Okno narożne w kuchni – czy warto? Wybieramy okno rogowe!
Okno narożne w kuchni jest popularnym rozwiązaniem. Dzięki niemu pomieszczenie jest doskonale oświetlone, a chwile spędzane we wnętrzu stają się jeszcze przyjemniejsze. Podpowiadamy, jakie wady i zalety ma okno rogowe w kuchni. Dowiedz się więcej o aranżacji pomieszczenia z tak dużym przeszkleniem.
O czym przeczytasz w artykule?
- Okno narożne w kuchni – zalety
- Narożne okno w kuchni – wady
- Rodzaje okien narożnych
- Okno rogowe w kuchni – co na nim zawiesić?
- Okno w kuchni a zabudowa meblowa
Okno narożne w kuchni – zalety
Narożne okno w kuchni to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Duże przeszklenie sprawi, że pomieszczenie będzie lepiej doświetlone. To szczególnie ważne w ciągu dnia, kiedy wpadające przez przeszklenie naturalne światło zapewni Ci komfortowe warunki do gotowania.
Zdecyduj się na okno narożne w kuchni, jeśli przestrzeń wokół Twojego domu jest wyjątkowo urodziwa. Piękna roślinność w ogrodzie, ściana lasu, oczko wodne – przez duże przeszklenie będziesz podziwiać krajobraz, jednocześnie zajmując się domowymi obowiązkami.
Okno rogowe w kuchni nie pozostaje bez wpływu na wygląd budynku. Dzięki dużemu przeszkleniu bryła domu wydaje się lżejsza, a elewacja prezentuje się ciekawiej.
Zalety okna narożnego w kuchni:
- Przeszklenie doświetli przestrzeń w ciągu dnia, co da Ci komfortowe warunki do gotowania,
- Przez duże okno możesz spoglądać na piękny krajobraz – dzięki temu będziesz mieć przyjemniejsze warunki podczas zajmowania się domowymi obowiązkami,
- Narożne okno to też ozdoba budynku z zewnątrz – sprawi, że bryła będzie wydawała się lżejsza.
Narożne okno w kuchni – wady
Narożne, duże okno w kuchni ma wiele zalet, jednak nie jest rozwiązaniem pozbawionym wad. To, co przez większość roku jest dużą korzyścią, latem może okazać się uciążliwe. Mowa o dużej ilości naturalnego światła. Intensywne promienie słoneczne mogą sprawiać, że w kuchni będzie zbyt gorąco.
Jeśli pomieszczenie jest połączone z salonem, światło będzie do niego docierać i może utrudniać korzystanie z telewizora czy laptopa. Promienie będą się bowiem odbijać na ekranie. Oczywiście problem można szybko rozwiązać – wystarczy, że zadbasz o odpowiednie przesłony okienne.
Narożne okno w kuchni może wiązać się z dużą stratą ciepła. Przeszklenie musi być więc bardzo wysokiej jakości, żeby uniknąć strat energetycznych. Wybieranie spośród okien o dobrych parametrach izolacyjnych podnosi koszty prac budowlanych.
Wady narożnego okna:
- Latem duża ilość promieni słonecznych może powodować przegrzewanie się pomieszczenia – zaradzisz temu dzięki odpowiednim przesłonom okiennym,
- Duże przeszklenie może prowadzić do strat ciepła,
- Należy więc wybierać spośród okien o dobrych parametrach izolacyjnych – ich cena będzie wysoka.
Rodzaje okien narożnych
Wyróżnia się okna narożne otwierane i nieotwierane. Te drugie są tańsze i niekoniecznie gorsze. Nie pozwolą Ci przewietrzyć pomieszczenia, jednak umożliwią uzyskanie panoramicznego przeszklenia bez dzielącego słupka. Dzięki temu uzyskasz ciekawy efekt optyczny – ogród stanie się niejako przedłużeniem pomieszczenia. Zrezygnuj jednak z tego rozwiązania, jeśli okno narożne w kuchni będzie jedynym.
Możesz również wybrać otwierane okno narożne. Kuchnia będzie dzięki niemu łatwiejsza do utrzymania w czystości. Otwierane przeszklenie jest bowiem znacznie łatwiejsze do wyczyszczenia. Ten rodzaj okna pozwoli Ci również dobrze przewietrzyć pomieszczenie, a to szczególnie przydatne, jeśli podczas gotowania przydarzy Ci się nieprzyjemna sytuacja z przypaleniem potrawy.
Jeśli chodzi o materiał wykonania, w przypadku okien narożnych istnieje duży wybór. Istnieją modele drewniane, ale są też dostępne konstrukcje z aluminium. Nie brakuje również okien narożnych z PCV.
Rodzaje okien narożnych:
- Nieotwierane – są tańsze, umożliwiają uzyskanie panoramicznego przeszklenia, ponieważ nie potrzebują dzielącego słupka; zabierają jednak możliwość przewietrzenia pomieszczenia,
- Otwierane – są droższe, umożliwiają przewietrzenie kuchni, a poza tym są znacznie łatwiejsze do wyczyszczenia.
Okno rogowe w kuchni – co na nim zawiesić?
Wiesz już, że zdecydujesz się na okno narożne? Kuchnia będzie dzięki niemu świetnie doświetlona. Musisz jednak zadbać o odpowiednią przesłonę okienną, która wieczorem zabezpieczy wnętrze domu przed wzrokiem ciekawskich przechodniów lub sąsiadów.
Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem są rolety, zwłaszcza jeśli okno znajduje się nad zabudową kuchenną. Firany czy zasłony byłyby szczególnie narażone na zabrudzenia. Rolety – na przykład rzymskie – w ciągu dnia zwiniesz, żeby promienie słońca wpadały do pomieszczenia, a na wieczór rozłożysz, żeby cieszyć się prywatnością.
Rolety rzymskie dobrze prezentują się we wnętrzach nowoczesnych i skandynawskich. Te popularne przesłony okienne najczęściej występują w białej wersji, ale z łatwością znajdziesz modele wykonane, na przykład z szarego materiału. Jeśli chcesz nieco urozmaicić aranżację kuchni, zdecyduj się na wzorzystą roletę.
Możesz zdecydować się również na drewniane żaluzje. Będą doskonale prezentowały się we wnętrzu urządzonym w stylu boho. Możesz też wkomponować je we wnętrze industrialne lub skandynawskie.
Jaką przesłonę okienną wybrać na narożne przeszklenie?
- Idealnie sprawdzą się rolety rzymskie – szczególnie popularne są białe, ale na rynku znajdziesz również szare, a nawet wzorzyste,
- Odpowiednie będą też drewniane żaluzje, które sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu boho lub industrialnym,
- Zrezygnuj z żaluzji czy firan, na których szybko będzie osadzał się brud.
Okno w kuchni a zabudowa meblowa
Okno narożne w kuchni jest często stosowane w przypadku zabudowy ułożonej w literę L. Decydując się na takie rozwiązanie, zwróć szczególną uwagę na wielkość pomieszczenia, ale też rozmiar przeszklenia.
Możesz zdecydować się na ogromne, wysokie przeszklenie, jednak w tym przypadku możliwe będzie wybranie wyłącznie dolnych szafek. Jeśli pomieszczenie jest małe, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Może Ci zabraknąć miejsca do przechowywania.
Przestronne kuchnie rogowe mogą być natomiast urządzone w ten sposób. Jeśli obydwie ściany są długie, to dolna zabudowa z szafek wystarczy. Okno w kuchni może być jednak niższe – wtedy zmieści się pomiędzy meblami stojącymi a wiszącymi. Takie rozwiązanie sprawdzi się niezależnie od rozmiarów kuchni. Wiszące szafki będą przydatne wieczorem – zamontujesz pod nimi lampy halogenowe, które ułatwią przygotowanie posiłków.
Narożne okno w kuchni a meble:
- Okno narożne pasuje do kuchni ułożonej w literę L,
- Należy jednak zwrócić uwagę na jej wielkość,
- Małe kuchnie rogowe powinny mieć przeszklenia, które zmieszczą się pomiędzy szafkami wiszącymi a stojącymi – pozwoli to uniknąć problemów z miejscem do przechowywania,
- Jeśli pomieszczenie jest przestronne, możesz pozwolić sobie na wysokie okna narożne oraz rezygnację z wiszącej zabudowy kuchennej.
poniedziałek, 17 maj 2021 09:17