Jaki rodzaj oświetlenia wybrać?
Oświetlenie wewnętrzne pełni rolę nie tylko praktyczną, ale i estetyczną. Dobór lampy nie należy do najprostszych. Rodzajów lamp jest dużo, a to, jaka będzie najbardziej odpowiednia do danego pomieszczenia zależy od jego wielkości, stylu i przeznaczenia. Z poniższego artykułu dowiesz się, jaki typ lamp ma najlepsze i najpraktyczniejsze zastosowanie.
Lampy podłogowe
Lampy stojące są bardzo popularne. Należy pamiętać, że stanowią dodatek do głównego oświetlenia. Są delikatne i dają mniej intensywne światło. Nadają za to ciepła i klimatu. Dzięki nim pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Najbardziej praktyczne zastosowanie lampy podłogowe znajdują w salonie. Można je postawić w mniej doświetlonym miejscu lub przy fotelu, gdzie czyta się książkę lub pracuje na laptopie. Aby stworzyć nastrój i odpocząć po całym dniu pracy warto wyłączyć główne źródło światła i spędzić wieczór przy klimatycznym ciepłym świetle lampy podłogowej. Lampa stojąca podłogowa doskonale nadaje się także do sypialni, gdzie zazwyczaj główną rolę pełni światło punktowe. To pomieszczenie, w którym często czytamy czy relaksujemy się. Takie światło umożliwi również wieczorne czynności kosmetyczne.
Kinkiety
Kinkiety to także doskonałe uzupełnienie światła głównego, ale także nierzadko są jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. Doświetlają miejsca, gdzie z różnych przyczyn nie można zamontować lampy wiszącej. Najczęściej kinkiety wiesza się w przedpokoju i łazience. Stanowią element dekoracyjny i podkreślają wybrane części mieszkania. W łazience najczęściej montuje się je nad lustrem lub po obu stronach lustra. Dużą zaletą kinkietów jest ich niewielki rozmiar. Tam, gdzie nie zmieści się żadna inna lampa, z pewnością da się zamontować kinkiet. Niestety wadą jest zakładanie kinkietów, gdyż zazwyczaj montuje się je na stałe. Niejednokrotnie do usuwania tego rodzaju lamp potrzebna jest wiertarka lub fachowiec.
Plafony
Plafon to lampa z płaskim kloszem, najczęściej montowana do sufitu. Ten rodzaj oświetlenia śmiało może być wykorzystywany jako oświetlenie centralne. Doskonale nadaje się do kuchni, gdzie zazwyczaj nie ma dużo miejsca. Plafon sprawia, że nie ma ryzyka uderzenia się w głowę, jak w przypadku lamp wiszących. Dodatkowo jest łatwy w utrzymaniu czystości, a jak wiadomo w kuchni unosi się wiele oparów. Dużą zaletą plafonów jest to, że są uniwersalne i pasują do większości wystroju wnętrz. Na rynku wybór plafonów jest ogromny. Mogą być wykonane z różnych materiałów w różnych kształtach i kolorach. Pasują do kuchni tradycyjnej, vintage i glamour. Ten rodzaj lampy charakteryzuje się łagodnym światłem. Zwykle w plafonie umieszczane są LED-owe diody lub żarówki. Wybierając plafon do kuchni powinno się zwrócić uwagę na jego rozmiar. Mały plafon nie sprawdzi się w kuchni o dużym metrażu. Nie oświetli odpowiednio całego pomieszczenia. Gdy posiadamy małą kuchnię nie warto decydować się na duży plafon, gdyż ją przytłoczy. Do wyboru mamy także kształt plafonu – płaski lub geometryczny np. czworokątny.
Materiał sponsorowany
wtorek, 06 wrzesień 2022 14:37