Jaka Wigilia – taki cały rok! Wielu ludzi wierzy w te przesądy wigilijne. - dekoportal.pl

Jaka Wigilia – taki cały rok! Wielu ludzi wierzy w te przesądy wigilijne.

19 Gru 2024 / Napisał  / Inne wnętrza
Przesądy Wigilijne - bombki świąteczne
Przesądy wigilijne w Polsce jasno wskazują: “noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna”.

Wigilia to jeden z najbardziej wyjątkowych dni w roku, pełen tradycji i symboliki. Z tym dniem wiąże się także wiele przesądów. Dla niektórych te wierzenia są zabawną ciekawostką, dla innych zaś mają głębsze znaczenie i są przestrzegane z pełną powagą. Dotyczą różnych aspektów życia, takich jak praca, finanse czy zdrowie. Choć niektóre z nich mogą wydawać się dziwne, nadal mają swoich wiernych zwolenników. Jakie wigilijne przesądy są najbardziej znane?

W tym artykule przeczytasz o:

Jakie przesądy są na Wigilię?

Okazuje się, że przesądy Wigilijne towarzyszą człowiekowi już od samego rana. Zgodnie z wierzeniami zaraz po przebudzeniu należy obmyć twarz w zimnej wodzie, a do umywalki…wsypać monety. Dzięki temu nadchodzący rok będzie obfitował w udane, finansowe interesy, które znacząco wspomogą domowy budżet. Przesądy Wigilijne nakazują również, by zwrócić wszelkie długi, jeszcze przed wieczorną kolacją. Nie należy też pożyczać żadnych pieniędzy w tym dniu.

Przesądy Wigilijne – pranie należy odłożyć na inny dzień, gdyż jakakolwiek praca niezwiązana bezpośrednio z wieczerzą jest niewskazana. Przynosi to sporo nieszczęścia, a nawet prowokuje duchy zmarłych do nawiedzenia domu z zaświatów. Podobne wierzenia związane są z szyciem. Przesądy Wigilijne – pranie, wiszące na suszarce, należy niezwłocznie ściągnąć, gdyż rozwieszone ciuchy zwiastują nieszczęście lub śmierć bliskiego.

Jeśli znajdziesz coś nowego na Wigilię, możesz liczyć na dostanie życie. Zgubienie jakieś rzeczy oznacza natomiast rok niepowodzeń. Dla wielu może to być coś nowego na Wigilię, jednak ten zwyczaj jest bardzo stary. Gospodarze na wsiach wypiekali dla swoich zwierząt specjalny, kolorowy opłatek, a potem wraz z dziećmi zanosili go do zagrody. Zgodnie z wierzeniami miało to zapewnić zdrowie pupilom.

Najpopularniejsze wigilijne przesądy miłosne dotyczą par małżeńskich. Powinni oni zachować szczególną ostrożność w trakcie dzielenia się opłatkiem. Nawet niewielki okruszek upuszczony na ziemię może zapowiadać zdradę. Wigilijne przesądy miłosne skierowane są również do singli, którzy chcą poznać swoją drugą połówkę. W tym przypadku jest to bardziej wróżba niż wierzenie. Jeśli chcesz wiedzieć, czy w przyszłym roku trafisz na wielką miłość, zjedz jabłko, a następnie policz wszystkie pestki – dwie albo cztery zwiastują szczęśliwą relację, a sześć – związek zakończony ślubem.

Przesądy Wigilijne - prezenty świąteczne
Jeśli znajdziesz coś nowego na Wigilię, możesz liczyć na dostanie życie.

Jakie są przesądy na Wigilię?

  • Pranie i szycie mogą skaleczyć dusze zmarłych i przynieść śmierć ukochanej osobie.
  • Liczba pestek zjedzonego jabłka wskazuje na przebieg związku w przyszłym roku.
  • Przemycie twarzy zimną wodą nad umywalką z pieniędzmi to zwiastun pomyślności finansowej.
  • Dawnym zwyczajem było zanoszenie kolorowego opłatka zwierzętom, co miało zapewnić im zdrowie.

Zobacz: Jak udekorować schody na święta? Taka dekoracja schodów wygląda jak w pałacu a jest niedroga!

Przesądy Wigilijne - choinka
Parzysta liczba pestek, ziaren, kołków, kropli po rozlanej wodzie, kichnięć – szczęście w miłości.

Wigilia – zwyczaje i przesądy

Rodzinna wieczerza to nieodłączny element bożonarodzeniowej tradycji. Właśnie za to kochamy te Święta, kiedy możemy odpocząć i pobyć z bliskimi. Wiąże się z nią jednak bardzo dużo przesądów!

Co przynosi pecha w Wigilię?

Jeśli na kolację zaprosiliśmy np. ojca oraz matkę, to on powinien pierwszy przejść przez próg. W przeciwnym razie aż do następnych Świąt domownicy nie będą szczęśliwi.

Przygotowując kolację, pod każdy z talerzy warto włożyć monetę. Jest to gwarancja finansowej stabilizacji dla nas i zaproszonych gości. Podobne wierzenia związane są z suszoną łuską karpia. Przechowana w portfelu do następnej Wigilii sprawi, że nie będziemy tracić pieniędzy na niepotrzebne rzeczy.

Czego nie robić w Wigilię?

Żaden z gości w trakcie kolacji nie powinien wstawać od stołu. Ten przywilej przysługuje jedynie gospodarzom. Czego jeszcze nie robić w Wigilię? Nie można postawić na stole mniej niż 12 potraw. Liczba ta symbolizuje wszystkich apostołów Jezusa oraz 12 miesięcy pełnego szczęścia. Każda z osób, siedząca przy stole, powinna spróbować przygotowanej potrawy,

Przesądy Wigilijne - świece
W trakcie kolacji wszyscy powinni chociaż trochę zasmakować każdego dania.

Wigilia zwyczaje i przesądy

  • Pod każdy z talerzy na stole warto włożyć monetę.
  • Pierwszy w mieszkaniu powinien pojawić się mężczyzna, a nie kobieta,
  • Przesądy wigilijne w Polsce nakazują przyrządzenia 12 potraw na wieczerzę.
  • W trakcie kolacji wszyscy powinni chociaż trochę zasmakować każdego dania.
  • Pamiętaj, by odejść od stołu dopiero po skończeniu jedzenia.

Sprawdź: Masz anturium w domu? Te przesądy musisz znać!

Przesądy Wigilijne - opłatek
Liczba pestek zjedzonego jabłka wskazuje na przebieg związku w przyszłym roku.

Jakie są przepowiednie wigilijne?

Choć wróżby uważane są za zabobony wigilijne, wiele osób przypisuje im moc sprawczą. Jedną z przepowiedni jest opisana wcześniej liczba pestek pozostałych po zjedzonym jabłku. Kolejne zabobony wigilijne związane są z obserwacją pogody. Jeśli po wieczerzy niebo będzie bezchmurne, nadchodzący rok przyniesie obfite plony. Przesądy wigilijne w Polsce jasno wskazują: “noc wigilijna jasna, to stodoła ciasna”.

Kolejną, ciekawą wróżbą jest wkładanie pod naczynia z potrawami kawałka opłatka. Jeśli przykleił się do spodu, wówczas roślina, z której przygotowano danie, będzie się świetnie rozwijać w przyszłym roku.

Przesądy Wigilijne - barszcz czerwony
Nawet niewielki okruszek upuszczony na ziemię może zapowiadać zdradę.

Co przynosi szczęście w Wigilię?

Parzysta liczba szczeknięć psa, źdźbeł w kłosie, kołków w płocie, ziaren maku pozostawionych na talerzu itp. Symbolizują one szczęśliwe małżeństwo. Kiedyś zwracano również uwagę na kolory źdźbła. Zielone oznaczało ślub, żółte – staropanieństwo.

Przepowiednie Wigilijne:

  • Gwieździste niebo po kolacji – świetne zbiory dla rolników i sadowników.
  • Opłatek przyklejony do dna naczynia na stole – roślina, z której przygotowano konkretne danie, bujnie obrodzi w przyszłym roku.
  • Parzysta liczba pestek, ziaren, kołków, kropli po rozlanej wodzie, kichnięć – szczęście w miłości.

Czego się nie robi w Wigilię?

Wigilijne przesądy bardzo często dotyczą spraw rodzinnych i relacji z bliskimi. W tym dniu należy zachować spokój i unikać wszelkich kłótni. Warto również unikać sytuacji, które mogłyby wywołać płacz. W przeciwnym razie aż do następnej Wigilii będziemy narażeni na smutek, rozgoryczenie, złość i stres.

Przesądy Wigilijne - potrawy
Przesądy wigilijne w Polsce nakazują przyrządzenia 12 potraw na wieczerzę.



Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostatnio zmieniany piątek, 20 grudzień 2024 11:25

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.