Kuchnia w kształcie litery L – jak urządzić?
Kuchnia to dla wielu jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Jeśli robimy w niej więcej, niż tylko wodę na herbatę – istotne jest, aby była nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Popularną opcją jest kuchnia w kształcie litery L. Podpowiadamy, jak ją urządzić, żeby korzystało się z niej miło i komfortowo!
Najważniejsza jest funkcjonalność
Nie musimy chyba tłumaczyć, dlaczego funkcjonalność w kuchni jest szczególnie ważna. To pomieszczenie, w którym niezbędna jest przestrzeń, blat roboczy oraz odpowiednie ustawienie – tak, aby wszystko było pod ręką. Jak się za to zabrać?
Na pewno słyszeliście pojęcie “trójkąta roboczego”. Trójkąt określa zasady ergonomii, które usprawniają przygotowywanie posiłków. Zakłada bowiem, że w kuchni znajdują się trzy główne strefy, które powinny być umieszczone w odpowiedniej kolejności oraz odległości od siebie – strefa przechowywania, zmywania oraz gotowania i pieczenia. Każda ze stref powinna być oddzielona blatem roboczym. Wynika to z kolejności czynności wykonywanych przy przygotowaniu posiłku. W strefie przechowywania powinna znaleźć się lodówka oraz szafki z żywnością – stamtąd weźmiemy produkty na nasz posiłek. Wszystkie odłożymy na blat roboczy, by potem w zlewie umyć te, które tego wymagają. Kolejny krok to kolejny blat roboczy – tutaj przygotujemy składniki, pokroimy je czy poszatkujemy, by ostatecznie dojść do ostatniego punktu trójkąta roboczego, czyli kuchenki lub piekarnika.
W kuchni w kształcie litery L bardzo łatwo jest zorganizować trójkąt roboczy. Oczywiście dokładne ustawienie sprzętów zależy od wielkości kuchni i długości obu boków, jednak warto pamiętać o rekomendowanych odległościach między strefami. Między lodówką a zlewozmywakiem powinno być 120 - 210 cm odstępu, tak samo wygląda to w przypadku odległości zlewu od kuchenki i piekarnika.
Gdzie sprawdzi się kuchnia w L-kę?
Kuchnia w kształcie litery L zyskuje coraz bardziej na popularności. Okazuje się, że to świetne rozwiązanie nie tylko do małych, wąskich pomieszczeń. W przypadku właśnie takich wnętrz należy znowu pamiętać o odległościach. Aby korzystanie ze sprzętów i szafek było wygodne, odległość od dwóch naprzeciwległych rzędów mebli powinna wynosić nie mniej, niż 120 cm. Jeśli więc nasza kuchnia ma szerokość mniejszą niż 250 cm, idealnym układem będzie właśnie słynna L-ka.
Taka aranżacja sprawdzi się również w większych kuchniach, a także aneksach otwartych na salon. Kuchnię w literę L możemy zakończyć niedużym barkiem albo stołem jadalnianym, które oddzielą część kuchenną od salonu. W przypadku przestronnego pomieszczenia, możemy umieścić na środku wyspę, która z kolei podniesie funkcjonalność kuchni.
Litera L = kuchnia idealna?
Jak widać, kuchnia w kształcie L-ki sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu – zarówno w wąskiej, zamkniętej kuchni, jak i przestronnym aneksie w salonie. Kawalerki na sprzedaż na Mokotowie coraz częściej proponują właśnie taki układ. Przy małej przestrzeni możemy zdecydować się na górne szafki pod sam sufit na obu ścianach, a jeśli mamy więcej miejsca – na jednej lub obu ze ścian możemy z nich zrezygnować na rzecz lekkich półek czy obrazków. Niezależnie od wariantu, rozwiązanie jest proste i ergonomiczne, a do tego efektowne.
Opracowanie GetHome.pl
wtorek, 07 czerwiec 2022 08:14