Jak pozbyć się moli spożywczych? Ten sposób na mole jest najskuteczniejszy
Mole spożywcze pojawiają się w kuchni, skąd trudno je wyprosić. Nie są groźne dla Twojego zdrowia, jednak warto jak najszybciej rozpocząć z nimi walkę. Dostrzeżesz je po otwarciu opakowania herbaty lub wybierając z szafki kaszę do obiadu. Te małe szkodniki są dużym utrapieniem, dlatego podpowiadamy, jak pozbyć się moli spożywczych. Poznaj skuteczne sposoby na wyproszenie niechcianych gości z kuchennych szafek.
O czym przeczytasz w artykule?
- Mole spożywcze – co to?
- Mole w domu – gdzie można je zauważyć?
- Mole spożywcze – jak się pozbyć i jak im zapobiegać?
- Jak pozbyć się moli spożywczych? Poznaj odstraszające zioła i nie tylko!
- Jak wytępić mole? Sprawdź gotowe preparaty
Mole spożywcze – co to?
Mole spożywcze, czyli omacnica spichrzanka lub mklik mączny, to owady wyglądające niczym ćma, ale znacznie mniejsze. Charakteryzują się brązowo-szarym ubarwieniem, a niektóre są nawet żółtawe. Mole spożywcze mają około 5 mm długości, więc bez trudu je dostrzeżesz. Larwy owadów mają natomiast od kilku do kilkudziesięciu milimetrów, są cienkie, białe lub brązowe.
Mole w domu pojawiają się najczęściej po przyniesieniu do domu już zainfekowanego produktu. Małe niedopatrzenie ze strony pracowników wystarczy, żeby w opakowaniach pojawili się niechciani goście. Larwy mogą się przedostać do żywności nawet na etapie produkcji.
Rzadziej wlatują przez otwarte okno w kuchni, jednak może się tak zdarzyć, jeśli sąsiad ma problem z tymi uciążliwymi owadami.
Spożywcze mole w kuchni – co to za owady?
- To omacnice spichrzanki i mkliki mączne,
- Są podobne do ciem, ale znacznie mniejsze,
- Ich larwy są cienkie, zazwyczaj białe,
- Mole w kuchni pojawiają się najczęściej po przyniesieniu ich do domu ze sklepu.
Mole w domu – gdzie można je zauważyć?
Mole uwielbiają miejsca, które są zaciemnione. Pojawiają się w spiżarni i szafkach kuchennych, bo to właśnie tam mają nieograniczony dostęp do jedzenia. Zarówno larwy, jak i dorosłą postać mola spożywczego zauważysz w opakowaniach sypkich produktów – ryżu czy kaszy.
Mole w kuchni upodobają sobie też herbatę, mąkę i cukier. Z łatwością odróżnisz je od innych owadów. W suchych produktach możesz znaleźć delikatną nić – jest podobna do tej, którą pozostawia pająk. Jeśli taka się pojawi, od razu wyrzuć produkt. W dorosłej fazie mole wyglądają jak małe ćmy. Czasem możesz dostrzec je nawet na ścianie, jeśli będą poruszać się w poszukiwaniu jedzenia.
- Mole w kuchni wybierają miejsca, gdzie jest ciemno i mają dostęp do dużej ilości pożywienia. Znajdziesz je w ryżu, kaszy, mące, cukrze, które niestety trzeba będzie wyrzucić.
Mole spożywcze – jak się pozbyć i jak im zapobiegać?
Nim podpowiemy, jak pozbyć się moli, poznaj kilka sposobów na to, żeby zapobiec ich inwazji. Trzeba zacząć już w sklepie. Gdy wybierasz produkty sypkie, na przykład cukier czy mąkę, przyjrzyj się, czy opakowanie jest w nienaruszonym stanie. Czy wiesz, że dorosłe mole spożywcze potrafią przedostać się przez papier, przegryzając go? Niestety nawet na pierwszy rzut oka nienaruszone opakowanie nie gwarantuje, że nie przyniesiesz uciążliwych owadów do domu.
Zdecyduj się na plastikowe lub szklane pojemniki na produkty sypkie. Z takim opakowaniem mole sobie nie poradzą. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę. Podczas przesypywania cukru czy mąki od razu przyjrzysz się, czy nie ma larw. Nawet jedna powoduje, że trzeba wyrzucić produkt. Najbezpieczniej jest niestety pozbyć się wszystkich opakowań, z którymi te zainfekowane mogły mieć styczność.
Jeśli doszło już do inwazji, czas na gruntowne porządki. Szczególną uwagę zwróć na wnętrze szafek, szuflad i półek. Postaraj się wyrzucić wszystkie produkty spożywcze. Niestety w innym przypadku problem może szybko powrócić.
Każdą powierzchnię dokładnie wyczyść przy pomocy ciepłej wody i mydła. Nie pomijaj rogów szafek – mole chętnie tam przebywają. Możesz również wykorzystać suszarkę do włosów. Wysusz nią wnętrze mebla – koniecznie wybierz najwyższą temperaturę. Worki na śmieci, w których są produkty zaatakowane przez mole, natychmiast wyrzuć.
Jak zapobiegać molom i jak się ich pozbyć?
- W sklepie przyglądaj się opakowaniom produktów sypkich – nie bierz ich, jeśli są uszkodzone,
- W domu przesypuj mąkę, cukier czy ryż do szklanych lub plastikowych pudełek – stworzą one trudną do pokonania barierę dla moli, a poza tym przyjrzysz się, czy w produktach nie ma larw,
- Jeśli mole w kuchni już się pojawiły, czas na dokładne umycie wszystkich powierzchni w kuchni, a szczególnie szafek,
- Konieczne jest też wyrzucenie produktów, w których owady wystąpiły, a także dla bezpieczeństwa pozostałych z szafki.
Jak pozbyć się moli spożywczych? Poznaj odstraszające zioła i nie tylko!
Zastanawiasz się, co jest dobre na mole? Niektóre olejki eteryczne i zioła! Pamiętaj jednak, że samo umieszczenie ich w szafce nie pomoże. Konieczne jest najpierw dokładne umycie wnętrza mebla i wyrzucenie produktów. Sposób na mole wykorzystujący zapachy jest jedynie dodatkowym elementem walki z nieprzyjacielem.
Czego nie lubią mole spożywcze? Liście laurowe, goździki, anyż – owady nie przepadają za tymi zapachami. Irytujący jest dla nich również aromat wanilii.
Pomocny podczas sprzątania ocet sprawdzi się również w walce z molami. Wykorzystaj go do wyczyszczenia szafek i półek – w tych miejscach owady nie złożą jaj, jeśli nieprzyjemna woń będzie wciąż wyczuwalna. Dobra jest też mikstura, w której oprócz octu znajdą się olejek lawendowy, goździkowy oraz eukaliptusowy. Wymieszane produkty przelej do butelki z atomizerem i spryskaj miejsca, w których mole znajdowały się przed sprzątaniem. Domowa pułapka na mole to podgrzany ocet. Gdy zaczyna parować, przelej go do miseczki, a ją włóż do szafki.
Mól – jak się pozbyć domowymi sposobami?
- Domowe sposoby na mole spożywcze polegają na wykorzystaniu zapachów, które irytują owady,
- Sprawdzą się goździki, anyż, liść laurowy i aromat wanilii,
- Wykorzystaj również ocet, który posłuży do wyczyszczenia szafek i półek.
Jak wytępić mole? Sprawdź gotowe preparaty
Szukasz szybkiego sposobu na to, jak pozbyć się moli? Forum to miejsce, w którym z pewnością przeczytasz nieco dobrych opinii o gotowych produktach. Możesz zdecydować się między innymi na pułapkę, która przyciąga owady dzięki dodanemu do kleju feromonowi oraz przynęcie. Produkt ma najczęściej formę niewielkiego kartonu. Po wejściu do niego mole zostają unieruchomione za sprawą kleju. Niestety jest to sposób na mole dorosłe. Nie zadziała na larwy.
Zastanawiając się, co na mole spożywcze wykorzystać, weź pod uwagę spray. Preparat zaaplikujesz na miejsca, w których bytowały owady. Produkty mają często w składzie naturalne składniki, co powoduje, że mogą być stosowane w pobliżu jedzenia.
Pamiętaj, żeby zawsze czytać wskazówki od producentów. Niektóre preparaty nie mogą być zbyt blisko produktów spożywczych.
Pamiętaj, że w walce z molami potrzebna jest konsekwencja i stosowanie różnych sposobów jednocześnie. Niestety najważniejsze jest pozbycie się produktów spożywczych i dokładne wyczyszczenie pomieszczenia. Bez tego trudno będzie osiągnąć zadowalający efekt, a te maleńkie owady będą wciąż przeszkadzać.
Mole spożywcze – zwalczanie gotowymi preparatami:
- Możesz zdecydować się na pułapkę z klejem zawierającym feromony,
- Przyda Ci się też spray, którym spryskasz wnętrze szafki,
- Zawsze zapoznawaj się ze wskazówkami na opakowaniu, żeby wiedzieć, czy preparat może znajdować się blisko jedzenia.
czwartek, 01 grudzień 2022 15:15