Jaki spadek na tarasie należy wykonać? Zobacz obowiązujące normy
Zależy Ci na estetycznej nawierzchni tarasu na lata? Unikaj błędów, które mogą doprowadzić do zniszczenia okładziny – jednym z nich jest brak spadku. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak ukształtować powierzchnię przestrzeni do odpoczynku. Podpowiadamy, jak zrobić spadek na tarasie.
O czym przeczytasz w artykule?
- Spadek na tarasie – dlaczego jest tak ważny?
- Spadek na tarasie – norma
- Spadek na tarasie drewnianym – ile wynosi i jak go wykonać?
- Jak zrobić spadek na tarasie?
Spadek na tarasie – dlaczego jest tak ważny?
Połączenie tarasu z domem pozwoli Ci niejako przedłużyć pokój dzienny czy jadalnię. Zyskasz doskonałe miejsce do odpoczynku z rodziną, organizowania przyjęć dla przyjaciół czy spożywania posiłków w samotności. Niezależnie od tego, czy planujesz niewielką przestrzeń do odpoczynku, czy ogromny taras wokół domu, do którego będzie można wyjść z różnych pomieszczeń, nie zapomnij o odpowiednim nachyleniu konstrukcji.
Spadek tarasu musi zostać wykonany – jego brak może być fatalny w skutkach. Jednym z problemów, jakie możesz napotkać, nie dbając o odpowiednie ukształtowanie powierzchni, jest odklejanie się okładziny. Płytki, które zaczną odpadać, trudno jest naprawić. Można dokleić pojedyncze kafle, jednak efekt – choć estetyczny – będzie raczej krótkotrwały i w niedługim czasie pojawi się konieczność skucia całej okładziny podłogowej.
Taras na piętrze również potrzebuje spadku. Niewłaściwie ukształtowana powierzchnia może prowadzić do zalania pomieszczenia umieszczonego pod przestrzenią do odpoczynku. Zalegająca woda opadowa w przypadku tarasów znajdujących się na parterze może doprowadzić do przeciekania przez płytki, a to niebezpieczne zimą. Woda znajdująca się pod tarasem zmieni się w lód i zacznie rozpychać okładzinę.
Spadek tarasu w żadnym wypadku nie może być skierowany w stronę budynku. Woda opadowa czy z topniejącego śniegu nie będzie zalegała na całej okładzinie, ale spadnie na ścianę domu. Doprowadzi to do zawilgocenia elewacji, a w skrajnych przypadkach woda może dostać się do wnętrza i zniszczyć okładzinę w salonie.
Połączenie tarasu z domem – dlaczego trzeba wykorzystać spadek powierzchni?
- Brak spadku może doprowadzić do odklejania się lub pękania pojedynczych elementów okładziny, co trudno jest naprawić bez skuwania wszystkich płytek,
- Jeśli zalegająca woda dostanie się pod płytki, może zimą doprowadzić do ich rozpychania i zniszczenia,
- Jeśli taras jest na piętrze, nieprawidłowe nachylenie może doprowadzić do zalania pomieszczenia znajdującego się pod nim,
- Spadek tarasu skierowany w stronę budynku sprawi, że elewacja zawilgotnieje, a woda może dostać się nawet do pomieszczenia.
Spadek na tarasie – norma
Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych warto dowiedzieć się, jaki spadek na tarasie wystarczy, że woda deszczowa mogła swobodnie odpływać do ogrodu. Przyjmuje się, że nachylenie powinno wynosić około 1,5-2%. Płyta betonowa jest go najczęściej pozbawiona. Pamiętaj, że powinna być wykonana poniżej dolnej krawędzi otworu na skrzydło tarasowe – odległość musi uwzględniać miejsce na okładzinę podłogową.
Nachylenie 1,5-2% jest stosowane bez względu na rodzaj powierzchni. Spadek o takiej wartości wykorzystasz, jeśli masz do dyspozycji ogromny taras wokół domu, a także w przypadku niewielkiej przestrzeni przylegającej do budynku. Nachylenie jest odpowiednie również do tarasów na piętrze oraz do balkonów.
Zewnętrzna krawędź tarasu powinna być najcieńsza. Przyjmuje się, że musi mieć około 3 cm wysokości – w innym przypadku może zacząć się kruszyć. Warstwę spadkową wykonasz z szybko twardniejącej masy posadzkowej. Produkt musi być mrozo- i wodoodporny.
Jaki spadek na tarasie jest właściwy?
- Przyjmuje się, że spadek tarasu powinien wynosić około 1,5-2%,
- Dotyczy to tarasów na płycie betonowej, a także tych na bloczkach, wspornikach i legarach,
- Nachylenie jest przeznaczone do tarasów na parterze i piętrze, a także do balkonów,
- Zewnętrzna granica tarasu powinna mieć przynajmniej 3 cm grubości, żeby się nie kruszyła.
Spadek na tarasie drewnianym
Coraz większą popularnością cieszą się drewniane tarasy, które są wykonywane na bloczkach fundamentowych oraz wspornikach. Wsporniki mają regulowane wysokości. Dzięki temu poradzisz sobie z nierównościami terenu, a także wykonasz potrzebny spadek na tarasie.
Myśląc o tym, jaki spadek na tarasie drewnianym wykonać, weź pod uwagę normy podane wyżej dla tarasu na betonowej płycie. W przypadku przestrzeni skonstruowanej na bloczkach, wspornikach i legarach również sprawdzi się nachylenie 1,5-2%. To oznacza, że jeśli drewniany taras ma 2 m długości, to spadek powinien wynosić około 3 cm.
- Spadek na tarasie drewnianym powinien wynosić około 1,5-2%, o co łatwo zadbać, jeśli to powierzchnia na regulowanych wspornikach. Taka wartość oznacza, że w przypadku tarasu o długości 2 m trzeba zastosować nachylenie o wielkości około 3 cm.
Jak zrobić spadek na tarasie?
Wiesz już, jak zrobić spadek na tarasie drewnianym na wspornikach. Praca przebiegnie inaczej w przypadku tarasu na płycie betonowej. Nim wykonasz warstwę spadkową, dobrze oczyść beton. Luźne fragmenty czy pył należy usunąć. W miejscach, gdzie taras przylega do ścian, zastosuj piankę dylatacyjną. Podłoże musisz też zagruntować, żeby zwiększyć jego przyczepność.
Do wykonania spadku na tarasie potrzebujesz zaprawy cementowej, którą należy rozrobić z wodą. Proporcje określa producent na opakowaniu. Zwróć uwagę na to, żeby mieszanka nie była zbyt rzadka. W innym przypadku może spływać z podłoża – konieczne jest wtedy deskowanie krawędzi tarasu. Wykonanie prawidłowo nachylonej powierzchni ułatwi Ci zabetonowanie na odpowiedniej wysokości drewnianych profili – zastosuj około metrowe odstępy.
Jeśli do wykonania spadku wykorzystasz betonową mieszankę, ułożenie płytek będzie możliwe dopiero po wielu tygodniach. Warto więc wybrać szybkoschnący produkt. Jeśli zależy Ci na czasie, zdecyduj się na wykorzystanie zaprawy polimerowo-cementowej, która jest odporna na wysokie i niskie temperatury, a także niewrażliwa na działanie wody. Preparat umożliwi przeprowadzenie kolejnych prac już po około 3 dniach.
Spadek tarasu – jak zrobić?
- Przed rozpoczęciem prac oczyść płytę betonową,
- Usuń z niej luźne fragmenty i pył,
- W miejscu styku tarasu ze ścianą domu zastosuj piankę dylatacyjną,
- Na podłożu wykorzystaj preparat gruntujący, który zwiększy przyczepność,
- Spadek na tarasie wykonasz przy użyciu zaprawy cementowej,
- Rozrobisz ją z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu,
- Jeśli masa wyjdzie rzadka, konieczne będzie deskowanie krawędzi tarasu,
- Zabetonowanie na właściwej wysokości drewnianych profili w odstępach około jednego metra umożliwi Ci wykonanie odpowiedniego spadku,
- Tradycyjna mieszanka betonowa potrzebuje kilku tygodni, żeby dobrze wyschnąć. Jeśli chcesz szybciej rozpocząć kolejne prace na tarasie, zdecyduj się na wykorzystanie zaprawy polimerowo-cementowej.
środa, 22 czerwiec 2022 10:05