Styl bauhaus w architekturze i wnętrzach – wszystko, co musisz wiedzieć
Forma wynika z funkcji – właśnie ta teoria przyświecała przedstawicielom tak zwanego Bauhausu. Obecnie tym mianem określa się styl. Czym tak naprawdę jest Bauhaus i jaka jest jego historia? Dowiedz się więcej.
O czym przeczytasz w artykule?
- Bauhaus – co to?
- Styl Bauhaus – jakie są jego założenia?
- Bauhaus – wnętrza dostosowane do potrzeb użytkowników
- Bauhaus – meble, które zna cały świat
Bauhaus – co to?
Bauhaus to przede wszystkim nazwa szkoły, która powstała dzięki Walterowi Gropiusowi. To architekt, który po zakończeniu I wojny światowej został dyrektorem w weimarskiej Szkole Rzemiosł Artystycznych. Została ona połączona z Akademią Sztuk Pięknych i otrzymała nazwę Bauhaus, co z niemieckiego oznacza dom budowy. Uczelnia powstała w 1919 roku.
Bauhaus odpowiada za reformę artystycznego szkolnictwa. Walter Gropius w swoim manifeście pisał o potrzebie stworzenia architektury pozbawionej sztuczek, pasującej do świata, w którym pojawiają się różne maszyny. Uczelnia była za zupełnym zatarciem granic pomiędzy rzemiosłem, techniką a światem sztuki. Świat artystów oraz rzemieślników nie muszą toczyć ze sobą walki, a wręcz przeciwnie – powinny korzystać ze swoich osiągnięć. Właśnie takie było stanowisko uczelni oraz jej założyciela.
Żeby tak się jednak stało, studenci musieli być wszechstronnie uzdolnieni i wykształceni. Połączenie rzemiosła z artyzmem miało ułatwić im odbudowę świata po wojnie. Nie każdemu spodobały się metody nauczania i pomysły Gropiusa, co doprowadziło do zakończenia działalności Bauhausu w 1933 roku.
Bauhaus został uznany za odrębny styl. Nie było to jednak planem założyciela uczelni Waltera Gropiusa. Nie chciał on bowiem upowszechniać żadnego nowego stylu.
Czym jest Bauhaus?
- Bauhaus to uczelnia, która powstała w 1919 roku za sprawą połączenia Szkoły Rzemiosł Artystycznych z Akademią Sztuk Pięknych,
- Dyrektorem uczelni został Walter Gropius,
- Uczelnia stawiała sobie za cel zatarcie granic pomiędzy rzemiosłem, światem sztuki a techniką,
- Studentów uczono więc w wielu kierunkach, żeby byli wszechstronnie uzdolnieni, co miało umożliwić im odbudowę świata po wojnie,
- Bauhaus uznano za odrębny styl, czego fanem nie był Walter Gropius.
Styl Bauhaus – jakie są jego założenia?
Uczelnia stawiała na zespołową współpracę. Architektura miała mieć natomiast społeczny wymiar. Tworzący ją ludzie mieli według Gropiusa wpływ nie tylko na zachowanie i myślenie człowieka, lecz także na życie społeczne.
Jakie jest główne założenie Bauhausu? Przede wszystkim forma powinna wynikać z funkcji. Przestrzeń ma być więc dopasowana do potrzeb człowieka. Styl Bauhaus w architekturze oznaczał rezygnację z tego co skomplikowane na rzecz prostych form. Tę samą zasadę przeniesiono do wnętrz. Idea mniej znaczy więcej przyświecała również twórcom mebli.
Styl Bauhaus – założenia:
- Szkoła stawiała na pracę zespołową,
- Architekci mieli tworzyć przestrzeń, która ma wpływ na myślenie i zachowanie ludzie oraz życie społeczne,
- Forma powinna wynikać z funkcji,
- Proste formy są najlepsze,
- Przestrzeń ma odpowiadać na potrzeby człowieka.
Bauhaus – wnętrza dostosowane do potrzeb użytkowników
Założeniem Bauhausu była rezygnacja ze skomplikowanych form oraz bogatych ornamentów. Wnętrza powinny więc być wypełnione elementami o natychmiast widocznej funkcji oraz prostej formie.
Ważne było wykorzystanie wysokiej jakości materiałów. Stosowano przede wszystkim drewno czy szkło. Do tworzenia przedmiotów użytkowych wykorzystywano również naturalną skórę. Celem było wytwarzanie produktów, które są atrakcyjne cenowo, a jednocześnie wyróżniają się wysoką jakością. Takich, na które może sobie pozwolić nawet klasa robotnicza. Ten plan niestety się nie powiódł.
Urządzone w stylu Bauhaus wnętrza powinny być przestronne. Jednocześnie przestrzeń powinna być tak podzielona, żeby wskazywać na jej funkcje. W przypadku biur może być to wykonane za sprawą szklanych ścianek. Nie odbierają one przestronności wnętrzu, a jednocześnie dbają o komfort pracowników. W pomieszczeniach nie może brakować naturalnego światła, dlatego ważne są duże okna. Styl Bauhaus nie zapomina również o naturze.
We wnętrzach króluje raczej spokojna kolorystyka, jednak mogą pojawić się też barwne akcenty. Bazę powinna stanowić biel, sprawdzi się też beżowy. Jakie kolory wykorzystać w roli akcentu? Doskonale sprawdzą się żółty, czerwony oraz niebieski.
Jak wprowadzić do dzisiejszych wnętrz styl Bauhaus? Warto kierować się ważnymi zasadami: mniej znaczy więcej oraz forma wynika z funkcji. Dzięki nim wiadome jest, że we wnętrzu urządzonym w stylu Bauhaus nie ma zbyt wiele miejsca na dodatki. Nie oznacza to jednak, że przestrzeń musi być nudna. Można zestawiać ze sobą powierzchnie matowe i błyszczące, co daje ciekawy efekt. Dobrym rozwiązaniem jest łączenie zróżnicowanych faktur – gładkich z chropowatymi.
Wnętrza w stylu Bauhaus – czym się cechują?
- Wyróżniają się zastosowaniem elementów o nieskomplikowanej formie, widocznej funkcji,
- Ornamenty powinny być ograniczone właściwie do zera – można zastąpić je połączeniem matowych powierzchni z błyszczącymi oraz gładkich z chropowatymi,
- Przedmioty użytkowe we wnętrzu powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, na przykład szkła, drewna i skóry naturalnej,
- Wnętrza powinny być przestronne,
- Oprócz stonowanych barw można stosować w nich akcenty żółte, czerwone i niebieskie.
Bauhaus – meble, które zna cały świat
Czas na poznanie kilku mebli będących odzwierciedleniem zasad, którymi kierował się Bauhaus. Design tych elementów wyposażenia pokazuje, jak ważne było stawianie na to, co funkcjonalne.
Pierwszym z modeli wartych wspomnienia jest fotel Wassily. To mebel autorstwa Marcela Breuera. Mężczyzna zainspirował się ramą od roweru. Mebel powstał z giętych rur stalowych oraz pasów tkaniny, które po jakimś czasie zostały zastąpione skórą naturalną. Początkowo mebel nosił nazwę B3, jedna później został nazwany Wassily. To imię słynnego, rosyjskiego malarza, który wykładał na Bauhausie. Obecnie istnieje mnóstwo modeli inspirowanych tym fotelem – ceny zaczynają się od kilku tysięcy złotych.
Marcel Breuer, który był studentem Bauhausu, stworzył również krzesło Cesca. Ono podobnie jak model Wassily powstało w wyniku eksperymentów z wyginaniem stalowych rur. To model, który doskonale pokazuje zespolenie sztuki i przemysłu.
Kolejnym charakterystycznym meblem jest krzesło z kolekcji Barcelona. Powstało w 1929 roku, a jego twórcą był Mies van der Rohe, czyli późniejszy dyrektor uczelni. Krzesło wyróżniało się interesującą formą – stało na nóżkach w kształcie litery X, a siedzisko było wykonane z pikowanej skóry.
Bauhaus – meble, które uosabiają ten styl:
- Wassily – krzesło stworzone przez Marcela Breuera, który zainspirował się ramą od roweru; uzyskało nazwę od imienia rosyjskiego malarza wykładającego na Bauhausie,
- Cesca – to również krzesło projektu Marcela Breuera; powstało w wyniku eksperymentów z wyginaniem stalowych rur,
- Barcelona – krzesło z 1929 roku, którego twórcą był późniejszy dyrektor Bauhausu, czyli Mies van der Rohe; siedzisko mebla było pokryte pikowaną skórą.
czwartek, 26 maj 2022 11:02
poniedziałek, 31 styczeń 2022 09:36