Styl organiczny we wnętrzach: kompendium wiedzy - dekoportal.pl

Styl organiczny we wnętrzach: kompendium wiedzy

07 Lis 2022 / Napisał  / Pozostałe
styl organiczny
Styl organiczny to trend wnętrzarski oparty na filozofii poszukiwania wewnętrznego spokoju poprzez odnowienie lub nawiązanie kontaktu z naturą.

Regularny kontakt z naturą to dla wielu zapracowanych ludzi luksus, na który niełatwo sobie pozwolić. Mało kto w pędzie codzienności ma czas na niespieszne spacery po lesie, czy codzienne sesje świadomego oddychania na łące. Ale czy wiesz, że bliskość przyrody możesz sobie zapewnić we własnym domu? Umożliwia to stosunkowo niedawno wprowadzony do repertuaru aranżacyjnych trendów – styl organiczny!

O czym przeczytasz w artykule?

Styl organiczny – co to jest?

Styl organiczny to trend wnętrzarski oparty na filozofii poszukiwania wewnętrznego spokoju poprzez odnowienie lub nawiązanie kontaktu z naturą. Inspiruje się elementami dzikiej przyrody, jej barwami i kształtami.

Organiczny model aranżacji przestrzeni zapoczątkowany został pod koniec XIX wieku, gdy pewien nieszablonowy architekt zaczął projektować domy bez... kątów prostych. Łuki, zawijasy, owale, biomorficzne kształty, brak kątów i kantów – czy tak może wyglądać normalny dom?! Może. Choć faktycznie, trudno go nazwać normalnym. Zdecydowanie lepsze będzie określenie „zachwycający” albo „ponadprzeciętny”.

Odważne i pionierskie podejście wspomnianego architekta, F. L. Wrighta, zakładało, że bryła budynku będzie maksymalnie komponowała się z otoczeniem naturalnym, a nawet stanowiła jego integralną część. Koncepcja ta bardzo szybko stała się inspiracją również dla projektantów wnętrz i designerów.

Konwencja łączenia przyrody z obiektami użytkowymi błyskawicznie zyskała popularność, a grono jej zwolenników stale się powiększa. W dobie galopującego rozwoju przemysłowego i technologicznego, gdy na nic nie mamy czasu, nieco podświadomie odczuwamy tęsknotę za naturą i jej pierwotną energią. A styl organiczny pozwala stworzyć we własnym domu przestrzeń przesyconą życiodajną bliskością przyrody.

Jaki jest styl organiczny?

  • Związany z filozofią opartą na poszukiwaniu spokoju i życiowej energii w bliskim kontakcie z naturą.
  • Pozbawiony kątów prostych i kantów, które zastąpione są łukami, zawijasami i biomorficznymi kształtami.
  • Zainspirowanymi elementami dzikiej przyrody, jej barwami i kształtami.
  • Nastawiony na scalenie obiektów użytkowych z elementami otoczenia naturalnego.
styl organiczny salon
We wnętrzach zaaranżowanych w tej konwencji nie może więc zabraknąć drewna i kamienia.

Styl organiczny we wnętrzach

Wiesz już, że prekursorom stylu organicznego przyświecała idea przybliżenia się do dziewiczej przyrody, a nawet zespojenia się z nią. Jeśli ta ideologia rezonuje z Twoimi pragnieniami, koniecznie wprowadź styl organiczny we wnętrzach swojego domu! Jak to zrobić? Pamiętaj o tych prostych zasadach:

Skarby natury

Pamiętasz, gdy jako dziecko potrafiłeś znajdować skarby? Każdy pniak, gałąź, kamień, czy kropla żywicy były nie tylko bezcenne, ale miały też nadprzyrodzone właściwości. Styl organiczny pozwala nam przypomnieć sobie tę czystą radość obcowania z naturą. We wnętrzach zaaranżowanych w tej konwencji nie może więc zabraknąć drewna i kamienia. Mile widziane są też beton, ceramika, juta, len i inne naturalne materiały.

Można pokusić się o stwierdzenie, że przy odrobinie wyobraźni jesteś w stanie umeblować dom tym, co znajdziesz podczas leśnej wędrówki. Świetnym przykładem są stoliki lub taborety w formie pniaków, wykonane z plastrów drewna podkładki pod kubki albo wieszaki z konarów. Idealnie sprawdzą się też półki i blaty z nieregularnego, surowego drewna.

Barwnie? Naturalnie!

Biel, odcienie beżu, brązu, czerni i szarości – to podstawowe kolory stylu organicznego. Barwy natury wypełnią wnętrza spokojem i harmonią. Pomogą się wyciszyć i odpocząć od codziennej bieganiny. Wieje nudą? Potrzebujesz więcej energii? Przełam tę stonowaną paletę, wprowadzając dodatki w odcieniach zieleni, czerwieni czy pomarańczy. Najprostszym rozwiązaniem będą żywe rośliny.

Obłędnie krągłe kształty

Kanty porządkują przestrzeń, ale sprawiają też wrażenie ostrości, drastycznego cięcia. A to nie jest zgodne ani z naturą, ani ze stylem organicznym. Tutaj główną rolę odgrywają kształty opływowe, obłe, biomorficzne. Na uwagę zasługują np. lustra przypominające nieregularną kałużę, oryginalne fotele, których kręte linie przeczą prawom fizyki, czy stoliki, których nogi przywołują na myśl splątane korzenie drzewa.

Styl organiczny we wnętrzach – o czym pamiętać?

  • Wykorzystaj skarby natury, aby umeblować pomieszczenie w stylu organicznym (np. drewniane pnie zamiast stolika, deska zamiast półki)
  • Postaw na barwy natury: biel, beż, odcienie brązu, czerni i szarości. Ożyw je czerwonymi, pomarańczowymi lub zielonymi dodatkami (rośliny doniczkowe, mech).
  • Zapomnij o kantach. Styl organiczny bazuje na biomorficznych, owalnych i obłych kształtach.
styl organiczny we wnętrzach
Biel, odcienie beżu, brązu, czerni i szarości – to podstawowe kolory stylu organicznego.

Styl organiczny: salon

Gdy wprowadzisz do mieszkania styl organiczny, salon może stać się wyjątkowym miejscem. Będzie nie tylko zachwycał wyszukanymi formami wyposażenia, lecz stanie się również oazą relaksu i harmonii.

Istotne są zatem kolory, którymi charakteryzuje się styl organiczny. Salon urządzany w tej konwencji wypełnić powinny wspomniane już wyciszające barwy natury. Duże rośliny doniczkowe lub elementy ozdobne z mchem ożywią przestrzeń, a zarazem będą wpisywać się w standardy stylu organicznego.

W myśl zasady „żadnych kantów”, wybierz meble o zaokrąglonych brzegach i obłych kształtach. Zamiast tradycyjnego regału, wybierz półkę ścienną typu ślimak. Zrezygnuj z narożnika na rzecz półkolistej kanapy. Dobierz do niej kubełkowe fotele, albo plecione pufy. Całość uzupełnij okrągłymi poduchami w lnianych poszewkach.

Jeśli wybierasz stolik kawowy, dobrą opcją będzie taki o oryginalnej formie spłaszczonego głazu, albo o falistym brzegu. Do tej roli doskonale nada się również duży, nieregularny pień, albo blok surowego drewna. Jeśli jesteś zwolennikiem wizualnie lżejszych przedmiotów, pomyśl o owalnym stoliku ze szkła z dodatkiem finezyjnie giętego metalu.

Powykręcana, gruba gałąź z powodzeniem zastąpi obraz, półkę, albo wieszak na ubrania. Plastry drewna lub kamienie stworzą oryginalną ozdobę ścienną. Z kolei wiązka cienkich gałązek opleciona dyskretnymi lampkami led świetnie sprawdzi się jako lampka. Wspaniale prezentować się będą klosze przypominające rośliny, chmury lub kamienie. Pięknym uzupełnieniem aranżacji będzie lustro, którego tafla imituje kształt przejrzystego jeziora.

Styl organiczny: salon zgodny z naturą

  • Utrzymany w spokojnych kolorach natury (biel, brąz, beż, czerń, szarość).
  • Wyposażony meblami o obłych kształtach (półkolista sofa, półka „ślimak”, stolik w kształcie fali, głazu lub pnia).
  • Pełen naturalnych dodatków (drewno, kamień, juta, len).
styl organiczny kuchnia
Styl organiczny bazuje na biomorficznych, owalnych i obłych kształtach.

Styl organiczny: kuchnia

Nie musisz rezygnować z tradycyjnych, kanciastych mebli, by urządzić kuchnię w stylu organicznym. Dodaj do nich blat o nieregularnym brzegu lub wyspę kuchenną o falistym kształcie. Wybierz oryginalny stół, np. z nierównej deski, albo ogromnego plastra drewna. Dobierz do niego kubełkowe krzesła z finezyjnymi nogami lub taborety imitujące drewniane pniaki.

Połączenie bieli z odcieniami beżu, brązu i szarości to punkt wyjścia do stworzenia kuchni w stylu organicznym. Dobrym wyborem będzie zabudowa kuchenna z jasnego drewna, pozbawiona lakierowania i frezów. Dobierz uchwyty imitujące kamienie lub kawałki drewna, aby podkreślić naturalny charakter wnętrza.

Zieleń i żywe rośliny, czyli nieodzowna część natury, to główny dodatek, gdy wprowadzasz do wnętrz styl organiczny. Kuchnia przepełniona świeżymi, aromatycznymi ziołami w obłych, kamiennych lub drewnianych doniczkach, pozwoli poczuć bliskość przyrody wszystkimi zmysłami.

Wybierając dodatki i tekstylia, pamiętaj o naturalnych materiałach i barwach. Do kuchni w stylu organicznym pasować będzie juta i len, np. plecione podkładki pod talerze, jutowy bieżnik i lniane zasłony.

Kuchnia w stylu organicznym:

  • Do tradycyjnych szafek dodaj nieregularne blaty, albo falistą wyspę lub opływowy stół.
  • Pamiętaj o naturalnych materiałach i barwach.
  • Uzupełnij aranżację świeżymi ziołami w doniczkach i naturalnymi dodatkami.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 listopad 2022 15:23
komentarz /( 1 )
  • Zakochana
    Zakochana

    wtorek, 08 listopad 2022 09:05

    niezwykle kojące są takie przestrzenie organiczne

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.