Jak rozmnażać sukulenty i kaktusy? Tylko sprawdzone sposoby! - dekoportal.pl

Jak rozmnażać sukulenty i kaktusy?

Tylko sprawdzone sposoby!
31 Sty 2021 / Napisał  / Porady
 jak rozmnażać sukulenty
Zarówno rozmnażanie sukulentów, jak i ich pielęgnacja nie wymagają wiele wysiłku.

Zarówno rozmnażanie sukulentów, jak i ich pielęgnacja nie wymagają wiele wysiłku. W dodatku rośliny te odwdzięczają się nam bajecznymi, pięknymi, mięsistymi liśćmi. A jeśli zadbamy o to, by stały na odpowiednim stanowisku i miały najlepszą dla swojego rozwoju ziemię, to będziemy długo cieszyć nimi oczy. Przy odrobinie szczęścia zakwitną też delikatnymi, oryginalnymi kwiatami. Jak rozmnażać sukulenty i kaktusy? Jakie warunki są odpowiednie dla tych roślin? Każdego, kto ma je w domu, zapraszamy do przeczytania tego miniprzewodnika. To doskonały początek do stworzenia wspaniałych, niezwykle efektownych kompozycji z sukulentów.

O czym przeczytasz w artykule?

Hodowla sukulentów

Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu, jak rozmnażać sukulenty, powiedzmy kilka słów na temat samych roślin. Sukulenty należą do grupy gruboszowatych, które są przystosowane do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody (dlatego też rzadko się je podlewa). Wykształciły tkankę wodną służącą do jej gromadzenia, a występuje najczęściej w łodygach i liściach, które dzięki temu stają się mięsiste i grube. Sukulenty przyjmują walcowate, kuliste lub obłe kształty (do złudzenia przypominające kamienie), a ich powierzchnia jest pokryta kolcami lub włoskami, ograniczającymi parowanie wody i chroniącymi rośliny przed zwierzętami.

Sukulenty możemy podzielić ze względu na miejsce magazynowania wody: łodygowe gromadzą wodę w zgrubiałych łodygach i mają ciernie, liściowe gromadzą wodę w zgrubiałych liściach i pokryte są warstwą woskową, a korzeniowe gromadzą wodę w korzeniach. Do pierwszej grupy zaliczamy na przykład kaktusowate, astrowate i wilczomleczowate, do drugiej aloes, agawę i gruboszowate, a do trzeciej niektóre rodzaje szczawików i Pachypodium bispinosum.

W Polsce najczęściej hoduje się aloes zwyczajny, eszewerię, żywe kamienie, grubosza jajowatego (czyli popularne drzewko szczęścia), sansewerię gwinejską i Kalanchoe Blossfelda.

Co warto wiedzieć na temat sukulentów?

  • To rośliny przystosowane do życia w warunkach małej dostępności wody,
  • Ze względu na miejsce magazynowania wody wyróżniamy sukulenty łodygowe, liściowe i korzeniowe,
  • Kaktusy to najpopularniejsze sukulenty.
 sukulenty jak rozmnażać
Sukulenty należą do grupy gruboszowatych, które są przystosowane do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody.

Sukulenty. Jak rozmnażać je i kiedy?

Sukulenty przesadza się w momencie, gdy nie mieszczą się w obecnej doniczce i najczęściej taka konieczność następuje co dwa lata. Jak przesadzać sukulenty? Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest wysuszenie bryły ziemi, w której rosną rośliny. Sadzimy je również w suchym podłożu. Na dnie doniczki układamy warstwę drenażu. Pierwszy raz po przesadzeniu podlewamy kwiaty dopiero po kilku dniach. Dodajmy jeszcze, że sukulenty najlepiej jest przesadzać wiosną.

Wiele gatunków sukulentów można również rozmnażać z nasion, jednak trzeba się w tym wypadku uzbroić w cierpliwość, ponieważ pierwsze kwiaty kaktusów można zobaczyć dopiero po 3-4 latach. Sukulenty można siać przez cały rok, przy czym ziemia nie powinna zawierać żadnych nawozów.

Łatwiejsze jest rozmnażanie wegetatywne, w którym najpierw ścinamy ostrym nożem sadzonki wierzchołkowe, a następnie po ich obeschnięciu sadzimy je do piasku na głębokość około 2 cm. Jeśli zapewnimy sukulentom temperaturę około 25º C, to po 1-2 miesiącach możemy się spodziewać ukorzenienia. Częste zraszanie przyspieszy ten proces. Metodę tę stosuje się w przypadku gatunków sukulentów o wrażliwych korzeniach lub w przypadku barwnych mutantów.

Jak sadzić sukulenty?

  • Sukulenty przesadza się, gdy nie mieszczą się w dotychczasowej doniczce.
  • Niektóre gatunki sukulentów można przesadzać z nasion.
  • Najlepszą porą na rozmnażanie sukulentów jest wiosna.
 rozmnażanie sukulentów
Sukulenty przesadza się w momencie, gdy nie mieszczą się w obecnej doniczce i najczęściej taka konieczność następuje co dwa lata.

Jak rozmnażać kaktusy krok po kroku?

Jak zaszczepić kaktusa? Niezaprzeczalną zaletą sukulentów jest ich łatwość rozmnażania, co sprawia, że szybko możemy powiększyć swoją hodowlę. Zobaczmy teraz dokładnie, jak rozmnażać kaktusy.

Najpierw oddzielamy liście od rośliny, a następnie spryskujemy je delikatnie wodą. Umieszczamy je w nasłonecznionym miejscu. Pierwsze korzonki pojawią się już po kilku tygodniach. Możemy wówczas położyć liście z korzonkami na ziemi i poczekać, aż urosną. Po tym czasie sadzimy liść z korzonkami, by na koniec delikatnie go oderwać, gdyż nie będzie już potrzebny.

Jak ukorzenić kaktusa?

  • Oddzielamy liście od rośliny i spryskujemy je wodą.
  • Kładziemy je w nasłonecznionym miejscu.
  • Gdy pojawią się pierwsze korzonki przy liściach, układamy je na ziemi.
  • Sadzimy liść z korzonkami, a następnie odrywamy delikatnie sam liść.
 eszeweria rozmnażanie
Niezaprzeczalną zaletą sukulentów jest ich łatwość rozmnażania, co sprawia, że szybko możemy powiększyć swoją hodowlę.

Eszeweria – rozmnażanie

Eszeweria to wyjątkowo piękny i popularny sukulent. Tworzy osadzone blisko ziemi rozety liściowe, które przypominają nieco rozwinięty kwiat róży. W uprawie spotkać można różne odmiany eszewerii, również o wybarwionych liściach. To rośliny mało wymagające. Dobrze rosną na nasłonecznionych parapetach i służy im suche powietrze w naszych mieszkaniach.

Młode eszewerie przesadzamy co roku lub co dwa lata, z kolei starsze rośliny przesadza się raz na kilka lat, wiosną. Przesadzając eszewerię, należy bardzo uważać na jej kruche pędy i liście. Przesadzone rośliny nawozimy dopiero w następnym roku.

Jak rozmnożyć eszewerię? Najpierw odcinamy młode rozety liściowe znajdujące się u podstawy starszych roślin. Następnie odkładamy je na kilkanaście godzin w suche miejsce. Przygotowujemy płytką doniczkę, w której powinny się znajdować kolejno: wilgotny torf, a następnie warstwa sterylnego piasku o grubości 2-3 cm. Sadzonkę umieszczamy w piasku na taką głębokość, by dolne liście dotykały podłoża. Pierwsze korzonki powinny się pojawić już po 3-4 tygodniach. Po tym czasie można je przesadzić do właściwego podłoża.

Eszewerię można również rozmnożyć przez sadzonki liściowe. Pobieramy je z wnętrza rozety i odkładamy w suche miejsce na 1-2 dni. Po tym czasie liście układa się w kuwetkach na podłożu dla sukulentów. Nie podlewamy sadzonek liściowych aż do momentu, w którym wytworzą się korzonki. Po upływie około dwóch miesięcy na liściach będzie można zauważyć małe rozetki, które pozostawiamy do ukorzenienia do chwili, w której obumrze liść macierzysty. Wówczas przesadzamy młode roślinki do oddzielnych doniczek.

Jak można rozmnażać eszewerię?

  • Z młodych rozet liściowych znajdujących się u podstawy starszych roślin,
  • Poprzez sadzonki liściowe.
 jak ukorzenić kaktusa
Przesadzając eszewerię, należy bardzo uważać na jej kruche pędy i liście.

Najlepsze warunki dla kaktusów i sukulentów

Powiedzieliśmy już sporo o tym, jak rozmnażać sukulenty. Jaka ziemia będzie dla nich najlepsza? Jakie warunki trzeba im zapewnić i jak je pielęgnować, by dobrze rosły i by cieszyły nasze oczy kwiatami?

Zarówno kaktusy, jak i inne sukulenty, lubią jasne, nasłonecznione stanowiska. Będzie im służyć miejsce na parapecie lub balkonie ustawionym na południowy wschód. Jeśli ustawimy je w cieniu, rośliny te nie będą kwitnąć, a ich kolce staną się krótkie i słabo wybarwione. Ponadto, ich liście pozostaną bladozielone i będą miały nieprawidłowy pokrój. Takie rośliny to łatwy łup dla chorób i szkodników.

Sukulenty preferują przepuszczalne podłoże, dlatego dobrze jest stosować w tym wypadku specjalne gotowe mieszanki podłoża dla kaktusów. Mieszankę taką można też przygotować samemu, mieszając uniwersalną ziemię ogrodniczą ze żwirem, gruboziarnistym piaskiem i keramzytem.

Jeśli chodzi o podlewanie sukulentów, to wymaga ono sporej ostrożności. Rośliny te wymagają najwięcej wody wiosną, kiedy intensywnie rosną. Latem, zwłaszcza podczas upałów, potrzebują jej znacznie mniej. Wraz z nastaniem jesieni ograniczamy podlewanie, hołdując zasadzie, że ziemia nie może być stale mokra. Wskazane jest nawet przesuszanie jej od czasu do czasu.

Co lubią kaktusy i inne sukulenty?

  • Jasne, nasłonecznione stanowiska,
  • Przepuszczalne podłoże,
  • Niezbyt intensywne podlewanie, zwłaszcza jesienią i zimą.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany czwartek, 04 kwiecień 2024 13:16
komentarz /( 1 )
  • Olga
    Olga

    poniedziałek, 01 luty 2021 16:30

    Lubię ten typ roślin!

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.