Aranżacja małej kuchni 4m2
– największy zbiór inspiracji!Mała kuchnia jest problemem wielu mieszkań. Nawet niewielka przestrzeń może być jednak praktyczna. Wystarczy, że zastosujesz kilka trików, które sprawią, że pomieszczenie będzie wyglądało na przestronne, a korzystanie z niego stanie się komfortowe. Podpowiadamy, jak urządzić malutką kuchnię o wielkości 4m2.
O czym przeczytasz w artykule?
- Mała kuchnia w bloku – otwarta czy zamknięta?
- Jaki układ zabudowy wybrać?
- Projekty kuchni 4m2 – o czym pamiętać podczas tworzenia?
- Mała kuchnia – jakie meble wybrać?
- Aranżacja małej kuchni 4m2 – jakie kolory w niej zastosować?
- O czym warto pamiętać podczas urządzania małej kuchni?
Mała kuchnia w bloku – otwarta czy zamknięta?
W blokach z wielkiej płyty znajdują się zazwyczaj zamknięte kuchnie. Często są od siebie oddzielone długim korytarzem, co uniemożliwia stworzenie jednego pomieszczenia poprzez wyburzenie ścian. Jeśli układ Twojego mieszkania jest właśnie taki, nie musisz rezygnować z aneksu. Wystarczy, że przeniesiesz kuchnię do salonu, a zyskasz dodatkowe pomieszczenie, na przykład na biuro.
Już 4m2 okażą się wystarczające, żeby zaaranżować wygodny aneks. Dobrym rozwiązaniem jest kuchnia we wnęce pokoju. Pozwoli optycznie oddzielić od siebie dwie strefy, na przykład wyspą, która zwiększy ilość miejsca do przechowywania lub posłuży za stół.
Mała kuchnia stanie się optycznie przestronniejsza, jeśli połączysz ją z salonem. Aneks kuchenny będzie też sprzyjał wspólnemu spędzaniu czasu z innymi domownikami. Problematyczne mogą okazać się kuchenne zapachy, brak możliwości ograniczenia dzieciom wstępu do kuchni oraz konieczność ciągłego zachowania porządku.
Aranżacja małej kuchni 4 m2 w oddzielnym pomieszczeniu jest możliwa. Wymaga jednak – podobnie jak otwarty na salon aneks – zastosowania kilku trików. Zamknięta kuchnia zapewni Ci większą swobodę w aranżacji wnętrza, ponieważ nie musisz dopasowywać wyposażenia do stylu i kolorystyki salonu. Wadą może okazać się utrudniona komunikacja.
Otwarta czy zamknięta – jaką kuchnię wybrać?
- Otwarta kuchnia będzie wyglądała na przestronniejszą, a osoba gotująca będzie mogła aktywnie uczestniczyć w spotkaniu z przyjaciółmi,
- Aneks kuchenny w salonie wiąże się też z niekorzyściami, na przykład brakiem możliwości ograniczenia pociechom dostępu do pomieszczenia,
- Zamknięta kuchnia pozwoli Ci zastosować inną stylistykę niż w salonie, ale będzie utrudniała komunikację.
Jaki układ zabudowy wybrać?
Jeśli wiesz już, czy kuchnia znajdzie się w salonie, czy pozostanie w oddzielnym pomieszczeniu, czas na wybranie zabudowy. Niewielka przestrzeń determinuje pewne rozwiązania. Projekty małych kuchni najczęściej uwzględniają zabudowę w układzie jednostronnym lub litery L.
Jeśli mała kuchnia w bloku jest oddzielnym pomieszczeniem, konieczny może okazać się układ pojedynczy. Rozmieszczenie zabudowy wyłącznie na jednej ścianie zabierze Ci możliwość wykorzystania zasady trójkąta roboczego. Problemem może się też okazać niewielka ilość miejsca na blacie oraz brak przestrzeni do przechowywania. Rzadko używane sprzęty ułożysz na półce zamontowanej na przeciwległej do zabudowy ścianie, a niżej możesz zamontować rozkładany blat. Zyskasz dzięki niemu niewielki stolik.
Projekty małych kuchni uwzględniają często wykorzystanie układu w kształcie litery L. Przy dłuższej ścianie warto znaleźć miejsce na lodówkę i zlew, natomiast przy krótszej umieścić piekarnik i płytę grzewczą. Dzięki temu pomiędzy urządzeniami zostanie miejsce na blacie do przygotowywania posiłków.
Mała kuchnia w bloku – jaki układ zabudowy wybrać?
- Pojedynczy – czasem jest narzucony przez układ mieszkania; może być problematyczny ze względu na niewielką ilość miejsca na blacie; jeśli naprzeciwko zabudowy znajduje się ściana, warto zamontować na niej rozkładany blat,
- W kształcie litery L – wygodniejszy od pojedynczego, zwłaszcza jeśli przy dłuższej ścianie umieścisz lodówkę i zlew, a przy krótszej kuchenkę.
Projekty kuchni 4m2 – o czym pamiętać podczas tworzenia?
Zastanawiając się, jak urządzić malutką kuchnię, weź pod uwagę liczbę domowników. Inaczej zaaranżujesz pomieszczenie dla kilkuosobowej rodziny, a w inny sposób zorganizujesz przestrzeń dla singla. Dla osoby mieszkającej w pojedynkę wystarczy kuchnia 4m2. Projekt pomieszczenia będzie znacznie trudniej stworzyć, żeby spełnił oczekiwania pary lub rodziny z dzieckiem.
Projektując kuchnię o wielkości 4m2, weź pod uwagę styl życia domowników. Singiel spędzający większość czasu poza domem nie będzie potrzebował wysokiej lodówki i wielu urządzeń. Rodzinie natomiast przydadzą się sprzęty ułatwiające gotowanie, a pojemna lodówka z zamrażalnikiem to niezbędny element wyposażenia.
Kuchnia we wnęce pokoju może okazać się niedostatecznie doświetlona. Projektując pomieszczenie, pamiętaj nie tylko o głównej lampie, lecz także pobocznych źródłach światła. Szczególnie ważne jest oświetlenie blatów roboczych.
Aranżacja małej kuchni 4m2 musi być przemyślana pod względem ilości miejsca do przechowywania oraz podziału na strefy. Zaplanuj, gdzie znajdzie się strefa do przechowywania sztućców, talerzy czy garnków, a gdzie będzie najlepsze miejsce na suche produkty spożywcze. Korzystaj z nowoczesnych rozwiązań w postaci narożnych szafek z mechanizmem obrotowym.
Projekty kuchni uwzględniają instalacje. Tworząc własny plan pomieszczenia, przemyśl, w których miejscach będą stały mniejsze sprzęty, na przykład ekspres do kawy. Urządzenie do przygotowywania kofeinowego napoju warto umieścić w narożnej części blatu, dlatego w pobliżu musi znaleźć się gniazdko. Dobrze zaplanuj ich liczbę – w przeciwnym razie konieczne będzie korzystanie z przedłużaczy, a nie są one estetycznym akcesorium.
Zastanawiając się, ile gniazdek będzie Ci potrzebnych w małej kuchni, spisz sobie większe sprzęty oraz niewielkie urządzenia, z których zamierzasz korzystać na co dzień. Nie wychodzisz z domu bez kawy, wieczorem pijesz gorącą herbatę, a Twoje ulubione dania to te gotowe, które wystarczy odgrzać? Zaplanuj miejsce na ekspres, czajnik i mikrofalówkę oraz gniazdka przeznaczone na te sprzęty.
Stwórz szkic, na którym rozmieścisz większe sprzęty. Gniazdka umieszczaj jak najbliżej urządzeń. Za lodówką czy za kuchenką z piekarnikiem. W projekcie uwzględnij miejsce na gniazdko do okapu. Kontakty na mniejsze sprzęty mogą znaleźć się na ścianie pomiędzy szafkami stojącymi i wiszącymi, ale też na blacie.
O czym pamiętać, tworząc projekt kuchni 4m2?
- Weź pod uwagę liczbę domowników i ich styl życia, na przykład czy jedzą poza domem, lubią gotowe dania do podgrzania, czy wolą gotować sami,
- Pamiętaj o zaplanowaniu dodatkowych źródeł światła nad blatami,
- Podziel pomieszczenie na strefy,
- Zaplanuj liczbę gniazdek na większe i mniejsze urządzenia.
Jaką zabudowę wybrać do małej kuchni w bloku?
Zastanawiając się, jak urządzić kuchnię 4m2, weź pod uwagę wybranie mebli na wymiar. Są zdecydowanie droższe, ale pozwolą Ci zagospodarować pomieszczenie według własnych potrzeb. Jeśli masz ograniczony budżet, nic straconego. Sklepy oferują coraz ciekawsze rozwiązanie, które pozwolą dokładnie wykorzystać przestrzeń, na przykład dzięki systemowi magic corner. Ułatwia on wyjmowanie przedmiotów z narożnej szafki.
Projektując małą kuchnię, musisz zadać sobie pytanie dotyczące zasadności wykorzystania wiszących szafek. Mogą one przytłoczyć niewielką przestrzeń, ale w przypadku kilkuosobowej rodziny okażą się niezbędne. Jeśli nie potrzebujesz tak wiele miejsca do przechowywania, zdecyduj się na wiszące szafki wyłącznie w części pomieszczenia. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy układzie L, gdzie wiszące meble zastosujesz tylko przy krótszej ścianie. Dzięki temu mała kuchnia w bloku stanie się jaśniejsza.
Wizualizacja małej kuchni musi uwzględniać, czy meble będą przeszklone, czy też z pełnymi frontami. Jeśli musisz wykorzystać szafki wiszące w całej zabudowie, zdecyduj się na dwie sztuki z transparentnymi frontami. Dodadzą lekkości wystrojowi, ale spełnią też praktyczną funkcję, ponieważ posłużą do przechowywania zastawy. Jeśli aranżacja małej kuchni 4m2 jest nowoczesna, sprawdzą się szklane fronty z podświetlonymi półkami.
Jakie meble wybrać do małej kuchni?
- Na wymiar – pozwolą zagospodarować każdy centymetr przestrzeni,
- Przy mniejszym budżecie sprawdzą się też modele ze sklepu, ale zwróć uwagę na nowoczesne rozwiązania, na przykład wysuwane półki do narożnej szafki,
- Zastanów się nad przeszklonymi frontami wiszących szafek – dodadzą aranżacji lekkości.
Aranżacja małej kuchni 4m2 – jakie kolory w niej zastosować?
Ogólna zasada mówi, żeby w niewielkich pomieszczeniach stosować wyłącznie jasne kolory. Projekty kuchni o niewielkich wymiarach są jednak coraz odważniejsze. Jeśli nie lubisz minimalistycznych, białych mebli, postaw na ciemne wyposażenie. Jeśli jest to kuchnia we wnęce i dociera do niej dużo światła, to sprawdzą się czarne meble o matowych frontach i z drewnianym blacie. Dla rozjaśnienia przestrzeni możesz zastosować białe płytki typu subway.
Jeśli w grę wchodzi aranżacja małej kuchni 4m2 bez okna, zastosuj białe szafki z błyszczącymi frontami. Dzięki nim pomieszczenie wyda się przestronniejsze. Myśląc o tym, jak urządzić malutką kuchnię, nie zapominaj o wzorach. Warto zastosować je na podłodze, na przykład wykorzystując modny wzór marokański. Sprawdzą się też kafle z motywem lastryko. A co gdy problemem jest wąska kuchnia? Aranżacja małej kuchni 4m2 będzie wydawać się na przestronniejszą, gdy wykorzystasz pasy! Wąskie ściany będą wizualnie szersze, gdy pomalujesz poziome wstęgi.
Kuchnia 4m2 – jak urządzić?
- Zastosuj białe szafki, które rozjaśnią optycznie wnętrze,
- Możesz urozmaicić aranżację płytkami z motywem, na przykład marokańskim lub lastryko,
- Jeśli jest to kuchnia we wnęce w pokoju i docierają do niej promienie słoneczne, możesz zdecydować się na czarną zabudowę z matowymi frontami i drewnianym blatem, a dla rozjaśnienia wykorzystać białe płytki typu metro.
O czym warto pamiętać podczas urządzania małej kuchni?
W niewielkim pomieszczeniu łatwo uzyskać wrażenie chaosu. Unikniesz go, pozbywając się z blatów niepotrzebnych rzeczy. Słoiki z cukrem czy mąką, donice z ziołami, sprzęty używane od czasu do czasu – wygodnie jest mieć je w zasięgu wzroku, ale w małej kuchni nie ma na to miejsca. Słoiki warto umieścić w głębokiej szufladzie, donice ustawić na przymocowanej do sufitu, wiszącej półce, a rzadko używane sprzęty schować do szafki.
Jeśli pomiędzy szafką a ścianą pozostanie niewielka przerwa, wykorzystaj tam półkę cargo. Taki wysoki, wysuwany mebel posłuży Ci na przechowywanie słoików. Przestrzeń do przygotowywania posiłków powiększysz dzięki szafce z wysuwanym blatem. Posłuży też podczas spożywania szybkiego śniadania lub do ustawienia rzadko wykorzystywanego urządzenia.
Zlew jednokomorowy czy dwukomorowy to kolejna wątpliwość, którą napotkasz, urządzając małą kuchnię. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się mniejszy model, zwłaszcza jeśli planujesz zmywarkę. Jednokomorowy zlew może mieć niewielki ociekacz, który posłuży do odstawienia gorącego garnka lub naczyń wyjętych ze zmywarki.
Jeśli w niewielkiej kuchni jest okno, nie zakrywaj go ciężkimi zasłonami. Taka aranżacja małej kuchni 4m2 z oknem przytłoczy wystrój. Im więcej promieni wpadnie do wnętrza, tym będzie wyglądało na jaśniejsze, a tym samym przestronne. Jeśli chcesz ukryć kuchnię przed ciekawskimi spojrzeniami, wykorzystaj rolety rzymskie, które prezentują się lekko.
Urządzanie małej kuchni – o czym pamiętać?
- Usuń niepotrzebne rzeczy z blatu,
- Doniczki z ziołami możesz postawić na półki przymocowanej do sufitu, a słoiki z mąką i cukrem schować do pojemnej, wysuwanej szafki,
- W wąskiej przestrzeni między ścianą a szafką zamontuj półkę cargo na słoiki,
- Wybierz jednokomorowy zlew z niewielkim ociekaczem,
- Nie zakrywaj okna ciemnymi zasłonami, zamiast nich zastosuj rolety rzymskie.
sobota, 16 październik 2021 21:45
piątek, 04 grudzień 2020 11:51
piątek, 27 listopad 2020 16:59
poniedziałek, 23 listopad 2020 17:19