Jak dobrać zasłony? Wszystko, co musisz wiedzieć o dekorowaniu okien! - dekoportal.pl

Jak dobrać zasłony? Wszystko, co musisz wiedzieć o dekorowaniu okien!

13 Kwi 2019 / Napisała  / Porady
zasłony do salonu, salon z zasłonami, jakie zasłony do salonu
Zasłony w salonie mogą stać się ciekawym elementem dekoracyjnym

Kochamy minimalistyczne wnętrza. Te niczym nie zasłonięte okna wpuszczające do wnętrza maksymalną ilość światła! Bez żadnych firanek czy zasłonek. Kochamy. Jednak kiedy wchodzi się do pokoju, w którym ktoś zadał sobie nieco trudu, by dopasować do okien firany i zasłony, zaczynamy tęsknić za tradycyjnymi, niezwykle wygodnymi w użytkowaniu i wprowadzającymi romantyczny, miły nastrój tkaninami udrapowanymi na oknach. Na szczęście obecnie nie jesteśmy skazani na zasłonki i firanki zapinane jedynie na żabki (choć i te mają swój urok). Trudno oprzeć się wrażeniu, że z roku na rok przybywa sposobów i akcesoriów do fantazyjnego upinania tkanin na oknie. A dziś chcemy zebrać je w jednym miejscu, aby pokazać, jak dobrać zasłony do wnętrza oraz jak je zawiesić, by stanowiły jego atut.

O czym przeczytasz w artykule?


Rodzaje zasłon

Na początek ustalmy: zasłony nie zawsze służą do zasłaniania. Powiedzmy sobie szczerze, czasami nawet w ogóle nie pełnią tej funkcji. W wielu przypadkach zasłony wiszące, upięte i udrapowane na oknie służą przede wszystkim dekoracji i dopełnieniu stylizacji pomieszczenia. Delikatne przyciemnienie mamy przy okazji.

Jakie są rodzaje zasłon?

  • Zaciemniające. Uszyte z grubszych, nieprzepuszczających światła tkanin takich jak aksamit, żakard i welur. Ciekawą nowinką są zasłony z tkanin dimout lub blackout, które niemal całkowicie zasłaniają światło.
  • Dekoracyjne. Mogą być uszyte z delikatnych, transparentnych materiałów (tiul, woal, szyfon) lub też przybrać postać zasłon sznurkowych (tak zwane makarony lub spaghetti).
  • Panelowe. Choć ich rolą jest całkowite lub subtelne zaciemnienie wnętrza, zwykle równie ważna jest tu ich funkcja dekoracyjna.

Jak dobrać zasłony do wystroju wnętrza?

Wybierając zasłony do salonu, sypialni, czy też kuchni, będziemy się kierować głównie całością aranżacji. Zasłony mają tu być tylko uzupełnieniem, akcentem, który współgra z resztą wnętrza (zasada ta zresztą dotyczy również firanek). Dlatego też warto wiedzieć, na jakie tkaniny zwrócić uwagę, będąc w sklepie i... które omijać mimo, że kuszą nasz wzrok.

Jak dobrać zasłony do wnętrz w wybranych aranżacjach?

  • W oknach wnętrz w stylu glamour mogą zagościć zasłony szare, białe, brązowe, czarne, a także w kolorze złota.
  • W nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeniach świetnie sprawdzają się zasłony w kolorach takich jak biały, szary czy grafitowy, jednak w tym wypadku nie trzeba się ograniczać do tak stonowanych barw. Równie dobrze będą wyglądały tkaniny w geometryczne, równomierne wzory, jaskrawe: żółte, turkusowe czy czerwone.
  • Pastelowe, delikatne, zwiewne zasłony dodadzą uroku wnętrzom w stylu romantycznym.
  • Klasycznemu salonowi dodadzą prestiżu zasłony wykonane z połyskujących tkanin w kolorach beżu, écru, bieli lub brązu.
zasłony glamour, jakie zasłony do domu, rodzaje zasłon
Różne rodzaje zasłon przeznaczone są do poszczególnych stylów aranżacji wnętrz

Jaki materiał na zasłony wybrać?

Wchodząc do działu z zasłonami lub tkaninami, można czuć się nieco przytłoczonym nie tylko ilością wzorów i kolorów, ale także ilością gatunków materiałów. Dlatego poniżej przedstawiamy bliżej tkaniny najczęściej wybierane na zasłony. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie się nam odnaleźć pomiędzy sklepowymi półkami (lub internetowymi aukcjami).

Materiały na zasłony:

  • Len. Zasłony z niego są naturalne i lekkie. Pięknie komponują się z wnętrzami w stylu rustykalnym czy też skandynawskim.
  • Aksamit. Może być bawełniany, jedwabny lub ze sztucznych włókien. W każdej wersji dodaje pomieszczeniu szlachetności.
  • Tafta. Gładka, ciężka, mieniąca się i szeleszcząca. Doskonała do wnętrz w stylu klasycznym.
  • Mora. Tkanina o mieniącym się wzorze, przypominającym znak wodny.
  • Żakard. Tkanina z ozdobnym wzorem, wykonana z różnobarwnej przędzy.
  • Brokat. Ciężki materiał o splocie żakardowym, wykonany z jedwabiu i przetykany metalowymi nićmi.
  • Perkal. Delikatna, cienka tkanina o lekkim, połyskliwym wykończeniu.
  • Tiul. Bardzo cienka i dość sztywna tkanina o prostokątnych oczkach.
  • Szyfon. Przezroczysta, lekka i delikatna tkanina o jedwabnym splocie.
  • Woal. Często bawełniana lub jedwabna, dobrze przepuszczająca światło tkanina.

Jak dobrać szerokość firan i zasłon?

Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule nie będzie jednoznaczna. Jeśli chcemy upiąć zasłony i firany w sposób fantazyjny, niepowtarzalny, najlepiej zapytać sprzedawcę o radę. Zwłaszcza, że każda tkanina układa się inaczej i do jej uszycia używa się różnych typów marszczeń.

Ile tkaniny kupić?

  • Jeżeli planujemy zawiesić firany i zasłony w sposób tradycyjny, na szynach, to ich szerokość powinna stanowić dwukrotność lub dwuipółkrotność szerokości okna (lub szyny, w zależności od rodzaju zawieszenia). Na przykład, jeśli firana będzie się znajdować na szerokości 2 metrów, powinniśmy kupić co najmniej 4 metry materiału.

Jak powiesić zasłony?

Zasłony zawieszone nad oknem i sięgające ziemi staną się elegancką dekoracją salonu. Można się tu również pokusić o tkaniny o 20-30 centymetrów dłuższe, aby swobodnie układały się na podłodze. Jeśli często zasłaniamy i odsłaniamy okno, bardziej praktyczne będą krótsze zasłony. Możemy je wieszać na kilka różnych sposobów.

Na czym zawiesić zasłony?

  • Na żabkach. Pozwalają one dowolnie marszczyć materiał, choć przy szerokich zasłonach będą nas kosztować sporo wysiłku (i bólu rąk uniesionych do góry).
  • Na kółkach. Zasłony zawieszone na kółkach świetnie sprawdzają się w nowoczesnych i klasycznych pomieszczeniach. Bardzo ławo się je przesuwa.
  • Na tunelach. Podobnie jak zasłony wieszane na kółkach, stanowią doskonałe uzupełnienie aranżacji w stylu klasycznym i nowoczesnym.
  • Na troczkach. Uroczo wyglądają w tradycyjnych, rustykalnych wnętrzach.
  • Na systemie flex. Jest bardzo elegancki i pozwala na uzyskanie idealnie równych marszczeń. Wymaga zamontowania specjalnego karnisza szynowego.
na czym powiesić zasłony, jak powiesić zasłony, sposoby wieszania zasłon
Wybór odpowiedniego karnisza ułatwi wieszanie i przesuwanie zasłon

Jak upiąć zasłony?

Zawieszone, podpięte, umarszczone, fantazyjnie zawinięte i uszyte. Swobodnie puszczone do ziemi lub udrapowane tak, że każda fałdka stoi niemal na baczność. Jeśli chcemy upiąć zasłony w oryginalny sposób, mamy do wyboru ogromną ilość możliwości, ale i akcesoriów, które nam w tym pomogą. Chwosty, drewniane wisiory, szklane koraliki, metalowe klamry, opaski i spinki to tylko niektóre z nich.

Jak można fantazyjnie upiąć zasłony?

  • Zbieramy zasłony po obu stronach okna i upinamy chwostami lub innymi akcesoriami.
  • Dużo uroku wprowadzą do pokoju lambrekiny – gładkie lub marszczone.
  • Upięcie typu „woda” jest bardzo delikatne i subtelne, pięknie pasuje do wnętrz klasycznych.

Zasady doboru zasłon do wnętrza

Puszczone swobodnie lub upięte. Krótkie lub długie. Mocno marszczone lub zaledwie z kilkoma fałdkami. Zasłony to taki element aranżacji, którym można nie tylko udekorować pomieszczenie, ale także optycznie powiększyć, poszerzyć, podwyższyć lub obniżyć pokój. Dlaczego więc tego nie wykorzystać?

Jakich zasad dobrze jest się trzymać, dobierając zasłony do wnętrza?

  • Ciężkie zasłony z mocno zaakcentowanymi wzorami będą dobrze wyglądać w dużych, przestronnych salonach. Zawieszone w małym pokoju, wprowadzą efekt przytłoczenia.
  • Wybierając tkaninę na zasłony, warto wziąć pod uwagę nie tylko aranżację salonu, ale także panujące w nim nasłonecznienie.
  • Eksperymenty z upinaniem zasłon? Jak najbardziej! Można nimi rozjaśniać, przyciemniać, a także powiększać lub zmniejszać pomieszczenie.
  • Welur, aksamit i żakard zaciemnią wnętrze, dlatego świetnie sprawdzą się w sypialni.
  • W salonie zawieśmy zasłony z lnu, jedwabiu i tafty będą najlepsze do salonu. Po zasłonięciu nimi okien, do pomieszczenia wciąż będzie wpadać odrobina światła.
jak dobrać zasłony do wnętrza, jakie zasłony wybrać, zasłony czy kotary
W zależności od materiału z jakiego wykonane są zasłony zmienia się stopień zaciemnienia pomieszczenia

Jak dobrać kolor zasłon do salonu?

Kolor zasłon będziemy przede wszystkim dobierać do koloru ścian. Zwróćmy jednak uwagę, że obecnie w większości decydujemy się na neutralne, jasne ściany: białe, szare, beżowe czy écru. Na takim tle będzie (i tu mamy duże pole do popisu!) pasować niemal każdy kolor zasłon. Wszystko będzie zależało od tego, czy chcemy, by całość aranżacji była delikatna i utrzymana w jednym odcieniu, czy też szukamy mocnego kontrastu.

Jak dobrać kolor zasłon w salonie?

  • Jeśli chcesz, by Twój salon tchnął łagodnością, a jego ściany już zostały pomalowane na kremowo, biało lub szaro, zdecyduj się na zasłony w kolorze delikatnego różu, beżu lub bieli. Dla przełamania jednolitej kolorystyki, możesz wybrać tkaniny z połyskiem lub strukturalne.
  • Jeśli chcesz skontrastować jasny kolor ścian, wybierz zasłony w wyrazistym kolorze. Zasłony niebieskie (lub jeszcze lepiej: turkusowe), pomarańczowe lub żółte powieszone w salonie dadzą właśnie taki efekt.
  • Ściany w Twoim salonie mają mocne kolory? Dla stonowania i złagodzenia takich barw, zawieś w nim zasłony w kolorze beżowym lub szarym.
  • Kolory ścian i zasłon doskonale współgrają ze sobą w połączeniach granat – pudrowy róż lub oliwkowa zieleń.

Kratka, kwiaty i marokańska koniczyna

Zasłony to taki element aranżacji, dzięki któremu możemy nie tylko stonować mocniejsze kolory ścian czy obić, ale także ożywić pastelowe wnętrze. I nie mamy tu na myśli tylko kolorów. Tkaniny na zasłony mogą mieć przecież niezliczone ilości wzorów. Jak w takim razie wybrać odpowiednie do naszego wnętrza?

Jak dobrać wzorzyste zasłony?

  • Wnętrza w stylu prowansalskim i angielskim ozdobią zasłony z florystycznymi wzorami.
  • Zasłony w kwiaty do salonu w stylu romantycznym wniosą nutkę radości i lekkości.
  • Aranżacja nowojorska i glamour kochają się we wzorach w marokańską koniczynę.
  • Zasłony w kratę będą pasowały do wnętrz rustykalnych.
  • Do aranżacji klasycznej dobieramy tkaniny w harmonijne, fantazyjne wzory.

Do jakiego wnętrza pasują czarne zasłony?

Czarne zasłony nadają wnętrzu elegancji i odrobiny ekstrawagancji. Nieczęsto się je spotyka, jednak jeśli zostaną odpowiednio dobrane do aranżacji, można być pewnym oszałamiającego efektu. A dodatkowo, jak świetnie ochronią nas przed zbyt mocnym słońcem!

Stylizacje, w których czarne zasłony zadadzą szyku:

  • Klasyczny,
  • Glamour,
  • Nowoczesny,
  • Minimalistyczny,
  • Industrialny (loftowy).

Zasłony szyte na miarę – kilka praktycznych wskazówek

Choć w sklepach nie brakuje uszytych, gotowych do zawieszenia zasłon, przyznajmy – bardzo często brakuje właśnie potrzebnego nam wymiaru. Na szczęście uszycie zasłon można zamówić nie tylko stacjonarnie, u krawcowej, ale także w wielu sklepach internetowych. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, o których można nie wiedzieć. Zwłaszcza, jeśli zamawia się zasłony szyte na miarę po raz pierwszy.

Na co zwrócić uwagę, zlecając uszycie zasłon?

  • Gęste marszczenia mogą spowodować, że będziemy potrzebować tkaniny o szerokości nawet trzykrotnie większej niż szerokość naszego okna.
  • Zakupiony przez nas materiał powinien pochodzić z jednej belki. Niekiedy poszczególne bele różnią się minimalnie kolorem, co może być widoczne już po uszyciu i zawieszeniu.
  • Wysokość mierzymy od miejsca mocowania żabek na karniszu (nie od miejsca mocowania karnisza) do około 2 centymetrów nad podłogę.
  • Jeśli chcemy, by zasłona swobodnie układała się na podłodze, bierzemy około 20-30 centymetrów więcej.
zasłony szyte na miarę, jak uszyć zasłony, szycie zasłon
Zasłony szyte na miarę możesz wykonać z dowolnego materiału i nie musisz przejmować się, że będą za krótkie lub za długie


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 12 kwiecień 2019 15:07
komentarz /( 1 )
  • Pola
    Pola

    piątek, 15 lipiec 2022 08:42

    dla mnie salon bez zasłon to nie salon. Zasłony są obowiązkowe, też tak macie?

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.