Jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami? Najlepsze pomysły i inspiracje - dekoportal.pl

Jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami? Najlepsze pomysły i inspiracje

26 Lut 2021 / Napisał  / Style aranżacji wnętrz
 stare meble w nowoczesnym wnętrzu
Stare meble w nowoczesnym wnętrzu stają się coraz popularniejszym sposobem na urozmaicenie aranżacji.

Stare meble w nowoczesnym wnętrzu stają się coraz popularniejszym sposobem na urozmaicenie aranżacji. Eklektyczny wystrój łączący nowe ze starym marzy się również Tobie? Podpowiadamy, jakie wykorzystać kredensy, komody czy krzesła sprzed lat we współczesnej aranżacji.

O czym przeczytasz w artykule?

Jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami?

Stare meble w nowoczesnym wnętrzu nie mogą przeważać. Urządzając eklektyczną przestrzeń, musisz szczególnie uważać na efekt chaosu. Zdecyduj się na jeden masywny mebel sprzed lat, ewentualnie dwa, żeby wnętrze wciąż można było określić mianem nowoczesnego.

Antyki w nowoczesnym wnętrzu to nie muszą być wyłącznie meble. Jeśli chcesz bardziej wyeksponować retro akcent w aranżacji, zdecyduj się również na dodatki. Jeden stary mebel w połączeniu z kilkoma akcesoriami sprzed lat sprawią, że wnętrze pozostanie nowoczesne, a wystrój będzie niebanalny.

  • Antyki w nowoczesnym wnętrzu nie powinny przeważać. Zdecyduj się na jeden lub dwa zabytkowe elementy, żeby przestrzeń zachowała współczesny charakter, a jednocześnie stała się znacznie ciekawsza.
jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami
W nowoczesnym mieszkaniu świetnie zaprezentują się meble z okresu art deco.

Jak zaaranżować nowoczesną przestrzeń, w którą wkomponujesz antyki?

Styl nowoczesny charakteryzuje się wykorzystaniem stonowanych barw, przede wszystkim bieli, szarości i nieco czerni. We wnętrzach urządzonych w ten sposób mogą znaleźć się też ciepłe odcienie, na przykład delikatny beżowy. Nowoczesny styl wyróżnia się zamiłowaniem do prostoty – znajdziesz w nim raczej geometryczne formy niż wymyślne ornamenty na frontach zabudowy meblowej.

Styl nowoczesny może być minimalistyczny i chłodny, ale też elegancki. Kiedy urządzasz wnętrze w ten sposób, zadbaj o ponadczasową bazę. Taką, do której bez trudu dopasujesz stare meble, ale też sprawdzi się, jeśli zechcesz zupełnie odmienić aranżację.

Styl nowoczesny stanowi przeciwwagę dla elementów, którymi cechują się najczęściej antyki. Jak więc połączyć te dwa różne światy? Zacznij od szukania okładzin na ściany i podłogi. Wybieraj spośród jasnych barw na duże powierzchnie – styl nowoczesny lubi bowiem światło, a ciemne, stare meble mogą go nieco odebrać aranżacji.

Możesz zdecydować się na jasną, drewnianą okładzinę podłogową. Wybierz deski, które wyróżniają się prostym rysunkiem naturalnego surowca i są pozbawione dużej liczby słojów. Do łazienki i kuchni najlepsze będą białe, kwadratowe płytki o matowym wykończeniu. Możesz zastosować również prostokątne, wielkoformatowe, szare kafle.

Ściany pozostaw białe – najlepiej sprawdzi się na nich farba. W różnych pomieszczeniach, w tym w salonie, możesz też zastosować płytki. Nie stosuj ich jednak w pokoju dziennym na wszystkich ścianach, a wyłącznie na jednej w roli ozdoby. Płytki sprawdzą się najlepiej za telewizorem. Wybieraj spośród szarych, imitujących beton.

Kiedy wybierzesz okładziny, możesz zastanawiać się nad doborem mebli. Największe i najważniejsze elementy wyposażenia powinny wyróżniać się nowoczesnym stylem. W salonie nie może zabraknąć kanapy o minimalistycznej bryle, a w kuchni białej lub czarnej zabudowy z gładkimi frontami. Kredens sprzed lat czy stara komoda – w nowoczesnym wnętrzu te elementy będą świetnie współgrały z prostymi bryłami pozostałych mebli.

Jak urządzić nowoczesne wnętrze, do którego wkomponujesz stare meble?

  • Wykorzystaj stonowane kolory, na przykład biały, szary i beżowy,
  • Zdecyduj się na jasne okładziny na podłodze i ścianach,
  • Na podłodze możesz zastosować drewno,
  • Na ścianach sprawdzi się biała farba, a w niektórych pomieszczeniach odpowiednie będą również płytki,
  • Wybieraj spośród nowoczesnych mebli o gładkich frontach, minimalistycznej bryle i stonowanej kolorystyce.
antyki w nowoczesnym wnętrzu
Zdecyduj się na jeden lub dwa zabytkowe elementy, żeby przestrzeń zachowała współczesny charakter.

Stare meble – gdzie ich szukać?

Zakup nowoczesnych elementów wyposażenia nie jest dzisiaj niczym trudnym. W przypadku antyków trzeba się będzie trochę postarać. Samo pojęcie jest nieco płynne – jako antyki określa się meble, których wiek to przynajmniej 100 lat. Dzisiaj jednak mówi się w ten sposób potocznie również o meblach powojennych, na przykład z lat 60.

Marzy Ci się stara komoda w nowoczesnym wnętrzu? Chcesz wkomponować kredens sprzed wielu lat we współczesną aranżację? Szukanie mebli rozpocznij na targach staroci. Tak zwany pchli targ to wydarzenie, które jest organizowanie w wielu miastach. Na obejrzenie oferty wystawców trzeba jednak poświęcić wiele czasu, a jednocześnie nie możesz mieć pewności, że znajdziesz coś wartego uwagi.

Zabytkowych mebli szukaj też w sklepach internetowych zajmujących się sprzedażą antyków. Przejrzyj również ofertę portali aukcyjnych. Nie zapomnij o mediach społecznościowych, gdzie znajdziesz grupy pełne pasjonatów starych mebli. Często odsprzedają oni swoje zbiory.

Gdzie szukać starych mebli?

  • Targi staroci – warto sprawdzić, jakie wydarzenia odbywają się w pobliżu Twojego miasta i zapoznać się z ofertami wystawców,
  • Sprawdź sklepy internetowe zajmujące się sprzedażą antyków, które są zazwyczaj po renowacji,
  • Perełki znajdziesz też na grupach w mediach społecznościowych.
stara komoda w nowoczesnym wnętrzu
Jeśli chcesz bardziej wyeksponować retro akcent w aranżacji, zdecyduj się również na dodatki.

Stare meble w nowoczesnym wnętrzu – z których lat modele wybierać?

Jak już wiesz, antykami określa się przede wszystkim meble sprzed 100 lat, jednak możesz tak też nazwać nowsze, na przykład powojenne elementy wyposażenia. Jeśli darzysz sympatią zabytkowe meble, nowoczesne mieszkanie urozmaicisz przy pomocy elementów wyposażenia z lat 20. i 30. XX wieku. W tym czasie popularne stały się berżery, czyli fotele wyróżniające się wysokim oparciem i pełnymi bokami. Wyobraź sobie, jak ciekawie prezentowałby się fotel w stylu Ludwika XVI pośród mebli o nowoczesnej bryle.

Marzy Ci się stary kredens w nowoczesnej kuchni? Ten typ mebla był popularny już w XV wieku. Nowoczesne mieszkania można urozmaicić ogromnym, bogato zdobionym kredensem, na przykład francuskim z końca lat 80. XX wieku. Jako stary kredens w nowoczesnej kuchni sprawdzi się też model pochodzący z polskiego okresu art deco wyróżniający się opływowym kształtem, ciemnym kolorem oraz wyrazistym rysunkiem drewna.

Nie wszystkie meble sprzed lat wyróżniają się nietypowymi ornamentami i charakterystycznym rysunkiem drewna. Istnieją elementy wyposażenia, które doskonale wpiszą się w nowoczesne wnętrza ze względu na dość prostą formę. Jeśli zależy Ci na takich starych meblach do nowoczesnego mieszkania, zwróć uwagę na modele z lat 60. i 70. XX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje duński design, na przykład z manufaktury Fritz Hansen. Przyjrzyj się też wzornictwu czechosłowackiemu z lat 60. i 70. – na uwagę zasługuje między innymi kredens Jitona.

Z których lat meble warto wybrać do nowoczesnego mieszkania?

  • Świetnie sprawdzą się modele z lat 20. i 30. XX wieku, jeśli lubisz bogato zdobione elementy wyposażenia,
  • Możesz zdecydować się między innymi na berżery, czyli fotele w stylu Ludwika XVI,
  • W nowoczesnym mieszkaniu świetnie zaprezentują się meble z okresu art deco,
  • Aranżację wzbogacisz meblami z lat 60. i 70. XX wieku, na przykład duńskimi.
stary kredens w nowoczesnej kuchni
Stare meble w nowoczesnym wnętrzu nie mogą przeważać.

Poznaj modele starych mebli, które warto wkomponować w nowoczesne mieszkania

Nie masz jeszcze doświadczenia z zabytkowymi elementami wyposażenia, a chcesz wykorzystać antyki w nowoczesnym wnętrzu? Poznaj kilka modeli, które doskonale zaprezentują się w Twoim mieszkaniu pośród wyposażenia o minimalistycznej bryle i na tle stonowanych barw.

Jeśli chcesz zastosować antyki w nowoczesnej sypialni, zdecyduj się na szyfonierę w stylu Biedermeier. Mebel pochodzący z mniej więcej 1870 roku będzie doskonale komponował się z wnętrzem urządzonym w szarych odcieniach. Modele w stylu Biedermeier wyróżniają się często głębokim odcieniem mahoniu oraz wykończeniem w politurze, dlatego będą mocnym akcentem aranżacji. Niech pozostaną jedyną starocią we wnętrzu, jeśli chcesz, żeby zachowało ono nowoczesny styl.

W ostatnim czasie zwiększyła się popularność stylu mid-century modern. Wnętrza urządzane w ten sposób wypełnia się meblami z lat 60., które doskonale zaprezentują się we współczesnej przestrzeni. Nowoczesne mieszkania coraz częściej są urozmaicane kultowymi siedziskami. Popularnym modelem jest fotel 366 zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego w 1962 roku. Doskonale sprawdzi się też fotel zwany „liskiem” – to projekt Henryka Lisa z 1967 roku.

Chcesz urządzić w salonie kącik do pracy i zastanawiasz się, jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami? Zdecyduj się na biurko sprzed lat, a do niego dostaw wygodny, nowy fotel. W nowoczesnym wnętrzu świetnie zaprezentuje się biurko żaluzjowe z lat 50.

Stare meble w nowoczesnym wnętrzu to rozwiązanie, które możesz wykorzystać też w jadalni. Do stołu o prostej, współczesnej formie pasować będą krzesła z lat 60. Zwróć uwagę na modele typu Jar z Fabryki Mebli Giętych w Jasienicy.

Przykładowe modele starych mebli, które możesz zastosować w nowoczesnym wnętrzu:

  • Szyfoniera Biedermeier z 1870 roku,
  • Fotel 366 projektu J. Chierowskiego,
  • Fotel zwany „liskiem” projektu H. Lisa,
  • Biurko żaluzjowe z lat 50.,
  • Krzesła typu Jar z Fabryki Mebli Giętych w Jasienicy.
nowoczesne mieszkania
Stare meble w nowoczesnym wnętrzu to rozwiązanie, które możesz wykorzystać też w jadalni.

Stara komoda w nowoczesnym wnętrzu – jaką wybrać?

Komoda, zwłaszcza duża, to mebel, który od razu przyciąga wzrok. Element wyposażenia może być wysoki, pojemny i służyć przede wszystkim do przechowywania przedmiotów, ale też być niski, długi i pełnić funkcję szafki pod telewizor. Jeśli to druga opcja wydaje Ci się ciekawsza, zdecyduj się na kultową komodę z lat 60. z Bytomskiej Fabryki Mebli. Typ 0/1050/B wyróżnia się efektownym rysunkiem drewna i ciepłą barwą, która będzie dobrze komponowała się z bielą i szarością.

Jako stara komoda w nowoczesnym wnętrzu sprawdzi się też tak zwany sideboard wyprodukowany w Danii, a zaprojektowany przez Hansena. Oferta tego typu mebli jest bardzo szeroka. Możesz zdecydować się też na komodę ze Szwecji z lat 60. wyprodukowaną przez Jonssona.

  • Jeśli marzy Ci się stara komoda w nowoczesnym wnętrzu, wybierz typ 0/1050/B z lat 60. z Bytomskiej Fabryki Mebli – może on posłużyć również jako szafka pod telewizor. Dobrze sprawdzi się też sideboard wyprodukowany w Danii lub Szwecji.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 26 luty 2021 11:00
komentarzy /( 2 )
  • agnessia
    agnessia

    wtorek, 09 marzec 2021 17:07

    Piękny to styl, zmiksować stare z nowym.
  • Beata
    Beata

    piątek, 26 luty 2021 16:12

    Uwielbiam ten rodzaj mieszanki stylowej, gdzie stare wtapia się w nowa przestrzeń.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.