Gdzie powiesić czujnik czadu? Na jakiej wysokości? Czujnik tlenku węgla – najważniejsze informacje
Urządzając dom, pamiętaj zarówno o atrakcyjnej aranżacji, jak i zapewnieniu domownikom bezpieczeństwa. Antypoślizgowe posadzki czy wodorozcieńczalne farby to nie wszystko, co zwiększy komfort Twojej rodziny. Nie zapomnij o detektorze kontrolującym poziom tlenku węgla – to urządzenie może uratować zdrowie, a nawet życie najbliższych Ci osób. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na jakiej wysokości czujnik czadu powinien być zamontowany, w jaki sposób działa i dlaczego jest tak ważny.
O czym przeczytasz w artykule?
- Czad – czym jest i jak powstaje?
- Czujnik czadu to nie wszystko! Poznaj proste sposoby na uniknięcie tragedii!
- Czujnik tlenku węgla – w jaki sposób działa?
- Czujnik czadu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
- Gdzie powiesić czujnik czadu?
Czad – czym jest i jak powstaje?
Czad to tlenek węgla, który jest szczególnie niebezpieczny ze względu na swoje cechy. Charakteryzuje się bowiem brakiem zapachu i koloru, dlatego może być Ci trudno zauważyć, że zaczął się wydzielać. Państwowa Straż Pożarna ostrzega, że czad każdego roku zabija ponad sto osób. Zatrucie nie musi być następstwem pożaru, ponieważ może wynikać z nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych oraz problemów z wentylacją.
Czad wydziela się, kiedy dochodzi do niepełnego spalenia paliwa, na przykład w kominku. Gdy urządzenia grzewcze pracują, tworzy się CO2, czyli dwutlenek węgla. Jeśli z zewnątrz nie będzie zbyt dużo tlenu, powstanie czad.
Sezon grzewczy to czas, w którym możliwość zatrucia się czadem znacząco wzrasta. Na niebezpieczeństwo narażone są szczególnie osoby zamieszkujące mieszkania czy domy ogrzewane kotłem węglowym oraz piecykiem gazowym. Ryzykowne może być także użytkowanie przepływowego podgrzewacza do wody. Trujący gaz powstaje, kiedy instalacja kominowa jest niesprawna, a wentylacja niedrożna.
Pozbawiony zapachu i barwy gaz bardzo szybko się rozprzestrzenia i zatruwa człowieka poprzez układ oddechowy, następnie dostając się do krwiobiegu. Czad sprawia, że tlen nie rozprowadza się prawidłowo po organizmie, co prowadzi do uszkodzenia serca, naczyń i mózgu. Zatrucie tlenkiem węgla objawia się mdłościami, bólem głowy i omdleniem. Może także doprowadzić do wymiotów i zatrzymania akcji serca.
Czad – czym jest i dlaczego może przyczynić się do zatrucia?
- To inaczej tlenek węgla,
- Jest bezwonnym, bezbarwnym, trującym gazem,
- Jest niebezpieczny nie tylko podczas pożaru, lecz także ze względu na nieprawidłowe działanie urządzeń grzewczych,
- Jego powstawaniu sprzyja brak odpowiedniej ilości tlenu,
- Jest szczególnie niebezpieczny w sezonie grzewczym,
- Szybko się rozprzestrzenia,
- Szkodzi sercu i naczyniom,
- Zatrucie nim objawia się mdłościami, bólem głowy, wymiotami, zatrzymaniem akcji serca.
Czujnik czadu to nie wszystko! Poznaj proste sposoby na uniknięcie tragedii!
Czujnik czadu to element, który warto zastosować dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców. To jednak nie wszystko, co możesz zrobić, żeby uniknąć tragedii. Prawdopodobieństwo zatrucia czadem znacząco się zmniejszy, jeśli będziesz częściej wietrzyć. Uchyl okno podczas używania kuchenki gazowej czy pieca.
Zadbaj także o drożność kratek wentylacyjnych – nie zasłaniaj ich wysokimi meblami i pamiętaj o regularnym czyszczeniu. Możesz samodzielnie przeprowadzić łatwy test, który da pewność, że ciąg powietrza w kominie jest prawidłowy. Do kratki przyłóż kartkę papieru. Jeśli będzie przywierała do otworu wentylacyjnego, wszystko jest w porządku.
Jeśli w łazience używasz piecyka do podgrzewania wody, nie zapomnij o wentylacyjnych otworach w drzwiach. Pamiętaj również o regularnym wietrzeniu pomieszczenia. Gotujesz na kuchence gazowej? Cyrkulację powietrza zapewni Ci nie tylko uchylone okno, lecz także podcięcie w drzwiach.
Zadbaj także o cyrkulację powietrza w pokojach. Najlepszym sposobem będzie delikatne otwarcie okien – wystarczy mikroszczelina, żeby przepływ był nieustający. Zawsze korzystaj z pomocy fachowców, na przykład do przeglądu kominów i wentylacji. Jeśli mieszkasz w bloku, pamiętaj, że zarządca budynku ma obowiązek kontroli instalacji przynajmniej raz w roku.
Jak zadbać o właściwą cyrkulację powietrza?
- Pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczeń,
- Otwieraj okno, kiedy używasz kuchenki gazowej,
- Sprawdź drożność kratek wentylacyjnych,
- Wybieraj drzwi z otworami wentylacyjnymi lub podcięciem,
- Wybierz uchylne okna z mikroszczeliną,
- Korzystaj z pomocy fachowców, którzy sprawdzą instalacje.
Czujnik tlenku węgla – w jaki sposób działa?
Czujnik czadu to niewielkie urządzenie, którego działanie nie jest skomplikowane. Mały detektor stale kontroluje stężenie gazu w pomieszczeniu, a kiedy wzrośnie ono do niebezpiecznego poziomu, urządzenie zacznie Cię o tym alarmować. Zrobi to zarówno dźwiękiem, jak i światłem, co pozwoli każdemu domownikowi zauważyć zagrożenie. Kiedy niebezpieczeństwa nie ma, dioda będzie świecić na zielono, natomiast po wykryciu zbyt wysokiego stężenia tlenku węgla zmieni kolor na czerwony.
Czujnik tlenku węgla ma w sobie specjalny sensor elektrochemiczny. Na elektrodzie detektora następuje reakcja utleniania czadu, co prowadzi do sygnału ostrzegawczego – zazwyczaj dźwięk jest głośny i ma powyżej 85 dB. Czujnik czadu możesz podłączyć do systemu alarmowego, który w razie zagrożenia wyśle Ci SMS.
- Czujnik tlenku węgla nieustannie kontroluje stężenie gazu i zaalarmuje Cię, kiedy poziom czadu stanie się niebezpieczny. Zrobi to poprzez zapalenie diody na czerwono oraz głośny sygnał dźwiękowy, a jeśli detektor jest podłączony do alarmu, o zagrożeniu poinformuje również poprzez SMS.
Czujnik czadu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Czujnik tlenku węgla powinien spełniać europejskie normy – certyfikat to PN-EN 50291. Dostępne są modele zasilane bateriami – zastosowana w nich dioda powiadomi Cię o konieczności wymiany akumulatora. Podstawowy i atrakcyjny cenowo detektor wystarczy Ci do zabezpieczenia domowników przed zatruciem tlenkiem węgla, jednak na rynku znajdziesz również droższe, bardziej skomplikowane modele.
Droższe czujniki tlenku węgla są wyposażone w wyświetlacz, a dodatkowo oferują bardziej precyzyjny pomiar stężenia czadu. Modele te mają często funkcję, która pozwoli Ci sprawdzić, czy urządzenie działa prawidłowo. Jeśli nie, na panelu detektora wyświetli się informacja, a czujnik czadu wyda ostrzegawczy dźwięk.
Czujnik czadu – jaki wybrać?
- Sprawdź, czy spełnia europejskie normy,
- Dowiedz się, w jaki sposób jest zasilany,
- Sprawdź, czy ma wyświetlacz z funkcją kontroli działania.
Gdzie powiesić czujnik czadu?
Montaż czujnika czadu nie jest trudny. Z pewnością poradzisz sobie z tym zadaniem samodzielnie. Nim przystąpisz do prac, zastanów się, gdzie powiesić czujnik czadu, żeby urządzenie spełniało swoje funkcje. Detektor powinien znaleźć się wszędzie tam, gdzie korzystasz z urządzeń gazowych – najczęściej są to kuchnia i łazienka.
Przed korzystaniem z urządzenia zapoznaj się z informacjami od producenta. To dzięki nim dowiesz się, jak powinien wyglądać montaż czujnika czadu i w jaki sposób działa detektor. Pamiętaj, żeby nie umieszczać urządzenia blisko okien oraz wentylacji – może to bowiem zmniejszyć skuteczność sensora. Detektor nie może być zakryty meblami lub zasłonami.
Zastanawiając się, gdzie powiesić czujnik czadu, weź pod uwagę słońce, które wpada do pomieszczenia. Promienie mogą skrócić żywotność detektora. Uważaj także w małej łazience – montaż czujnika czadu przeprowadź w miejscu, które nie jest narażone na bezpośredni kontakt z wodą z natrysku.
Decydując, gdzie powiesić czujnik czadu, weź pod uwagę rozmieszczenie potencjalnie szkodliwych urządzeń. Detektor powinien znaleźć się w ich pobliżu – nie dalej niż 6 metrów. Jeśli czujnik tlenku węgla ma służyć przy kuchence lub piekarniku gazowym, nie montuj go bliżej niż 1 metr od sprzętu.
Na jakiej wysokości czujnik czadu sprawdzi się najlepiej? Pamiętaj o tym, żeby nie był zawieszony tuż pod sufitem – wymagany odstęp to przynajmniej 30 centymetrów. Odległość od podłogi powinna wynosić około 170 centymetrów – to ułatwi Ci sprawdzenie, czy czujnik tlenku węgla działa prawidłowo.
Czujnik czadu – gdzie montować, żeby działał prawidłowo?
- Detektor zastosuj w pomieszczeniach, gdzie znajdują się urządzenia gazowe,
- Nie umieszczaj go blisko wentylacji i okien, które zmniejszą skuteczność działania,
- Nie narażaj urządzenia na kontakt ze słońcem lub wodą – mogłyby skrócić jego żywotność,
- Zawieś detektor w pobliżu potencjalnie szkodliwych sprzętów,
- Nie montuj urządzenia pod sufitem – zachowaj odstęp większy niż 30 centymetrów.
poniedziałek, 11 lipiec 2022 13:52