Zmywarka źle myje – i co teraz? Podpowiadamy, dlaczego zmywarka nie domywa! - dekoportal.pl

Zmywarka źle myje – i co teraz? Podpowiadamy, dlaczego zmywarka nie domywa!

13 Lis 2020 / Napisał  / Porady
 zmywarka źle myje
Zmywarka ułatwia codzienne obowiązki i pozwala oszczędzać czas.

Zmywarka ułatwia codzienne obowiązki i pozwala oszczędzać czas. Jak każde urządzenie może jednak ulec awarii, co objawia się niedokładnie domytymi naczyniami. Powodów nieprawidłowego działania urządzenia może być mnóstwo. Podpowiadamy, co zrobić, gdy zmywarka nie domywa zanieczyszczeń z naczyń oraz jak usunąć biały osad na szklankach ze zmywarki.

O czym przeczytasz w artykule?

Zmywarka źle myje? Sprawdź, czy prawidłowo układasz w niej naczynia

Jeśli zmywarka źle myje, nie musi to oznaczać trudnej do usunięcia awarii. Być może źle układasz naczynia w urządzeniu. Sprawdź to, nim podejmiesz poważniejsze działania.

Zmywarka działa skutecznie między innymi dzięki spryskiwaczom górnym, które odpowiadają za odprowadzanie wody do naczyń. Jeśli przepełnisz urządzenie, woda nie dotrze w każdy zakamarek, tym samym pozostawiając talerze czy szklanki zabrudzone. Nie ustawiaj jednych naczyń na drugich, na przykład misek. Najlepiej, kiedy w ogóle się ze sobą nie stykają.

Pamiętaj też, żeby naczynia ustawione w górnym koszu nie blokowały ramion spryskujących. Długie akcesoria, na przykład łopatki do patelni, umieszczaj na płasko. Zwróć uwagę, żeby naczynia nie blokowały pokrywy komory na środek czyszczący.

Zapoznaj się ze wskazówkami producenta, które znajdziesz w instrukcji urządzenia. Dostępne tam informacje pomogą Ci w prawidłowym ułożeniu naczyń. Z instrukcji dowiesz się, jakie przedmioty umieścić w górnym koszu, a jakie w dolnym. Poznasz także sposób na ułożenie noży i łyżek w koszu na sztućce. Wiele zależy od wariantu wyposażenia zmywarki, dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z instrukcją.

Jak układać naczynia w zmywarce?

  • Jeśli zmywarka źle myje, powodem może być nieprawidłowe układanie naczyń,
  • Zadbaj o to, żeby się nie stykały – dzięki temu woda będzie mogła dotrzeć w każdy zakamarek,
  • Nie ustawiaj jednej miski na drugiej, bo uniemożliwi to ich precyzyjne wyczyszczenie,
  • Uważaj też na długie akcesoria kuchenne, których złe ustawienie, może zablokować ramiona natryskowe,
  • Ułóż naczynia w taki sposób, żeby nie zablokowały pokrywy komory na środek czyszczący.
biały osad na naczyniach ze zmywarki
Zmywarka źle myje? Sprawdź, czy prawidłowo układasz w niej naczynia

Zmywarka nie domywa? Winne mogą być kapsułki

Zastanawiając się, dlaczego zmywarka źle myje, weź pod uwagę wymianę kapsułek czyszczących. Być może używany przez Ciebie produkt jest za słaby, na przykład dla zaschniętych zabrudzeń. Na rynku dostępne są rozmaite kapsułki, dlatego warto wypróbować kilka rodzajów, jeśli widzisz, że na naczyniach pozostaje nieco zabrudzeń. Może się też okazać, że urządzenie nie rozpuszcza tabletki, przez co nie ma ona szansy zadziałać.

Tabletki do zmywarki mogą być jednofunkcyjne, czyli służące tylko do mycia, lub wielofunkcyjne, które mogą też nabłyszczać naczynia oraz zmiękczać wodę. Niektóre chronią szkło, a inne zabezpieczają filtr urządzenia. Wiele z kapsułek zapewnia też przyjemny zapach.

Warto wiedzieć, co dzieje się z tabletką w zmywarce, a właściwie co powinno się dziać, żeby prawidłowo działała. Kapsułka ma szansę skutecznie oczyścić naczynia, jeśli dozownik detergentu otworzy się we właściwy sposób, a sam środek czyszczący zacznie się powoli rozpuszczać. Istnieją jednak sytuacje, w których tabletki pozostają nierozpuszczone, co uniemożliwia precyzyjne usunięcie zabrudzeń z naczyń.

Zastanawiając się, dlaczego zmywarka źle myje, weź pod uwagę nieodpowiednią temperaturę wody. Kapsułki rozpuszczają się w temperaturze około 40–45°C, a w niektórych urządzeniach możliwe jest ustawienie programu energooszczędnego, który wykorzystuje zimniejszą wodę. W tym przypadku tabletka nie ma szansy rozpuścić się, a zawarte w niej składniki aktywne nie zadziałają.

Jeśli zmywarka źle myje, a tabletka pozostaje nierozpuszczona, sprawdź twardość wody. Możliwe jest także, że środek czyszczący jest przeterminowany. Zawsze sprawdzaj datę ważności kapsułek przed zakupem, zwłaszcza jeśli ich cena jest szczególnie korzystna.

Może się okazać, że zmywarka nie myje naczyń, ponieważ nie pobiera tabletki. Powodem może być zablokowanie klapki, na przykład koszem, który nie został dosunięty do ściany. Jeśli masz pewność, że nic nie blokuje klapki, sprawdź przed włączeniem urządzenia, czy dozownik jest suchy. Jeśli będzie mokry, kapsułka może się do niego przykleić.

Dlaczego kapsułki w zmywarce mogą działać nieprawidłowo?

  • Kapsułki mogą się nie rozpuszczać ze względu na za małą temperaturę wody lub uszkodzony dozownik, który się nie otwiera,
  • Może się też okazać, że tabletka jest przeterminowana lub woda ma za wysoką twardość,
  • Zdarza się, że zmywarka nie pobiera kapsułki, ponieważ klapka jest zablokowana koszem,
  • Tabletka może się przykleić do dozownika, dlatego zadbaj o to, żeby był suchy, nim włożysz do niego środek czyszczący.
co się dzieje z tabletką w zmywarce
Może się okazać, że zmywarka nie myje naczyń, ponieważ nie pobiera tabletki.

Zmywarka nie myje? Elektrozawór może okazać się uszkodzony

Zastanawiając się, dlaczego zmywarka źle myje, weź pod uwagę uszkodzenie elektrozaworu. Element ten odpowiada za dopływ wody do urządzenia. Jeśli elektrozawór jest zatkany lub uszkodzony, może okazać się, że zmywarka nie myje naczyń w prawidłowy sposób.

Uszkodzony elektrozawór może całkowicie blokować dostęp wody do urządzenia, ale zdarza się też, że awaria zaburza cyrkulację wody. To powoduje, że niedomyte są talerze tylko z górnego lub wyłącznie z dolnego kosza. Możliwe jest również, że elektrozawór działa prawidłowo, ale ciśnienie wody jest zbyt małe i przez to zmywarka nie domywa naczyń.

  • Jeśli zmywarka nie domywa naczyń, może okazać się, że uszkodzony jest elektrozawór, który odpowiada za dopływ wody do urządzenia. Zdarza się jednak, że element jest sprawny, ale ciśnienie wody okazuje się zbyt małe.
 problem ze zmywarką
Zastanawiając się, dlaczego zmywarka źle myje, weź pod uwagę uszkodzenie elektrozaworu.

Dlaczego zmywarka nie domywa? Powodem może być awaria pompy myjącej

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy zmywarka nie domywa? Jeśli wiesz, że poprawnie układasz w niej naczynia, a elektrozawór jest sprawny, sprawdź pompę myjącą. Awaria tego elementu jest przyczyną nieprawidłowego działania urządzenia. Zadaniem pompy myjącej jest przepompowanie wody do spryskiwaczy.

Uszkodzenie pompy myjącej objawia się nie tylko źle umytymi naczyniami, lecz także większym hałasem generowanym przez urządzenie. Podczas pracy zmywarki może wydobywać się z niej dźwięk przypominający chlupanie. Zdarza się, że uszkodzona pompa prowadzi też do nadmiernego zużycia wody lub sprawia, że cykl w ogóle nie zostaje przeprowadzony.

  • Niedomyte naczynia mogą być spowodowane awarią pompy myjącej, która przepompowuje wodę do spryskiwaczy. Kiedy jest uszkodzona, zmywarka wydaje dziwne dźwięki – przypominają one chlupanie.
co zrobić gdy zmywarka nie domywa
Niedomyte naczynia mogą być spowodowane awarią pompy myjącej, która przepompowuje wodę do spryskiwaczy.

Zapchany filtr – częsty problem ze zmywarką

Filtry odpowiadają za zatrzymywanie większych zabrudzeń. Dzięki temu nie przedostają się one do pompy. Jeśli przed uruchomieniem urządzenia, nie usuniesz z talerzy dużych zanieczyszczeń, może dojść do zapchania filtra. Ten problem ze zmywarką rozwiążesz w łatwy sposób.

Brudny filtr wystarczy wyczyścić pod bieżącą wodą. Zdarza się, że element ulega uszkodzeniu, na przykład poprzez stłuczone szkło. W tym przypadku wystarczy, że wymienisz filtr na nowy, żeby urządzenie działało prawidłowo.

  • Filtry, których zadaniem jest zatrzymywanie większych zabrudzeń, mogą się zapchać, a przez to prowadzić do nieprawidłowego domycia naczyń. Jeśli element jest brudny, umyj go pod bieżącą wodą, a w przypadku zniszczeń konieczna będzie wymiana filtra.
 dlaczego zmywarka nie domywa
Jeśli przed uruchomieniem urządzenia, nie usuniesz z naczyń dużych zanieczyszczeń, może dojść do zapchania filtra.

Poznaj sposób na nieprzyjemny zapach ze zmywarki

Zdarza się, że ze zmywarki wydobywa się nieprzyjemna woń. Przyczyną tego problemu są odkładające się resztki jedzenia, na przykład na wewnętrznych ścianach komory, koszach na naczynia oraz w szczelinach, do których dostęp jest utrudniony. Jeśli chcesz zapobiegać problemowi, pamiętaj o regularnym czyszczeniu urządzenia.

Dobrym sposobem na uniknięcie kłopotów z nieprzyjemną wonią jest każdorazowe przepłukanie naczyń tuż po użyciu. Dzięki temu zabrudzenia na nich nie zaschną i nie wylądują na filtrze w zmywarce.

Co zrobić, jeśli śmierdzi ze zmywarki? Wybierz środki, które skutecznie usuwają tłuszcz, kamień, a także brzydkie zapachy. Sprawdzą się odświeżacze w żelu – działają bardzo szybko, a umieszcza się je w koszu na naczynia.

Jeśli śmierdzi ze zmywarki, możesz też wykorzystać najprostsze i szybkie metody. Rozpocznij od usunięcia zabrudzeń z elementów, które da się wyjąć z urządzenia. Pozbądź się osadu czy większych resztek jedzenia. Pamiętaj też o wyczyszczeniu uszczelek oraz filtra.

Dlaczego śmierdzi ze zmywarki i jak temu zapobiegać?

  • Nieprzyjemny zapach ze zmywarki jest wynikiem odkładania się w niej resztek jedzenia,
  • Zapobiegaj temu problemowi, każdorazowo wypłukując z talerzy większe zabrudzenia, nim włożysz je do urządzenia,
  • Pamiętaj też u regularnym stosowaniu środków do czyszczenia zmywarek,
  • Co jakiś czas usuwaj zanieczyszczenia z elementów, które da się wyjąć z urządzenia,
  • Na nieprzyjemny zapach możesz zastosować odświeżacz w żelu.
 dlaczego zmywarka źle myje
Dobrym sposobem na uniknięcie kłopotów z nieprzyjemną wonią jest każdorazowe przepłukanie naczyń tuż po użyciu .

Biały osad na szkle ze zmywarki – jak usunąć?

Zauważasz biały osad na naczyniach ze zmywarki? Powodem może być brak soli, której zadaniem jest zmiękczanie wody. Stosowanie tego preparatu pozwoli Ci zapobiec osadzaniu się kamienia, a także powstawaniu zacieków na naczyniach. Nie wolno stosować soli kuchennej zamiast zmiękczającej. Zastanawiając się, jak usunąć biały osad na szklankach ze zmywarki, weź pod uwagę ocet, który jest tanim i ekologicznym preparatem do czyszczenia rozmaitych zabrudzeń.

Zmywarka zostawia biały osad, mimo używania soli? Sprawdź, czy pojemnik jest dobrze dokręcony. Może się też okazać, że przyczyna problemu leży w nieodpowiedniej ilości nabłyszczacza – zarówno za dużej, jak i za małej.

Zdarza się, że biały osad na naczyniach ze zmywarki jest spowodowany za krótkim cyklem zmywania. Warto dopasować go do intensywności zabrudzeń. W innym przypadku po zakończeniu pracy urządzenia konieczne będzie ponowne zmywanie, tym razem ręczne.

Dlaczego zmywarka zostawia biały osad?

  • Biały osad na naczyniach ze zmywarki może się pojawić, jeśli zrezygnujesz z używania soli, która zmiękcza wodę,
  • Jeśli zmywarka zostawia biały osad mimo stosowania soli, sprawdź, czy przeznaczony na nią pojemnik jest dobrze dokręcony,
  • Przyczyną problemu może być również nieodpowiednia ilość nabłyszczacza – zarówno za duża, jak i za mała,
  • Zdarza się, że osad powstaje w wyniku za krótkiego cyklu zmywania, dlatego dopasowuj jego czas do intensywności zabrudzeń.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 08 styczeń 2021 13:03
komentarzy /( 2 )
  • Joasia
    Joasia

    poniedziałek, 14 grudzień 2020 14:24

    Raz w tygodniu serwuję mojej zmywarce puste mycie z środkiem czyszczącym, uważam też jakie naczynia wkładam do niej, ich stopień zabrudzenia - to moje tipy na długość i poprawność działania tego niezastąpionego sprzętu.
  • Mariola
    Mariola

    wtorek, 17 listopad 2020 17:37

    Moja zmywarka psikusa mi sprawiła, gdy przytkały się pióra. Od tego czasu zawsze spłukuję największy brud. Uważam też na pestki z cytryny!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.