Jak dbać o zdrowy sen u seniorów: Wskazówki dla starszych osób na poprawę jakości snu
Za seniora uważa się osobę, która przeszła na emeryturę. W Polsce granica ta zależy od płci, gdy kobiety przechodzą na emeryturę szybciej. Jednak ważny jest tutaj także wiek, chociażby z uwagi na fakt, iż zniżki senioralne są może po skończeniu 65. r.ż. Zawiłości związane z wiekiem rozwiewa jeden pewny czynnik – osoby starsze powinny przesypiać 6-8 godzin na dobę. Niestety, często wypoczynek ten jest nieefektywny, przez co w ciągu dnia osoba starsza jest zmęczona i nie ma energii. Czy można temu zapobiec? Oto najlepsze wskazówki na poprawę jakości snu!
Wskazówka 1 – unikajmy drzemki w ciągu dnia
Zazwyczaj osoby podeszła śpią krócej w nocy, a potem ucinają sobie drzemki w ciągu dnia. Niestety, nie jest to dobre rozwiązanie z uwagi na fakt, iż długie i częste drzemki w negatywny sposób wpływają na biologiczny zegar człowieka. Wówczas pojawiają się trudności uczuciem senności. Oczywiście jeśli mamy taką potrzebę, to możemy się położyć, jednak postaramy się nie ucinać w ciągu dnia więcej, niż jednej ok. 20-minutowej drzemki.
Wskazówka 2 – ograniczmy napoje z kofeiną i alkoholem
Z czasem człowiek przyzwyczaja się do wielu czynności, w tym np. picie kawy w godzinach wieczornych lub kieliszek wina czy puszkę piwa na noc. Niestety, zarówno kofeina, jak i alkohol mają negatywny wpływ na jakość snu z uwagi na działanie pobudzające oraz spłycające sen. Postarajmy się zrezygnować tych substancji mniej więcej 6 godzin przed położeniem się do łóżka.
Wskazówka 3 – spożywajmy lekkostrawną kolację
To, co jemy, również ma znaczący wpływ na jakość wypoczynku – zwłaszcza w wieku senioralnym. Wówczas musimy zwrócić uwagę na przygotowanie bardziej lekkostrawnej. Najlepszą opcją będzie unikanie wysokokalorycznych dań smażonych na rzecz np. sałatki czy kanapki z chudą szynką i warzywami. Ważne jest również, aby spożyć j mniej więcej 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Wówczas układ pokarmowy ma czas strawienie pokarmu, przez co nie czujemy się obciążeniu na noc.
Wskazówka 4 – ustalmy regularny harmonogram snu
Istotną kwestią jest także stały harmonogram snu. Oznacza to, że kładziemy się spać i wstajemy o tej samej godzinie niezależnie od dnia tygodnia. Dla wielu seniorów nie jest to trudne z uwagi na ilość czasu, jaką dysponują w ciągu dnia, jednak nadal warto o tym pamiętać. Dodatkowo uwzględnimy zalecaną ilość godziny snu na dobę, która powinna oscylować w granicach 6-8.
Wskazówka 5 – zainwestujmy w dobry materac
Efektywny wypoczynek, czyli taki, który wyróżnia się wysoką jakością, odpowiednią długością i głębokością zależy również od dobrego podłoża do spania. Najlepszą opcją dla każdego seniora jest materac, będący produktem stworzonym przy użyciu innowacyjnych technologii. Poprzez odpowiednie dopasowanie go do osobistych potrzeb, a także preferencji, mamy gwarancję najlepszego wsparcia kręgosłupa. W ten sposób zapobiega od porannym dolegliwością bólowym oraz jednocześnie sprzyja prawidłowej regeneracji pod kątem fizycznym i psychicznym.
Wskazówka 6 – wybierzmy ergonomiczne poduszki
W komfortowym łóżko nie bez znaczenia są także wygodne akcesoria sypialniane. Na szczególną uwagę zasługuje ergonomiczna poduszka do spania dostępna w sklepie internetowym Senna Materace. Zadbajmy, aby podobnie jak materac, była dopasowana do naszych osobistych preferencji, gdy tylko wtedy jest w stanie zagwarantować prawidłowe wsparcie głowy oraz barków.
Wskazówka 7 – nie zapominajmy o aktywności fizycznej
W wieku senioralnym często nie mamy siły na aktywność fizyczną. Ból pleców czy różnego rodzaju schorzenia również nie pomagają w uprawianiu sportu. Warto jednak zmienić to i zadbać o codzienną dawkę ruchu. Kwestia ta nie tylko spowoduje poprawę kondycji, ale także zadba o efektywny wypoczynek. Wynika to z faktu, iż organizm się męczy oraz lepiej dotlenia. Pamiętajmy jednak, że wysiłek musi być odpowiednio dopasowany do naszego stanu zdrowia. Z uwagi na to zaleca się spacery, pływanie, jazdę na rowerze czy nordic walking.
Powyższe wskazówki to nie jedyne kwestie, które mają korzystny wpływ na jakość wypoczynku u seniora. Z uwagi na to, warto zaznajomić się z zasadami higieny snu, a także regularnie wprowadzać je w swoje życie. Wówczas z pewnością zauważymy poprawę jakości snu!
Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Senna Materace.
Redakcja Dekoportal.pl