Rozmrażanie zamrażarki – jak to zrobić dobrze?
Rozmrażanie zamrażarki to czynność, której nie lubimy i często odsuwamy na później. Jeśli jednak zależy nam na długim i wydajnym funkcjonowaniu sprzętów gospodarstwa domowego, musimy o nie dbać. Nawet jeśli za tym nie przepadamy. Bierzemy się więc za rozmrażanie zamrażarki skrzyniowej! Sprawdź, jak rozmrozić zamrażarkę bez lodówki, jak się do tego przygotować i o czym pamiętać, aby proces przebiegł szybko i sprawnie.
O czym przeczytasz w artykule?
- Na czym polega rozmrażanie zamrażarki skrzyniowej?
- Rozmrażanie zamrażarki – jak się przygotować?
- Ile trwa rozmrażanie zamrażarki?
- Jak usunąć lód z zamrażalnika?
- Na gorąco – czyli jak szybko rozmrozić zamrażarkę
Na czym polega rozmrażanie zamrażarki skrzyniowej?
Rozmrażanie zamrażarki skrzyniowej, podobnie jak każdej innej, polega na wyłączeniu jej z prądu i usunięciu warstwy lodu nagromadzonej na ściankach urządzenia. O ile delikatny szron w środku zamrażalnika jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, a nawet pożądanym, to lód jest pierwszym sygnałem ostrzegawczym.
Lód w zamrażarce może świadczyć o tym, że jest ona przepełniona, albo była przez dłuższy czas niedomknięta. Niestety może też wskazywać na to, że urządzenie nie działa prawidłowo. Mogło dojść do uszkodzenia uszczelki w drzwiach lub wieku zamrażarki, albo do awarii sterownika lub termostatu.
Gruba warstwa zamarzniętej wody, wbrew pozorom, nie wpływa korzystnie na proces mrożenia żywności. Wręcz przeciwnie – obniża wydajność zamrażalnika i zwiększa zużycie energii elektrycznej. Nadmiar szronu powinien być więc sygnałem, że najwyższy czas na rozmrażanie zamrażarki.
Po co rozmrażać zamrażarkę?
- Lód w zamrażarce nie poprawia procesu mrożenia żywności.
- Oblodzone urządzenie jest niewydajne i energochłonne.
- Nadmiar szronu w zamrażarce to znak, że mogło dojść do nieszczelności lub awarii.
Rozmrażanie zamrażarki – jak się przygotować?
Jak usunąć lód z zamrażalnika i zrobić to przy jak najmniejszym nakładzie pracy i energii? Proces odszraniania nie jest skomplikowany, ale wymaga dobrego przygotowania logistycznego. Przede wszystkim zorganizuj sobie przestrzeń i niezbędne akcesoria.
Z całą pewnością będą potrzebne czyste ręczniki do wycierania urządzenia, a także miska lub wiadro na kawałki lodu i wodę. Przyda się też czysta myjka i delikatny detergent, żeby wymyć wnętrze zamrażarki. Czyste urządzenie warto delikatnie przetrzeć octem, żeby pozbyć się wszelkich aromatów i pleśni.
Dużą trudnością może być kwestia związana z przechowywanymi w urządzeniu produktami, które bezwzględnie trzeba wyjąć. Zamrożona żywność w temperaturze pokojowej szybko zacznie odmarzać. Z tego względu dobrze jest włożyć ją do zlewu lub wanny i przykryć kocem termicznym, który pomoże utrzymać niską temperaturę. Zimą zawartość zamrażarki po prostu przenieś na balkon.
Co jest ważne przy rozmrażaniu zamrażarki?
- Przyda się sporo ręczników, którymi będziesz odsączać roztopioną wodę.
- Odszronioną zamrażarkę wymyj wodą z delikatnym detergentem, a na koniec przetrzyj lub spryskaj octem.
- Aby uchronić zamrożoną żywność przed rozmrożeniem, przykryj ją kocem termicznym, a zimą wynieś na balkon.
Ile trwa rozmrażanie zamrażarki?
Nie da się ukryć, że zadanie jest dość czasochłonne – może potrwać nawet kilka godzin. Cierpliwość będzie więc nieodzowna. To, ile trwa rozmrażanie zamrażarki, zależy w dużej mierze od warunków otoczenia, a także od ilości lodu nagromadzonego w urządzeniu.
Proces odmarzania przebiega znacznie szybciej, gdy w pomieszczeniu jest ciepło. Z tego też względu wiele osób robi rozmrażanie zamrażarki w trakcie gotowania. Unosząca się w powietrzu para przyspiesza całe działanie. To całkiem niezły sposób na to, jak rozmrozić zamrażarkę bez lodówki. Nie polecamy jednak łączenia tych dwóch czynności osobom, które nie mają podzielności uwagi.
- Na to, ile trwa rozmrażanie zamrażarki i jak przebiega proces odszraniania, mają wpływ czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura otoczenia, a także grubość warstwy lodu, która zebrała się w urządzeniu.
Jak usunąć lód z zamrażalnika?
Znamy naprawdę sprytny sposób na to, jak szybko rozmrozić zamrażarkę i prawie wcale przy tym nie pracować! Wystarczy opróżnić ją i wyłączyć z prądu wieczorem, a następnie… pójść spać. Rano trzeba będzie już tylko wytrzeć wodę i wszystko zacznie się wydawać jedynie sennym wspomnieniem.
Jeśli zdecydujesz się na nocne rozmrażanie zamrażarki drzwiowej (otwieranej z boku), koniecznie wyściel podłogę pod urządzeniem ręcznikami, które wchłoną rozmrożoną wodę. Pod spód dobrze będzie podłożyć folię lub ceratę, żeby zabezpieczyć podłogę. Pod tym względem łatwiejsze jest rozmrażanie zamrażarki skrzyniowej (otwieranej do góry), ponieważ cała woda zgromadzi się na dnie.
Jak usunąć lód z zamrażalnika w nieco bardziej kontrolowany sposób? Najlepiej opróżnić i wyłączyć go z prądu w ciągu dnia, a następnie zostawić otwarte drzwi lub wieko. Już po kilkudziesięciu minutach usłyszysz charakterystyczne odgłosy topnienia. Wtedy możesz zeskrobać warstwę lodu przy użyciu plastikowej lub drewnianej szpatułki.
Lód w zamrażalniku – jak się go pozbyć?
- Wyłącz urządzenie z prądu i wyjmij całą zawartość – to podstawa i pierwszy etap rozmrażania.
- Już po kilkudziesięciu minutach od wyłączenia zamrażarki z prądu usłyszysz odgłosy topnienia. Wtedy bez trudu usuniesz lód drewnianą lub plastikową szpatułką.
- Możesz wieczorem odłączyć zamrażalnik z prądu, opróżnić go i pójść spać. Rano będzie już rozmrożony.
Na gorąco – czyli jak szybko rozmrozić zamrażarkę
Cierpliwość jest kluczem do sukcesu w wielu kwestiach codziennego życia, również w przypadku odszraniania zamrażalnika. Jeśli jednak czas jest bardzo ograniczony i szukasz sposobów na to, jak szybko rozmrozić zamrażarkę, przetestuj którąś z poniższych metod. Ale podkreślamy: zachowaj przy tym szczególną ostrożność!
Patent często stosowany przy odszranianiu różnych powierzchni to gorąca para. W przypadku zamrażarki wystarczy do jej wnętrza wstawić wypełniony wrzątkiem garnek i na kilkanaście minut zamknąć drzwi. Warstwa lodu dość szybko się roztopi i pozostanie już tylko kwestia dokładnego wytarcia wnętrza.
Druga metoda, która przyspiesza cały proces, to rozmrażanie zamrażarki suszarką do włosów lub farelką. Strumień gorącego powietrza skierowany do wnętrza urządzenia ogrzewa lodową warstwę, która szybko zacznie odpadać. Minusem tego rozwiązania jest konieczność ciągłej obecności oraz uważności podczas sterowania nawiewem.
Sposoby na rozmrażanie zamrażarki
- Suszarka do włosów lub farelka – gorący nawiew roztopi warstwę lodu, ale wymaga udziału człowieka w procesie rozmrażania.
- Gorąca woda – para znacznie przyspieszy topnienie, a ostudzoną wodę możesz wykorzystać np. do wymycia zamrażalnika.
- Zarówno rozmrażanie zamrażarki suszarką, jak i gorącą wodą stwarzają ryzyko uszkodzenia urządzenia.
Redakcja Dekoportal.pl