Łączenie blatu kuchennego – to musisz wiedzieć! - dekoportal.pl

Łączenie blatu kuchennego – to musisz wiedzieć!

19 Lip 2023 / Napisał  / Porady
łączenie blatu kuchennego ze ścianą
Dokładne łączenie blatów drewnianych, laminowanych czy kamiennych jest szalenie ważne z przyczyn estetycznych.

Urządzając lub remontując wnętrza, łatwo wpaść w pułapkę powierzchowności. Skupiamy się na dużych płaszczyznach i istotnych elementach wyposażenia, natomiast często pomijamy detale. A przecież diabeł tkwi w szczegółach. Na przykład takich, jak łączenie blatu kuchennego. Dlaczego warto poświęcić temu zagadnieniu uwagę? Jak łączyć blaty kuchenne, żeby całość była solidna i wyglądała estetycznie? Przedstawiamy popularne i skuteczne metody.

O czym przeczytasz w artykule?

Czy łączenie blatu kuchennego jest potrzebne?

Nie. Łączenie blatu kuchennego nie jest potrzebne. ALE tylko wtedy, gdy składa się on z jednego elementu. A to niestety rzadkość. Zazwyczaj niezbędne jest zestawienie kilku części, co wymuszone jest układem mebli.

Dość popularnym rozwiązaniem w kuchni są szafki ustawione pod kątem prostym, czyli na kształt litery „L”. W tego typu sytuacjach potrzebne jest łączenie blatów kuchennych, tak, aby poszczególne fragmenty przylegały do siebie.

Dokładne łączenie blatów drewnianych, laminowanych czy kamiennych jest szalenie ważne z przyczyn estetycznych. Nie zapominaj jednak o względach praktycznych. Równa i pozbawiona szczelin płaszczyzna zapewni komfort użytkowania, a także uchroni meble przed wnikaniem wodą i brudu.

Dlaczego łączenie blatów kuchennych jest ważne?

  • Pozwala scalić poszczególne elementy blatu.
  • Zwiększa walory wizualne wykończenia meblowego.
  • Podnosi komfort użytkowania kuchni.
  • Zabezpiecza meble przed wodą i zabrudzeniami.
łączenie blatu kuchennego listwą
Łączenie blatów kuchennych ma być estetyczne, trwałe i szczelne.

Jak łączyć blaty kuchenne – główne metody

Ile głów, tyle pomysłów. Specjaliści z branży meblowej wymyślają różne rozwiązania na to, jak połączyć blaty kuchenne. Czy któraś metoda jest najlepsza? Każda z nich jest dobra, jeśli spełnia trzy warunki: estetyka, trwałość, szczelność.

Najogólniej mówiąc, łączenie blatów drewnianych można wykonać w sposób bezlistwowy oraz z wykorzystaniem listew. Pierwsza metoda przynosi wspaniałe efekty wizualne, bo spojenia są niemal niezauważalne. Łączenie blatu kuchennego bez listwy jest jednak dość kosztowne i wymaga precyzji, a także specjalistycznych narzędzi i umiejętności.

Drugi sposób to łączenie blatu kuchennego listwą. To rozwiązanie jest znacznie prostsze i tańsze. Nie potrzebne są też żadne profesjonalne narzędzia, dzięki czemu łączenie blatów drewnianych za pomocą listwy można wykonać samodzielnie.

Metody na łączenie blatu kuchennego:

  • Łączenie blatu kuchennego listwą – niedrogie, proste i niewymagające specjalistycznych umiejętności.
  • Łączenie blatu kuchennego bez listwy – kosztowne, wymagające precyzji i odpowiednich narzędzi, bardzo estetyczne.
  • Łączenie blatów kuchennych ma być estetyczne, trwałe i szczelne.
łączenie blatów kuchennych
Dla podniesienia walorów estetycznych ważny jest również kolor, jaki będzie mieć łączenie blatu kuchennego.

Łączenie blatu kuchennego listwą

Zacznijmy od najprostszej i najtańszej metody na łączenie blatu kuchennego. Listwa meblowa pozwoli na dokładne i szczelne zespolenie poszczególnych elementów. Nawet jeśli płaszczyzny nie są do siebie idealnie dopasowane, łącznik zasłoni wszelkie szczeliny.

Zastanów się, gdzie najlepiej będzie zrobić łączenie blatu kuchennego. Listwa nie powinna znajdować się na środku blatu – to zmniejsza przestrzeń roboczą i obniża komfort użytkowania kuchni. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie listew w miejscach przewidzianych pod elementy wyposażenia (np. mikrofalówka lub ekspres).

Dla podniesienia walorów estetycznych ważny jest również kolor, jaki będzie mieć łączenie blatu kuchennego. Listwa może zlewać się z blatem – wtedy uzyskamy efekt spójności. Łączenie może też być w odcieniu dodatków, takich jak armatura lub uchwyty szafek.

Jak połączyć blaty kuchenne za pomocą listwy? Najpierw, przy użyciu wkrętarki, przykręć łącznik do jednej płyty. Następny krok to klejenie blatu klejem poliuretanowym – posmaruj obie krawędzie, które chcesz zespoić i dosuń je mocno. Na koniec przykręć listwę do drugiej części blatu.

Jak łączyć blaty kuchenne listwą?

  • Nie rób łączenia na środku przestrzeni roboczej.
  • Dopasuj kolor listwy do blatu lub dodatków, takich jak uchwyty i armatura.
  • Mocno przykręć listwę do obu części, które chcesz połączyć.
  • Użyj kleju poliuretanowego, który uszczelni i wzmocni łączenie.
wykończenie blatu kuchennego przy ścianie
Dopasuj kolor listwy do blatu lub dodatków, takich jak uchwyty i armatura.

Łączenie blatów na śruby rzymskie

Złącza śrubowe to jedna z metod na łączenie blatu kuchennego bez listwy. Ten rodzaj montażu wykorzystywany jest zwłaszcza w przypadku mebli ustawionych na planie litery „L”. Gdy elementy blatu skierowane są do siebie pod kątem prostym, szalenie ważna jest precyzja ich docięcia i dokładność zespojenia.

Aby prawidłowo wykonać łączenie blatów na śruby rzymskie, potrzeba sporych umiejętności oraz profesjonalnych narzędzi. Pierwszy krok to przygotowanie (np. za pomocą frezarki) otworów na śruby. Wycięcia zrób po wewnętrznej części blatów. Zadanie ułatwi użycie specjalnego szablonu, który możesz kupić w sklepach budowlanych.

Gdy starannie przygotujesz otwory, dalsze łączenie blatów na śruby rzymskie nie będzie skomplikowane. Następny etap to klejenie blatu i mocowanie śrub. Ułóż płyty tam, gdzie mają być zamontowane, ustaw złącza śrubowe w otworach i wypełnij szczelinę między płytami klejem poliuretanowym. Dociągaj śruby tak długo, aż łączenie stanie się niewidoczne.

  • Łączenie blatów na śruby rzymskie nie będzie problemem, jeśli precyzyjnie wykonasz otwory po wewnętrznej części płyt. W sklepach meblowych dostępne są specjalne szablony, które znacznie ułatwiają montaż.
silikonowanie blatu kuchennego
Łączenie blatów drewnianych można wykonać w sposób bezlistwowy oraz z wykorzystaniem listew.

Silikonowanie blatu kuchennego

Klejenie blatu to metoda często rekomendowana przez producentów mebli. To szybki i prosty, a przy tym całkiem trwały sposób na to, jak połączyć blaty kuchenne. Pewną wadą tego rozwiązania jest fakt, że spoina dość łatwo ulega zabrudzeniu. Ważne jest, żeby wybrać odpowiedni rodzaj silikonu, najlepiej bezoctowy sanitarny.

Silikonowanie blatu kuchennego nie wymaga specjalistycznych umiejętności monterskich. Pokryj silikonem krawędź blatu i dociśnij ją do drugiego elementu, z którym chcesz ją scalić. W tej metodzie szczególnie istotne jest, żeby zetrzeć nadmiar spoiwa z powierzchni płyty, zanim zaschnie i stworzy brzydką, odstającą warstwę.

  • Prosty, niedrogi i szybki sposób, to silikonowanie blatu kuchennego. Ta metoda nawet laikowi pozwoli na samodzielny montaż płyty. Pamiętaj, aby wybrać bezoctowy silikon sanitarny i zetrzeć nadmiar spoiwa z powierzchni blatu.
jak połączyć blaty kuchenne
Wykończenie blatu kuchennego przy ścianie powinno zapewniać szczelność i zabezpieczać płyty przed wilgocią oraz brudem.

Wykończenie blatu kuchennego przy ścianie

Scalanie za pomocą listew i śrub albo silikonowanie poszczególnych części blatu to jeszcze nie koniec. Równie istotne jest odpowiednie łączenie blatu kuchennego ze ścianą. To właśnie w tym miejscu najczęściej pojawiają się nieszczelności, które prowadzą do zawilgocenia i rozpulchnienia oraz zagrzybienia płyt meblowych.

Solidne i dokładne wykończenie blatu kuchennego przy ścianie będzie niczym wisienka na torcie, jakim jest aranżacja zabudowy kuchennej. Precyzja i estetyka wykonania tej czynności przełożą się na funkcjonalność i komfort użytkowania kuchni, ale też na efekt wizualny.

Najprostszą metodą jest użycie silikonu sanitarnego – wystarczy pokryć spoiwem krawędzie blatów i docisnąć je do ściany. To najlepsze rozwiązanie, gdy powierzchnie są nierówne i niedopasowane względem siebie. Możesz też zrobić wykończenie blatu kuchennego przy ścianie listwą przyblatową, ale i wtedy warto uszczelnić łączenie klejem lub silikonem.

  • Wykończenie blatu kuchennego przy ścianie powinno zapewniać szczelność i zabezpieczać płyty przed wilgocią oraz brudem. Precyzyjne wykonanie tej czynności korzystnie wpłynie na estetykę zabudowy meblowej.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 luty 2024 16:18

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.