Jesienne dekoracje na okna, drzwi i stół – najpiękniejsze pomysły!
Ozdoby jesienne w naszych domach jeszcze do niedawna ograniczały się do ludzików wykonywanych przez dzieci na zajęciach w szkole. Na szczęście możliwości, jakie daje dostęp do różnorodnych materiałów do tworzenia dekoracji, spowodował że zaczęliśmy zapraszać jesień do swoich domów. Zdobić czerwienią liści smutne szyby, rozświetlać parapety okien ciepłymi lampionami i wykorzystywać żołędzie, szyszki, jarzębinę czy dziką różę do jesiennych dekoracji. Bo jesień w swoich kolorach, a nawet melancholijnym deszczu i nostalgicznej szarudze jest piękna. Czym najlepiej ozdobić okna, a czym drzwi lub balkon? Co można wykorzystać do jesiennych projektów, by powstały niebanalne i efektowne dekoracje? Jak wykonać jesienną dekorację DIY? Mamy dziś dla Was całe mnóstwo inspiracji!
O czym przeczytasz w artykule?
- Ozdoby na okno – jesień w pełni
- Ozdoby jesienne – jak zrobić je samemu?
- Dekoracje jesienne na okna ze światłem w roli głównej
- Podstawy do jesiennych wianków
- Dekoracja jesienna na okno lub drzwi – wianki z jarzębiny i rajskich jabłuszek
- Dekoracje na jesień, czyli jak ozdobić wejście do domu i balkon?
Ozdoby na okno – jesień w pełni
Do dekoracji okien (a także wszelkich innych miejsc w domu) możemy użyć wiele różnych materiałów, ale też kwiatów, owoców i warzyw. Trudno nie wykorzystać naturalnych „darów jesieni”, skoro już same w sobie stanowią ozdobę. Jeśli dodatkowo ułożymy je w fantazyjny sposób i połączymy z lampionami czy wikliną... ale o tym za chwilę. Co więc może posłużyć nam do dekoracji jesiennych?
Przede wszystkim kwiaty: wrzosy, marcinki, chryzantemy, dalie, aksamitki, begonie, kapustki ozdobne (znoszą mrozy nawet do -15º C!), kliwie pomarańczowe, guzmanie, miechunki, astry, cymbidium czy psianki koralowe. Mają przepiękne, jesienne kolory i fantastyczne kształty. Znajdziemy tu kwiaty w kolorze zimnej bieli, ale także we wszystkich odcieniach pomarańczowego, żółtego, czerwonego, fioletowego, bordowego i różowego. Będą pięknie się prezentowały zwłaszcza w dużych, okrągłych, pękatych doniczkach.
Do wykonania jesiennych dekoracji potrzebne będą nam również kolorowe liście, szyszki, gałązki głogu, jarzębiny i dzikiej róży, a także kasztany, orzechy, żołędzie, dynie i inne jesienne warzywa i owoce, takie jak kabaczki czy jabłka. Warto też zaopatrzyć się w materiały, które ułatwią nam wykończenie dekoracji: wstążki z juty, sznurek jutowy, kawałki juty, aksamitną wstążkę, drucik czy rafię.
Co może nam posłużyć do wykonania dekoracji jesiennych na oknie?
- Jesienne kwiaty, na przykład guzmanie, kliwie pomarańczowe, begonie, wrzosy, chryzantemy, dalie, marcinki czy aksamitki.
- Żołędzie, kasztany, orzechy, szyszki, dynie, jabłka, kabaczki.
- Sznurek jutowy i kawałki materiału z juty lub wstążki, rafia, drucik.
Ozdoby jesienne – jak zrobić je samemu?
Pora teraz przedstawić kilka prostych w wykonaniu, a jednocześnie bardzo efektownych dekoracji jesiennych na okno. Do wykonania pierwszej z nich będziemy potrzebować wygiętą w łuk gałązkę. Wieszamy ją u góry okna, a na niej, w równych odstępach (lecz różnej długości) wieszamy sznurki z jesiennymi liśćmi przyklejonymi na całej długości sznurków.
Bardzo prostą do wykonania (dzieci mogą tu dużo pomóc!) jest ozdoba, która co prawda nie zawiera ani owoców, ani jesiennych liści, ale jest niezwykle urokliwa i rozbudza wyobraźnię. Od boków szyb mocujemy poziomo cienkie listewki. Na jednym oknie mogą znaleźć się na przykład trzy. Mocujemy na nich wycięte z kolorowych kartoników (im bardziej kolorowe, we wzorki, tym lepiej) kształty siedzących ptaków.
W wykonaniu kolejnej dekoracji dzieci również mogą mieć swój udział. Przygotowujemy przezroczystą folię spożywczą i kolorowe, jesienne iście. Na podłodze lub dużym stole rozwijamy folię na taką długość, by zawieszona od góry na oknie kończyła się na wysokości szyby. Rozkładamy na niej dużą ilość kolorowych, jesiennych liści dbając o to, by na siebie nie zachodziły. Następnie przykrywamy rozłożone liście, rozwijając folię i sklejając dokładnie obie warstwy. Tak wykonaną dekorację możemy przywiesić w oknie nawet zamiast firanki.
A jak wykonać dekorację na zewnątrz okna? Tu dobrym pomysłem będzie postawienie rynienek na kwiaty z piaskiem, do którego wbijemy kolorowe liście, a pomiędzy nimi ułożymy małe dekoracyjne dynie. Innym sposobem na dekorację zewnętrznego parapetu okna jest ułożenie w rynience dużej ilości siana i ułożenie na nim małych dyni. Pięknie też będzie się prezentować zwisający z rynienki bluszcz stanowiący towarzystwo dla – oczywiście – małych dyni.
Propozycje jesiennych dekoracji okiennych:
- Zawieszone na wygiętej w łuk gałązce kolorowych liści na sznurkach.
- Przymocowane na szybie listewek, a na nich - wyciętych z kolorowego papieru kształtów siedzących ptaków.
- „Firanka” z folii spożywczej z przyklejonymi jesiennymi liśćmi.
- Ozdoby na parapecie zewnętrznym można wykonać z użyciem rynienki na kwiaty, w której układamy na przykład sianko lub kolorowe liście i kładziemy na nich małe, dekoracyjne dynie.
Dekoracje jesienne na okna ze światłem w roli głównej
Dekoracje z użyciem naturalnego lub nawet sztucznego światła prezentują się jesienną porą bajecznie. Tworzą ciepły, refleksyjny, niepowtarzalny klimat i sprawiają, że urok jesieni może docenić nawet największy zmarzluch. Najprostszą chyba ozdobą jesienną z użyciem światła jest owinięta lub oklejona laskami cynamonu świeca. Wspaniały, pomarańczowoczerwony blask uzyskamy, jeśli do niewielkich, szklanych pojemników wstawimy świece, a pojemniki obwiążemy suszonymi liśćmi. Jeszcze lepszy efekt będzie, jeżeli wnętrze słoików wykleimy takimi liśćmi, ich górną część obwiążemy rafią, a do środka wstawimy świeczki.
Niezastąpionym świecznikiem w jesiennych dekoracjach będzie też dynia – niekoniecznie wycięta w przerażające twarze. Wystarczy na przykład wydrążyć dynię i wyciąć w niej kilka – lub też całe mnóstwo - trójkątnych dziurek.
Dobrym pomysłem na jesienny świecznik jest też ułożenie w cynowej misie żółto-czerwonych liści albo szyszek i dołożenie do nich małych lampek LED na druciku. Warto też wykorzystać znalezioną podczas jesiennego spaceru po lesie połówkę pieńka. Jeśli w środku jest dostatecznie wydrążony, ustawiamy w „rynience” na przemian szyszki i tealighty.
Do wykonania jesiennego lampionu do powieszenia będziemy potrzebować słoików, drutu, świeczek oraz żołędzi lub orzechów. Wykonujemy uchwyt do słoika z drutu, a do środka wstawiamy tealight w szklanej osłonce. Przestrzeń pomiędzy słoikiem a osłonką uzupełniamy żołędziami lub orzechami. Do ostatniej propozycji jesiennej dekoracji z użyciem światła będziemy potrzebować długi półmisek. Stawiamy go na parapecie i układamy na nim jabłka. Pomiędzy owocami ustawiamy małe, gliniane doniczki ze świeczką i dekoracją z głogu.
W jaki sposób można wykonać jesienne dekoracje ze światłem naturalnym lub sztucznym?
- Umieszczając w słoiku świeczkę i dekorując słoik jesiennymi liśćmi, żołędziami, orzechami, rafią,
- Umieszczając w słoiku lub misie małe lampki LED wraz z szyszkami, orzechami, żołędziami czy liśćmi,
- Ustawiając małe świeczki na przykład na połówce pieńka lub w małych doniczkach pomiędzy jabłkami na półmisku.
Podstawy do jesiennych wianków
Do wykonania jesiennych wianków, na przykład z jarzębiny, owoców ognika, rajskich jabłuszek, suszonych liści lub kwiatów, potrzebna nam będzie przede wszystkim podstawa. Może być wykonana z różnych materiałów: ze słomy, z kartonu, z gałązek brzozowych lub wikliny.
Podstawę do wianka ze słomy można wykonać samemu, układając wiązkę słomy w okrąg i przewiązując ją żyłką. Można też jednak kupić gotowe podstawy, o różnej grubości i średnicy. Jej niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że użyjemy jej wielokrotnie.
Podstawę z kartonu także wykonamy samodzielnie. Na twardym kartonie odrysowujemy większy talerzyk, a w jego środku – mniejszy. Mniejszy wycinamy przy pomocy nożyka introligatorskiego, a większy – nożyczkami. Tak uzyskaną podstawę można owinąć na przykład bibułą, słomą lub wstążką.
Podstawa z brzozowych gałązek jest giętka i elastyczna. Można ją z łatwością formować, a do tego wygląda efektownie nawet bez ozdób.
Podstawę z wikliny znajdziemy w kolorze naturalnym, szarym, białym lub czarnym. Choć jest stabilna i solidna, to jednocześnie dość śliska, dlatego wykonując na niej wianek, lepiej jest stosować klej na gorąco.
Rodzaje podstaw do wianków:
- Ze słomy,
- Z kartonu,
- Z gałązek brzozowych,
- Z wikliny.
Dekoracja jesienna na okno lub drzwi – wianki z jarzębiny i rajskich jabłuszek
Do wykonania wianków jesiennych z jarzębiny lub rajskich jabłuszek będziemy potrzebować wybraną podstawę, cienki drucik, sekator, wstążkę, owoce jarzębiny lub rajskie jabłuszka oraz sznurek do zamocowania wianka na oknie, drzwiach lub ścianie.
Jak wykonać wianek z jarzębiny? Pierwszą jej gałązkę mocujemy do podstawy przy pomocy drucika. Kolejne układamy (i również mocujemy drucikiem) w taki sposób, by zachodziły na siebie dachówkowo. Ostatnim krokiem będzie ozdobienie wianka wstążką.
Dekorację jesienną w postaci wianka z rajskich jabłuszek najlepiej wykonać na podstawie z ciasno zwiniętej słomy. Potrzebne nam do tego będą wykałaczki, ozdobna taśma i oczywiście rajskie jabłuszka. Nadziewamy je na wykałaczki, a następnie, gęsto, jedno blisko drugiego, wbijamy w podstawę wianuszka. Ozdabiamy wykonany wianek kokardą ze wstążki, przyklejając ją klejem na gorąco.
Jak wykonać jesienne wianki?
- Na wybranej podstawie mocujemy przy pomocy drucika gałązki jarzębiny, układając je jedna na drugiej, dachówkowo. Na koniec ozdabiamy wianuszek wstążką.
- Na podstawę z mocno ubitej słomy wbijamy przy pomocy wykałaczek rajskie jabłuszka – bardzo ciasno, jedno obok drugiego. Ozdabiamy kokardą (na przykład z aksamitnej wstążki).
Oto pomysły na jesienny wianek:
Oto pomysły na dekorację jesienną w kształcie wianka lub bukietu:
Dekoracje na jesień, czyli jak ozdobić wejście do domu i balkon?
Dekoracje jesienne przy wejściu do domu lub na balkonie tworzą niezwykły klimat, a wykonanie ich może być dziecinnie proste. Jeśli do naszego domu prowadzą schody (zwłaszcza dość szerokie), po ich bokach warto ułożyć w sposób dekoracyjny dynie, lampiony, donice lub cynowe wanienki albo wiaderka z jesiennymi kwiatami. Na drzwiach wieszamy jesienny wianek (patrz powyżej). Jeżeli wejście do domu jest dość wąskie, dobrym pomysłem jest ustawienie po bokach schodów puszek ozdobionych rafią, w których będą rosły jesienne kwiaty.
Z kolei na balkonie pięknie będą wyglądały skrzynki po owocach ustawione pionowo, a na nich lampiony i koszyki z suszonymi kwiatami. Jeśli chcemy, by nasz balkon przybrał bajkową stylizację, być może warto pokusić się o urządzenie go na biało. Kanapę z palet wyłóżmy miękkimi poduchami i przykryjmy miękkimi, ciepłymi kocami w białym lub jasnoszarym kolorze. W białych, glinianych doniczkach posadźmy biały wrzos. Uzupełnieniem dekoracji niech będą białe dynie i duże, białe, szklane lampiony.
Dekoracje jesienne na balkon i wejście do domu:
- Wejście do domu, zwłaszcza jeśli prowadzą do niego schody, warto ozdobić dyniami i kwiatami w donicach lub puszkach.
- Na balkonie doskonale będą się prezentować skrzynki po owocach jako półeczki na kosze z suszonymi kwiatami i lampiony.
piątek, 01 lipiec 2022 09:18