Zmiana koloru fugi w 6 prostych krokach – sprawdź! - dekoportal.pl

Zmiana koloru fugi w 6 prostych krokach – sprawdź!

22 Lut 2021 / Napisał  / Porady
jak zmienić kolor fugi
Wymiana spoin związana z usuwaniem starych fug jest zajęciem czasochłonnym i trudnym.

Fugi – choć wydają się nieistotnym elementem – mają duży wpływ na aranżację pomieszczenia. Nieodpowiednio dopasowany kolor spoin może zniszczyć nawet najładniejszy efekt. Podpowiadamy, jak zmienić kolor fugi. Dowiedz się, jakie rodzaje produktów do malowania spoin są dostępne na rynku.

O czym przeczytasz w artykule?

Wymiana spoiny czy malowanie fug – co lepsze?

Podczas remontu okazuje się, że kolor fug został źle dopasowany do płytek i psuje efekt? Kiedyś biała spoina dziś jest już raczej żółta? Zastanawiając się, czy przeprowadzić generalny remont, czy jedynie malowanie fug, weź pod uwagę czas potrzebny na takie prace.

Wymiana spoin związana z usuwaniem starych fug jest zajęciem czasochłonnym i trudnym, a efekt może okazać się niezadowalający. Istnieje nawet ryzyko uszkodzenia brzegów płytek. Wymiana fug to więc praca, którą należy zlecić profesjonalistom. Znacznie lepszym i atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem okaże się malowanie fug, z którym poradzi sobie każdy.

Na rynku znajdziesz wiele farb do fug. Preparaty często mają formę pisaka, którym praca przebiega sprawnie i precyzyjnie. Możesz zdecydować się również na malowanie fug oraz płytek – wykorzystasz do tego jeden środek i nadasz całej powierzchni jednolitą barwę. Farba do fug może mieć też postać butelki ze specjalną gąbką przeznaczoną do nakładania preparatu – to tak zwany renowator.

Zmiana koloru fugi czy wymiana całej spoiny – co wybrać?

  • Wymiana spoin wymaga doświadczenia, precyzji, a mimo to grozi uszkodzeniem krawędzi kafelków,
  • Pełną wymianę fug warto więc zlecić profesjonalistom,
  • Jeśli chcesz samodzielnie poradzić sobie z odświeżeniem wyglądu spoin, zdecyduj się na ich pomalowanie,
  • Wybierzesz spośród różnych preparatów, na przykład w formie renowatorów w butelce lub wygodnych pisaków.
jak zmienić kolor fugi na podłodze
Farba do fug musi być niewrażliwa na ścieranie oraz wilgoć, a także odpryskiwanie.

Farba do fug – co warto wiedzieć?

Płytki są najczęściej położone w kuchni, łazience i przedpokoju. W tych pomieszczeniach występują trudne warunki, na przykład wilgoć, zmienne temperatury czy częste, trudne do usunięcia zabrudzenia. Farba do fug powinna być na nie odporna, dlatego nie sprawdzą się popularne preparaty stosowane, na przykład do malowania ścian.

Farba do fug musi być niewrażliwa na ścieranie oraz wilgoć, a także odpryskiwanie. Dzięki temu spoiny pomiędzy płytkami pozostaną estetyczne na długi czas. W składzie preparatów do renowacji fug najczęściej znajduje się spoiwo polimerowe, a także środki modyfikujące.

Farby do malowania fug występują w wielu wariantach kolorystycznych, co ułatwia dopasowanie ich do planowanej aranżacji. Dostępne są preparaty w stonowanych, najpopularniejszych odcieniach, czyli bieli i szarości, ale na rynku znajdziesz też środki w ciekawych barwach, na przykład ceglanej.

Farbę do fug możesz wykorzystać w różnych sytuacjach, na przykład jeśli okaże się, że spoina została nieprawidłowo zaaplikowana, przez co powstały przebarwienia. Preparat sprawdzi się też do usunięcia plam, które powstały wskutek codziennej eksploatacji okładziny podłogowej. Zmiana koloru fugi to oczywiście świetne rozwiązanie, jeśli białe spoiny uległy zażółceniu lub efekt remontu okazał się niezadowalający.

Farba do fug:

  • Musi być odporna na wilgoć, pękanie, odpryskiwanie i ścieranie,
  • Najczęściej ma w składzie spoiwo polimerowe i środki modyfikujące,
  • Występuje w różnych wersjach kolorystycznych – zarówno popularnych, jak i mniej oczywistych,
  • Przyda się, jeśli spoina została źle zaaplikowana i powstały na niej przebarwienia lub na fugach pojawiły się plamy wskutek codziennego użytkowania okładziny podłogowej,
  • Warto wykorzystać ją, jeśli białe fugi uległy zażółceniu lub po remoncie okazało się, że spoina nie pasuje kolorystycznie do płytek.
jak zmienić kolor fugi na ciemniejszy
Fugi na podłodze są szczególnie narażone na zniszczenie, dlatego warto wybrać wysokiej jakości preparat.

Jak przygotować fugi do zmiany koloru?

Nim dowiesz się, jak zmienić kolor fugi, poznaj sposób przygotowania spoin na renowację. Przede wszystkim nie mogą znajdować się na nich luźne części. Jeśli fuga jest bardzo zniszczona, być może jej odmalowanie nie będzie możliwe.

Spoina jest w dobrym stanie, a jedynym problemem jest niewłaściwy kolor? Rozpocznij od dokładnego wyczyszczenia okładziny podłogowej. Zastosuj w tym celu wilgotny mop i roztwór wody z dodatkiem szarego mydła. W podobny sposób wyczyścisz spoiny na ścianie. Pamiętaj, żeby ostatni etap usuwania zabrudzeń przeprowadzić wyłącznie przy użyciu wody.

Zmagasz się z dużym zabrudzeniem fug? Zdecyduj się na użycie specjalnego środka czyszczącego przeznaczonego właśnie do spoin. Postępuj zgodnie ze wskazówkami producenta, które na pewno znajdziesz na opakowaniu. Pamiętaj też o odtłuszczeniu fug.

Zmiana koloru fugi – co zrobić przed rozpoczęciem prac?

  • Zadbaj o dokładne wyczyszczenie spoiny,
  • Możesz zastosować w tym celu roztwór wody z dodatkiem szarego mydła,
  • Jeśli zabrudzenia są duże, wybierz specjalny środek czyszczący do spoin,
  • Malowanie fug nie będzie możliwe, jeśli przestrzenie pomiędzy płytkami są bardzo zniszczone.
jak zmienić kolor fugi na jaśniejszy
Wymiana spoin wymaga doświadczenia, precyzji, a mimo to grozi uszkodzeniem krawędzi kafelków.

Jak zmienić kolor fugi na ścianie?

Fugi w kuchni, na przykład nad blatem, są tak samo jak płytki narażone na zabrudzenia, na przykład z pryskającego tłuszczu z patelni. Po jakimś czasie mogą stracić swój pierwotny odcień. Zastanawiasz się, jak zmienić kolor fugi na ścianie? Najwygodniej będzie Ci zrobić to przy pomocy farby w pisaku.

Po przygotowaniu spoin, czyli wyczyszczeniu ich i odtłuszczeniu, rozpocznij aplikację preparatu. Niewielka końcówka pisaka pozwoli Ci nałożyć środek w precyzyjny sposób.

Zastanawiając się, jak zmienić kolor fugi na ciemniejszy, weź pod uwagę wykorzystanie renowatora. Preparat w płynnej formie jest najczęściej dostępny w białej wersji. Wystarczy jednak dokupić do niego pigment, żeby uzyskać wybraną barwę spoin. Samodzielne łączenie preparatu z pigmentem pozwoli Ci uzyskać dokładnie taki kolor, jakiego potrzebujesz.

Renowatory umożliwiające malowanie fug są dostępne w wersji z wygodnym aplikatorem przypominającym niewielką gąbkę. Przed użyciem należy dodać do białej wersji preparatu pigment, a następnie intensywnie wstrząsać butelką przez około 60 sekund. Kolejny etap prac to przyłożenie gąbki do spoiny i lekkie dociśnięcie.

Używaj produktu, odświeżając wygląd fug na 1 m2 okładziny ściennej, a następnie czekaj pół godziny. Dzięki temu bez trudu usuniesz resztki preparatu z płytek. Na rynku znajdziesz renowatory z gąbką ułatwiającą pozbywanie się pozostałości po środku koloryzującym.

Zmiana koloru fugi na ścianie – jak przeprowadzić?

  • Dokładnie oczyść i odtłuść spoiny,
  • Zastosuj pisak, który zaaplikujesz dokładnie i bez trudu dzięki niewielkiej końcówce,
  • Możesz też wykorzystać renowator w butelce,
  • Jeśli chcesz uzyskać ciemny kolor fugi, do białej wersji preparatu dokup pigment,
  • Dodaj pigment do butelki, wstrząsaj nią przez około minutę, przyłóż aplikator do spoiny, lekko dociśnij i rozpocznij aplikowanie,
  • Nakładaj renowator w jednym cyklu tylko na 1 m2 okładziny ściennej i odczekaj pół godziny,
  • Dzięki temu z łatwością usuniesz pozostałości po preparacie z płytek,
  • Do tego celu wykorzystasz gąbkę – często są dołączane do renowatorów.
malowanie fug
Zastanawiasz się, jak zmienić kolor fugi na ścianie? Najwygodniej będzie Ci zrobić to przy pomocy farby w pisaku.

Jak zmienić kolor fugi na podłodze?

Zastanawiasz się, jak zmienić kolor fugi na jaśniejszy lub ciemniejszy na podłodze? Do tego celu sprawdzi się ten sam renowator, który można zastosować do spoin między ściennymi płytkami. Fugi na podłodze są szczególnie narażone na zniszczenie, dlatego warto wybrać wysokiej jakości preparat.

Problemem jest delikatnie zżółknięta fuga? Zdecyduj się na wykorzystanie preparatu w formie pisaka. Najpierw potrząśnij markerem, następnie dociśnij go w mało widocznym miejscu do spoiny. Możesz też wykonać próbę na kartce. Po takim przygotowaniu pisak do fug jest gotowy do wykorzystania. Odświeżenie przyda się, jeśli masz białe płytki, a pomiędzy nimi białe fugi. Taka jednolita powierzchnia optycznie powiększa przestrzeń, a zżółknięte fugi sprawiają, że cała okładzina wydaje się zabrudzona.

Jak zmienić kolor fugi na podłodze?

  • Możesz wykorzystać taki sam renowator jak do ścian,
  • Wybierz wysokiej jakości preparat, ponieważ fugi na podłodze są szczególnie narażone na uszkodzenia,
  • Jeśli fuga na podłodze jest delikatnie zżółknięta, do naprawy wykorzystaj pisak,
  • Potrząśnij nim, a następnie dociśnij w mało widocznym miejscu,
  • Możesz też przeprowadzić próbę na kartce,
  • Pisak przyda się, jeśli masz białe płytki, które straciły blask, odkąd fuga pożółkła.
zmiana koloru fugi
Fugi – choć wydają się nieistotnym elementem – mają duży wpływ na aranżację pomieszczenia.

Jak zmienić kolor fugi na ciemniejszy lub jaśniejszy?

Remont zbliża się ku końcowi i nagle okazuje się, że wybrany kolor fug zupełnie nie pasuje do płytek? Biel wybrana w oświetleniu sklepowym okazała się nieco złamana i zbyt ciepła do śnieżnych kafli? Takie sytuacje często zdarzają, dlatego fora internetowe są pełne pytań: jak zmienić kolor fugi na jaśniejszy lub ciemniejszy?

Wśród odpowiedzi na pytanie, jak zmienić kolor fugi na jaśniejszy, pojawiają się często domowe metody. Jedną z nich jest wykorzystanie soku z cytryny z solą. Przygotowana z tych składników pasta pozwoli pozbyć się zabrudzeń, które mogą być przyczyną ściemnienia białych fug. Sposób ten nie zadziała, jeśli okazało się tuż po remoncie, że spoina jest nieco za ciemna.

Zastanawiasz się, jak zmienić kolor fugi na ciemniejszy? W tym przypadku nie zadziałają żadne domowe sposoby. Niezależnie od tego, czy chcesz rozjaśnić, czy przyciemnić spoinę, zdecyduj się na zakup renowatora lub pisaka. Praca nie zajmie Ci wiele czasu, a efekty będą z pewnością zadowalające.

Jak zmienić kolor fugi na jaśniejszy lub ciemniejszy?

  • Jeśli chcesz rozjaśnić fugę, która ściemniała przez zabrudzenia, możesz wykorzystać domowy sposób,
  • Przygotuj pastę z cytryny z solą,
  • Niestety ta metoda nie sprawdzi się, jeśli przyczyną zbyt ciemnej fugi jest zły wybór preparatu wykorzystanego podczas remontu,
  • Jeśli chcesz przyciemnić lub rozjaśnić fugę, najlepiej zrezygnuj z domowych sposobów,
  • Zdecyduj się na sprawdzony pisak, którym praca nie zajmie wiele czasu, a efekt będzie zadowalający.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 luty 2021 08:15
komentarz /( 1 )
  • Lula
    Lula

    poniedziałek, 13 czerwiec 2022 15:12

    ja rozjaśniałam tym sposobem z sodą. Teraz fugi wyglądają jak nowe

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.