Hugon Kowalski - dekoportal.pl

Hugon Kowalski

12 Kwi 2019 / Napisał  / Specjaliści
hugon kowalski dom polski, hugon kowalski architekt, hugon kowalski realizacje
Projekt Dom Polski

W 2010 roku, jeszcze przed skończeniem studiów na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, założył własną pracownię UGO architecture. W tym samym roku zaczął pracę na macierzystej uczelni jako asystent kierownika Pracowni Projektowania Architektonicznego Katedry Architektury i Urbanistyki – Andrzeja Kurzawskiego. Za swój projekt dyplomowy „Porozmawiajmy o śmieciach” dotyczący problemu slumsów w Bombaju, którego promotorem był Robert Konieczny, otrzymał jako pierwszy Polak prestiżową nagrodę Archiprix International Hunter Douglas Awards za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie obroniony w latach 2009-2011.

W 2012 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie „Archi-world Academy” dla młodych architektów i studentów architektury. Został wyróżniony w konkursie na opracowanie koncepcji Placu Narutowicza w Warszawie, zdobył także Nagrodę im. Macieja Nowickiego w 2014 roku. Jego projekty prezentowane były na wystawach w Seulu, Mediolanie, Bolonii czy Manchesterze. Od 2012 roku jest aktywnym członkiem zarządu poznańskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Polski zespół pod wodzą Hugona Kowalskiego znalazł się wśród 88 autorów wystawy głównej 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji w 2016 r.

Hugon Kowalski swoje projekty często zgłasza do konkursów architektonicznych – i nie ma znaczenia, czy dotyczą one Polski, czy innych krajów. To właśnie dzięki takiej otwartej postawie poznański architekt projektował już Wieżę Wodną w Sudanie (to wielokondygnacyjny obiekt, wykorzystujący przy pomocy pomp zasoby wód podziemnych; miałby mieścić m.in. szpital, szkołę, świetlicę, a zarazem zapewniać bezpieczeństwo oraz dostęp do wody, której brak jest w Sudanie szczególnie odczuwalny), tymczasowe budynki mieszkalne w Mediolanie czy przypominający gigantyczną skałę hostel w Barcelonie.

Hugon Kowalski tak samo często projektuje budynki, jak założenia urbanistyczne. W 2013 roku otrzymał wyróżnienie specjalne w konkursie na wizję zagospodarowania Placu Narutowicza w Warszawie. Projektował też nowe centrum przesiadkowe z przestrzenią publiczną koło dworca kolejowego w Stargardzie czy plac targowy w Poznaniu. Jak mówi sam zainteresowany, udział w prestiżowych konkurach architektonicznych pozwala twórczo podchodzić do nowych wyzwań i nie popaść w rutynę.



Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.