Jak zamontować kamery wokół domu? Wiele osób popełnia ten podstawowy błąd
Montaż kamer na domu zwiększa poczucie bezpieczeństwa i ułatwia znalezienie przestępcy w przypadku ewentualnej kradzieży. To właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na dodatkową ochronę, zwłaszcza że monitoring nie wymaga dużego nakładu pieniędzy. Jak zatem wykonać montaż kamer na domu?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak zamontować kamery wokół domu?
- Na jakiej wysokości kamery zewnętrzne?
- Jak rozmieścić kamery na domu?
Jak zamontować kamery wokół domu?
Montaż kamery na elewacji to złożony proces, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Zanim jednak przystąpisz do prac, powinieneś wybrać sprzęt dostosowany do Twoich potrzeb, budynku oraz przestrzeni wokół niego. Kamery IP to idealna propozycja dla osób, które często podróżują. Urządzenia przesyłają obraz za pośrednictwem internetu, dzięki czemu można mieć stały podgląd domu, używając smartfona lub komputera. Montaż kamery na elewacji pozwala również na archiwizowanie zarejestrowanego materiału.
Kolejną propozycję stanowią urządzenia z funkcją dwukierunkowej komunikacji. Montaż kamer na budynku pozwala nie tylko na rejestrowanie obrazu, ale również komunikację z innymi osobami, znajdującymi się w pobliżu monitoringu. Możesz zatem odstraszyć złodzieja, poinformować kuriera o swojej nieobecności bądź przekazać bliskim informacje o swoim aktualnym miejscu pobytu. Na koniec warto wspomnieć o urządzeniach Wi-Fi. Montaż kamer na budynku nie wymaga wówczas okablowania.
Czy kamera zewnętrzna musi być podłączona do prądu?
Tak. Choć kamery Wi-Fi nie wymagają okablowania, to ich praca uzależniona jest od dostępu do internetu. W przypadku braku prądu router internetowy przestanie działać, a co za tym idzie – rejestrowanie obrazu zostanie przerwane. Z tego względu, planując rozmieszczenie kamer wokół domu, warto rozważyć podłączenie ich do zasilania awaryjnego, np. w postaci paneli fotowoltaicznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kamery będą działać nawet w przypadku awarii prądu.
Jak zamontować kamery wokół domu?
- Rozmieszczenie kamer wokół domu warto zacząć od zakupu dobrego sprzętu – na rynku znajdziesz m.in. urządzenia IP, Wi-Fi oraz modele wyposażone w głośnik i mikrofon.
- Pamiętaj, by zwrócić uwagę na parametry techniczne – rozdzielczość obrazu, klasę szczelności, zoom, obiektywy itp.
- Aby zapewnić stałe działanie monitoringu, warto rozważyć instalację alternatywnego źródła energii elektrycznej, np. panelu fotowoltaicznego.
Przeczytaj: Ile kosztuje malowanie elewacji? Aktualny cennik malowania elewacji!
Na jakiej wysokości kamery zewnętrzne?
Wiele osób zastanawia się, jak ustawić kamery monitoringu, by rejestrowały one obraz domu oraz przestrzeni wokół niego. Zastanów się, które miejsca są najbardziej narażone na atak intruzów. Rozmieszczenie kamer monitoringu w strategicznych punktach gwarantuje największe bezpieczeństwo i zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia niechcianego gościa.
Jak zamontować kamerę zewnętrzną? Najważniejsze miejsca to: brama wjazdowa, wejścia (główne i boczne), brama garażowa, taras, okna.
Na jakiej wysokości zamontować kamery monitoringu?
Zazwyczaj umieszcza się je ok. 2 lub 3 m nad ziemią. Rozmieszczenia kamer wokół domu na tej wysokości utrudni ich zniszczenie, a urządzenie będzie w stanie uchwycić obraz ze stosunkowo dużej przestrzeni. Na jakiej wysokości zamontować kamery monitoringu w pobliżu bram (garażowej i wjazdowej). Optymalny wybór to od 3 do 4 m nad ziemią. Jak zamontować kamerę zewnętrzną balkonową i tarasową? Podobnie jak w przypadku drzwi, urządzenia najlepiej jest umieścić 3 m nad ziemią.
Jak zamontować kamerę na elewacji?
Pamiętaj, by zwrócić uwagę na długość kabla. Wybierz miejsce, który pozwoli Ci na estetyczne ukrycie przewodu.
Jak umiejscowić kamery na domu?
Pamiętaj, by urządzenie nie było narażone na silne działanie czynników atmosferycznych. Możesz je ukryć np. pod dachem, by zapewnić dodatkową ochronę.
Gdzie zamontować kamery zewnętrzne?
Jeśli na Twojej działce znajduje się warsztat bądź altanka, pomyśl o montażu kamer również w tych miejscach.
Na jakiej wysokości kamery zewnętrzne?
- Jeśli zastanawiasz się jak ustawić kamery monitoringu, pomyśl, które miejsca zapewnią intruzowi dostęp do wnętrza budynku.
- W przypadku drzwi, okien, tarasu, balkonu optymalna wysokość to 3 lub 2 m.
- Monitoring nad bramami (garażową i wjazdową) umieść natomiast na ok. 4 m.
Jak rozmieścić kamery na domu?
Rozmieszczenie kamer monitoringu oraz ich instalację można zlecić fachowcom, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to samodzielnie. Warto pamiętać, że montaż monitoringu zależy również od konstrukcji domu. W przypadku nieruchomości, przypominającej swoją kubaturą literę L, zaleca się rozmieszczenie kamer na elewacji oraz miejscu, które pozwoli na rejestrację obrazu z wszystkich stron budynku – również załamaniach ścian. Optymalny wybór to kamery z regulowanym kątem widzenia. To właśnie one będą w stanie dotrzeć do wszystkich miejsc, eliminując tym samym tzw. martwe strefy, nieobjęte ochroną.
W przypadku kwadratowych i prostokątnych budynków zaleca się montaż kamery na każdej ścianie tak, by obiektyw był skierowany w stronę krawędzi i drzwi wejściowych domu. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, załóż monitoring na narożnikach budynku. Takie rozmieszczenie zmniejsza liczbę kamer niezbędnych do rejestrowania obrazu ze wszystkich miejsc wokół domu.
Gdzie umieścić rejestrator monitoringu?
Nie musi on znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie kamer. Najlepszym rozwiązaniem jest kierowanie się wskazówkami producenta sprzętu. Gdzie umieścić rejestrator monitoringu? Przykładowo, kamera IP powinna znajdować się maksymalnie 100 m od switcha. Wybierając miejsce do montażu rejestratora, warto zwrócić uwagę na czynniki zewnętrzne, które mogą zwiększać ryzyko niebezpiecznych wypadków.
Co jest potrzebne do założenia monitoringu?
Kamery, zasilacz, rejestrator oraz oprogramowanie. W przypadku samodzielnego montażu niezbędne akcesoria to: wkrętarka, kołki rozporowe, poziomnica oraz wkręty.
Jak rozmieścić kamery na domu?
- Rejestrator kamery powinien znajdować się w bezpiecznym miejscu, w którym nie będzie panować duża wilgotność.
- Jeśli Twój dom jest prostokątny lub kwadratowy, na każdej ze ścian możesz zamontować jedną kamerę.
- W przypadku budynku o nietypowej kubaturze istnieje ryzyko powstania tzw. „martwych stref”, dlatego upewnij się, że zamontowane kamery rejestrują obraz ze wszystkich miejsc wokół domu, również między ścianami.
Sprawdź: Naprawa elewacji – jak to zrobić dobrze?
Redakcja Dekoportal.pl