8 sposobów na to, jak zaoszczędzić na budowie domu – zobacz, na czym oszczędzać - dekoportal.pl

8 sposobów na to, jak zaoszczędzić na budowie domu – zobacz, na czym oszczędzać

30 Mar 2021 / Napisał  / Inne wnętrza
 jak zaoszczędzić na budowie domu
Bryły o nieskomplikowanej formie są bardziej ekonomiczne.

Pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie. Znasz to powiedzenie? Jest wiele błędów, które możesz popełnić, kiedy stawiasz swój wymarzony dom i chcesz nieco zaoszczędzić. Podpowiadamy, co zrobić, żeby budowa domu samemu pochłonęła jak najmniej wydatków, a efekt był zadowalający.

O czym przeczytasz w artykule?

Na czym oszczędzać? Zacznij od projektu

Wybór projektu to etap, który zajmie Ci wiele czasu. I to całkiem dobrze. Warto bowiem wielokrotnie przemyśleć każdą z kwestii, zwłaszcza jeśli zależy Ci na oszczędnościach.

Przede wszystkim szukaj wśród prostych projektów. Bryły o nieskomplikowanej formie są bardziej ekonomiczne. Unikaj wnęk czy wystających elementów, które wpływają na koszt zarówno budowy, jak i eksploatacji budynku. Chodzi o straty ciepła – będą większe w przypadku domu o skomplikowanej bryle ze względu na większą powierzchnię wymiany temperatur.

Zwróć szczególną uwagę na dach. To najbardziej kosztowny element domu. Wybieraj takie zwieńczenia domu, które charakteryzują się prostą konstrukcją. Zastanawiając się, jak zaoszczędzić na budowie domu, przemyśl wybór pomiędzy dachem dwuspadowym a kopertowym. Odpowiednim rozwiązaniem będzie też dach płaski, czyli tak zwany stropodach.

Zwróć też uwagę na okna. Domy z ogromnymi przeszkleniami prezentują się bez wątpienia pięknie. Niestety duże okna to duże koszty. Nie stawiaj jednak na małe przeszklenia, które spowodują, że dom będzie ponury. Lepiej sprawdzi się jedno duże okno w danym pomieszczeniu.

Warto też zaznaczyć, że duże okna – od sufitu do podłogi – mogą zabrać nieco funkcjonalności. Nie ustawisz przy nich przecież mebli. Zwróć też uwagę na to, że przez okna ucieka energia, a to wpływa na koszt eksploatacji budynku.

Zastanawiając się, jak zaoszczędzić na budowie domu, koniecznie zrezygnuj z piwnicy. Jeśli potrzebujesz dodatkowego miejsca, zaplanuj je na poziomie zero. Koszt piwnicy jest bardzo wysoki – może okazać się dwukrotnie większy od ceny podobnego pomieszczenia na parterze.

Projekt – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  • Szukaj wśród projektów charakteryzujących się prostą bryłą,
  • Wybieraj spośród domów, których dach jest dwuspadowy lub kopertowy,
  • Im mniej wnęk czy wystających elementów, tym koszt budowy będzie niższy,
  • Zwróć też uwagę na okna – nie powinny być zbyt duże, ponieważ to kosztowne,
  • Nie mogą być jednak za małe, bo dom będzie ponury,
  • Zrezygnuj z piwnicy – jej budowa to ogromny koszt.
 jak wybudować dom bez pieniędzy
Jeśli myślisz o tym, jak wybudować dom bez pieniędzy, weź pod uwagę przede wszystkim jego wielkość.

Przemyśl wielkość domu

Jeśli myślisz o tym, jak wybudować dom bez pieniędzy, weź pod uwagę przede wszystkim jego wielkość. Zadbaj o to, żeby każdy domownik miał dla siebie przestrzeń, jednak postaraj się pójść na pewne kompromisy. Być może przestronny pokój gościnny nie jest Ci potrzebny, bo rodzina mieszka blisko i raczej nie zostaje na noc? Zawsze można przecież zdecydować się na rozkładaną kanapę w salonie – takie rozwiązanie wystarczy na nagłe przypadki.

Czy na pewno potrzebujesz dwóch łazienek i garażu na dwa samochody? Przestronny garaż przyda się majsterkowiczowi, jednak do przechowywania auta czy kilku rowerów wystarczy mniejsze pomieszczenie.

Przemyśl też, czy balkon jest konieczny. Ten element ładnie wygląda i tworzy dodatkową przestrzeń do relaksu, jednak często okazuje się niewykorzystany, ponieważ większość czasu na świeżym powietrzu spędza się po prostu na tarasie. Balkon jest dobrym rozwiązaniem jedynie w przypadku bardzo małej działki, na której zabraknie Ci już miejsca na wywieszenie prania czy posadzenie kwiatów.

Wielkość domu – jaką wybrać?

  • Zapewnij każdemu domownikowi odpowiednią ilość przestrzeni,
  • Zastanów się jednak, z czego możesz zrezygnować,
  • Być może nie są potrzebne dwie łazienki, a przestronny garaż okaże się zbędny,
  • Raczej zrezygnuj z balkonu – taras i ogród wystarczą, żeby wypocząć.
 z czego budować dom 2021
Warto też zaznaczyć, że duże okna – od sufitu do podłogi – mogą zabrać nieco funkcjonalności.

Jak wybudować dom bez pieniędzy? Dowiedz się więcej o systemie gospodarczym

Zastanawiając się, na czym oszczędzać, weź pod uwagę pomoc fachowców. Nie potrzebujesz jej na każdym etapie prac. Budowa domu samemu jest określana jako stawianie budynku systemem gospodarczym.

System ten polega na samodzielnym wykonywaniu wielu prac, a także korzystaniu z pomocy rodziny i przyjaciół. Minimalizuje to koszty robocizny i pozwala na oszczędności rzędu 10-20%, co przy ogromnej kwocie za dom okazuje się warte zainteresowania. System gospodarczy nie jest oczywiście dla wszystkich. Wymaga bowiem wiele czasu – nie tylko na same prace, lecz także samodzielne kupowanie materiałów budowlanych.

Istnieją proste prace, które można wykonać samodzielnie. Są jednak również takie, na których wykonanie bez fachowców nie pozwalają przepisy. Poszczególne etapy prac musi zawsze ocenić kierownik budowy – to uprawniona osoba, która czuwa nad prawidłowym stawianiem budynku.

Nie przeceniaj jednak swoich sił jako wykonawca. Pamiętaj, że czas to pieniądz, a powolne stawianie budynku generuje dodatkowe koszty. Musisz przecież wciąż płacić za dotychczas zajmowane lokum.

Budowa systemem gospodarczym – czy warto?

  • System gospodarczy polega na wykonywaniu samodzielnie lub z pomocą znajomych wielu prac,
  • Pozwala to zaoszczędzić 10-20%,
  • Niestety wymaga poświęcenia dużej ilości czasu,
  • Nie wszystko da się wykonać samodzielnie również ze względu na przepisy,
  • Nad każdym etapem budowy musi czuwać uprawniony kierownik.
 na czym oszczędzać
Budowa domu samemu jest określana jako stawianie budynku systemem gospodarczym.

Budowa domu na starych fundamentach – czy warto?

Masz na oku działkę, na której stoi stary dom? Planujesz zakup posesji, na której znajdują się już fundamenty? Budowa domu na starych fundamentach wydaje się oszczędnym rozwiązaniem. Na działce znajduje się już przecież element, który również jest kosztowny.

Budowa domu na starych fundamentach nie zawsze jednak jest możliwa. Należy to do oceny fachowców, którzy sprawdzą, czy fundamenty nie są zbyt zniszczone. Nawet jeśli ta część budynku zostanie dobrze oceniona, nie zwalnia to z obowiązku dopełnienia wszystkich formalności. Konieczne będzie uzyskanie standardowego pozwolenia na budowę.

Budowa domu na starych fundamentach nie umożliwi Ci więc zaoszczędzenia czasu związanego z koniecznością wizyt w urzędach. Oszacowanie kosztów samej budowy jest w tym przypadku trudne. Warto skonsultować się z projektantem, który określi zakres pracy do wykonania.

  • Budowa domu na starych fundamentach to skomplikowany temat, który warto dłużej przemyśleć. Może zapewnić oszczędności, ale wiąże się z takimi samymi formalnościami jak wznoszenie budynku od nowa. Zdarza się, że budowa na starych fundamentach jest niemożliwa, jeśli są one zbyt zniszczone.
 budowa domu na starych fundamentach
Budowa domu na starych fundamentach nie umożliwi Ci więc zaoszczędzenia czasu związanego z koniecznością wizyt w urzędach.

Jak zaoszczędzić na budowie domu? Samodzielnie kupuj materiały!

Zatrudnienie jednej ekipy fachowców, która przeprowadzi budowę domu jest bez wątpienia wygodne. Niestety nie przyczyni się do zmniejszenia kosztów. Jak więc i z czego budować dom? 2021 rok to kolejny rok podwyżek w branży budowlanej. Warto więc stawiać dom z materiałów, które znajdziesz i kupisz samodzielnie, szukając promocji.

Zawsze porównuj oferty różnych sklepów, szukaj tańszych rozwiązań na własną rękę. Ekipy mogą bowiem na stałe współpracować z podwykonawcami, których ceny nie okażą się korzystne. Warto też negocjować. To trudne, ale nawet pieniądze zaoszczędzone dzięki niewielkim zniżkom podliczone pod koniec budowy mogą okazać się pięciocyfrowymi kwotami. Warto więc przełamać strach.

  • Warto samodzielnie szukać materiałów, porównywać oferty różnych sklepów, a także próbować negocjować ceny. Po podliczeniu może się bowiem okazać, że dzięki zniżkom zaoszczędzone zostały nawet pięciocyfrowe kwoty.
 budowa domu samemu
Warto samodzielnie szukać materiałów, porównywać oferty różnych sklepów, a także próbować negocjować ceny.

Z czego budować dom? 2021 to rok, w którym też możesz zaoszczędzić!

Okna i dach to najdroższe elementy budynku. Czy zawsze trzeba wybierać spośród tych o najwyższej cenie i przedstawianych jako najlepsze? Wiele zależy od domu.

Jeśli planujesz budowę domu energooszczędnego, droższe okna będą koniecznością. Jeśli planujesz ogrzewać kotłem gazowym lub kominkiem, możesz wybrać okna pięciokomorowe, nieco tańsze.

Oszczędnym rozwiązaniem w przypadku dachu jest blachodachówka. Materiał nie jest jednak pozbawiony wad – przede wszystkim cechuje się delikatnością. Jest też głośny. Według wielu osób materiał nie prezentuje się tak estetycznie jak dachówka. W tym przypadku musisz więc zdecydować, jak ważne są dla Ciebie oszczędności i czy jesteś w stanie wybrać materiał, który ma kilka wad.

  • Jeśli planujesz budowę domu energooszczędnego, zdecyduj się na droższe okna, które zapobiegną utracie ciepła. Zwróć też uwagę na dach – polecanym tanim rozwiązaniem jest blachodachówka, która jednak ma pewne wady. Według architektów nie wygląda tak pięknie jak dachówka, a poza tym jest delikatna i głośna.
 koszt budowy kominka
Okna i dach to najdroższe elementy budynku.

Zadbaj o to, co niewidoczne

Zastanawiając się, na czym oszczędzać, zdecydowanie zrezygnuj z kupowania tańszych materiałów, których nie widać, ale są naprawdę ważne. Przykładem jest materiał izolacyjny – nie będzie przecież zdobił wnętrz Twojego domu, ale zły wybór mocno odczujesz. Nieodpowiednia termoizolacja może spowodować problem z wilgocią, a w konsekwencji pojawienie się grzyba czy pleśni na ścianie.

W przypadku ściany dwuwarstwowej możesz zaoszczędzić na warstwie nośnej. Pustaki o doskonałych parametrach izolacyjności cieplnej nie są Ci potrzebne. Różnicę zredukujesz przy pomocy niewiele droższej warstwy ocieplenia. Inaczej jest w przypadku ściany jednowarstwowej. Koniecznie sprawdź wartość izolacyjności, wybierając materiał.

Na czym oszczędzać?

  • W przypadku ścian dwuwarstwowych możesz zaoszczędzić na ścianie nośnej,
  • Wystarczy bowiem, że zdecydujesz się na wysokiej jakości warstwę ocieplenia,
  • W przypadku ściany jednowarstwowej materiał musi być wysokiej jakości,
  • Nigdy nie oszczędzaj na materiale izolacyjnym – może się to przyczynić między innymi do wystąpienia grzyba na ścianie.
 budowa domu na starych fundamentach
W przypadku ściany jednowarstwowej materiał musi być wysokiej jakości.

Oszczędzaj na tym, co widoczne

Dla wielu osób wygląd wnętrz jest bez wątpienia najważniejszy i to na nim nie powinno się oszczędzać. Jest jednak zupełnie odwrotnie. To właśnie materiały wykończeniowe warto wybierać nieco tańsze, ponieważ nie zawsze będzie się to wiązało z gorszym wyglądem przestrzeni.

Zastanów się, czy drogie deski drewniane są konieczne? Być może znajdziesz panele, które będą je świetnie imitowały. Obecnie panele wyglądają coraz piękniej, a będą bardziej oszczędnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli ułożysz je samodzielnie.

Zwróć też uwagę na meble. Być może są takie, które wystarczy przemalować, żeby pasowały do wystroju nowego domu. Dobrym pomysłem jest też poszukanie na targach staroci czy portalach mebli, które ktoś oddaje za darmo, a Ty dzięki kreatywności wyczarujesz z nich coś naprawdę efektownego.

Kominek to ten element wnętrza, o którym marzy większość osób budujących dom. Prezentuje się pięknie, wprowadza przyjemną atmosferę i ogrzewa. Koszt budowy kominka kaflowego wraz z obudową to nawet 20 000 zł. Koza będzie znacznie tańszym rozwiązaniem, a również ozdobi wnętrze.

Na czym oszczędzać podczas wykańczania wnętrz?

  • Szukaj tańszych, a jednocześnie estetycznych rozwiązań,
  • Zastąp deski panelami, które obecnie świetnie imitują naturalny materiał,
  • Szukaj sposobów na tańsze wyposażenie wnętrza – być może Twoje stare meble wystarczy pomalować, żeby pasowały do aranżacji nowego domu,
  • Koszt budowy kominka kaflowego jest bardzo wysoki – być może zadowoli Cię mniejsza, ale równie ładna koza.

Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 30 marzec 2021 12:40
komentarz /( 1 )
  • Anulka
    Anulka

    wtorek, 06 kwiecień 2021 17:36

    Kuchnię mam usytuowana na południe. Lubię takie rozmieszczenie w domu, ale jest jedna wada - każda plamka na meblach i kurz n oknach są bezlitośnie eksponowane ;(

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.