Narożnik lewostronny a prawostronny – jak odróżnić? - dekoportal.pl

Narożnik lewostronny a prawostronny – jak odróżnić?

29 Mar 2022 / Napisał  / Porady
narożnik

Dobrze urządzona strefa wypoczynku to jedno z najważniejszych miejsc w domu czy mieszkaniu. Kluczową rolę w takiej przestrzeni odgrywa przede wszystkim wygodne siedzisko, umieszczone najczęściej w centralnym położeniu salonu lub pokoju dziennego. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem może okazać się elegancki narożnik w połączeniu z praktycznym stolikiem. Jaki wybrać narożnik, prawy czy lewy? Jak odróżnić narożnik lewostronny od prawostronnego?

Narożnik prawy czy lewy – jak odróżnić?

Podczas wyboru idealnego siedziska, może zdarzyć się, że sprawi nam kłopot odróżnienie narożnika lewego od narożnika prawego. Istnieją jednak proste metody, którymi warto się posłużyć po to, aby wybrany przez nas mebel perfekcyjnie komponował się z całym otoczeniem w pokoju. Trzeba zacząć przede wszystkim od tego, że narożniki najczęściej są oznaczane literami P, L oraz U. Jest to klasyfikacja z uwagi na ułożenie szezlongów względem głównego siedziska.

Jak więc odróżnić, którą z opcji powinniśmy wybrać do naszego domu lub mieszkania? Najlepszą metodą niezmiennie pozostaje weryfikacja narożnika prawo i lewostronnego „na rękę”. Oznacza to, że stojąc naprzeciwko siedziska, musimy określić, po której z jego stron znajduje się szezlong – jeśli po lewej, narożnik można uznać za lewostronny (L), jeśli po prawej, mamy do czynienia z narożnikiem prawostronnym (P) – Narożniki w kształcie litery L znajdziesz na https://mebi.pl/111-narozniki-l. Analogicznie, jeśli szezlongi znajdują się po obu stronach głównego siedziska, przed nami stoi narożnik w kształcie litery U – bogatą ofertę narożników U znajdziesz na https://mebi.pl/110-narozniki-u. Jego boki mogą również być dłuższe, krótsze lub równe. W takiej sytuacji, jeśli lewa strona jest dłuższa, mamy do czynienia z narożnikiem w kształcie litery U lewostronnym i dokładnie tak samo możemy określić narożnik w kształcie litery U prawostronny.

Kiedy nie mamy możliwości stanąć z narożnikiem vis à vis, pomocny okazuje się plan przestrzenny naszego pomieszczenia, który najczęściej dostajemy od architekta, zajmującego się projektowaniem domu czy mieszkania. Patrząc na plan z góry, możemy łatwo określić, jaki narożnik do pokoju potrzebujemy.

Dla mniej zdecydowanych użytkowników, firmy zajmujące się produkcją mebli, proponują narożniki modułowe. W takiej sytuacji mechanizmy do montażu szezlongu znajdują się po obu stronach głównego siedziska, dlatego można zamontować je wedle uznania – po lewej lub prawej stronie. Jest to świetne rozwiązanie także wtedy, kiedy mamy skłonność do częstych przemeblowań naszych przestrzeni. Ułożenie lewego narożnika nie będzie warunkowało ustawienia pozostałych mebli, stanie się on w razie potrzeby po prostu narożnikiem prawym.

Narożnik lewy a prawy – najważniejsze cechy

Zastanawiając się, jakie siedzisko do pokoju wybrać – narożnik prawostronny czy lewostronny – weźmy szczególnie pod uwagę jego funkcjonalność. Pamiętajmy, że pokaźny mebel powinien być ustawiony w taki sposób, aby nie zakłócać istniejących już w przestrzeni ciągów komunikacyjnych. Funkcjonalnie urządzone pomieszczenie to także takie, które zapewnia swobodę poruszania się zarówno domowników, jak i gości. Nie zapominajmy również o praktyczności narożnika. Może okazać się, że wieczorami będzie odgrywał on rolę wygodnego miejsca do spania, dlatego podczas wyboru weźmy pod uwagę: wielkość, stronę umieszczenia szezlongu oraz komfort odpoczynku.

Narożnik prawy czy lewy warto też wzbogacić o gustowne dekoracje, np. poduszki, koce oraz narzuty po to, aby perfekcyjnie komponował się ze stylem aranżowanego pomieszczenia. Dzięki temu siedzisko spełni funkcję nie tylko praktyczną, ale i ozdobną!

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 październik 2022 15:31
komentarz /( 1 )
  • Kama Słowilk
    Kama Słowilk

    wtorek, 24 maj 2022 08:49

    to zależy od rozkładu mieszkania. W moim pasowała tylko L-ka.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.