Ten naturalny wróg szerszenia go… zjada! - dekoportal.pl

Ten naturalny wróg szerszenia go… zjada!

27 Wrz 2024 / Napisał  / Porady
naturalny wróg szerszenia
Obecność naturalnych wrogów sprawia, że populacja szerszeni jest utrzymywana na poziomie.

Szerszenie to agresywne owady, które potrafią przestraszyć. Ich użądlenia są bolesne, a czasem nawet niebezpieczne dla zdrowia. Lepiej więc unikać z nimi kontaktu. Te stosunkowo duże owady mają swoich przeciwników. Jaki jest naturalny wróg szerszenia? Poznaj przeciwników owadów, które są tak niemile widziane na podwórkach.

O czym przeczytasz w artykule?

Naturalny wróg szerszenia – znaczenie w ekosystemie

Nim dowiesz się, jaki jest naturalny wróg szerszenia, poznaj znaczenie tych przeciwników owadów w ekosystemie. Bez ich udziału populacja szerszeni mogłaby się niekontrolowanie rozrastać. To z kolei miałoby negatywne skutki dla innych gatunków owadów, na przykład dla tak ważnych pszczół.

wróg szerszenia naturalny
Obecność naturalnych wrogów sprawia, że populacja szerszeni jest utrzymywana na poziomie.

Obecność naturalnych wrogów sprawia, że populacja szerszeni jest utrzymywana na poziomie, który nie zagraża innym gatunkom. Ważne, żeby znać mechanizmy tak ważne dla długoterminowej równowagi ekologicznej.

Przeczytaj: Jak usunąć gniazdo szerszeni? Przeczytaj, zanim zaczniesz działać!

Kto jest naturalnym wrogiem szerszenia?

Naturalny wróg szerszenia to ptak żołna, który skutecznie radzi sobie z niebezpiecznym żądłem. Do przeciwników tego owada należą też trzmielojady. Zjadać szerszenie lubią jeże oraz ryjówki. Niektóre duże pająki potrafią poradzić sobie z niebezpiecznym owadem.

  • Szerszenie mają swoich naturalnych wrogów w naturze. Dzięki temu ich populacja nie rozrasta się niekontrolowanie i nie zagraża, na przykład pszczołom.
jaki jest naturalny wróg szerszenia
Szerszenie to agresywne owady, które potrafią przestraszyć.

Co zjada szerszenie? Ptaki!

Szerszeń jest daniem dla ptaków drapieżnych. Upolować mogą go sroki, dudki, a także żołny. Szczególnie te ostatnie doskonale radzą sobie z polowaniem na owady błonkoskrzydłe, w tym właśnie na szerszenie. Zdolności lotnicze oraz odpowiednia technika polowania pozwalają tym ptakom sprawnie unieszkodliwiać groźne owady.

Żółny błyskawicznie radzą sobie z chwytaniem owadów w locie. Mają ciekawy sposób radzenia sobie z niebezpiecznym żądłem. Gdy schwytają szerszenia, zaczynają uderzać nim o twardą powierzchnię lub miażdżą go dziobem. Dzięki temu ptak może spokojnie skonsumować zdobycz bez obaw o użądlenie.

Co zjada szerszenie? Warto wiedzieć, że istnieje również trzmielojad. To ptak należący do rodziny jastrzębiowatych, który skutecznie radzi sobie z całymi gniazdami szerszeni, rozrywając je pazurami. Ma gęste pióra, dlatego jest zabezpieczony przed użądleniem. Trzmielojad poluje zarówno na dorosłe szerszenie, jak i larwy.

Ptaki jako wróg szerszenia naturalny:

  • Na szerszenie polują między innymi dudki i sroki.
  • Żołny potrafią chwytać szerszenia i pozbywają się jego żądła, żeby zdobycz była dla nich bezpieczna.
  • Trzemielojad radzi sobie nawet z całymi gniazdami dużych owadów.
szerszeń
Na szerszenie polują między innymi dudki i sroki.

Pająk – czy może pokonać szerszenia?

Jaki jest naturalny wróg szerszenia? Okazuje się, że może to być pająk! Choć szerszeń wydaje się zbyt silny, żeby stać się ofiarą pająka, duże osobniki mogą zbudować tak mocną sieć, która będzie wystarczająca, żeby schwytać potężnego owada.

Kiedy szerszeń zaplącze się w sieć, jego szanse na ucieczkę zmniejszają się z każdą chwilą. Pająk szybko przystępuje do działania.

  • Niektóre pająki potrafią zrobić mocną sieć, w którą schwytają szerszenia. Gdy tak się stanie, szansa owada na ucieczkę zmniejsza się z każdym momentem.
co zjada szerszenie
Niektóre pająki potrafią zrobić mocną sieć, w którą schwytają szerszenia.

Jaki jest naturalny wróg szerszenia? Ryjówki i jeże

Wróg szerszenia naturalny to ryjówka. Chętnie zasiedla kompostowniki. Ryjówka działa zwinnie i szybko. Jest więc w stanie złapać szerszenia, choć nie należy on do jej głównego celu.

Co zjada szerszenie? Mogą to być również jeże! Są pokryte kolcami, które stanowią skuteczne zabezpieczenie przed użądleniem. Jeże raczej preferują łatwiejsze zdobycze, jednak jeśli źródła pokarmu są ograniczone, zdecydują się na tego dużego owada.

  • Naturalny wróg szerszenia to ryjówka, która skutecznie radzi sobie z łapaniem różnych owadów. Może żywić się nim również jeż.

Sprawdź: Rośliny odstraszające owady – poznaj 14 gatunków, których nie lubią komary, muchy, osy i szerszenie

kto jest naturalnym wrogiem szerszenia
Naturalny wróg szerszenia to ryjówka, która skutecznie radzi sobie z łapaniem różnych owadów.


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 27 wrzesień 2024 12:15

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.