Jaki okap nad wyspą kuchenną? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupów!
Okap nad wyspą prezentuje się efektownie, a przede wszystkim pełni praktyczne funkcje. To niezawodny element wyposażenia kuchni, która jest połączona z salonem. Dowiedz się więcej o urządzeniach uwalniających dom od uciążliwych zapachów. Podpowiadamy, jak wybrać okap wyspowy.
O czym przeczytasz w artykule?
- Okap w kuchni – dlaczego jest niezbędny?
- Okap wyspowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- Okap nad wyspą kuchenną – jakie może mieć funkcje dodatkowe?
- Okap nad wyspą – dopasuj go do aranżacji!
- Okap na wyspie – czy to dobre rozwiązanie?
- Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze okapu wyspowego?
Okap w kuchni – dlaczego jest niezbędny?
Okap jest niezbędnym elementem wyposażenia kuchni bez względu na wielkość tego pomieszczenia. Odpowiednio dobrany model pozwoli Ci cieszyć się czystym powietrzem nawet po wielu godzinach przygotowywania posiłków, na przykład na przyjęcie. Okap do wyspy poradzi sobie również z oparami, kiedy nie możesz wietrzyć pomieszczenia.
Urządzenie zapewni Ci komfortowe warunki do oddychania, ale jego zadaniem będzie też ochrona mebli przed tłustymi osadami. Jeśli nie zdecydujesz się na okap wyspowy, zabudowa szybko ulegnie zabrudzeniu. Unoszące się podczas gotowania opary doprowadzą też do pożółknięcia firan.
Okap nad wyspą kuchenną sprawi, że utrzymanie mebli w czystości będzie znacznie łatwiejsze. Urządzenie pozbędzie się też nadmiaru wilgoci z powietrza. Dzięki temu unikniesz zniszczenia mebli, z których pod wpływem wilgoci może odchodzić okleina.
Zmniejszenie poziomu wilgoci w pomieszczeniu jest też sposobem na zredukowanie ryzyka wystąpienia pleśni na ścianach. Nieestetyczne wykwity są trudne do usunięcia, nieestetyczne, a poza tym niebezpieczne dla zdrowia.
Dlaczego okap w kuchni jest potrzebny?
- Oczyszcza powietrze nawet po wielu godzinach gotowania,
- Chroni meble przed tłustymi osadami,
- Chroni firany przed pożółknięciem,
- Sprawia, że utrzymanie mebli w czystości jest znaczniejsze łatwiejsze,
- Usuwa nadmiar wilgoci z powietrza, dzięki czemu chroni meble wykończone okleiną przed zniszczeniem,
- Zapobiega występowaniu pleśni na ścianach.
Okap wyspowy – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Kiedy wybierasz okap do wyspy, sprawdź przede wszystkim wydajność interesujących Cię modeli. Wydajność oznacza ilość powietrza, jaką urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Parametr jest podawany w m3/h.
Wydajność musi być dopasowana do wielkości pomieszczenia. Istnieje sposób, żeby wyliczyć, jak wydajny okap wyspowy jest Ci potrzebny. Przyjmuje się, że optymalnie dobrane urządzenie powinno przefiltrować powietrze w pomieszczeniu 6 razy w ciągu godziny przy wybraniu najmniejszego biegu.
Aby sprawdzić, jakiej wydajności okapu wyspowego potrzebujesz, musisz obliczyć kubaturę kuchni w metrach sześciennych. Zrobisz to, mnożąc powierzchnię wyrażoną w metrach kwadratowych przez wysokość pomieszczenia. Jeśli kuchnia jest otwarta, musisz wziąć pod uwagę również wielkość salonu.
Przykładowo, jeśli kuchnia otwarta na salon ma 30 m3 wielkości oraz 2,5 m wysokości, to jej kubatura wynosi 75 m3. Przy wykorzystaniu najmniejszego biegu okap do takiego pomieszczenia powinien mieć wydajność 450 m3/h. Maksymalny bieg liczy się, mnożąc kubaturę kuchni przez 12. W podanym przykładzie będzie to więc 900 m3/h. Przeprowadzenie takich wyliczeń ułatwi Ci wybór urządzenia.
Okap nad wyspą nie może być zbyt wydajny. W małym pomieszczeniu takie urządzenie nie będzie się po prostu opłacało. Zbyt wydajny okap przełoży się niepotrzebnie na duży pobór prądu.
Wydajność okapu jest też zależna od zastosowanego w nim filtra. Wykorzystywane są filtry przeciwtłuszczowe oraz węglowe. Te pierwsze mają za zadanie oczyszczanie powietrza z drobinek tłuszczu. Mogą być wykonane z materiału włókienniczego – takie wkłady wymagają regularnej wymiany. Istnieją też modele wykonane z gęstej siatki, którą wystarczy myć w zmywarce.
Filtry węglowe mają za zadanie oczyszczać powietrze, a jednocześnie neutralizować nieprzyjemne zapachy. Element ten trzeba wymieniać regularnie dwa razy w roku, żeby działał we właściwy sposób.
Istnieją okapy, które mają wskaźnik zużycia filtra. Dzięki niemu możesz stale sprawdzać stan wkładu i w razie potrzeby od razu go wymienić. Dzięki temu okap wyspowy będzie działał prawidłowo.
Kiedy wybierasz okap wyspowy, zwróć uwagę na głośność działania. Niektóre modele są na tyle uciążliwe, że potrafią zagłuszyć rozmowę. Szukaj wśród urządzeń, które emitują hałas nieprzekraczający 50 dB na drugim biegu. Na głośność okapu może negatywnie wpływać zabrudzony filtr.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie okapu wyspowego?
- Ważna jest wydajność, czyli ilość powietrza, jaką jest w stanie przefiltrować urządzenie w ciągu godziny,
- Wydajność musi być dopasowana do wielkości pomieszczenia – zbyt wysoka sprawi, że urządzenie niepotrzebnie będzie pobierało dużo prądu,
- Wydajność zależy od filtra – warto zwrócić uwagę, czy interesujący Cię model ma wskaźnik zużycia tego elementu,
- Sprawdź też, jaki hałas emituje urządzenie – najlepiej, jeśli głośność okapu nie będzie przekraczała 50 dB na drugim biegu.
Okap nad wyspą kuchenną – jakie może mieć funkcje dodatkowe?
Na rynku znajdziesz okapy wyspowe, które oferują kilka poziomów działania turbiny. Regulacja prędkości pozwoli Ci dopasować działanie urządzenia do potrzeb. Szybka praca turbiny przyda się, na przykład podczas smażenia intensywnie pachnących potraw.
Kiedy wybierasz okap wyspowy, zwróć uwagę na to, czy jest wyposażony w timer. To bardzo prosta, a jednocześnie bardzo przydatna funkcja. Niektóre okapy – zwłaszcza na pierwszym biegu – działają na tyle cicho, że gdy się spieszysz, możesz zapomnieć o wyłączeniu ich. Timer pozwoli Ci ustawić czas, w którym okap nad wyspą kuchenną ma się automatycznie wyłączyć. Funkcja zapewni Ci oszczędność prądu.
Zwróć też uwagę na oświetlenie. Warto wybrać okap z diodami LED, które zapewnią Ci lepsze warunki podczas gotowania wieczorem. Punktowe, jasne światło nie będzie męczyło wzroku, a wykorzystanie energooszczędnej technologii sprawia, że oświetlenie nie wpłynie na koszty eksploatacji okapu.
Dodatkowe funkcje okapu wyspowego:
- Regulacja prędkości działania turbiny – pozwoli dopasować działanie urządzenia do potrzeb,
- Timer – umożliwi Ci ustawienie czasu, po którym okap ma się automatycznie wyłączyć,
- Oświetlenie – zapewni Ci komfortowe warunki do gotowania wieczorem.
Okap nad wyspą – dopasuj go do aranżacji!
Okap nad wyspą kuchenną będzie nie tylko funkcjonalnym elementem wyposażenia, lecz także ozdobą pomieszczenia. Obecnie urządzenia te są projektowane z pomysłem i z łatwością znajdziesz model pasujący do Twojego planu na aranżację.
Popularnością cieszą się okapy wyspowe w kształcie tuby. Cechują się minimalistycznym designem, dlatego sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Okapy w kształcie tuby są też dobrym rozwiązaniem do industrialnego wystroju, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na czarny model, który będzie doskonale wyglądał w połączeniu z czerwoną cegłą na ścianach.
Na rynku znajdziesz czarne modele, ale to tylko część rozbudowanej oferty. Istnieją również okapy wyspowe w złotym lub miedzianym kolorze – takie urządzenia przyciągają wzrok nietuzinkową formą oraz oryginalnym kolorem. Te okapy wyspowe świetnie zaprezentują się we wnętrzu eleganckim, ale też vintage.
Tuba sprawdzi się w przestronnym pomieszczeniu. Potrzebujesz okapu wyspowego do nieco mniejszego wnętrza? Szukaj wśród modeli na linkach. Takie urządzenia występują w różnych kształtach – są zarówno okrągłe, jak i prostokątne. Niektóre z nich wyglądają niczym designerskie lampy.
Jak dopasować okap do aranżacji?
- Modele w kształcie tuby są w ostatnim czasie bardzo popularne – wyróżniają się minimalistycznym wzornictwem i sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach,
- Będą też odpowiednim rozwiązaniem do industrialnej aranżacji, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na czarny model,
- Okapy w formie tub występują też w miedzianej wersji, która sprawdzi się w vintage wnętrzu, oraz złotej, idealnej do eleganckiej kuchni,
- Istnieją też modele na linkach – są dostępne w różnych kształtach; często przypominają designerskie lampy.
Okap na wyspie – czy to dobre rozwiązanie?
Chcesz, żeby okap pozostawał ukryty, kiedy nie gotujesz? Zdecyduj się na model wysuwany z blatu. Okap na wyspie doskonale sprawdzi się dla osób, którym zależy na zachowaniu minimalistycznej aranżacji. Taki model będzie też odpowiedni do mniejszej kuchni – ogromna tuba nad wyspą mogłaby przytłoczyć niewielką przestrzeń. Zamiast okapu możesz zamontować wiszącą półkę na zioła.
Okap na wyspie może być tak samo wydajny jak model montowany do sufitu. Urządzenie montowane w blacie również doświetli dodatkowo płytę grzewczą. Wystarczy, że zdecydujesz się na model ze światłem LED.
Okap na wyspie znajduje się w pobliżu płyty grzewczej. Dzięki temu od razu pochłania zapachy. Nie jest to jednak urządzenie pozbawione wad. Jego wydajność może być gorsza, jeśli będziesz gotować w bardzo dużym, wysokim garnku.
Okap wmontowany w blat – co warto o nim wiedzieć?
- Jest szczególnie polecany do minimalistycznego wnętrza, ponieważ kiedy nie gotujesz, pozostaje ukryty w blacie,
- Dobrze sprawdzi się też do mniejszego pomieszczenia, które mogłoby być przytłoczone dużą tubą nad wyspą,
- Modele przeznaczone do montażu w blacie również mogą doświetlać płytę grzewczą,
- Urządzenie szybko pochłania zapach, ponieważ znajduje się blisko źródła jego wytworzenia,
- Okap może jednak działać słabiej, kiedy będziesz gotować w bardzo wysokim, dużym garnku.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze okapu wyspowego?
Kiedy wybierasz okap nad wyspę kuchenną, zwróć uwagę na materiał wykonania. To on zdecyduje o trwałości urządzenia, ale też łatwości wyczyszczenia go. Doskonale sprawdzi się model wykonany ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo. Takie urządzenie wyróżnia się niewrażliwością na korozję i zmienne temperatury.
Do produkcji okapów wykorzystuje się również drewno. Ozdobione nim urządzenia doskonale zaprezentują się we wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym lub boho. Okap z elementami drewnianymi stanowi też świetne rozwiązanie do skandynawskiej kuchni.
- Często wykorzystywanym materiałem do produkcji okapów jest stal nierdzewna malowana proszkowo – zapewnia ona odporność na korozję. Do produkowania urządzeń stosuje się też drewno – powstają z nich ramy modeli idealnych do wnętrz skandynawskich i rustykalnych.
wtorek, 11 maj 2021 14:08