Najlepsze domowe sposoby na mszyce: wywar z cebuli, soda, mleko i wiele innych! - dekoportal.pl

Najlepsze domowe sposoby na mszyce: wywar z cebuli, soda, mleko i wiele innych!

30 Paź 2020 / Napisał  / Porady
 domowe sposoby na mszyce
Mszyce potrafią zniszczyć wielobarwne kwiaty, ale mogą uszkodzić też uprawę warzyw.

Mszyce potrafią zniszczyć wielobarwne kwiaty, ale mogą uszkodzić też uprawę warzyw. Szkodniki pojawiają się w ogrodzie, jednak atakują również rośliny rosnące w doniczkach na balkonie. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj domowe sposoby na mszyce. Wskazówki pozwolą Ci uratować rośliny ozdobne i warzywa.

O czym przeczytasz w artykule?

Mszyce – jak wyglądają?

Mszyce to owady, które występują w wielu tysiącach gatunków. Uciążliwe szkodniki mają wielkość około 2-5 mm. Mszyce mogą być uskrzydlone i bezskrzydłe, a poza tym różnią się kolorem. Owady występują w wersji białej, kremowej, zielonej, a także czarnej.

Ciało mszyc jest miękkie i charakteryzuje się owalnym kształtem. Odwłok owadów jest ostro zakończony i ma tak zwane syfony, które dozują substancje pełniące funkcję obronną. Szkodniki występują w dużych koloniach – nawet po kilkaset osobników. Warto więc odpowiednio wcześniej wiedzieć, czym zwalczyć mszyce, nim zadomowią się w Twoim ogrodzie na dłużej.

  • Mszyce to owady o wielkości 2-5 mm, mające miękkie ciało o owalnym kształcie. Występują w wielu kolorach, a na roślinach pojawiają się w licznych koloniach, które mają nawet kilkaset osobników.
 domowe sposoby na mszyce soda
Szkodniki występują w dużych koloniach – nawet po kilkaset osobników.

Poznaj objawy żerowania mszyc

Domowe sposoby na mszyce pozwolą Ci pozbyć się problemu z osłabieniem roślin. Szkodniki pojawiające się w drugiej połowie maja oraz latem odżywiają się sokami – to możliwe ze względu na ssący aparat gębowy. Mszyce możesz zauważyć na liściach, ale też pędach czy kwiatostanach. Niektóre gatunki żerują nawet na korzeniach.

Zaatakowane przez mszyce rośliny słabną, a ich wzrost się zatrzymuje. Na liściach pojawiają się przebarwienia, a pędy ulegają zniekształceniu. Roślina zaczyna usychać, co sprawia, że mszyce zaczynają atakować kolejne miejsce w ogrodzie. Uciążliwe owady mogą przenosić choroby wirusowe z jednej rośliny na drugą.

  • Ssący aparat gębowy pozwala mszycom odżywiać się sokami roślin, co prowadzi do ich osłabienia i zahamowania wzrostu. Liście stają się przebarwione, a pędy zdeformowane, przez co roślina zaczyna usychać.
 sposób na mszyce
Zaatakowane przez mszyce rośliny słabną, a ich wzrost się zatrzymuje.

Mszyce – jakie rośliny atakują?

Domowe sposoby na mszyce warto znać niezależnie od tego, czy prowadzisz dużą uprawę w ogrodzie, czy Twój balkon zdobią ozdobne kwiaty. Szkodniki atakują bowiem różne rośliny, również te rosnące w domu. Kolonia mszyc może występować na drzewach, krzewach, warzywach, ale też roślinach doniczkowych czy pnączach.

Jak już wiesz, występuje kilka tysięcy gatunków mszyc – około 4700. Wyróżnia się między innymi kremową mszycę kapuściankę, która żeruje na warzywach kapustnych. Pelargoniowa natomiast wyróżnia się zielonym odcieniem, a obiektem jej ataków są rośliny szklarniowe. Warto pamiętać, że nazwy szkodników nie muszą oznaczać ich jedynej rośliny żywicielskiej.

  • Mszyce mogą wystąpić na roślinach uprawianych w ogrodzie, domu czy na balkonie. Szkodniki atakują drzewa, krzewy, warzywa, pnącza, ale też kwiaty doniczkowe.

Domowe sposoby na mszyce: soda z wodą i mydłem

Nie chcesz stosować chemicznych środków w ogrodzie, na balkonie czy w domu, a zależy Ci na pozbyciu się szkodników? Poznaj domowe sposoby na mszyce. Soda jest jednym ze składników, które warto wykorzystać, przygotowując mieszankę mającą uratować Twoje uprawy.

Domowe sposoby na mszyce mają tę zaletę, że są bezpieczne w stosowaniu, a przygotujesz je szybko z tego, co masz w domu. Do wykonania mieszanki z sody potrzebujesz wody – na 1 litr cieczy zastosuj ½ łyżeczki proszku. Do roztworu dodaj kilka kropel szarego mydła i dokładnie wymieszaj.

Zamiast mydła możesz też zastosować płyn do mycia naczyń. Proporcje wody i sody pozostaną w tym przypadku takie same. Przeznaczone na mszyce domowe sposoby są nie tylko łatwe w przygotowaniu, lecz także aplikacji. Roztwór nałożysz na przy pomocy opryskiwacza ręcznego. Zabieg powtarzaj co 3 dni bez obaw o zdrowie rośliny. Jeśli nie masz opryskiwacza, możesz przetrzeć liście i łodygi przygotowaną mieszanką.

  • Do walki z owadami możesz wykorzystać łatwe w stosowaniu i bezpieczne domowe sposoby na mszyce. Soda z wodą i mydłem sprawdzi się świetnie. Do jej przygotowania wykorzystaj ½ łyżeczki proszku, 1 litr wody oraz kilka kropel szarego mydła, które po wymieszaniu staną się skutecznym preparatem do walki ze szkodnikami.
 domowe sposoby na mszyce soda
Do walki z owadami soda z wodą i mydłem sprawdzi się świetnie.

Cebula na mszyce – łatwy przepis na usunięcie szkodników

Nie masz w domu sody, a chcesz jak najszybciej pozbyć się szkodników. Cebula na mszyce to równie skuteczny sposób, żeby ochronić rośliny przed szkodnikami. Z warzywa przygotujesz wywar. Wystarczy, że 75 g cebuli potniesz na drobne kawałki, zalejesz 10 litrami wody i będziesz gotować całość przez około pół godziny.

Tak przygotowany wywar z cebuli na mszyce musi ostygnąć. Następnie mieszankę przelejesz do ręcznego opryskiwacza i rozpoczniesz aplikację na rośliny. Ten ekologiczny sposób na mszyce sprawdzi się też na choroby grzybowe.

  • Wywar z cebuli na mszyce jest przeznaczony do opryskiwania ręcznego i posłuży do walki nie tylko z owadami, lecz także chorobami grzybowymi. Do wykonania preparatu potrzebujesz 75 g pociętej na drobne kawałki cebuli, którą zalejesz 10 litrami wody, a całość będziesz gotować przez pół godziny.
 wywar z cebuli na mszyce
Wywar z cebuli na mszyce posłuży do walki nie tylko z owadami, lecz także chorobami grzybowymi.

Mleko na mszyce – czy działa?

Zastanawiając się, czym zwalczyć mszyce, weź pod uwagę produkty, które z pewnością znajdują się w Twojej lodówce. Chemiczne środki ochrony roślin możesz zastąpić mlekiem. Ten sposób na mszyce działa najskuteczniej, jeśli wykorzystasz świeży napój prosto od krowy. Opinie o mieszance na bazie mleka z kartonu są znacznie gorsze.

Mleko na mszyce działa, jeśli jest to początkowa faza zaatakowania roślin. Przygotowując roztwór, połącz mleko z wodą w stosunku 1:1. Mieszankę umieść w opryskiwaczu i natychmiast rozpocznij aplikację na rośliny.

  • Do walki z mszycami w początkowej fazie zaatakowania roślin możesz wykorzystać mleko, które należy wymieszać z wodą w proporcjach 1:1 i wykonać oprysk. Do zrobienia preparatu najlepiej sprawdzi się świeże mleko prosto od krowy.
 mleko na mszyce
Mleko na mszyce działa, jeśli jest to początkowa faza zaatakowania roślin.

Mszyce na różach – zwalczanie domowymi sposobami

Skuteczny sposób na mszyce może Ci się przydać, jeśli Twój ogród zdobią róże. Krzewy te są bowiem często atakowane przez uciążliwe owady. Powoduje to deformację liści oraz zniekształcenie kwiatów. Liczne kolonie mszyc wydzielają substancję, która jest lepka i pojawiają się na niej czarne grzyby sadzakowe, co utrudnia proces fotosyntezy, tym samym doprowadzając do osłabienia krzewu ozdobnego.

Na różach najczęściej pojawiają się mszyce różano-szczeciowe. Warto często przyglądać się roślinie – dzięki temu zauważysz szkodniki w początkowej fazie, co zwiększy skuteczność ekologicznych metod pozbywania się owadów. Jeśli pojawiły się mszyce na różach, zwalczanie domowymi sposobami rozpocznij od przygotowania wywaru z cebuli. Sprawdzi się też roztwór na bazie czosnku, do którego przygotowania wystarczy Ci 200 g ząbków, które zalejesz 10 litrami wody, odstawisz na kilka dni i wykonasz oprysk.

Zastanawiając się, czym zwalczyć mszyce, weź pod uwagę wywar z mniszka lekarskiego. Preparat przygotujesz, zalewając 10 litrami wody 400 g świeżych liści. Po odczekaniu trzech godzin możesz wykonać oprysk. Jeśli domowe sposoby na mszyce na różach okażą się nieskuteczne, wykorzystaj biopreparaty na bazie substancji roślinnego pochodzenia.

Naturalne sposoby na mszyce na różach:

  • Do walki sprawdzi się wywar z cebuli,
  • Odpowiedni będzie też preparat na bazie czosnku – wystarczy, że 200 g ząbków zalejesz 10 litrami wody i po odstaniu kilku dni wykonasz oprysk,
  • Skuteczny może okazać się wywar z mniszka lekarskiego – do przygotowania potrzebujesz 400 g świeżych liści i 10 litrów wody. Po kilku godzinach preparat będzie gotowy do wykonania oprysku.
 czym zwalczyć mszyce
Mszyce na różach - wykorzystaj biopreparaty na bazie substancji roślinnego pochodzenia.

Jak pozbyć się mszycy z kwiatów domowych?

Naturalne środki na mszyce pomogą Ci w walce ze szkodnikami, które zaatakowały rośliny pokojowe. Uciążliwe owady mogą pojawić się na fuksji, storczykach, a także sukulentach. Mszyce żerują również na modnej dracenie.

Myśląc o tym, jak pozbyć się mszycy z kwiatów domowych, weź pod uwagę mieszankę z czosnku lub cebuli. Niestety jej wadą jest nieprzyjemny zapach, który będzie utrzymywał się w pomieszczeniu. Mniej uciążliwe w stosowaniu może okazać się szare mydło. Przygotujesz z niego oprysk, łącząc preparat z wodą. W tym celu wykorzystaj 20 g startego na tarce szarego mydła w kostce i zalej litrem ciepłej wody. Użyj po ostygnięciu.

  • Mszyce mogą żerować na sukulentach, storczykach czy fuksji. Pozbędziesz się ich przy pomocy preparatu z szarego mydła – 20 g startego na tarce produktu zalej litrem wody i po przestygnięciu zastosuj w formie oprysku.
 jak pozbyć się mszycy z kwiatów domowych
Mszyce mogą żerować na sukulentach, storczykach czy fuksji.

Co na mszyce? Domowe sposoby, których jeszcze nie znasz

Naturalne sposoby na mszyce to przede wszystkim wywary, które wykonasz nie tylko z cebuli czy czosnku, lecz także aksamitki. Do zrobienia preparatu potrzebujesz kilograma suszonych kwiatów. Wystarczy, że zalejesz je na dwa dni 10 litrami wody i wykonasz oprysk.

Do odpędzenia szkodników posłuży Ci także pokrzywa. Ta zielona roślina pojawia się w wielu ogrodach, szpecąc krzewy ozdobne. Ekologiczny sposób na mszyce pozwoli Ci pozbyć się chwastu, a jednocześnie szkodników. Przygotowanie gnojówki z pokrzywy jest idealne dla osób, które mają ogrody oddalone od sąsiadów i nie przeszkadza im nieprzyjemny zapach naturalnego preparatu.

Gnojówkę z pokrzywy wykorzystasz do nawożenia pomidorów, ale możesz zastąpić nią inne domowe sposoby na mszyce na różach, które nie przyniosły efektu. Zwalczanie naturalnymi metodami szkodników będzie wymagało nieco więcej pracy w przypadku oprysku z pokrzywy, ale efekt jest tego wart. Preparat jest bowiem bogaty w azot, wapń, fosfor, żelazo i magnez, dlatego stosuje się go do nawożenia roślin.

Do przygotowania gnojówki potrzebujesz plastikowego wiadra oraz kilograma świeżej pokrzywy przed kwitnieniem. Potnij ją na drobne kawałki, a następnie zalej 10 litrami wody. Najlepsza będzie deszczowa.

Wiaderko przykryj czymś, ale w taki sposób, żeby dostawało się do niego powietrze. Możesz nakłuć pokrywkę lub wykorzystać dziurawy materiał. Wiadro ustaw z daleka od domu, żeby zapach preparatu nie był uciążliwy. Każdego dnia mieszaj gnojówkę z pokrzywy – dzięki temu ją napowietrzysz. Po mniej więcej trzech tygodniach preparat będzie gotowy. Rozcieńcz go z wodą w proporcjach 1:20 i stosuj oprysk co 3-4 dni.

Co na mszyce? Domowe sposoby warte uwagi:

  • Popularnym sposobem do walki z mszycami i innymi szkodnikami jest gnojówka z pokrzywy,
  • Przygotujesz ją na bazie kilograma świeżego chwastu zerwanego przed kwitnieniem i pociętego na kawałki oraz 10 litrów wody,
  • Codziennie trzeba mieszać preparat, żeby go napowietrzyć,
  • Po kilku tygodniach będzie gotowy do stosowania,
  • Wystarczy rozcieńczyć go wodą w stosunku 1:20 i stosować jako oprysk.
 rośliny odstraszające mszyce
Popularnym sposobem do walki z mszycami i innymi szkodnikami jest gnojówka z pokrzywy.

Jakie są rośliny odstraszające mszyce?

Jako naturalne środki na mszyce sprawdzą się niektóre rośliny. Wystarczy, że zasadzisz je w pobliżu upraw, które chcesz chronić. Rośliny odstraszające mszyce to między innymi lawenda – wyróżnia się intensywnym aromatem, który przyciąga wiele zapylaczy. Możesz zasadzić ją między porami i marchewką.

Ekologiczny sposób na mszyce to też posadzenie byliny piołun – roślina cechuje się silną wonią, która chroni także przed chrabąszczami. Jeśli planujesz zastosować na szkodniki środek ze sklepu, zasadź w ogrodzie nasturcje. Nie są to rośliny odstraszające mszyce, wręcz przeciwnie – służą jako wabik. Dzięki temu owady obsiądą nasturcję, a Tobie będzie łatwiej je spryskać.

Rośliny odstraszające mszyce to:

  • Lawenda – sprawdzi się zasadzona między porami i marchewką,
  • Bylina piołun – ma silną woń, która chroni też przed chrabąszczami,
  • Warto posadzić nasturcje, które przyciągają mszyce, dlatego łatwiej pozbyć się ich gotowym preparatem ze sklepu.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany piątek, 08 styczeń 2021 13:06
komentarzy /( 2 )
  • Lola
    Lola

    środa, 22 czerwiec 2022 09:59

    wywar z cebuli działa cuda! Polecam
  • Kasia K.
    Kasia K.

    piątek, 06 listopad 2020 14:13

    A ja przegrałam walkę z mszycami nawet chemiczne preparaty i przesadzenie nie pomogły :(

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.