Jakie płytki do kuchni? Te propozycje są najlepsze!
Wybierając kafelki do kuchni, stoimy przed zadaniem nadania całemu wnętrzu spójnego stylu. Płytki to jeden z najważniejszych elementów w kuchni i ważny jest tu nie tylko kolor, ale też faktura i sposób ułożenia. Remontu w kuchni nie przeprowadza się zbyt często, stąd efekt naszej pracy pozostanie z nami co najmniej kilka lat. Jakie płytki do kuchni będą najlepsze? Na co zwrócić uwagę, kupując płytki do kuchni na podłogę i na ścianę? Jakie są rodzaje płytek? Jeśli w ostatnim czasie zastanawiasz się nad odpowiedzią na którekolwiek z tych pytań, to świetnie! Właśnie tutaj dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć przed wyborem płytek do kuchni.
O czym przeczytasz w artykule?
- Jakie płytki do kuchni na podłogę?
- Płytki podłogowe do kuchni. Jakie wybrać, by najlepiej podkreślały styl wnętrza?
- Płytki do kuchni na ścianę
Jakie płytki do kuchni na podłogę?
Choć obecnie do wykończenia podłogi i ścian w kuchniach próbuje się stosować różne materiały (szkło, drewno), to jednak płytki ceramiczne wciąż cieszą się niezmienną, i zasłużoną, popularnością. Są nie tylko praktyczne, ale też bardzo estetyczne, zwłaszcza że mamy do wyboru ogromny wachlarz możliwości zarówno pod względem kolorów, jak i kształtów i faktur.
Płytki ceramiczne są trwałe i odporne na wilgoć i ogień. Wykonane są one z naturalnych surowców i łatwo je utrzymać w czystości. Nie wymagają specjalnej konserwacji ani pielęgnacji i właściwie się nie niszczą. Ich wygląd nie zmienia się z czasem. Płytki w kuchni to idealne rozwiązanie, ponieważ są one odporne również na intensywną eksploatację.
Jakie płytki do kuchni wybrać? Trzeba tu wziąć pod uwagę przede wszystkim trzy parametry: klasę ścieralności, nasiąkliwość wodną i antypoślizgowość.
Klasę ścieralności płytek określa się symbolem PEI oraz liczbami od 1 do 5, przy czym 1 oznacza płytki, które najlepiej stosować na ściany, a płytki PEI 5 stosuje się w obiektach użyteczności publicznej (a więc narażonych na intensywną eksploatację). Uznaje się, że do kuchni najlepiej wybrać kafelki o wartości co najmniej PEI 3.
Co oznacza nasiąkliwość wodna? To inaczej porowatość, czyli zdolność do pochłaniania wody. Parametr ten oznacza się literą E wraz z określonym procentem mówiącym o stopniu pochłaniania wody. E 3% oznacza niską, E 6% średnią i E 10% wysoką nasiąkliwość wodną. Podłoga w kuchni, a więc w pomieszczeniu narażonym na bezpośredni kontakt z wodą, powinna mieć niską nasiąkliwość i przyjmuje się, że w przypadku płytek ściennych może ona przekroczyć E 10%, natomiast w przypadku powinna się ona zawierać w przedziale od 3 do 6%.
Antypoślizgowość płytek uzyskuje się nie tylko poprzez chropowatą strukturę. Kafelki mogą zawierać ryfle lub reliefy (wklęsłe lub wypukłe wzory na powierzchni). Co więcej, w sklepach znajdziemy kafelki do kuchni gładkie, a jednocześnie antypoślizgowe. Zawdzięczamy to specjalnemu impregnatowi lub też szkliwu antypoślizgowemu.
Jakie płytki do kuchni wybrać?
- O klasie ścieralności co najmniej PEI 3,
- O nasiąkliwości wodnej E na poziomie od 3 do 6% (w przypadku kafelków na podłogę w kuchni) oraz powyżej 10% (w przypadku kafelków na ścianę w kuchni),
- Antypoślizgowe z ryflami lub reliefami albo z antypoślizgowym impregnatem lub szkliwem.
Płytki podłogowe do kuchni. Jakie wybrać, by najlepiej podkreślały styl wnętrza?
Jak już powiedzieliśmy, struktura, kolor i wzór płytek, a także sposób ich ułożenia, wpływają na ogólny wystrój kuchni. Na przykład w kuchni urządzonej w stylu skandynawskim świetnie sprawdzą się szare płytki lub też kafelki imitujące beton. W kuchni w stylu eko najlepszym uzupełnieniem aranżacji będą płytki drewnopodobne. Jakie płytki do białej kuchni? Tu z kolei wszystko zależy od tego, czy przewidujemy białą kuchnię total look, czy też czarno-białą. W tym pierwszym przypadku doskonale sprawdzą się białe płytki lub też jasnoszare, natomiast w tym drugim bardzo efektowna będzie szachownica ułożona z białych i czarnych płytek.
Gładkie, jednolite kafelki o wyrazistych kolorach pasują do nowoczesnych wnętrz, z kolei płytki w kolorze beżu, brązu lub kremu staną się efektownym elementem aranżacji w klasycznej kuchni. Wnętrza w stylu vintage kochają postarzane, ceramiczne, kwadratowe kafelki lub też kafle przypominające modele na starych, pięknych piecach.
Jakie płytki wybrać do małej kuchni? Tu dobrze będzie unikać dużych kafli. Jeśli linie fug wypadną w przypadkowych miejscach, to nie tylko będą zbyt wyraźnie dzielić kuchnię, ale również wprowadzą optyczny chaos. Warto też wspomnieć, że kafelki z połyskiem, a także lustrzane, sprawią, że wnętrze wyda się większe. Niezwykle efektownie prezentuje się też mozaika na kuchennych ścianach.
Do dużej kuchni najlepiej pasują wielkoformatowe płytki, które zrównoważą nazbyt dużą przestrzeń. Drobna mozaika lub małe kafelki tracą swój urok na dużym metrażu.
Jakie płytki do kuchni będą najlepsze?
- W białej kuchni najlepiej będą pasowały kafelki w kolorze białym albo szarym lub też drewnopodobne.
- W czarno-białej kuchni furorę zrobi podłoga w szachownicę wykonana z czarnych i białych płytek.
- W nowoczesnej kuchni dobrze będą się prezentować gładkie, śliskie kafelki o wyrazistych kolorach lub też kafelki azulejos.
- Płytki postarzane staną się największą ozdobą kuchni w stylu rustykalnym lub vintage.
- Do małej kuchni pasują kafelki o mniejszych rozmiarach, a w dużej lepszy efekt przyniesie zastosowanie płytek wielkoformatowych.
Płytki do kuchni na ścianę
Wspominaliśmy już kilkakrotnie o płytkach do kuchni na ścianę. Teraz przyszła pora, by zapoznać się bliżej z tym tematem. Mamy tu do wyboru kilka rodzajów kafelków, przy czym różnią się one nie tylko kształtem, wielkością czy fakturą, ale również właściwościami fizycznymi.
Glazura to kafle wykonane z ceramiki, a ich powierzchnia powleczona jest szkliwem. Przeznaczone są one specjalnie do wykonywania okładzin ściennych (są dość lekkie i kruche, dlatego nie nadają się do wykańczania podłogi). Glazura jest odporna na działanie środków chemicznych, dlatego jest łatwa do utrzymania w czystości. Wykazuje niemal całkowitą odporność na nasiąkanie, a więc panująca w kuchni wilgoć jej nie szkodzi.
O ile glazura przeznaczona jest wyłącznie do ścian, o tyle terakotę można stosować zarówno na podłogach, jak i na ścianach. To płytki kamionkowe, które wytwarzane są z drobnoziarnistej, oczyszczonej gliny. Znajdują zastosowanie wewnątrz domu, ale również na gankach czy tarasach. Terakota to płytki twarde i odporne na nacisk.
Szklane płytki są szczególnie efektowne. Mozaiki, a także listwy i dekory wykonane ze szkła, to bardzo modny, a jednocześnie wyjątkowo łatwy w utrzymaniu w czystości materiał do wykańczania ścian w kuchni.
Płytki gresowe nadają się zarówno do wykończenia podłogi, jak i ścian w kuchni. Płytka ceramiczna poddawana jest tu dodatkowemu procesowi prasowania, co sprawia, że jest ona niezwykle twarda i wytrzymała. Gres jest mrozoodporny, dlatego można go stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Do wyboru mamy tu gres szkliwiony, nieszkliwiony i polerowany, przy czym ten ostatni warto zaimpregnować.
Na koniec dodajmy jeszcze kilka słów na temat samego układu płytek. Kafelki na ścianie w kuchni można mocować zarówno w poziomie, jak i w pionie. Co więcej, bardzo ciekawy efekt można uzyskać, stosując przesunięcie lub też wybierając płytki w kształcie sześciokąta (mowa tu o tak zwanych heksagonach).
Jakie wyróżniamy rodzaje płytek do kuchni na ścianę?
- Glazurę (są wykonane z ceramiki i powleczone szkliwem),
- Terakotę (to płytki kamionkowe, które nadają się zarówno do wykończenia podłogi w kuchni, jak i ścian),
- Szklane płytki (niezwykle efektowne, zwłaszcza w postaci mozaiki, ale również w postaci listew i dekorów),
- Płytki gresowe (bardzo trwałe i mrozoodporne, dlatego stosuje się je zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków, na przykład na tarasach, balkonach czy gankach).
wtorek, 19 styczeń 2021 11:15
czwartek, 07 styczeń 2021 16:05