Poznaj dobry i tani pomysł na ogrodzenie domu! Ciekawe ogrodzenia w inspirującym wydaniu.
Dobry pomysł na ogrodzenie wokół domu lub ogródka to połowa sukcesu, jeśli mowa o aranżacji przestrzeni. Jeszcze do niedawna w przestrzeni tej królowały ogrodzenia z siatki, ogrodzenia kute ręcznie lub też drewniane płoty. Obecnie jednak mamy do wyboru dużą ilość fantastycznych rozwiązań, wśród których znaleźć można coś na każdą kieszeń. Jak odgrodzić się od sąsiada, by zarówno z naszej strony, jak i z jego strony, był piękny widok? To prostsze, niż się wydaje, a na pewno warto zacząć od przeczytania niniejszego artykułu.
O czym przeczytasz w artykule?
- Pomysł na ogrodzenie domu
- Sposób na tanie ogrodzenie
- Ogrodzenia panelowe jako dobry pomysł na tanie ogrodzenie
- Pomysły na ciekawe ogrodzenia
- Pomysł na płot z wykorzystaniem roślin
Pomysł na ogrodzenie domu
Spośród popularnych obecnie rozwiązań najchętniej wybierane są ogrodzenia modułowe. Jak mówi sama nazwa, tworzy się je z gotowych modułów, co w efekcie daje spójny system ogrodzeniowy z bramą i furtką, które mogą być utrzymane w tym samym stylu. To dobry pomysł na nowoczesne i tanie ogrodzenie.
Planując ogrodzenie domu, należy przewidzieć zarówno jego wysokość, jak i stopień ażurowości. Wiele osób chętnie wybiera płoty całkowicie odgradzające dom lub ogródek od otoczenia, jednak obecnie odchodzi się już od takiego rozwiązania. Doskonałą ochronę prywatności zapewniają na przykład ogrodzenia modułowe żaluzjowe lub horyzontalne, które dodatkowo zapewniają dobry przepływ powietrza. Pięknie prezentują się także ogrodzenia palisadowe.
Jakie wybrać ogrodzenie domu?
- Odchodzimy obecnie od ogrodzeń całkowicie odgradzającą podwórze lub ogród od otoczenia,
- Dobrym pomysłem jest zastosowanie ogrodzenia modułowego lub palisadowego.
Sposób na tanie ogrodzenie
Szukając dobrego pomysłu na tanie ogrodzenie, warto sięgnąć po rozwiązania wykorzystujące naturalne materiały oraz same rośliny. Jeśli nie dysponujemy dużym budżetem przeznaczonym na budowę ogrodzenia, możemy na przykład zamontować zwykłą, metalową siatkę ogrodzeniową wokół domu lub ogrodu, a tuż przy niej posadzić kwiaty lub pnące rośliny. Doskonałe będą tu zwłaszcza powojniki, które będą dekorować nasze ogrodzenie pięknymi kwiatami w wielu kolorach.
Siatka ogrodzeniowa, o jakiej wspomnieliśmy, może być ocynkowana lub też ocynkowana i powlekana dodatkowo tworzywem sztucznym. To lekki, ażurowy, a jednocześnie trwały materiał, który znajdziemy w różnych wersjach kolorystycznych (na przykład w kolorze szarym, czarnym, zielonym czy brązowym). Siatka taka dostępna jest w różnych rozmiarach, o różnej grubości drutu oraz o różnej wielkości oczek. Przed jej rozpięciem przygotowuje się drewniane, betonowe lub metalowe słupki, a niekiedy stawia się ją na podmurówce. Dodajmy tu jeszcze, że im cieńszy drut, z którego została wykonana siatka, tym będzie ona tańsza.
Tani płot stworzymy również ze sztachet. Wbrew pozorom, mogą one mieć różne kolory i kształty, dlatego dopasujemy je do domu zbudowanego w każdym stylu. W sklepach znajdziemy sztachety o różnej fakturze i formie, z dekoracjami lub bez, wykonane z różnych gatunków drewna. Drewniane ogrodzenia są nie tylko ponadczasowe, ale również praktyczne. Jeśli wybierzemy wysokie sztachety, ogrodzenie pozwoli nam na całkowite odgrodzenie od otoczenia. Niski płotek wykonany z drewnianych sztachet sprawi z kolei, że zaznaczymy tylko granicę swojej działki.
Drewniany płot może mieć klasyczny, pionowy układ, lub też bardziej nowoczesny, poziomy. Świetnie będzie się prezentował zwłaszcza wokół zabudowań w stylu rustykalnym lub skandynawskim, jak również na posesjach podkreślających trend eko.
Gotowe drewniane sztachety można kupić w sklepie, jednak równie dobrym rozwiązaniem jest samodzielne zaprojektowanie i wykonanie ogrodzenia z zakupionego w tartaku materiału. Mimo oczywistych zalet ogrodzenia wykonanego z drewnas należy pamiętać, że materiał ten wymaga konserwacji.
Z czego wykonać tanie ogrodzenie?
- Z siatki, sadząc przy niej dodatkowo pnące rośliny,
- Z drewna, z gotowych sztachet lub też z materiału zakupionego w tartaku.
Ogrodzenia panelowe jako dobry pomysł na tanie ogrodzenie
Ogrodzenia panelowe są nie tylko tanie, ale również łatwe w montażu, a do tego praktyczne i dające wiele możliwości aranżacyjnych, dlatego poświęcimy im tutaj nieco więcej uwagi. Mogą służyć zarówno do zabezpieczenia małych, jak i dużych działek, także o nierównym podłożu. Ich montaż jest stosunkowo łatwy i szybki, a w razie potrzeby ogrodzenie można samodzielnie rozbudować, dodając kolejne elementy.
Ogrodzenia panelowe dostępne są w różnych wzorach i kolorach, dlatego łatwo dopasujemy je do każdej elewacji i do każdej aranżacji otoczenia domu. Są odporne na działanie czynników zewnętrznych i nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń.
Ogrodzenia panelowe:
- Można w razie potrzeby rozbudować o kolejne elementy,
- Są stosunkowo tanie i łatwe w montażu,
- Służą do zabezpieczenia działek również o nierównym podłożu,
- Dostępne są w wielu wzorach i kolorach,
- Są odporne na działanie czynników zewnętrznych.
Pomysły na ciekawe ogrodzenia
Planując ogrodzenie, warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania w nowoczesnej wersji. Jednym z takich rozwiązań jest pomysł na płotek w ogrodzie stworzony z prostych, smukłych desek bez zaostrzonych wierzchołków i bez zaokrągleń. Będzie on szczególnie pięknie komponował się z altanami i pergolami znajdującymi się w ogrodzie.
Kolejną nowoczesną wersją, tym razem popularnego, kamiennego ogrodzenia, są ogrodzenia z wykorzystaniem gabionów wypełnionych kamieniami. Taki pomysł na ogrodzenie ogródka lub domu jest nie tylko bardzo oryginalny, ale również funkcjonalny. Doskonale oddziela od otoczenia, a jeśli użyjemy gabionów w połączeniu z innymi, bardziej ażurowymi elementami (jak metalowe panele ogrodzeniowe 2D), uda nam się stworzyć ogrodzenie idealne. Gabiony wypełnione małymi otoczakami świetnie komponują się także z drewnianymi panelami.
Niezwykle ciekawie prezentują się ogrodzenia łączone w taki sposób, że jedną ich część stanowi rząd iglaków, a drugą część kosz gabionowy. Połączenie zwykłego kamiennego murku z gęstym żywopłotem i innymi obsadzeniami to również doskonały pomysł na ogrodzenie. Zwykle projektuje się je w taki sposób, by w strefie wejściowej znajdowały się większe prześwity, natomiast w strefie prywatnej pełniejsze przęsła. Doskonałe połączenia można stworzyć z metalu i cegieł, drewna i cegieł oraz żywopłotu i cegieł. Dodajmy, że zamiast cegieł świetnie będą się tu również prezentować beton lub kamień.
Pomysły na ogrodzenia:
- Płotek z prostych desek,
- Gabiony,
- Połączenie gabionów z siatką 2D,
- Połączenie gabionów z żywopłotem.
Pomysł na płot z wykorzystaniem roślin
O pomyśle na ogrodzenie z wykorzystaniem naturalnej roślinności już wspominaliśmy, jednak jest on na tyle ciekawy, że warto zatrzymać się przy nim nieco dłużej. Ogrodzenie, w którym wykorzystane zostały rośliny, sprawia, że całość sprawia wrażenie „wtopienia się” w otoczenie. Do obsadzenia granic działki doskonale nadają się iglaki (tu polecamy zwłaszcza tuję szmaragdową o stożkowym kształcie, która jest zielona przez cały rok, a do tego szybko rośnie). Pięknie też wyglądają ogrodzenia w formie kompozycji z różnych roślin, niekoniecznie jednobarwnych. Z czasem naturalne ogrodzenia stają się gęstsze i wyższe, zapewniając wyciszenie i prywatność. Dodajmy też, że iglaki nie są wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację.
Jeśli nie straszne nam jednak czasochłonne zabiegi pielęgnacyjne wykonywane przy roślinach, to być może dobrym pomysłem na ogrodzenie będzie tu strzyżony żywopłot iglasty z cisu albo żywopłot liściasty z berberysu lub bukszpanu. Wymagają one dużych nakładów pracy przy formowaniu i regularnym przycinaniu, jednak efekt jest tego wart takiego wysiłku.
W jaki sposób wykorzystać rośliny do stworzenia ogrodzenia domu lub ogrodu?
- Sadząc iglaki. Początkowo będziemy mieć dzięki nim niskie ogrodzenie, jednak z czasem stanie się ono wyższe i gęstsze.
- Sadząc żywopłot iglasty z cisu,
- Sadząc żywopłot liściasty z bukszpanu lub berberysu.
czwartek, 12 listopad 2020 19:15
poniedziałek, 05 październik 2020 12:34