Gwoździarka – jaką wybrać? - dekoportal.pl

Gwoździarka – jaką wybrać?

28 Kwi 2023 / Napisał  / Inne wnętrza
 gwoździarka

Gwoździarki to narzędzia cenione zwłaszcza przez profesjonalistów, dla których tradycyjne wbijanie gwoździ przy pomocy młotka jest nieopłacalne i niewydajne. Na dobrze dobranej gwoździarce mogą też skorzystać hobbystyczni majsterkowicze, którym sprzęt ten pozwala zaoszczędzić całą masę czasu oraz energii. Na rynku jednak dostępne są różne rodzaje gwoździarek, różniące się od siebie specyfiką pracy oraz optymalnym zastosowaniem. Na co więc należy zwrócić uwagę podczas wyboru gwoździarki, by mieć pewność, ze zakup będzie udany?


Wygodny sprzęt do wbijania gwoździ

gwoździarki możesz skorzystać do łączenia elementów przy pracy na materiałach miękkich oraz twardych. W zależności od dobranego modelu wśród możliwych zastosowań gwoździarki mogą połączyć elementy wykonane z:

  • drewna,
  • tworzyw sztucznych,
  • metalu,
  • kamienia,
  • materiałów drewnopodobnych,
  • aluminium.

Z racji swoich możliwości gwoździarki są szczególnie przydatne przy pracach dekarskich oraz znakomicie sprawdzają się podczas łączenia konstrukcji szkieletowych. Niezależnie jednak od charakteru pracy, pod jaki dobieramy gwoździarki pneumatyczne czy elektryczne, warto mieć na uwadze jedną istotną kwestię: naprawdę opłaca inwestować się tylko w znane, sprawdzone marki. Nawet jeśli nie jest potrzebny ci profesjonalny sprzęt z najwyższej półki, a stosunkowo tanie rozwiązanie do wbijania gwoździ w przydomowym warsztacie, zdecyduj się na model od doświadczonych producentów takich jak Dewalt, Makita czy Milwaukee — nie tylko zapewnisz sobie w ten sposób precyzję oraz wydajność pracy, ale i także zaoszczędzisz pieniądze na dłuższą metę. Wynika to z faktu, iż doświadczeni producenci dbają o trwałość swoich urządzeń i korzystają przy ich produkcji z wysokiej jakości materiałów, więc posłużą ci przez znacznie dłuższy czas niż produkty od anonimowych firm - zwłaszcza przy intensywnej eksploatacji.

 gwoździarka

Gwoździarki pneumatyczne czy gwoździarki akumulatorowe: jaką gwoździarkę wybrać?

Jaką gwoździarkę wybrać spośród wielu różnych urządzeń oferowanych przez wiodących producentów? Poszczególne rodzaje urządzeń mają swoje określone zalety, zatem ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli jednak sprawdzisz charakterystyczne cechy, jakie mają gwoździarki pneumatyczne czy gwoździarki elektryczne, prawdopodobnie dość szybko ustalisz, który wariant będzie najlepiej odpowiadał twoim potrzebom. Możemy zatem wyróżnić następujący podział gwoździarek:

    • Gwoździarki akumulatorowe: tego typu urządzenia działają dzięki energii dostarczanej z silnika umiejscowionego w dolnych partiach gwoździarki — energia dochodzi z niego po dociśnięciu prowadnicy przez wciśnięcie przycisku, co doprowadza do wystrzału gwoździa. Z racji niewielkich rozmiarów i poręczności, gwoździarki akumulatorowe świetnie sprawdzają się przy pracach w trudno dostępnych miejscach. Pewnym mankamentem może być teoretycznie konieczność doładowywania akumulatora, jednak warto mieć na uwadze, że pojemność akumulatora w przypadku urządzeń od renomowanych producentów jest obecnie naprawdę wysoka, a zakup dodatkowego rozwiązuje potencjalne ograniczenia związane z zasilaniem akumulatorowym.
    • Gwoździarki pneumatyczne: w przypadku gwoździarki pneumatycznej do wbijania gwoździ wykorzystuje się sprężone powietrze poruszające tłok, co doprowadza do wystrzelania gwoździa. Ten sposób pracy zarówno zapewnia opcję wydajnego wbijania gwoździ pod różnymi kątami, jak i znakomitą precyzję działania. Z tego względu szczególnie chętnie korzysta się z nich przy pracach na konstrukcjach drewnianych (np. do wbijania listew podłogowych) i szeroko pojętych prac dekarskich. Jedyne wady gwoździarek pneumatycznych to konieczność podłączenia sprzętu do kompresora.
    • Gwoździarka gazowa: gwoździarki (np. Makita GN420CLSE) bazujące na zasilaniu przez paliwo gazowe typu propan butan to jedno z ulubionych rozwiązań wśród profesjonalistów. Ich spora moc pozwala na pracy przy składaniu konstrukcji szkieletowych: gwoździarka gazowa doskonale też sobie radzi ze wbijaniem gwoździ w miękkich kamieniach czy betonie. Z racji swoich znakomitych parametrów są to gwoździarki o naprawdę szerokim zastosowaniu, przy ich zakupie należy jednak liczyć się z wyższą ceną w porównaniu do pozostałych wariantów tych urządzeń.
    • Gwoździarka elektryczna - sieciowa: sposób, w jaki pracuje gwoździarka elektryczna niewiele różni się od tego charakteryzującego gwoździarki akumulatorowe. Główną różniącą jest natomiast rodzaj zasilania — podczas gdy gwoździarka akumulatorowa zasilana jest przez podczepiony akumulator, wariant sieciowy korzysta z kabla sieciowego podłączonego do gniazdka. Z jednej strony zapewnia to stały dopływ energii do urządzenia, z drugiej jednak ogranicza do pewnego stopnia mobilność. Warto mieć jednak na uwadze, że niektóre urządzenia dostępne na rynku mogą korzystać z dwóch typów zasilania, co znacznie zwiększa ich uniwersalność.
 gwoździarka

Najważniejsze cechy gwoździarek

Jeżeli już wybrałeś czy bardziej odpowiada ci typ gwoździarki pneumatycznej, czy lepszym rozwiązaniem będzie jednak gwoździarka akumulatorowa, sprawdź poszczególne parametry przeglądanych przez ciebie urządzeń. Wśród istotnych kwestii, na które konieczne musisz zwrócić uwagę, znajdują się między innymi:

      • Typ i rozmiar gwoździ: poszczególne gwoździarki dostosowane są do pracy z określonym zakresem rodzajów i rozmiarów gwoździ: Makita DBN600Z to np. przedział długości gwoździ od 25 mm do 64 mm. Ciężko tu mówić o idealnym wyborze — poszczególne rodzaje gwoździ sprawdzają się najlepiej przy różnych zadaniach, więc musisz zastanowić się, który z nich będzie najlepiej pasował do planowanych przez ciebie prac.
      • Typ powierzchni: Większość urządzeń wysokiej jakości to sprzęt stosunkowo uniwersalny, z którego można korzystać przy pracy z materiałami o różnej twardości. Jeżeli jednak potrzebujesz rozwiązania do pracy z trudniejszymi w obróbce powierzchniami, (wykonanymi np. z betonu) upewnij się, że dany sprzęt sobie z nimi poradzi.
      • Energia wystrzału: parametr ten określany jest w dżulach (J) - im wyższy, tym bardziej skomplikowane prace możesz wykonać. Przykładowo, gwoździarki akumulatorowe pozwalające na sprawne wystrzeliwanie gwoździ w twarde drewno, mają energię wystrzału dochodzącą do 95 J.
      • Tryby pracy: gwoździarki mogą pracować na dwa sposoby: automatycznie bądź sekwencyjnie. Pracując w trybie sekwencyjnym, będziesz musiał manualnie oddawać każdy strzał, podczas gdy tryb automatyczny samodzielnie wystrzeliwuje gwoździe w ustawionych przez ciebie interwałach, co pozwala na szybszą pracę. Dobra wiadomość jest taka, że wiele z modeli od najlepszych producentów pozwala na swobodne przechodzenie pomiędzy dwoma trybami - za przykład może tu posłużyć Milwaukee M18 FFN-502C.
      • Rodzaj magazynka: jeżeli chodzi o rodzaje magazynków, dostępne są gwoździarki taśmowe oraz modele wyposażone w magazynki bębnowe. Magazynki taśmowe to bardziej poręczne rozwiązanie, zawierające mniejszą ilość gwoździ, podczas gdy warianty bębnowe są znacznie bardziej zasobne. Sprawia to, że druga opcja jest chętniej wykorzystywana przez profesjonalistów prowadzących prace na większą skalę.
      • Ciśnienie robocze: w przypadku gwoździarek zasilanych pneumatycznie podawanie energii w dżulach nie byłoby do końca precyzyjne. Zamiast tego podawane jest bardziej adekwatne ciśnienie robocze. Prawidłowe ciśnienie robocze w przypadku gwoździarki pneumatycznej do profesjonalnych prac to zakres rzędu 7-8 barów (maksymalne ciśnienie w przypadku urządzenia takiego jak Makita AF506 to 8.3 barów).
      • Temperatura pracy: wbrew pozorom równie istotny parametr co pojemny magazynek pod odpowiadający ci typ gwoździ czy wysoka energia strzału. Dobierając sprzęt, należy sprawdzić, w jakich warunkach może operować — niektóre urządzenia przystosowane są przede wszystkim do prac we wnętrzach, więc korzystanie z nich w trudnych warunkach atmosferycznych mogłoby okazać się niemożliwe. Jeżeli poszukuje uniwersalnego rozwiązania, znajdź urządzenia działające w zakresie temperatur do -20 do 50 stopni Celsjusza, pozwalające na pracę w każdych warunkach (rozwiązania takie jak DeWALT model DCN681N).

Masz już ogólne pojęcie, czym kierować się podczas doboru gwoździarki, jednak ostateczny wybór powinien być dostosowany do twoich potrzeb i preferencji. Na dobry początek możemy ci natomiast podsunąć kilka ciekawych przykładów: w przypadku poszukiwań wysoce profesjonalnego sprzętu, sprawdź wariant gazowy Makita GN420CLSE, który cechuje naprawdę duża moc. Jeżeli interesują cię tańsze, ale w dalszym ciągu wydajne rozwiązania, sprawdź gwoździarki pneumatyczne takie jak Makita AF506. W przypadku lżejszych prac w trudno dostępnych miejscach możemy ci natomiast polecić popularne modele takie jak Stanley FATMAX FMC792. Mamy nadzieję, że takie rekomendacje naprowadzą cię w dalszych poszukiwaniach.

Artykuł sponsorowany


Artykuły powiązane

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany wtorek, 02 lipiec 2024 13:37

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.