Kuchnia w stylu rustykalnym – zainspiruj się pięknymi aranżacjami!
Marzy Ci się mała, wiejska chatka, w której poczujesz się swobodnie? Dzięki odpowiednim materiałom, kolorom i dodatkom możesz stworzyć jej namiastkę w swoim domu. Kuchnia w stylu rustykalnym zachwyci Cię swoją naturalnością, przytulnością i estetyką. Sprawdź, jak ją urządzić.
O czym przeczytasz w artykule?
- Czym się wyróżnia kuchnia w stylu rustykalnym?
- Kolory i materiały w kuchni rustykalnej
- Kuchnia rustykalna – jakie meble i urządzenia wybrać?
- Dodatki, które dodają uroku kuchni w stylu wiejskim
Czym się wyróżnia kuchnia w stylu rustykalnym?
Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać kuchnia w stylu rustykalnym? Najprościej jest wyobrazić sobie pomieszczenie, w którym dominują naturalne materiały, niektóre przedmioty nawiązują do folkloru, meble są mocno zdobione, a zastawa stołowa stanowi jednocześnie dekorację. Jest tu sielsko, przytulnie i domowo. Choć meble, elementy wyposażenia i dodatki mogą wydawać się na przypadkowe, stworzenie takiej aranżacji od zera wymaga odrobiny kreatywności. Dzięki temu wprowadzisz sielski klimat nawet w środku miasta.
Nawet mała kuchnia w stylu rustykalnym może w piękny sposób oddawać połączenie sielskości, romantyczności i miłości do natury. Początkowo takie aranżacje nabierały charakteru ze względu na ozdobne, solidne meble pochodzące głównie z Francji orz Anglii. Dziś króluje tu eklektyzm, motywy folklorystyczne, a także stylizowane urządzenia retro. Jeśli zatem jesteś posiadaczem starego stolika z ozdobnymi nogami czy zastawy stołowej z motywem kwiatowym to kuchnia w stylu wiejskim jest dla nich idealnym miejscem.
Współczesne kuchnie w stylu rustykalnym to także pomieszczenia, które są odpowiedzią na aktualne potrzeby środowiska. To idealne miejsce na recyklingowane materiały, wprowadzenie zasad zero waste, rękodzieło czy rozwiązania oszczędzające wodę. Właśnie dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na armaturę od producentów, która swoim działaniem może przyczynić się do dbałości o ekologię. Przykładem jest kran z perlatorem, który napowietrza strumień wody, jednocześnie oszczędzając jej ilość w trakcie mycia naczyń czy przemywania owoców i warzyw.
Jak zyskać wiejski styl nawet w środku miasta?
- Kuchnia w stylu rustykalnym przypomina swoim wyglądem małą, wiejską chatkę.
- Dominują w niej naturalne materiały, rękodzieło, ozdobne zastawy stołowe czy też motywy roślinne, ludowe i wiejskie.
- Klasyka może iść w parze z nowoczesnością oraz dbałością o środowisko, np. jeśli zdecydujesz się na armaturę oszczędzającą wodę.
Kolory i materiały w kuchni rustykalnej
Jeśli chcesz wprowadzić do swojej kuchni nieco sielskiego klimatu, zacznij od ustalenia dominującej palety barw. Oczywiście tak jak większość elementów wyposażenia, powinna królować tu natura. Ciepłe beże, brązy, biel, zieleń czy pomarańczowy to dobry kierunek. Lubisz szarość i nie chcesz przejść obok niej obojętnie? Kuchnia wiejska nowoczesna znajdzie dla niej miejsce, ale tylko w ciepłej tonacji. Może wprowadzić do aranżacji nieco elegancji. Podobnie jest z granatem czy pudrowym różem.
Wyżej wymieniona kolorystyka doskonale sprawdzi się jako baza do urządzania wnętrza. W dodatkach nie musisz pokazywać skromności i minimalizmu. Talerze z widocznymi jaskrawymi kwiatami, żółte kubki do picia kawy czy kolorowe płytki nad blatem to tylko niektóre z propozycji na przełamanie palety naturalnych barw żywym akcentem.
Jak jeszcze może wyglądać Twoja kuchnia w stylu rustykalnym? Inspiracje warto czerpać z natury nie tylko jeśli chodzi o kolorystykę, ale także materiały. Właśnie dlatego króluje tu drewno, najlepiej postarzane lub bez większej obróbki. Jeśli masz możliwość wykorzystania starych belek, desek podłogowych czy mebli sprzed lat – to świetny pomysł na wyróżnienie kuchni w stylu rustykalnym.
Drewno nie jest jedynym kluczowym materiałem, warto też zwrócić uwagę na ceramikę, wiklinę i cegłę. Istotnymi elementami charakterystycznymi mogą być tkaniny z lnu i wełny. Aluminiowe garnki możesz zastąpić emalią, a plastikowe przyrządy kuchenne – drewnianymi. Takie akcenty dodają rustykalnego klimatu.
Jakie kolory i materiały dominują w kuchni rustykalnej?
- Ustal paletę barw, w której uwzględnisz kolory nawiązujące do natury – ciepłe i przyjemne dla oka.
- Nie rezygnuj ze wzorzystych i kolorowych akcentów, które będą doskonale uzupełniać kolory ziemi.
- W kuchni rustykalnej króluje drewno, ale warto je uzupełnić też o ceramikę, miedź, emalię, glinę, wełnę czy wiklinę.
Kuchnia rustykalna – jakie meble i urządzenia wybrać?
W stylu rustykalnym nie ma miejsca na gładkie i błyszczące fronty szafek. Lepiej zdecydować się na ozdobne frezy uzupełnione dekoracyjnymi uchwytami. Zabudowę kuchenną warto urozmaicić witrynami z przeszkleniami, za którymi staną ozdobne filiżanki, talerzyki i szklanki. O ile miejsce na to pozwala, zastanów się nad ustawieniem solidnego kredensu lub komody. To nie tylko miejsce do przechowywania, ale też element dekoracyjny.
W centralnym miejscu kuchni postaw stół z wygodnymi krzesłami. Meble powinny wpisywać się w swojski klimat i gwarantować pełen komfort podczas wspólnego biesiadowania z bliskimi. Kuchnia rustykalna nie musi być perfekcyjna, dlatego struktura mebli z nierównościami, widoczne słoje drewna, a także postarzane kolory są jak najbardziej wskazane. Takie akcenty dodają autentyczności i przytulności.
Nie zapominaj też o półkach, gdzie możesz wyeksponować swoją ulubioną zastawę stołową lub poustawiać praktyczne akcesoria kuchenne. A czym wykończyć szafki w kuchni? Najlepiej drewnianym lub kamiennym blatem.
Zastanawiasz się, czy w stylu rustykalnym jest miejsce na rozbudowany ekspres do kawy, mikrofalówkę czy okap? Oczywiście, że tak! Wystarczy, że dopasujesz urządzenia stylistycznie do całej aranżacji.
Jak widzisz, różnorodna i jednocześnie nowoczesna może być kuchnia w stylu rustykalnym. Zdjęcia wiejskich domków często pokazują, jak ważny był tam tradycyjny piec. Obecnie możesz zastąpić go tradycyjnym piekarnikiem, np. wzorowanym na styl retro. Nie brakuje takich modeli na rynku.
Co warto wiedzieć o meblach i urządzeniach w kuchni rustykalnej?
- Szafki mogą mieć różne odcienie, ważne jednak, aby miały zdobione fronty oraz uchwyty.
- Najlepiej postawić na blat z drewna, ale dobrze będzie też wyglądać naturalny kamień.
- Urządzenia mogą być stylizowane na styl retro, dzięki czemu kuchnia zyska sielskiego klimatu i jednocześni będzie nowoczesna.
Dodatki, które dodają uroku kuchni w stylu wiejskim
Rustykalna kuchnia to wielkie pole do popisu dla miłośników rękodzieła, emaliowanych naczyń czy obrazków. Warto je wyeksponować na blacie, półkach czy regałach. Tuż nad blatem przydadzą się praktyczne relingi, na których możesz powiesić praktyczne akcesoria do gotowania, krojenia i smażenia. Aby wprowadzić odrobinę zieleni, ustaw doniczki z ziołami, które jednocześnie przydadzą się podczas przyrządzania posiłków.
Duże, ręcznie robione misy, talerze czy dzbanki to klasyka rustykalnej kuchni. Można je wykorzystać nie tylko do podawania jedzenia, ale także jako ozdoby.
Naturalne tkaniny to kolejne elementy wyróżniające styl rustykalny. Kuchnia to doskonałe miejsce na firanki, serwetki, zasłony, ręcznie haftowane obrusy czy dywany z frędzlami. Nie zapominaj też o oświetleniu. Przyda się główna lampa nad blatem oraz stołem. Może mieć ozdobne klosze, np. ażurowe lub z miękkiej w dotyku tkaniny. Aby zyskać dodatkowe światło, możesz postawić na ozdobne kinkiety.
Jakie dodatki wybrać do kuchni w stylu rustykalnym?
- Wykorzystaj stare naczynia i zastawę stołową, które mogą być świetnymi elementami dekoracyjnymi.
- Wśród ozdób kuchni w stylu rustykalnym królują ręcznie robione serwetki, obrusy, zwiewne firanki, a także drewniane przybory kuchenne i deski.
- Warto ustawiać praktyczne dodatki w widocznym miejscu, np. na regałach, półkach, blacie czy relingach. Będą wtedy jednocześnie pełnić funkcję dekoracyjną.
wtorek, 02 kwiecień 2024 12:46