Co ile powinno się remontować kuchnię?
Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Oferteo.pl
Dużo pracy, nieporządek w domu, podłączenie nowych instalacji... To tylko niektóre elementy przedsięwzięcia, jakim jest remont kuchni. Jak wszystkie tego typu prace, prędzej czy później jest on konieczny. Sprawdźmy, jak często należy go przeprowadzać, i w jakim zakresie.
Remont kuchni, zwłaszcza generalny, jest poważnym przedsięwzięciem, wiążącym się z dużą ilością pracy, a także znacznymi wydatkami. Należy się też do niego dokładnie przygotować: pozałatwiać konieczne formalności, wybrać i zatrudnić fachowców (niektóre prace wykonać muszą osoby ze stosownymi uprawnieniami), a przede wszystkim zaplanować zakres koniecznych inwestycji. Dlatego warto wiedzieć, kiedy należy zabrać się za remont, a kiedy można z nim jeszcze zaczekać.
Remont kuchni – jak często?
To, kiedy zdecydować się na remont kuchni, zależy oczywiście od jej stanu technicznego. O tym, że zbliża się konieczność przeprowadzenia prac remontowych, świadczą objawy takie jak:
- coraz mniejszy komfort korzystania z przestrzeni kuchennej;
- nieestetyczny wygląd mebli, uszkodzenia;
- zniszczenia widoczne na ścianach, podłodze oraz suficie;
- wystąpienie dużej awarii instalacji w kuchni, na przykład wodnej, kanalizacyjnej.
Przesłanką do przeprowadzenia remontu są też plany zakupu nowego sprzętu AGD.
Jeśli chodzi o przedział czasowy, to większość osób na generalny remont kuchni decyduje się po około 10 do 20 latach od wykonania obecnej. Prace takie z reguły przeprowadza się też po zakupie używanego mieszkania lub domu, zwłaszcza wówczas, gdy kuchnia jest przestarzała, nieestetyczna czy mało funkcjonalna.
Remont kuchni – jaki zakres?
Zależnie od potrzeb, stanu technicznego i naszego budżetu, remont kuchni może być kosmetyczny (mały), czyli służący jedynie odświeżeniu wyglądu pomieszczenia, bądź generalny (duży), kiedy należy niemal całkowicie odnowić wnętrze. W jakich okolicznościach warto zdecydować się na poszczególne zakresy prac remontowych?
Kosmetyczny (mały) remont kuchni wskazany jest wówczas, gdy meble kuchenne nadal pozostają w dobrym stanie, za to ściany czy podłoga wymagają odświeżenia. Można zdecydować się na niego także wtedy, kiedy to meble potrzebują wymiany lub odnowienia, na przykład przez pomalowanie frontów albo założenie nowego blatu. Przy takim remoncie nie zmienia się dotychczasowa konfiguracja (ustawienie) mebli oraz AGD w kuchni. Tego typu prace nie pociągają też za sobą wysokich kosztów, kosmetyczny remont kuchni wypada wręcz relatywnie tanio. Do jego przeprowadzenia nie zawsze trzeba zatrudniać fachowców, aczkolwiek warto to zrobić.
Z kolei generalny remont kuchni potrzebny jest wtedy, gdy całe pomieszczenie nie wygląda estetycznie, a już szczególnie, jeśli pojawiają się trudności z działaniem instalacji czy sprzętów, a także występują uszkodzenia mebli, których naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna. Remont generalny - zależnie oczywiście od konkretnego zakresu prac - jest zawsze stosunkowo kosztowny, niemniej dzięki niemu kuchnia może zyskać całkowicie nowy wygląd oraz dodatkowe funkcje, a korzystanie z niej stanie się o wiele wygodniejsze i przyjemniejsze. Pamiętajmy, że do przeprowadzenia generalnego remontu kuchni konieczne jest zatrudnienie dobrych fachowców z odpowiednimi kwalifikacjami.
Gdzie szukać fachowców?
Wykonawców, którzy pomogą w przeprowadzeniu prac remontowych w naszej kuchni, znajdziemy na łamach portalu oferteo.pl. Zamieszczone tam ogłoszenia firm są sprawdzone, możemy poznać rankingi i opinie klientów, a także porównać ceny usług. Kontakt z wybranym specjalistą nawiążemy za pośrednictwem maila, chatu lub telefonu. Istnieje też opcja zamieszczenia własnego ogłoszenia o poszukiwaniu fachowców - wówczas sami się oni do nas zgłoszą, a nam pozostanie tylko wybrać tego, który najbardziej nam odpowiada.
Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Oferteo.pl
piątek, 05 kwiecień 2024 10:09