Styl rustykalny – charakterystyka najmodniejszego kierunku urządzania! - dekoportal.pl

Styl rustykalny – charakterystyka najmodniejszego kierunku urządzania!

28 Gru 2020 / Napisał  / Pozostałe
 styl rustykalny charakterystyka
Styl rustykalny to ciepło bijące od kaflowego pieca lub od kominka.

Styl rustykalny to ciepło bijące od kaflowego pieca lub od kominka. To urocze bibeloty, lniane serwetki, szydełkowe zazdrostki i wełniane pledy. To drewno w każdym pomieszczeniu. Wnętrza urządzone w stylu rustykalnym przywodzą na myśl prostotę i naturalność dawnych dworków, a także gospodarskich chat, w których wszystko miało swoje miejsce, a solidne meble służyły z powodzeniem kolejnym pokoleniom. Jak wprowadzić taki niezwykły klimat do swojego mieszkania lub domu?

O czym przeczytasz w artykule?

Styl rustykalny. Charakterystyka

Rustykalny styl nawiązuje do ciepła, prostoty, a jednocześnie poczucia stabilności, jakie panowały w dawnych dworkach czy też w chatach bogatych gospodarzy. Jeśli chcemy wykonać aranżację w stylu rustykalnym, zwróćmy szczególną uwagę na to, by wykorzystywać do tego celu naturalne materiały i tkaniny. Królować będzie tu drewno z widocznymi słojami, a także kamień, a także ceramika, żelazo lub miedź.

Wnętrza w stylu rustykalnym pełne są ciepłych, naturalnych barw, jak biel, beż, szarość czy różne odcienie brązu. Unikamy tu jaskrawych kolorów, choć będą jak najbardziej wskazane w dodatkach inspirowanych sztuką ludową. Kwiaty, pasy i kratki ożywią wnętrze w stylu rustykalnym wykończone drewnem i urządzone meblami w neutralnych kolorach. Charakterystyczne dla stylu rustykalnego jest pomalowanie widocznej na ścianie cegły na biało. Może to być fragment ściany lub też na przykład pozostałości sklepienia drzwiowego albo okiennego.

Meble rustykalne wykonane są z litego drewna, które można pozostawić w stanie surowym, zabezpieczyć bejcą lub też pomalować na biało. Do tego kute półki i szerokie łóżka z wezgłowiem.

Charakterystyczne cechy stylu rustykalnego:

  • Naturalne tkaniny,
  • Naturalne materiały (drewno, kamień, ceramika),
  • Neutralne kolory wykończeń i mebli współgrające z jaskrawymi motywami ludowymi,
  • Ściana z cegieł pomalowana na biało,
  • Proste, drewniane lub kute meble.
 styl rustykalny
Jeśli chcemy wykonać aranżację w stylu rustykalnym, zwróćmy szczególną uwagę na to, by wykorzystywać do tego celu naturalne materiały i tkaniny.

Styl rustykalny. Salon

Salon w stylu rustykalnym nie może się obyć bez miękkiej sofy z naturalnym obiciem, naprzeciwko której powinien znaleźć się kominek (murowany lub wykonany z kamienia). Jeśli nie ma kominka, to równie dobrze sprawdzi się tu również kaflowy piec. Dopełnienie aranżacji rustykalnego salonu będą stanowiły na przykład wiekowe kredensy i komody, a także skrzynie i ławy. Najpiękniej będą się tu prezentować ciężkie, masywne meble. Drewniana skrzynia świetnie sprawdzi się w funkcji stolika kawowego, a ława w funkcji kwietnika.

Obicie kanapy i foteli może być gładkie, w neutralnych barwach, jednak równie pięknie będą się tu prezentować tkaniny wzorzyste. Wybieramy kwiaty, pasy i kratę, a także motywy ludowe tak charakterystyczne dla dawnych wiejskich chat. Jeśli chodzi o tkaniny, to nasz wybór powinien paść na len, bawełnę i wełnę.

W salonie urządzonym w stylu rustykalnym nie może też zabraknąć dodatków, takich jak ceramiczne naczynia, lampy naftowe, żelazka z duszą, zegary z kukułką, figurki czy wiklinowe kosze. Rustykalny klimat uzyskamy, dekorując nasze wnętrze tkanymi chodnikami, firankami wykonanymi na szydełku, czy też ręcznie robionymi serwetkami. Uwaga! Urządzając wnętrze w stylu rustykalnym, możemy łatwo popaść w przesadę. Trzeba pamiętać, że przepych nie jest tu wskazany.

Cechy charakterystyczne dla salonu w stylu rustykalnym:

  • Sofa i fotele obite naturalną tkaniną, gładką lub w ludowe wzory i motywy,
  • Kominek lub piec kaflowy,
  • Dodatki takie jak żelazko z duszą, lampa naftowa, szydełkowe firanki i serwetki, tkane chodniczki,
  • Meble takie jak ławy, skrzynie, kredensy czy komody.
 styl rustykalny kuchnia
Obicie kanapy i foteli może być gładkie, w neutralnych barwach, jednak równie pięknie będą się tu prezentować tkaniny wzorzyste.

Styl rustykalny. Sypialnia

W sypialni w stylu rustykalnym powinny się znaleźć drewniane meble (najlepiej dębowe lub sosnowe): szafa, stolik nocny, komoda i łóżko. Koniecznie o prostej, klasycznej linii. Dobrze byłoby, gdyby wspomniane meble wyglądały na nadgryzione zębem czasu. Wszelkie przetarcia, a nawet obtłuczenia, będą tu stanowiły swoistą stylistyczną dekorację.

Łóżko w sypialni urządzonej w stylu rustykalnym może mieć baldachim, a jego dopełnienie będzie stanowić pościel w naturalnych kolorach i elementy dekoracyjne, takie jak ozdobne uchwyty mebli, żeliwna lampka przy łóżku, ręcznie kute haczyki, lniane lub szydełkowane serwety czy też tkane chodniczki i kilimy.

Co powinno się znaleźć w sypialni w stylu rustykalnym?

  • Ciężkie, drewniane meble,
  • Dodatki takie jak żeliwne lub naftowe lampy, kute wieszaczki, lniane lub szydełkowane serwety, tkane kilimy i dywany.
 styl rustykalny sypialnia
Dobrze byłoby, gdyby meble wyglądały na nadgryzione zębem czasu.

Styl rustykalny. Kuchnia

Podobnie jak we wszystkich innych rustykalnych pomieszczeniach, również i w kuchni powinny stanąć meble z litego drewna, najlepiej stylizowane na stare (lub po prostu stare!). Wspaniałym pomysłem jest wyeksponowanie wiekowych elementów wyposażenia: pieca kaflowego, węglowej kuchni czy też ściany z czerwonej cegły.

Urządzając kuchnię w stylu rustykalnym, warto mieć na uwadze wyposażenie jej w stylowe dodatki wykonane ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Drewniane, olejowane blaty wykonane z brzozy lub buku, ceramiczny zlew, podłoga wyłożona ceramicznymi płytkami, a także sprzęty AGD stylizowane na rustykalne będą stanowiły idealne dopełnienie takiej kuchni.

Jakie elementy wyposażenia wybrać do kuchni rustykalnej?

  • Drewniane meble w kolorze naturalnym lub białym,
  • Dodatki i ozdoby wykonane ze stali nierdzewnej bądź miedzi,
  • Drewniane, olejowane blaty,
  • Ceramiczny zlew.
 styl rustykalny kuchnia
W kuchni powinny stanąć meble z litego drewna, najlepiej stylizowane na stare (lub po prostu stare!)

Łazienka. Styl rustykalny

Łazienka w stylu rustykalnym to pomieszczenie przywodzące na myśl klimat starej łaźni. Na podłodze i na ścianach ceramiczne płytki. Przy ścianie bądź pośrodku wanna wolnostojąca na nóżkach albo (jeszcze lepiej) w formie balii. Zamiast nowoczesnej szafki podumywalkowej drewniana konsolka z szufladkami, a na niej miedziana umywalka stawiana na blacie.

W takim wnętrzu doskonale będą się prezentować detale w postaci żeliwnego lub mosiężnego wieszaka, kranów w stylu retro, ceramicznych pojemników, wiklinowych koszy czy też luster w drewnianych ramach.

W łazience w stylu rustykalnym nie może zabraknąć drewna. Wspomnieliśmy już o meblach i ramach luster, jednak to nie wszystko. Znajdziemy tu również drewnianą podłogę, półki, blaty podumywalkowe czy też umywalki przypominające... stare beczki. Doskonałym uzupełnieniem takiego wystroju łazienki może być ściana z odkrytą cegłą.

Jakie elementy aranżacyjne znajdą się w łazience w stylu rustykalnym?

  • Ceramiczne płytki,
  • Wanna wolnostojąca,
  • Wanna w postaci balii,
  • Umywalka stojąca na blacie wykonana z mosiądzu,
  • Umywalka przypominająca kształtem beczkę,
  • Drewniane meble, ramy luster, półki, blaty, a niekiedy również podłoga,
  • Ściana z cegły.
 łazienka styl rustykalny
Łazienka w stylu rustykalnym to pomieszczenie przywodzące na myśl klimat starej łaźni.

Styl rustykalny. Dekoracje i dodatki

O dekoracjach i dodatkach w aranżacji wnętrz w stylu rustykalnym już wspominaliśmy przy okazji omawiania poszczególnych pomieszczeń. Są one jednak tak oryginalne i tak znacząco wpływają na atmosferę całej aranżacji, że warto poświęcić im tu nieco więcej miejsca.

Główną rolę będą tu odgrywać dodatki i dekoracje retro, jak również nawiązujące do motywów ludowych. Będą to na przykład ceramiczne pojemniki, emaliowane dzbany, zegary z kukułką, kosze i inne wyroby z wikliny, lniane obrusy, serwety i makaty czy ręcznie tkane chodniczki. Styl rustykalny nie może się obejść bez wełnianych pledów, szydełkowych serwetek, jak również wzorów nawiązujących do folkloru.

We wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym znajdziemy też suszone i cięte kwiaty oraz zielone rośliny w glinianych donicach. Choć w ostatnim czasie mało osób decyduje się na skóry zwierzęce ułożone na przykład na łóżku, ławie, czy też podłodze, to jednak nie zmienia to faktu, że są to również nieodzowne elementy dekoracji rustykalnych aranżacji.

Dekoracje i dodatki w stylu rustykalnym:

  • Bibeloty wykonane z naturalnych materiałów,
  • Wełniane pledy,
  • Lniane serwety i obrusy,
  • Szydełkowe serwetki, firanki i zazdrostki,
  • Cięte, suszone lub doniczkowe kwiaty.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany środa, 30 grudzień 2020 17:02
komentarzy /( 2 )
  • Czereśnia
    Czereśnia

    wtorek, 21 czerwiec 2022 09:46

    to jest styl z duszą, dla romantyków. Ja jestem w nim zakochana od wielu lat.
  • Kasia
    Kasia

    wtorek, 05 styczeń 2021 15:50

    Uwielbiam ten styl!!!Cieszę się, ze w końcu został zauważony.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.