Integracja systemu audio w meblach RTV: co warto wiedzieć?
Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Meble Bogart.
Coraz więcej osób jest miłośnikami stylu high-tech. W takim przypadku wykorzystuje się nie tylko nowoczesne meble, ale też sprzęt hi-fi czy RTV. Dziś przedstawimy Wam, jak powinna zostać przeprowadzona integracja systemu audio w meblach RTV.
Systemy elektryczne - postaw na wysokiej jakości integrację systemu audio
Sprzęt audio taki jak wieże Hi-Fi można podłączyć do sieci czy też zintegrować z innymi urządzeniami poprzez Bluetooth lub Wi-Fi. Audiofile szukają rozwiązań, które pozwolą im w pełni cieszyć się przestrzennym dźwiękiem. Bardzo ważny jest tutaj dobór mebli RTV, które sprawdzą się pod telewizor, wieżę Hi-Fi czy konsolę do gry. Meble RTV pozwalają na integrację systemu audio, co odnosi się choćby do rozwiązań, które pozwalają ukryć przewody. Otwory w tylnej ściance mebli umożliwiają ich estetyczne przełożenie i bezpośrednie podłączenie do gniazdka. Meble mogą być też wyposażone w ażurowe fronty, dzięki którym w szafce można umieścić sprzęt i jednocześnie pozwolić rozchodzić się dźwiękowi w swobodny sposób, a ponadto ograniczyć wibracje. Aby ukryć sprzęt można również wykorzystać szafkę z odchylanymi drzwiczkami. W ten sposób zwiększa się zarówno ergonomię, jak i estetykę.
Odpowiednia budowa mebli może redukować drgania i wibracje
Jeżeli chcecie stworzyć pokój telewizyjny z prawdziwego zdarzenia, to bardzo ważny jest dobór mebli dopasowanych do sprzętu audiowizualnego. Takie, które wykonane są z drewna, ale i metalu czy nawet szkła hartowanego mogą redukować drgania i wibracje. Dzięki temu możecie liczyć na lepszą jakość dźwięku podczas odtwarzania kinowych hitów, koncertów czy ulubionych płyt. Jeżeli sprzęt audio składa się nie tylko z odtwarzacza, ale i wzmacniacza, czy szeregu głośników, to konieczne jest ich odpowiednie rozmieszczenie. Bardzo dobrze sprawdzą się w tym przypadku szafki RTV modułowe, dzięki którym można odpowiednio wykorzystać przestrzeń, a jednocześnie jej nie zagracić. Najlepiej sprawdzą się modele wiszące, które będą tłumić rezonanse, a jednocześnie zagwarantują odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi elementami systemu audio. Warto podkreślić, że przewody audio można poprowadzić w ścianach w specjalnych listwach. Można poprowadzić je pod listwami przypodłogowymi czy też w listwach wydrążonych, specjalnie przeznaczonych na poprowadzenie kabli. Sprawdzą się też płytki ścienne z zaciskami. Istotne znaczenie ma to, by uniknąć plątaniny przewodów i zachować estetykę pomieszczenia.
Dopasowanie mebli RTV do systemu audio
Meble RTV zintegrowane z systemem audio mogą występować w różnych wariantach. Można zdecydować się na montowane do ściany za pomocą zaczepów, ale i stawiane na podłodze. Mogą składać się z kilku niezależnych modułów, albo ustawionych jedna nad drugą i połączonych w jedną bryłę półek. W przypadku, gdy chce się korzystać z wielu sprzętów audio i RTV wybór tych ostatnich wydaje się najbardziej słuszny, gdyż można zmieścić potrzebne urządzenia w jednym miejscu. Może to być to gramofon czy odtwarzacz hi-fi, konsola do gier i dekoder cyfrowy. Nad wielopoziomową półką może znaleźć się telewizor umieszczony we wnęce czy na specjalnym uchwycie. Jeśli jednak wybiera się nowoczesny system surround Dolby Atmos Dolby Digital Plus lub DTS, to istotne znaczenie ma zachowanie odpowiednich odległości i rozmieszczenie głośników i wtedy modułowe szafki zamontowane w różnych częściach pokoju najlepiej się sprawdzą. W przypadku Dolby Atmos można dzięki temu uzyskać lepszy standard dźwięku, który otacza użytkownika. Kolumny podstawkowe z hi-fi sprawdzą się na klasycznej pojedynczej szafce. Kolumnę centralną zawsze należy umieścić pośrodku szafki. Kolumny efektowe systemu surround powinny znaleźć się w takim miejscu, by mogły być skierowane w stronę sufitu i odbijać dźwięk.
Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Meble Bogart.
wtorek, 09 kwiecień 2024 09:58