Aeracja i wertykulacja – czym różnią się od siebie poszczególne czynności?
Wymieniając popularne prace ogrodowe, mające na celu pielęgnację trawnika, większość z nas jednogłośnie powiedziałaby o koszeniu, nawadnianiu, nawożeniu czy grabieniu. Choć rzeczywiście, czynności te są bardzo ważne, to okazuje się, że nie są jedynymi. Nieco bardziej doświadczone w pracach nad murawą osoby, zaraz po koszeniu wymieniłyby aerację i wertykulację.
Podstawowe różnice i kolejność wykonywania
Czym są zatem te dwie czynności? Co czyni je tak wyjątkowymi i jaki wpływ mają na kondycję naszych trawników? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Główną cechą, która odróżnia obydwie czynności jest typ ostrza i intensywność wykonywania pracy. Aerację uważa się za zabieg delikatny, natomiast wertykulacja jest znacznie bardziej intensywna. Wszystko za sprawą noży umieszczonych na wałkach, mających za zadanie usunąć warstwę martwej darni. Aeratory na poszczególnych wałkach posiadają jedynie kolce, co ma na celu wyłącznie nakłuć darń, a nie ją nacinać.
Zaleca się wykonywanie obydwu tych czynności po dwa razy do roku. Zacząć powinniśmy natomiast od wertykulacji, a dopiero jakiś czas później wykonać drugi proces. Do nacinania darni konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie trawnika. Najlepszą porą będzie przełom marca i kwietnia, gdzie murawa była koszona już przynajmniej raz. Trawnik pod wertykulację musi być ścięty bardzo krótko, na około 2-3 cm. Czynność napowietrzania wykonujemy z reguły miesiąc później.
Wertykulacja – dokładny opis procesu!
Zabieg nazywany wertykulacją polega głównie na usunięciu martwej warstwy darni, czyli potocznie mówiąc “filcu”. Ostrza wertykulatora, czyli sprzętu służącego do wykonywania tej operacji, mają za zadanie naciąć darń na głębokości około 2 cm. Dzięki temu zabiegowi, kondycja naszego trawnika znacznie się poprawi. Pozwala on pozbyć się mechu, zapobiega pojawianiu się grzybów, a co najważniejsze - umożliwia dopływ światła, tlenu i wody w głąb trawy. Ta ostatnia cecha zdecydowanie wpłynie na kondycję rozrostu.
O wiosennej wertykulacji wspomnieliśmy nieco wyżej. Pozostaje jeszcze kwestia wykonywania tego zabiegu jesienią. Terminem wskazanym jest w tym wypadku przełom września i października. Proces nie jest obowiązkowy, jednak miejmy na uwadze, że znacznie pomoże on w zabezpieczeniu murawy na czas zimowy. Wertykulację zarówno wiosenną, jak i jesienną najlepiej jest przeprowadzać w chłodne dni i przy wilgotnym podłożu.
Aeracja – dokładny opis procesu
Aeracja jest zabiegiem delikatniejszym, lecz wymagającym równie wysokiej dbałości i zaangażowania. Jej celem jest nakłuwanie darni przy użyciu kolców, wbijanych w podłoże na głębokość 8-10 cm. Inaczej proces ten nazywany jest napowietrzaniem gleby. Przekłada się na zwiększoną odporność trawnika oraz pomaga w wyzbyciu się chwastów.
Do wykonania tego zabiegu stosuje się aerator do trawy. Istnieją oczywiście aeratory ręczne, jednak dużo wygodniejszą propozycją są wersje spalinowe lub elektryczne. Aeracja również wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. W celu uzyskania najlepszych efektów, warto jest skosić trawnik na głębokość 3 cm, a następnie lekko go podlać.
Artykuł sponsorowany
środa, 29 czerwiec 2022 10:08