Jak połączyć parapet z blatem kuchennym?
Okno w kuchni na równo z blatem – zastanawiasz się, czy to możliwe? Jak najbardziej! Najlepiej pomyśleć o takim rozwiązaniu już na etapie projektowania domu. Dowiedz się, jakie są plusy i minusy. Podpowiadamy też, czy parapet wyżej niż blat kuchenny ma jakieś zalety.
O czym przeczytasz w artykule?
- Jak połączyć parapet z blatem kuchennym?
- Okno w kuchni równo z blatem – poznaj wady i zalety
- Parapet wyżej niż blat kuchenny – jakie są plusy i minusy?
Jak połączyć parapet z blatem kuchennym?
Duże okno w kuchni ma zarówno zalety, jak i wady. Z jednej strony sprawi, że pomieszczenie będzie dobrze doświetlone. Z drugiej jednak przeszklenie zabiera miejsce, które można by było przeznaczyć na szafki wiszące. Problematyczna staje się też kwestia blatu.
Masz dwa główne rozwiązania, jeśli przestrzeni pod oknem nie zajmuje grzejnik. To, na które się zdecydujesz, zależy od wysokości, na jakiej ma szyby Twoja kuchnia. Okno nad blatem czy na równo? Co wybrać?
Możesz zastosować rozwiązanie, którym jest blat roboczy pod oknem w kuchni. Parapet znajdzie się więc wyżej niż zabudowa. Drugi sposób na zaaranżowanie pomieszczenia to okno w kuchni na równo z blatem, który będzie musiał być wykonany na zamówienie.
Istnieje jeszcze jedna możliwość. Może się okazać, że masz okno w kuchni poniżej blatu. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie jest to wygodne. Z blatu wprost na parapet przedmioty mogą po prostu spadać. Nie będzie to też estetycznie wyglądać, a poza tym blat niepotrzebnie zasłoni naturalne światło.
Okno w kuchni poniżej blatu wymaga wprowadzenia pewnych zmian w projekcie. Możesz zupełnie zrezygnować z zabudowy w tym miejscu. Zbyt nisko osadzone okno to z jednej strony przeszkoda, ale z drugiej szansa, żeby stworzyć przytulne siedzisko. Wykonasz je z bardzo niskiej szafki, na której ułożysz mnóstwo poduszek. Trudno o przyjemniejsze miejsce do śledzenia losów bohaterów ulubionych książek.
Parapet i blat kuchenny – jak je połączyć?
- Blat roboczy pod oknem w kuchni – w tym przypadku parapet będzie wyżej niż zabudowa,
- Możesz też połączyć blat z parapetem w jedno – wystarczy, że skorzystasz z pomocy stolarza,
- Jeśli okno w kuchni jest poniżej planowanego blatu, zdecyduj się na zaaranżowanie w tym miejscu niskiego siedziska na szafce wyłożonej poduszkami.
Okno w kuchni równo z blatem – poznaj wady i zalety
Rezygnacja z parapetu pozwoli Ci zyskać pod oknem jednolitą, estetyczną powierzchnię. Wymaga to jednak odpowiedniego rozplanowania. Pamiętaj, że blat powinien znajdować się na określonej wysokości – tylko wtedy będzie zapewniał Ci wygodę podczas przygotowywania posiłków. Standardowo montuje się go na wysokości 85–86 cm.
Okno w kuchni na równo z blatem wymaga nieco większego budżetu. Konieczny będzie blat na zamówienie. Musi on przecież wchodzić we wnękę okienną, więc kształt będzie niestandardowy. Jest to – mimo możliwości zwiększenia kosztów – warte uwagi rozwiązanie. Zyskasz bowiem jednolitą, doskonale oświetloną płaszczyznę. Na blacie będzie więcej miejsca.
Przy oknie możesz zamontować zlewozmywak, dzięki czemu podczas codziennych obowiązków będziesz spoglądać na swój ogród. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Okno w kuchni równo z blatem, na którym zamontowano zlew, będzie szybciej ulegać zabrudzeniu. Pamiętaj też, że baterię trzeba zamontować w takim miejscu, żeby nie przeszkadzała w otwieraniu okna. Jeśli jest ono uchylne i nie potrzebujesz otwierać go całkowicie, problem staje się mniejszy.
Blat roboczy pod oknem w kuchni jest popularny, ale możesz zdecydować się też na blat służący jako stół. To dobre rozwiązanie, jeśli przeszklenie znajduje się zbyt nisko, żeby połączyć je z zabudową. W tym przypadku na całej długości ściany, na której znajduje się okno, możesz zastosować blat zastępujący stół.
Będzie to wygodne do wnętrza wąskiego i długiego. Nie musisz martwić się, że zabraknie szafek, ponieważ ustawisz je przy dłuższej ścianie. W wąskim pomieszczeniu brakuje miejsca na okrągły stół z krzesłami, dlatego blat pod oknem może sprawdzić się idealnie. Powinien znajdować się na wysokości 74–80 cm, żeby zapewniać wygodę podczas jedzenia.
Okno w kuchni równo z blatem – co warto wiedzieć?
- Zrezygnowanie z typowego parapetu pozwoli Ci uzyskać jednolitą płaszczyznę,
- Okno musi być osadzone na odpowiedniej wysokości – takiej, żeby parapet z blatu znajdował się na wysokości 85–86 cm,
- Potrzebny będzie blat o niestandardowym kształcie,
- Jeśli pod oknem zamontujesz zlew, szyba będzie często ulegała zabrudzeniu,
- Możesz też zdecydować się na połączenie w jedno parapetu z blatem służącym jako stół – montuje się go na wysokości 74–80 cm.
Parapet wyżej niż blat kuchenny – jakie są plusy i minusy?
Okno w kuchni nad blatem również może prezentować się estetycznie i też ma swoje wady oraz zalety. Parapet wyżej niż blat kuchenny to między innymi gwarancja łatwiejszego utrzymania przeszklenia w czystości. Wiele jednak zależy od tego, jaka jest różnica wysokości między blatem a parapetem. Jeśli zlew jest pod oknem, zawsze może zdarzyć się zachlapanie szyby.
Parapet wyżej niż blat kuchenny sprawia, że zyskujesz idealne miejsce na doniczki wypełnione ziołami. To dodatkowe miejsce na przyprawy w słoiczkach. Możesz też ustawić tam kamienny moździerz.
Obniżony blat pod oknem powoduje, że łatwiej będzie Ci wybrać taką baterię, która nie przeszkodzi w otwieraniu przeszklenia. Jeśli jednak różnica między wysokością parapetu a blatu jest niewielka, konieczne może być poszukanie nowoczesnego rozwiązania w postaci składanego kranu. Wylewkę takiego modelu bez trudu złożysz właściwie na płasko. Dzięki temu otworzysz okno na oścież, żeby przewietrzyć pomieszczenie po kilku godzinach gotowania.
Plusy i minusy parapetu zamontowanego wyżej od blatu kuchennego:
- Łatwiej będzie Ci utrzymać okno w czystości,
- Zyskasz idealne miejsce na zioła w doniczkach, moździerz czy przyprawy w słoiczkach,
- Na blacie ustawionym niżej niż parapet będzie Ci łatwo zamontować baterię, która nie przeszkodzi w otwieraniu okna na oścież,
- Jeśli jednak różnica wysokości jest niewielka, wciąż może być z tym problem, dlatego zwróć uwagę na nowoczesne baterie, których wylewkę w razie potrzeby opuścisz.
wtorek, 31 styczeń 2023 14:35