Jak zrobić świeczkę zapachową? Domowe sposoby! Świeca DIY krok po kroku
Świeczki zapachowe od lat cieszą się niesłabnącą sympatią, ponieważ zaskakują bogactwem aromatów i są oryginalną ozdobą wnętrza. Ich zdecydowaną wadą jest cena – za jedną sztukę od popularnych marek zapłacisz nawet sto złotych. Ten koszt możesz znacząco obniżyć, decydując się na samodzielne robienie świec zapachowych. Przeczytaj artykuł, żeby dowiedzieć się, jak wykonać aromatyczną dekorację.
O czym przeczytasz w artykule?
- Dlaczego warto zrezygnować z kupowania świec zapachowych?
- Wady i zalety aromatycznych świec
- Świece ręcznie robione – jaki zapach wybrać?
- Jaki naczynie sprawdzi się na świece zapachowe DIY?
- Jak zrobić świeczkę?
- Jak urozmaicić świece zapachowe DIY?
Dlaczego warto zrezygnować z kupowania świec zapachowych?
Świeczki zapachowe od wielu lat cieszą się popularnością. Docenia się je za estetyczny wygląd słoiczka, długo utrzymującą się woń, a czasem również dodatkowe efekty. Część ze świec potrafi bowiem skwierczeć niczym drewno, co sprawia, że w domu pojawia się namiastka kominka – to szczególnie wartościowe jesienią i zimą. Do wad aromatycznych dekoracji z pewnością należy cena – znane produkty kosztują nawet sto złotych za sztukę, a te imitujące dźwięk palącego się drewna nawet dwieście.
Świece ręcznie robione to znacznie tańsze rozwiązanie, z którego możesz skorzystać, jeśli gotowy produkt zdążył się już wypalić. Ważny jest również aspekt ekologiczny. Świece zapachowe DIY mogą powstać z elementów, które masz już w domu, a przestały spełniać swoją pierwotną funkcję. Zrobienie własnoręcznie aromatycznej dekoracji to również świetna zabawa i sposób na ozdobienie domu czymś niepowtarzalnym.
- Gotowe świece aromatyczne są drogim rozwiązaniem i sprawiają, że niepotrzebnie produkujesz więcej śmieci, dlatego warto zmienić je na świeczki zapachowe domowej roboty. Dzięki temu piękna ozdoba będzie kosztowała tylko kilka złotych zamiast stu.
Wady i zalety aromatycznych świec
Nim rozpoczniesz przygodę z robieniem świec zapachowych DIY, poznaj wady i zalety aromatycznych dekoracji. Woń może znacząco wpłynąć na Twoje samopoczucie – nie bez powodu powstała aromaterapia, która wykorzystuje olejki eteryczne w celach zdrowotnych. Niektóre z zapachów pomogą Ci się wyciszyć, a inne z nich rozbudzić. Robienie świec musisz więc poprzedzić poznaniem możliwych korzyści płynących z aromatów unoszących się w domu, ale także woni, które mogą mieć na Ciebie złe działanie w zależności od pomieszczenia, w których je zastosujesz.
Część z zapachów może powodować u Ciebie bóle głowy. Zwróć również uwagę na zachowanie pupila – być może któryś z aromatów będzie mu przeszkadzał. Pamiętaj, że świeczki nie mogą stać blisko łatwopalnych przedmiotów, ponieważ stwarzają niebezpieczeństwo. Nigdy nie pozostawiaj ich zapalonych w towarzystwie dzieci czy zwierząt, jeśli nie ma Cię w tym samym pomieszczeniu.
Świece ręcznie robione pozwolą Ci udekorować dom w nietypowy sposób – nikt inny nie będzie miał takiej samej ozdoby. Możliwość samodzielnego dobrania aromatów to gwarancja, że w domu będzie unosiła się woń, którą lubisz w stu procentach. Świece zapachowe DIY doskonale sprawdzą się w roli upominku – możesz potraktować je jako dodatek do głównego prezentu.
- Świeczki aromatyczne mogą powodować ból głowy oraz znacząco wpływać na samopoczucie – część z nich Cię uspokoi, a inne pobudzą, dlatego nad zapachem zastanów się nieco dłużej. Świeczki zapachowe domowej roboty pozwolą Ci skomponować idealną woń, będą niepowtarzalną dekoracją domu, a dodatkowo rewelacyjnie sprawdzą się jako upominek dla najbliższych.
Świece ręcznie robione – jaki zapach wybrać?
Zastanawiając się, jak samemu zrobić świeczki, weź pod uwagę ulubione zapachy oraz ich właściwości. Jeśli dekoracja ma stanąć w sypialni, postaw na aromaty odprężające i wyciszające. Rewelacyjnie sprawdzi się lawenda, która wspomoże zasypianie oraz ułatwi Ci radzenie sobie ze stresem. Wanilia również będzie odpowiednia do sypialni, ponieważ sprzyja relaksowi.
Jeśli szukasz aromatu idealnego do salonu, zwróć uwagę na owocowe zapachy, które nie są usypiające. Sprawdzą się także morskie aromaty, które warto wykorzystać latem. Jeśli pokój dzienny jest połączony z kuchnią, wykorzystaj zapachy ziół – dobrze sprawdzi się cynamon.
Chcesz podarować świece zapachowe DIY najbliższym pod choinkę? Na zimowy czas dobrze sprawdzą się aromaty cytrusowe, a także ziół wykorzystywanych w tym okresie w kuchni, na przykład goździków czy imbiru. Leśne aromaty również skomponują się ze świąteczną aranżacją wnętrza.
- Nim dowiesz się, jak zrobić świece aromatyczne, poczytaj nieco o zapachach – dzięki temu lepiej dopasujesz element wyposażenia do pokoju, w którym ma stanąć. Wyciszające lawenda i wanilia świetnie sprawdzą się w sypialni, natomiast w salonie wykorzystaj owocowe i morskie wonie.
Jakie naczynie sprawdzi się na świece zapachowe DIY?
Zamierzasz pierwszy raz zrobić świece zapachowe DIY? Przed Tobą wybór rozmaitych elementów, a jednym z nich jest naczynie. Możesz wykorzystać to, co masz już w kuchni.
Słoik po dżemie czy nieużywana szklanka rewelacyjnie sprawdzą się w tym celu. Wielkość naczynia możesz dopasować do swoich potrzeb. Jeśli chcesz przeprowadzić próbę na kilku zapachach, zdecyduj się na wykorzystanie niewielkiego słoiczka, na przykład po koncentracie. Przed użyciem naczynia po produktach spożywczych wyparz go i zdejmij z niego etykietę – w tym celu zanurz szkło w bardzo ciepłej wodze, a jeśli pozostaną jakieś resztki kleju, usuń je przy pomocy miedzianego druciaka.
Jeśli świeczki zapachowe już kiedyś zdobiły Twój dom, możesz wykorzystać opakowania, które Ci po nich zostały. Dzięki temu będziesz generować znacznie mniej śmieci. Naczynie po gotowych świecach będzie miało ładny kształt, ale słoiki po produktach spożywczych również mogą wyglądać imponująco – wiele zależy bowiem od ich zawartości.
- Myśląc o tym, jak zrobić świeczkę, zwróć szczególną uwagę na pojemnik – najlepiej sprawdzi się naczynie po zużytej świecy, ale jeszcze taniej będzie, jeśli wykorzystasz słoik po produkcie spożywczym, na przykład dżemie czy koncentracie. Wystarczy, że przed rozpoczęciem prac zdejmiesz etykietę i wyparzysz szklane naczynie.
Jak zrobić świeczkę?
Wiesz już, jaki zapach sprawdzi się w Twoim domu i które naczynia wykorzystasz? Czas na poznanie odpowiedzi na pytanie: jak zrobić świeczkę? Wbrew pozorom to nic trudnego i z pewnością sobie poradzisz.
Zacznij od przygotowania potrzebnych produktów. Jak już wiesz, potrzebujesz naczynia, a oprócz tego wosku, który jest podstawą aromatycznej dekoracji. Żeby go uzyskać, możesz przetopić bezzapachowe resztki świec – wystarczy, że podgrzejesz je w kąpieli wodnej i będziesz regularnie mieszać. Przed tym możesz wyjąć knoty, ale w ich roli sprawdzi się również bawełniany sznurek, który dotniesz na odpowiednią długość.
Obawiasz się parafiny? Zdecyduj się na zakup wosku sojowego lub pszczelego, które są znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia. Na rynku dostępny jest również wosk palmowy – możesz wybrać ten z efektem piór lub lawy.
Jeśli chcesz wykorzystać sznurek, zadbaj o to, żeby wystawał ponad poziom wosku, którym go przykryjesz. Owiń knot na ołówku, a jego połóż na naczyniu w taki sposób, żeby podczas wypełniania słoiczka sznurek wystawał ponad poziom świecy. Wolisz wykorzystać produkt ze sklepu? Pamiętaj, że oprócz sztywnego knota potrzebujesz również blaszki, którą przykleisz do dna słoika – zrobisz to przy pomocy kleju na gorąco.
Kiedy wosk będzie już rozpuszczony, możesz dodać do niego barwnik – znajdziesz go w sklepach, ale możesz również wykorzystać wiórki kredki świecowej. W ten sposób sprawisz, że świece ręcznie robione będą oryginalne, a przede wszystkim idealnie dostosowane do Twoich potrzeb oraz aranżacji wnętrza. Następny etap to dodanie kilkunastu lub kilkudziesięciu kropli aromatu – ich liczba zależy od wielkości naczynia, a także intensywności zapachu, którą chcesz uzyskać. Po dokładnym wymieszaniu czas na przelanie składników do naczyń i odczekanie aż świece zapachowe DIY dobrze wystygną, a następnie docięcie knotów – to ważne, żeby nie były za długie, ponieważ w przeciwnym razie naczynie będzie się stale brudziło.
Wiesz już, jak zrobić świeczkę? Nim rozpoczniesz prace, dobrze przygotuj stanowisko – zabezpiecz blat na czas wypełniania słoiczka, ponieważ rozlany na niego wosk może być bardzo trudny do usunięcia. Po rozpuszczeniu starych świec zostanie Ci również umycie naczyń. Nie wylewaj resztek wosku do zlewu, lecz na początku schłodź miskę i zdrap z niej resztki wosku, a następne gorącą wodą usuń pozostałości.
Jak samemu zrobić świeczki?
- Przygotuj wosk – może być sojowy, pszczeli, palmowy, ale także pochodzić z resztek starych świec.
- Jeśli używasz starych świec, wyjmij z nich knoty – przykleisz je do dna naczynia przy pomocy kleju na gorąco oraz specjalnej blaszki;
- Knoty możesz również kupić lub wykorzystać zamiast nich sznurek bawełniany,
- Wosk rozpuść w kąpieli wodnej i dodaj do niego barwnik oraz aromat – wystarczy kilkanaście lub kilkadziesiąt kropli w zależności od wielkości słoika;
- Po precyzyjnym wymieszaniu wosku przelej go do naczynia z knotem i poczekaj, nim zastygnie,
- Dotnij knoty, żeby podczas palenia nie brudziło się wnętrze słoika,
- Robienie świec może wiązać się z trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, więc przed przystąpieniem do prac zabezpiecz blat,
- Miskę, w której rozpuszczał się wosk, schłodź i zdrap pozostałości, a następnie polej gorącą wodą i usuń resztki.
Jak urozmaicić świece zapachowe DIY?
Wiesz już, jak zrobić świece, ale chcesz, żeby dekoracja była niebanalna? Możesz urozmaicić jej wygląd, decydując się na kilka barw wosków. Pamiętaj, żeby po wlaniu pierwszej warstwy odczekać, nim zastygnie – dzięki temu każdy odcień będzie bardzo dobrze widoczny. W ten sposób możesz łączyć ze sobą kilka kolorów, tworząc na przykład pastelowe świece zapachowe DIY.
Świece ręcznie robione możesz również urozmaicić dodatkami. Chcesz wykonać dekorację do kuchni? Na dno świecy wysyp nieco ziaren kawy i połącz je z białym woskiem. Świetnie sprawdzi się również suszona lawenda – jej fioletowe kwiaty będą komponowały się z jasnym wypełnieniem naczynia. Do słoika możesz włożyć całe gałązki lub pokruszoną roślinę.
Zastanawiając się, jak samemu zrobić świeczkę na prezent, weź pod uwagę ozdobienie naczynia. Wspomnianą gałązkę lawendy możesz przymocować do słoiczka bawełnianym sznurkiem – tym samym, z którego zrobiony jest knot. W roli dekoracji sprawdzą się także laski cynamonu – otocz nimi całe naczynie i zwiąż przy pomocy rafii, która podkreśli naturalny charakter ozdoby.
Świece zapachowe DIY – jak urozmaicić ich wygląd?
- Zastosuj kilka odcieni wosku – po nalaniu jednej warstwy odczekaj, aż wystygnie, nim uzupełnisz naczynie kolejną barwą;
- Na dno świecy przeznaczonej do kuchni nasyp ziarna kawy, a tę do sypialni wypełnij gałązkami lawendy;
- Udekoruj naczynie – w tym celu wykorzystaj bawełniany sznurek i laski cynamonu.
wtorek, 05 lipiec 2022 09:35