzy się z naturą. Oliwkowy kolor dobrze wygląda w połączeniu z różnymi odcieniami, co ułatwi Ci wkomponowanie go w wystrój. Podpowiadamy, jak wykorzystać zgaszoną barwę we wnętrzu.
O czym przeczytasz w artykule?
- Kolor oliwkowy – z jakim kolorem pasuje?
- W jakich wnętrzach wykorzystać oliwkowy kolor?
- Oliwkowa ściana – czym ją uzyskać?
- Oliwkowy pokój – pomysł na aranżację
- Jak wykorzystać kolor oliwkowy w kuchni?
Kolor oliwkowy – z jakim kolorem pasuje?
Oliwkowy kolor jest rzadziej wykorzystywany niż szarość czy beż, jednak zwróć na niego uwagę, bo tworzy ciekawe zestawienia z wieloma barwami. Zgaszony odcień zieleni będzie doskonale komponował się z bielą. Takie połączenie kolorów jest bezpieczne, ponadczasowe i stonowane, dlatego pozwoli Ci zaaranżować wnętrze sprzyjające relaksowi. Kolor oliwkowy z białym jest dobrym rozwiązaniem do salonu, łazienki czy kuchni.
Odważne zestawienie to kolor oliwkowy jasny i czerń. Zabudowa w takich odcieniach sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu, szczególnie jeśli zdecydujesz się na matowe szafki pozbawione uchwytów. Połączenie oliwkowego odcienia i czerni będzie wyglądało świetnie w kuchni, w którą możesz wkomponować ciemne urządzenia, na przykład czarny okap w formie tuby.
Kolor oliwkowy ciemny z beżem to aranżacyjny strzał w dziesiątkę! Zestawienie odcieni pozwoli Ci zaaranżować pomieszczenie idealne do odpoczynku i przytulne. Obawiasz się, że wystrój będzie nieco nudny? Wystarczy, że wprowadzisz trochę czarnych dodatków, zielonych roślin doniczkowych lub lamp w niebanalnej formie, żeby spokojna aranżacja stała się ciekawsza.
To tylko część z rozwiązań. Kolor oliwkowy połączysz też ze złotym, srebrnym, brązowym czy różowym. Wiele możliwych zestawień sprawia, że ta zgaszona barwa dobrze wygląda w różnych aranżacjach.
Kolor oliwkowy – do jakich odcieni pasuje?
- Dobrze wygląda z bielą – takie połączenie pozwoli Ci urządzić wnętrze idealne do odpoczynku,
- Świetnie komponuje się z czernią – to idealne zestawienie kolorystyczne do kuchni,
- Współgra z beżem, tworząc przytulną przestrzeń,
- Możesz połączyć go też z brązowym, różowym, srebrnym i złotym.
W jakich wnętrzach wykorzystać oliwkowy kolor?
Kolor oliwkowy ciemny jest idealnym wyborem, jeśli szukasz odcienia na ścianę do wnętrza inspirowanego rustykalnym stylem. Przy pomocy odcienia zieleni stworzysz tło dla mebli wykonanych z drewna. Oliwkowy kolor ścian lub mebli sprawdzi się w retro aranżacji. Postaw na obicia foteli w tym kolorze. Niech będą to modele nawiązujące do popularnych siedzisk z PRL-u – cieszą się obecnie dużą popularnością.
Odcień zieleni w nowoczesnym wnętrzu? Dlaczego nie! Zastanawiasz się, jakie kolory pasują do oliwkowego w nowoczesnej aranżacji? Przede wszystkim biel i czerń, ale zwróć uwagę nie tylko na barwy, lecz także formę mebli. Niech będą minimalistyczne, z delikatnymi uchwytami lub ich pozbawione oraz z gładkimi frontami.
Kolor oliwkowy w salonie lub sypialni jest idealny, jeśli chcesz uzyskać wnętrze w stylu shabby chic. Zamiast beżowych, postarzanych mebli zdecyduj się na zielone. Możesz też postawić na wygodne, duże fotele w oliwkowym kolorze, a w roli dodatków zastosować elementy w odcieniu subtelnego, jasnego różu.
Kolor oliwka dobrze wygląda w zestawieniu z metalowymi elementami – czarnymi czy miedzianymi. Możesz go więc wykorzystać, jeśli planujesz urządzić wnętrze inspirowane industrialnym stylem. Oliwkowy kolor tworzy świetny duet z czernią, dlatego to dobre rozwiązanie do loftu. Możesz wybrać między innymi kanapę w tym odcieniu zieleni. Takie połączenia to też dobre kolory ścian do pokoju młodzieżowego dla chłopaka. Uzyskasz ciekawy, nieco surpwy efekt ocieplony odcieniem natury.
- Oliwkowy kolor pasuje do rustykalnych i retro wnętrz, gdzie będzie współgrał z drewnianymi elementami wyposażenia. Możesz wykorzystać go również w aranżacji shabby chic, nowoczesnej czy industrialnej.
Oliwkowa ściana – czym ją uzyskać?
Jednym ze sposobów na wprowadzenie oliwkowego do pomieszczenia jest pomalowanie ściany właśnie na ten odcień. Jednobarwna powierzchnia stanie się tłem dla czarno-białych zdjęć umieszczonych w minimalistycznych, ciemnych ramkach. Możesz też pokryć farbą ścianę, na której ma być zawieszony telewizor.
Przy pomocy farby wykończysz też sztukaterie. Coraz popularniejsze stają się te okładziny ścienne w kolorowej wersji. Są idealnym wyborem, jeśli zależy Ci na uzyskaniu eleganckiej aranżacji pomieszczenia.
Oliwkowy kolor ścian w salonie uzyskasz dzięki panelom lamelowym. Wybierz wąskie, długie listwy, które ułożysz za kanapą. Okładzina w oliwkowej wersji będzie komponować się z szarym, beżowym lub brązowym siedziskiem.
Oliwkowe ściany w kuchni stworzysz przy pomocy płytek ceramicznych. Mogą mieć formę cegiełek, jeśli marzy Ci się wnętrze w retro stylu. Dobrze sprawdzą się też kafelki heksagonalne. Wykorzystasz je w łazience, na przykład układając do połowy ściany, a jej pozostałą część pokryjesz białą farbą.
Jak uzyskać oliwkową ścianę?
- Możesz pomalować ją farbą, co sprawdzi się między innymi na ścianie za telewizorem,
- Ciekawym pomysłem jest barwna sztukateria, która pasuje do eleganckiego wystroju pokoju,
- Urozmaiceniem aranżacji będą oliwkowe panele lamelowe – możesz ułożyć je za kanapą,
- W kuchni lub łazience sprawdzą się płytki, na przykład w formie cegiełek.
Oliwkowy pokój – pomysł na aranżację
Kolor oliwkowy w salonie możesz wykorzystać, jeśli chcesz połączyć nowoczesność z klasyką. Zdecyduj się na pomalowanie jednej ściany farbą w odcieniu zgaszonej zieleni. Co z meblami? Jaki kolor pasuje do oliwkowej ściany? Możesz zdecydować się na taki sam odcień szafki RTV pod telewizor – świetnie sprawdzi się model o prostej formie. Dobrze, żeby większość drobnych urządzeń, na przykład router, była ukryta.
Jeśli oliwkowy pokój jest połączony z kuchnią, zdecyduj się na białą zabudowę kuchenną z gładkimi frontami. Blat również może być biały, natomiast nad nim wykorzystaj płytki imitujące marmur – w ten sposób nadasz nowoczesnej aranżacji eleganckiego charakteru. W salonie postaw kanapę w odcieniu jasnej szarości, a przed nią stolik kawowy o prostej formie, biały lub czarny. Dzięki takiemu połączeniu przekonasz się, jak optycznie powiększyć salon. Jasne odcienie i dodatki to najlepszy trik!
Oliwkowy kolor ścian w salonie będzie dobrze komponował się z drewnianą podłogą. Jasna, ułożona w jodełkę to świetne rozwiązanie, jeśli wnętrze nie jest zbyt duże i ciemne deski mogłyby okazać się przytłaczające.
Oliwkowy pokój udekoruj białymi akcesoriami o minimalistycznej formie. Wnętrze urozmaicisz przy pomocy wazonu wypełnionego trawą pampasową. Zdecyduj się na lampy ze szklanymi kloszami, które pozwalają wyeksponować ciekawą żarówkę.
Jak urządzić oliwkowy pokój?
- Pomaluj jedną ścianę na oliwkowo i powieś na niej szafkę RTV w takim samym kolorze,
- Na podłodze wykorzystaj jasną jodełkę,
- W aneksie kuchennym sprawdzi się biała zabudowa z matowymi, gładkimi frontami, a ścianę nad blatem wyłożysz płytkami imitującymi marmur,
- Dobierz do wnętrza jasnoszarą kanapę i minimalistyczny stolik,
- Zadbaj o dodatki, na przykład biały wazon z trawą pampasową.
Jak wykorzystać kolor oliwkowy w kuchni?
Planujesz oliwkowe ściany w kuchni? Możesz zdecydować się na płytki nad blatem w tym kolorze lub pomalować na zielony odcień ścianę, przy której znajduje się stół. Oliwkowy wprowadzisz również do wnętrza w inny sposób – przy pomocy frontów w tym kolorze.
Jeśli zależy Ci na klasycznej, eleganckiej aranżacji, zdecyduj się na szafki z delikatnymi frezowaniami oraz czarnymi uchwytami w formie muszelek. Ścianę nad blatem wyłóż płytkami imitującymi marmur, a sam blat niech będzie w tym samym kolorze. Jaki kolor dobrać do oliwkowego w eleganckim wnętrzu? Idealny będzie złoty! W tym kolorze mogą być między innymi lampy, okap i bateria.
Możesz też zdecydować się na połączenie dolnych szafek w oliwkowym kolorze i górnych w białym. Niech będą minimalistyczne, gładkie, bez uchwytów i matowe. Dopasujesz do nich drewniany, jasny blat oraz czarne elementy, na przykład baterię i lampy.
Kolor oliwkowy w kuchni – jak wykorzystać?
- Zdecyduj się na oliwkowe płytki nad blatem,
- Możesz też wybrać zabudowę kuchenną w zgaszonym odcieniu zieleni, płytki naśladujące marmur oraz złoty okap,
- Kolejny pomysł to dolne szafki w oliwkowym kolorze i białe górne, drewniany blat i czarna bateria.
środa, 23 listopad 2022 14:37
środa, 16 listopad 2022 15:24