Styl kolonialny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!
Egzotyczne dekoracje, ciepłe odcienie ziemi oraz drewniane wyposażenie to główne cechy stylu kolonialnego. Ten sposób urządzania wnętrz powstał dzięki spotkaniu dwóch kultur i łączeniu elementów, które pozornie do siebie nie pasują. Podpowiadamy, jak wprowadzić styl kolonialny do mieszkania. Dowiedz się, jakie kolory, meble i dodatki wybrać, żeby cieszyć się aranżacją, która w efektowny sposób zestawia klasykę z orientem.
O czym przeczytasz w artykule?
- Styl kolonialny – jaka jest jego historia?
- Kolonialny styl – poznaj jego najważniejsze cechy
- Meble w stylu kolonialnym – jakie wybrać?
- Styl kolonialny – jakie dodatki go podkreślą?
- Jak zaaranżować salon w stylu kolonialnym?
- Sypialnia kolonialna – jak urządzić?
Styl kolonialny – jaka jest jego historia?
Kolonialny styl miał swój początek, kiedy zaczęło dochodzić do brytyjskich podbojów w Azji i Afryce. W tym czasie brytyjskie rodziny przenosiły się na odległe tereny z całym dorobkiem. Ówcześni arystokraci sprowadzali nawet meble z Europy. Niesprzyjający klimat sprawiał jednak, że elementy wyposażenia ulegały zniszczeniu w szybkim tempie. Zaczęto więc zlecać tworzenie kopii tych mebli lokalnym rzemieślnikom, którzy do pracy wykorzystywali wytrzymałe i odporne na wilgoć drewno, na przykład venge, merbau, palisander czy mahoń.
Styl kolonialny powstał, ponieważ do wnętrz urządzanych według brytyjskiego wzorca zaczęły wkradać się elementy charakterystyczne dla kultury afrykańskiej i azjatyckiej. Doprowadziło to do łączenia klasycznych i eleganckich przedmiotów z egzotycznymi, wielobarwnymi dodatkami. Obecnie kolonialny styl pozwala stworzyć przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi, kojarzącą się z podróżami, na pierwszy rzut oka stonowaną kolorystycznie, ale jednocześnie zaskakującą etno dodatkami.
W jaki sposób narodził się styl kolonialny?
- Styl kolonialny narodził się podczas brytyjskich podbojów w Azji i Afryce,
- Rodziny brytyjskie przenosiły się w odległe miejsca ze swoim dobytkiem, w tym meblami,
- Elementy wyposażenia niszczały ze względu na niesprzyjający klimat,
- Sprawiło to, że w domach rodzin brytyjskich coraz częściej pojawiały się meble od miejscowych rzemieślników, którzy w pracy wykorzystywali egzotyczne gatunki drewna, na przykład venge.
Kolonialny styl – poznaj jego najważniejsze cechy
Styl kolonialny charakteryzuje się wykorzystaniem ciepłych barw ziemi, zieleni, brązu, beżu. Zdarzają się również akcenty błękitu czy czerwieni. Kolonialny styl nie rezygnuje oczywiście z niezastąpionej bieli.
Wnętrza kolonialne wyróżniają się zastosowaniem rozmaitych wzorów. Afrykańskie motywy zdobnicze mogą pojawiać się na solidnych meblach. Wnętrza w stylu kolonialnym są też często dekorowane motywami kwiatów, które mogą być widoczne między innymi na tapetach czy zasłonach.
Jeśli planujesz urządzić dom kolonialny, pamiętaj o wykorzystaniu w nim naturalnych materiałów. Charakterystyczne dla tego sposobu aranżowania przestrzeni jest egzotyczne drewno, na przykład mahoń, teak czy merbau. Z naturalnego surowca są meble, ale też dekoracyjne belki na suficie. Wnętrza kolonialne często są wykańczane przy użyciu kamienia. W wystroju stosuje się też len, cienką bawełnę, a także tiul, które dodają lekkości pomieszczeniu wyposażonemu masywnymi meblami.
Najważniejsze cechy stylu kolonialnego:
- Wyróżnia się stonowanymi barwami ziemi, które są widoczne na większych powierzchniach,
- W aranżacjach pojawiają się beże, zielenie, brązy, a także biel,
- Role akcentów kolorystycznych odgrywają czerwień i błękit,
- Ważne są nie tylko barwy, lecz także wzory, na przykład motyw kwiatów,
- W kolonialnym wystroju wykorzystywane są naturalne materiały, na przykład kamień i drewno,
- Materiały stosowane w aranżacjach to len, cienka bawełna i tiul.
Meble w stylu kolonialnym – jakie wybrać?
Styl kolonialny można wprowadzić do każdego pomieszczenia, jednak najlepiej sprawdza się w przestronnych domach. Niewielkie wnętrza mogą zostać nieco przytłoczone. Jeśli zdecydujesz się na ten sposób urządzania wnętrz, potrzebne będą Ci drewniane, ciężkie, masywne meble. Styl kolonialny podkreślisz zarówno dzięki elementom wyposażenia w głębokim odcieniu brązu, jak i delikatniejszej barwie mebli z bogato zdobionymi frontami.
Meble w stylu kolonialnym mogą być również wykonane z rattanu. Wyglądają lżej od drewnianych modeli, dlatego zdecyduj się na to rozwiązanie, jeśli nie masz dużej przestrzeni do dyspozycji. Oczywiście ciemne, drewniane meble o ciężkiej bryle również uda Ci się wkomponować w małe wnętrze w stylu kolonialnym. Będzie to jednak wymagało zastosowania kilku trików rozjaśniających przestrzeń, na przykład wzbogacenia aranżacji lekkimi, jasnymi materiałami.
Wybierając meble w stylu kolonialnym do salonu, weź pod uwagę siedziska o klasycznej, eleganckiej formie. Szukaj wśród modeli z jasnym obiciem. Aranżację możesz wzbogacić fotelem, którego tkanina obiciowa będzie wyróżniała się wzorem etno. Ten sam ornament warto powtórzyć w innych miejscach, na przykład na zasłonach czy poduszkach.
Jakie meble wybrać do kolonialnej aranżacji?
- Z egzotycznego drewna,
- Cechujące się masywnością,
- Modele z bogato zdobionymi frontami,
- Sprawdzą się też meble z rattanu, które będą dobrym rozwiązaniem szczególnie do niewielkich wnętrz,
- W przypadku siedzisk ważna jest ich klasyczna, elegancka forma oraz jasne obicie,
- Jeden fotel może jednak wyróżniać się na tle pozostałych mebli, na przykład etno ornamentem.
Styl kolonialny – jakie dodatki go podkreślą?
Dom kolonialny powinien być przepełniony pamiątkami z podróży. Staraj się kolekcjonować bibeloty z egzotycznych miejsc, a zobaczysz, jak dowolne pomieszczenie zacznie nabierać charakteru. Jeśli nie masz tyle czasu na dopracowywanie aranżacji, również sobie poradzisz i podkreślisz styl kolonialny. Dodatki możesz kupić u rękodzielnika, którego wyroby szczególnie Cię zachwyciły. W roli dekoracji doskonale sprawdzą się figurki ludzi i zwierząt oraz maski.
Wnętrza w stylu kolonialnym możesz wzbogacić wazonami ceramicznymi, które wyróżniają się intensywną barwą lub ciekawym ornamentem. Sprawdzą się też drewniane dodatki, na przykład ramki na zdjęcia. Styl kolonialny podkreślisz dzięki elementom z wikliny.
W poszukiwaniu niepowtarzalnych przedmiotów udaj się na targ staroci. Zajrzyj również na aukcje internetowe. Być może uda Ci się znaleźć nie tylko orientalne akcesorium, lecz także bogato zdobiony, masywny mebel, który pozwoli cieszyć się kolonialnym stylem wnętrza. W sklepach oraz na wakacjach zwracaj uwagę na plecionki, maty, szkatułki, miedziane misy oraz oryginalne świeczniki.
Styl kolonialny – dodatki, które go wyeksponują:
- Pamiątki z egzotycznych miejsc,
- Oryginalne wyroby od rękodzielnika,
- Figurki zwierząt i ludzi oraz maski,
- Wazony ceramiczne i miedziane misy,
- Drewniane ramki na zdjęcia oraz świeczniki,
- Przedmioty z wikliny.
Jak zaaranżować salon w stylu kolonialnym?
Salon w stylu kolonialnym potrzebuje bazy aranżacji, czyli okładziny podłogowej oraz materiału wykończeniowego ścian. Na podłodze możesz ułożyć ciemne, drewniane deski, ale jeśli pomieszczenie jest małe, sprawdzą się też jasne deszczułki, na przykład ułożone we wzór kwadratów lub jodły potrójnej skośnej.
Na ścianie możesz zastosować farbę w beżowym kolorze, ale także tapetę z delikatnym ornamentem. Świetnie sprawdzą się też belki na suficie – dzięki nim wyeksponujesz styl kolonialny. Salon potrzebuje również dodatków, które dopełnią aranżację. W ich roli sprawdzą się rośliny, szczególnie te z dużymi, zielonymi liśćmi, ale też figurki czy oprawione mapy. Odpowiednie będą również efektowne lampy – zarówno modele stojące, jak i kinkiety.
Zdecyduj się na miękką sofę obitą tkaniną w kolorze złamanej bieli. Obok kanapy możesz umieścić krzesło typu motyl, którego podstawa jest metalowa, a siedzisko zostało wykonane z ekologicznej skóry. Przy strefie relaksu ustaw masywny, ciemnobrązowy stolik kawowy, który podkreśli styl kolonialny. Salon warto też wyposażyć w witrynę lub komodę – każdy z tych mebli będzie służył nie tylko do przechowywania, lecz także eksponowania pamiątek z podróży.
Salon w stylu kolonialnym – jak urządzić?
- Na podłodze wykorzystaj ciemne drewno, a jeśli pomieszczenie jest niewielkie, to zastosuj jasne deszczułki,
- Ścianę pomaluj farbą w beżowym kolorze, a część pomieszczenia udekoruj tapetą z subtelnym ornamentem,
- Wykorzystaj belki na suficie,
- Pamiętaj o dodatkach w postaci roślin doniczkowych, lamp, oprawionych map i figurek,
- Wybierz miękką kanapę z jasną tkaniną obiciową,
- Aranżację wzbogać krzesłem typu motyl wykonanym z ekologicznej skóry,
- Przed siedziskami ustaw masywny stół kawowy w ciemnobrązowym kolorze,
- Zdecyduj się na komodę lub witrynę, które sprawdzą się do przechowywania przedmiotów, ale też eksponowania pamiątek.
Sypialnia kolonialna – jak urządzić?
Rozpocznij od wybrania materiałów, które stworzą tło dla aranżacji. Na podłodze najlepiej sprawdzi się drewno, z którego wizualnych zalet możesz też skorzystać, decydując się na dekoracyjne belki na suficie. Sypialnia kolonialna stanie się bardziej przytulna, jeśli na jednej ze ścian wykorzystasz tapetę. Świetnie sprawdzi się okładzina w niewielkie kwiatki.
Sypialnia w stylu kolonialnym potrzebuje odpowiedniej przesłony na okna. Materiał zapewni prywatność, ale będzie też dodatkową ozdobą wnętrza. W pokoju sypialnym sprawdzą się bambusowe rolety. Wybierając meble, zwróć uwagę na łóżka z baldachimem.
Styl kolonialny podkreślisz dzięki masywnej komodzie w ciemnym odcieniu drewna. Jeśli nie masz dodatkowego pomieszczenia na garderobę, w sypialni umieść pojemną szafę z bogato zdobionymi frontami. Koniecznie zdecyduj się na model z uchylnymi drzwiami, ponieważ przesuwne skrzydło prezentuje się zbyt nowocześnie.
Sypialnia kolonialna – jak zaaranżować?
- Na podłodze wykorzystaj drewno,
- Udekoruj sufit drewnianymi belkami,
- Na jednej ze ścian zastosuj tapetę w niewielkie kwiatki,
- Na oknach zawieś bambusowe rolety, które będą zdobić przestrzeń, ale przede wszystkim zapewnią prywatność,
- Wybierz łóżko z baldachimem,
- Zdecyduj się na komodę z ciemnego drewna lub szafę z bogato zdobionymi frontami.
wtorek, 24 listopad 2020 16:52
środa, 18 listopad 2020 16:40