Wciornastki – skąd się biorą i jak je zwalczać? - dekoportal.pl

Wciornastki – skąd się biorą i jak je zwalczać?

17 Maj 2023 / Napisał  / Porady
domowe sposoby na wciornastki
Wciornastki fot. Wikipedia

Twoje rośliny domowe zaczęły chorować? Pojawił się srebrzysty nalot, brzydkie plamki lub deformacje na liściach i kwiatach? Jeśli przyczyną nie jest niewłaściwa pielęgnacja, prawdopodobnie masz do czynienia ze szkodnikami. Wśród owadów, które często atakują rośliny doniczkowe, są wciornastki. Skąd się biorą, jak wyglądają i jak się ich pozbyć? Oto solidna porcja informacji.

O czym przeczytasz w artykule?


Wciornastki – mali zabójcy roślin domowych

Domowe rośliny ozdobne wymagają nie tylko troskliwej pielęgnacji, lecz także dużej uwagi. Szczególnie wyczuleni powinniśmy być na owady, które niepostrzeżenie mogą zaatakować, uszkodzić, a nawet doszczętnie zniszczyć naszych zielonych podopiecznych. Trzeba mieć wiele szczęścia, aby uniknąć spotkania z tymi szkodnikami.

Jednym z największych wrogów każdego hodowcy kwiatów jest wciornastek. Ten owad z kłująco-ssącym aparatem gębowym sieje wśród roślin prawdziwe spustoszenie, ponieważ żywi się ich tkankami i sokami. W ten sposób powoli, ale bezwzględnie wysysa z nich życie.

Dodatkowym utrudnieniem jest sposób, w jaki rozmnażają się wciornastki. W ziemi zainfekowanej rośliny aż roi się od jaj – jeden dorosły osobnik może ich złożyć nawet kilkadziesiąt. To sprawia, że skuteczne zwalczenie intruza jest niełatwe i wymaga zdecydowanych działań na wielu frontach.

Wciornastki – co to takiego?

  • To owad, który niepostrzeżenie może znacznie uszkodzić domowe rośliny.
  • Pasożyt żywi się tkankami i sokami roślin.
  • Wciornastki w domu żerują na liściach, ale jaja składają w ziemi.

Jak wyglądają wciornastki?

Pasożyty, które atakują rośliny domowe, bardzo często są równocześnie mistrzami kamuflażu. Mikroskopijne rozmiary tych roślinożernych intruzów dodatkowo utrudniają ich wykrycie i zlikwidowanie. Aby sprawdzić, czy mamy wciornastki w domu, najlepiej użyć szkła powiększającego.

Bez lupy wciornastki na liściach wyglądają jak maleńkie, brązowe lub żółto-brązowe kreseczki. Gdy dotkniesz ich, używając wykałaczki lub igły, zaczną dość szybko uciekać. W Polsce można spotkać ponad 200 gatunków tego owada, a każdy z nich ma zaledwie od 1 do 1,5 mm długości.

  • Użyj szkła powiększającego, aby zobaczyć, jak wygląda wciornastek. „Gołym okiem” ujrzysz pasożyta, który przypomina szybko poruszającą się kreseczkę w brązowo-żółtym kolorze.

Skąd się biorą wciornastki w domu?

„Od przybytku głowa nie boli”. Każdy miłośnik roślin domowych tłumaczy tym zdaniem zakup kolejnych zielonych podopiecznych. I właściwie nie ma w tym nic złego, bo przecież rośliny oczyszczają powietrze z toksyn i produkują tlen, czyż nie? Jest jedno zasadnicze ALE. Często kupujemy rośliny przez to, jak wyglądają. Wciornastki tylko na to czekają!

Każda nowa roślinka wiąże się z ryzykiem, że przyniesiemy pod swój dach nieproszonych gości, na przykład wciornastki. Skąd się biorą te szkodniki w naszych domach? Najczęściej dostajemy je w pakiecie z kolejnymi liściastymi nabytkami w postaci ukrytych między korzeniami jaj lub larw. Dlatego też przy następnych zakupach w sklepie ogrodniczym zachowaj szczególną czujność.

  • Najczęściej przynosimy do domu wciornastki w ziemi lub na liściach nowych roślin. Najlepiej kupować je więc w sprawdzonych punktach i dokładnie obejrzeć przed zabraniem do domu.
domowe sposoby na wciornastki
Najczęściej przynosimy do domu wciornastki w ziemi lub na liściach nowych roślin.

Które rośliny są najczęściej atakowane przez wciornastki?

Wciornastki w kuchni, czy salonie najczęściej spotkać można na… No właśnie. W zasadzie wszędzie. Można odnieść wrażenie, że rośliny szczególnie lubiane przez ludzi, są również doceniane przez te małe żyjątka. Niezwykle częstym widokiem są na przykład wciornastki na storczykach, które w ostatnich latach cieszą się olbrzymią popularnością w naszych domach.

Co jeszcze lubią jeść wciornastki? Monstera, figowce, bluszcze, palmy to jego ulubione potrawy. Ale te małe potworki nie stołują się tylko w domu. Chętnie konsumują też ogrodowe rośliny ozdobne, a także uprawy polowe i szklarniowe, w tym warzywa.

Gdzie najchętniej żerują wciornastki?

  • Dużym problemem są wciornastki na storczykach – szkodniki niszczą liście i kwiaty.
  • Powszechny widok to wciornastek na monsterze, figowcach i palmach.
  • Bardzo często można spotkać wciornastki na liściach warzyw, upraw polowych i ozdobnych roślin ogrodowych.
domowe sposoby na wciornastki
Powszechny widok to wciornastek na monsterze, figowcach i palmach.

Mały szkodnik – wielkie szkody

To szokujące, jakie spustoszenie może wyrządzić maleńki wciornastek w monsterze, storczyku lub innej roślinie. Pora omówić zniszczenia, jakie potrafią wyrządzić wciornastki. Skąd się biorą tak duże szkody na kwiatach, skoro owady są tak maleńkie? Jak już wspomniano, te szkodniki żywią się nie tylko sokiem, lecz także tkankami roślinnymi.

Zaatakowany liść dość szybko alarmuje nas tym, jak wygląda. Wciornastek wygryza miąższ, więc powierzchnia rośliny pokrywa się najpierw niewielkimi, jasnymi plamkami, a z czasem srebrzystym, albo skorupiastym nalotem (tzw. skorkowacenie). Bardzo często dochodzi też do deformacji i odbarwień w obrębie liści i kwiatów.

  • Chore rośliny diagnozuje się na podstawie tego, jak wyglądają. Wciornastki wygryzają tkankę liścia i żerują tuż pod ich zewnętrzną warstwą, wskutek czego na powierzchni pojawiają się jasne plamki, a następnie srebrny lub skorupiasty nalot.

Jak zwalczyć wciornastki?

Jeśli zauważyłeś wciornastki na monsterze lub innej roślinie to jest to prawdopodobnie dopiero początek prawdziwych problemów. Pasożyty te posiadają dwie pary skrzydeł, które umożliwiają im błyskawiczne przemieszczanie się. To z kolei oznacza, że owady mogły w krótkim czasie zaatakować wszystkie kwiaty w domu. Jak pozbyć się wciornastków w takiej sytuacji?

Gdy szukasz odpowiedzi na pytanie jak pozbyć się wciornastków w sposób ekologiczny, najlepszym rozwiązaniem będzie… zaproszenie do domu innych owadów! Dobroczynek wielożerny lub szklarniowy, a także dziubałeczek wielożerny to dostępne w sklepach ogrodniczych roztocza, które atakują wciornastki. Monstera, storczyk, ani żaden inny kwiat nie ucierpi, a my dość szybko pozbędziemy się wroga.

Niekiedy metody biologiczne są niewystarczające. Znamy jednak sposoby na to, jak zwalczyć wciornastki raz, a dobrze. W sklepach ogrodniczych z łatwością znajdziesz chemiczne mieszanki przeciwko tym pasożytom. Wybieraj jednak środki, które będą bezpieczne dla ludzi i roślin.

Co na wciornastki?

  • Nawet pojedynczy wciornastek w monsterze może być sygnałem, że mamy do czynienia z poważną inwazją.
  • W sklepach ogrodniczych dostępne są roztocza, które żerują na wciornastkach – warto je zaprosić do swojego domu, by pozbyć się szkodników z roślin.
  • Niekiedy biologiczne i domowe sposoby na wciornastki są nieskuteczne. Zastosuj wtedy gotowy preparat na pasożyty ze sklepu ogrodniczego.

Domowe sposoby na wciornastki

Gdy sprawdzasz najlepsze domowe sposoby na wciornastki, być może zainteresujesz się owadobójczymi wywarami z polnych roślin, takich jak wrotycz i piołun. Jak zwalczyć wciornastki ziołami? 50 g świeżych lub suszonych liści należy ugotować, rozcieńczyć z wodą i po ostudzeniu spryskać zaatakowaną roślinę.

Dla zwolenników ekologii jest jeszcze coś, co na wciornastki zadziała jedynie odstraszająco. Owady nie lubią wilgotnego środowiska, więc pomocne się okaże regularne (kilka razy dziennie) spryskiwanie liści wodą z mydłem. Możesz również ustawić roślinę zaatakowaną przez wciornastki w kuchni lub łazience, gdzie jest duża wilgotność.

  • Domowe sposoby na wciornastki mogą być równie skuteczne, jak sklepowe środki ochrony roślin, ale wymagają sporo uwagi i cierpliwości. Kluczowe jest także regularne ich stosowanie, bo jednorazowa aplikacja może być niewystarczająca.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 17 maj 2023 15:01

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.