Jak wykonać szalunki fundamentowe? Poradnik krok po kroku
Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Lammin Fundament Sp. z o.o.
Za stabilność całego budynku oraz jego wieloletnią trwałość odpowiadają przede wszystkim perfekcyjnie wykonane fundamenty. W przeciwnym razie ściany wzniesionej konstrukcji będą się lekko poruszać, a to może powodować ich pękanie, a nawet naruszenie struktury budynku. Zobacz, jak wykonywać szalunki fundamentowe.
W budownictwie liczy się przede wszystkim stabilność wykonanych konstrukcji oraz zgodność przeprowadzanych prac z projektem budowlanym. Nowoczesne szalunki fundamentowe systemowe pozwalają na wykonanie powierzchni fundamentów w stosunkowo krótkim czasie i minimalnym nakładzie pracy ekipy budowlanej.
Dlaczego warto szalować fundamenty?
Jest wiele czynników determinujących opłacalność wykonywania szalunku pod fundamenty. Tak naprawdę tylko w ten sposób można wykonać idealną podbudowę pod wznoszone konstrukcje, np. domów jednorodzinnych, osiedli mieszkaniowych czy nawet budynków użytku publicznego.
Kilka zalet wynikających z szalowania fundamentów to:
- precyzyjnie wykonane fundamenty bez uszkodzeń,
- możliwość dokładnego obliczenia zapotrzebowania na beton,
- przyśpieszenie prac budowlanych – materiały potrzebne na wykonanie szalunków da się zamówić też online.
Oczywiście szalunki fundamentowe mają też swoje wady. Niektóre systemy są kosztowne i wpływają na całkowite wydatki związane z wykonaniem fundamentów. Biorąc pod uwagę trwałość późniejszej konstrukcji, nie warto jednak kierować się wyłącznie ceną. Liczy się jakość, trwałość i perfekcja wykonania fundamentu betonowego.
Jak wykonać szalowanie i fundamenty? Krok po kroku
Za wykonanie szalunków oraz przygotowanie fundamentów pod budynek odpowiada zawsze wykwalifikowana ekipa budowlana. Jeśli nie masz doświadczenia, umiejętności i dostępu do specjalistycznego sprzętu – nie podejmuj się takich działań na własną rękę. Prędzej czy później na pewno coś pójdzie nie tak.
Procedura wykonania szalunku oraz fundamentów krok po kroku przebiega następująco:
- Wykonaj wykopy pod fundamenty – do prac ziemnych przyda się koparka z operatorem.
- Zalej wykop betonem o twardości co najmniej C8 lub C10.
- Ustaw szalunek na chudej wylewce betonowej.
- Ułóż zbrojenie, aby wzmocnić fundamenty.
- Wlej do formy szalunkowej zamówiony beton.
- Podczas schnięcia fundamentów polewaj je cyklicznie wodą – najlepiej przez ok. tydzień od zalania szalunków.
- Po zaschnięciu fundamentów zdemontuj szalunek i to wszystko.
Choć procedury związane z wykonaniem fundamentów i ułożeniem wcześniejszych szalunków nie są skomplikowane, to jednak wymagają ogromnego nakładu pracy. Jeśli chcesz mieć pewność, że prace zostaną przeprowadzone prawidłowo, koniecznie zacznij współpracę z profesjonalną ekipą budowlaną.
Pamiętaj też, że na efektywność i komfort wykonywania fundamentów wpływa rodzaj zastosowanych szalunków. Obecnie na rynku najpopularniejsze są wersje: przesuwne, przestawne i ślizgowe. Te ostatnie nie wymagają demontażu, co przekłada się na znaczne ograniczenie czasu potrzebnego do wykonania pełnych fundamentów dla nieruchomości.
Artykuł sponsorowany powstał w ramach płatnej współpracy z Lammin Fundament Sp. z o.o.
piątek, 19 kwiecień 2024 10:59