Jak oświetlić altanę ogrodową?
Altana ogrodowa to wyjątkowa przestrzeń relaksu, do której w sezonie wiosenno-letnim przenosimy sporą część naszego domowego życia. Jemy w niej posiłki, odpoczywamy, czytamy książki lub po prostu cieszymy się ciepłem i słońcem. Aby można było z niej korzystać nie tylko w ciągu dnia, ale również po zmroku, warto w altanie zainstalować odpowiednio dobrane oświetlenie.
Zasilanie oświetlenia ogrodowego
Aby dobrze oświetlić altanę ogrodową, konieczne będzie doprowadzenie do niej zasilania. Przyłącza można poprowadzić pod ziemią i przykryć trawnikiem lub poprowadzić kable górą i na nich zawieszać lampy. Jeśli lampy ogrodowe będą używane tylko wiosną i latem, można zdecydować się na sezonowe rozwiązania – agregat prądotwórczy lub wykorzystanie przedłużacza. Z tej drugiej opcji można jednak korzystać tylko przy dobrej i bezdeszczowej pogodzie. Możliwe jest również wykorzystanie lamp zasilanych akumulatorami bądź oświetlenia solarnego.
Lampy wiszące i stojące
Do oświetlenia altany można wykorzystać takie same źródła światła, jakie mamy we wnętrzu. Mogą to być lampy wiszące i kinkiety montowane do sufitu altany, a także lampy stojące. Trzeba jednak pamiętać, że oświetlenie ogrodowe wymaga szczególnej dbałości o bezpieczeństwo, trwałość i wytrzymałość lamp. Wybierajmy więc rozwiązania przeznaczone do montowania na zewnątrz. Mają one o wiele większą klasę szczelności i są odporne na kiepskie warunki atmosferyczne, wiatr i wilgoć.
Mnóstwo możliwości daje oświetlenie LED
Wśród propozycji służących do oświetlania altany i innych elementów małej architektury ogrodowej dużą popularnością cieszą się lampy, oprawy i profile LED. Są bardzo trwałe i wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, a także energooszczędne. Pobierają z sieci niewielkie ilości energii, a co za tym idzie – korzystanie ze światła w ogrodzie nie generuje wysokich rachunków za prąd. Oświetlenie LED to szeroka gama rozwiązań, lamp i profili, które są bezproblemowe w montażu i sprawdzają się nawet tam, gdzie tradycyjne źródła światła są niewskazane lub nie zapewniają prawidłowego doświetlenia przestrzeni.
Gdy nie ma prądu – lampy solarne
W altanie ogrodowej nie zawsze jest możliwość zastosowania oświetlenia podłączonego do sieci. Ale i na to jest rozwiązanie – wystarczy wybrać lampy solarne, które nie potrzebują prądu, gdyż ładują się same. Wśród tego typu lampek wybór jest spory. Szczególnie ładnie prezentują się niewielkie lampki umieszczane w ziemi. Wystarczy zamontować je wokół altany, dbając o to, by znajdowały się w miejscu, w którym przez większość dnia będzie dostęp do światła słonecznego. Montowanie oświetlenia solarnego w cieniu nie pozwala na ładowanie lampek w dzień, a co za tym idzie – nie będą one świecić po zapadnięciu zmroku.
Artykuł sponsorowany
Redakcja Dekoportal.pl