Masz anturium w domu? Te przesądy musisz znać!
Anturium to roślina, z którą wiąże się mnóstwo przesądów. Czy w nie wierzyć? To zależy od Twoich przekonań. Warto jednak sprawdzić, co oznacza kwiat anturium i jakie są związane z nim przesądy. Dowiedz się też, jak dbać o roślinę z rodziny obrazkowatych.
O czym przeczytasz w artykule?
- Anturium – znaczenie
- Anturium w domu – przesądy
- Kwiat anturium – jaki kolor wybrać?
- Anturium – wymagania
- Kwiat anturium – co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Anturium – znaczenie
Anturium to roślina z rodziny obrazkowatych, wywodząca się z Ameryki Środkowej i Południowej. Nazwa anthurium ma swoje korzenie w języku greckim. Pochodzi od słów anthos, czyli kwitnący, oraz oura – ogon. Roślina jest również nazywana kitnią, kwiatem flamingów czy nawet świńskim ogonkiem.
Czerwone anturium w krajach Ameryki Południowej pojawia się w kwiaciarniach na walentynki. Wynika to z przekonania, że roślina sprawi, że obdarowana osoba odwzajemni uczucia.
Kitnia kojarzy się przede wszystkim z rośliną w czerwonym kolorze. Istnieją jednak również inne odmiany anturium. Znaczenie rośliny zależy od jej barwy. Biała ma symbolizować niewinność, natomiast czerwień to miłość i pasja. Z kolei różowe anturium oznacza kobiecość, przyjaźń, życzliwość. Ta symbolika to jedno. Jeśli masz anturium w domu, przesądy zapisane niżej powinny Ci być znane.
Co oznacza kwiat anturium?
- Anthurium to słowo z greckiego, które oznacza kwitnący (anthos) ogon (oura).
- Roślina jest sprzedawana w krajach Ameryki Południowej na święto zakochanych, ponieważ ma sprawiać, że druga osoba odwzajemni uczucia
- Znaczenie anturium zależy od koloru – czerwony okaz symbolizuje miłość, biały – niewinność, a różowy – przyjaźń i kobiecość.
Anturium w domu – przesądy
Wiesz już, co oznacza kwiat anturium. Czas poznać związane z nim przesądy, a jest ich kilka!
Po pierwsze, kwiat anturium ma przynosić domowi bogactwo i sukcesy zawodowe. Właściciele rośliny mogą cieszyć się dobrobytem, a ich dom jest otoczony specjalną ochroną. Anturium według przesądów jest dobrym prezentem dla mężczyzny. Dlaczego? Roślina przyniesie mu bowiem siłę i szczęście. Mówi się również, że samotna kobieta, która postanowi kupić anturium, w niedługim czasie pozna miłość życia.
Masz anturium w domu? Przesądy związane z tą rośliną mówią, że jest ona w stanie pochłaniać negatywną energię. Najkorzystniej działa anturium otrzymane od kogoś w prezencie.
Jeśli wierzyć w przesądy dotyczące anturium, warto postawić ten wyjątkowy okaz w domu. Roślina będzie go chronić, przynosić domownikom zawodowy sukces, bogactwo i dobrą energię. Chcesz uprawiać anturium w domu? Przesądy to jedno. Niezależnie od tego, czy w nie wierzysz, postaraj się stworzyć roślinie warunki, które pozwolą jej zdrowo rosnąć.
Anturium w domu – przesądy:
- Anturium podarowane mężczyźnie ma przynieść mu szczęście i siłę.
- Samotna kobieta, która kupi roślinę, według przesądów szybko znajdzie miłość.
- Anturium ma pochłaniać negatywną energię, otaczać dom ochroną oraz zapewniać domownikom dobrobyt i sukces zawodowy.
Kwiat anturium – jaki kolor wybrać?
Choć trudno uwierzyć, że roślina byłaby w stanie wprowadzić do domu szczęście, bogactwo i dobrą energię, nie ma powodów, by wątpić w jej dekoracyjny charakter. Jeśli planujesz uprawę kitni, zastanów się nad wybraniem wariantu kolorystycznego.
Popularny w polskich domach okaz to anturium czerwone, które zachwyca nie tylko krwistym kolorem, lecz także błyszczącą powierzchnią. Roślina wygląda niczym pokryta lakierem. Czerwone jest anturium Scherzera, które rośnie naturalnie między innymi w Kostaryce.
Do wyboru masz też białe anturium, na przykład Sierra White, której jasne pochwy kwiatostanowe tworzą piękną kompozycję z intensywnie zielonymi liśćmi. Istnieje również anturium Maine – ta egzotyczna roślina zachwyca różowym kolorem.
Jaki kolor kwiatów anturium wybrać?
- Popularne jest czerwone anturium, na przykład Scherzera, które wygląda jak pokryte lakierem.
- Możesz wybrać też białą roślinę Sierra White.
- W mieszkaniu pięknie zaprezentuje się Maine, czyli różowa odmiana anturium.
Anturium – wymagania
Roślina pochodzi z ciepłych obszarów. Nic więc dziwnego, że najlepiej radzi sobie na ciepłym stanowisku, gdzie jest jasno. Pamiętaj jednak, że światło powinno być rozproszone. Roślina nie może być narażona na przeciągi.
Żeby zachwycała pięknym wyglądem, zapewnij jej odpowiednie podłoże. Najlepsza będzie kwaśna, przewiewna, żyzna, przepuszczalna ziemia. Zadbaj o regularne podlewanie – w okresie wegetacji co kilka dni, natomiast poza nim wystarczy mniej więcej raz w tygodniu. Ważne jest też zraszanie rośliny, która dobrze czuje się w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności powietrza. Nie zapomnij o czyszczeniu liści wilgotną szmatką – dzięki temu będą pięknie się prezentować.
Na anturium dobrze działa nawożenie, jednak nie należy przesadzać z jego intensywnością. Możesz zdecydować się na nawóz dla roślin kwasolubnych, ponieważ okaz z rodziny obrazkowatych lubi podłoże o pH 4,5–5,5. Sprawdzi się też biohumus.
Jakie wymagania ma anturium?
- Roślinie zapewnij jasne stanowisko z rozproszonym światłem.
- Regularnie podlewaj i zraszaj roślinę.
- Możesz nawozić anturium przy pomocy biohumusu lub nawozu do roślin kwasolubnych.
Kwiat anturium – co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Roślina o błyszczących, sercowatych liściach wyróżnia się wyjątkowym wyglądem. Będzie jednak czymś więcej niż ozdobą w Twoim domu i nie chodzi tu o przesądy związane z dobrą energią. Ta roślina skutecznie oczyszcza powietrze! Usuwa z niego formaldehyd czy ksylen. Neutralizuje również szkodliwy amoniak.
Musisz jednak wiedzieć, że roślina jest delikatnie trująca. Przed pielęgnowaniem anturium zakładaj rękawiczki. To ważne, ponieważ sok z pędów może przyczynić się do wystąpienia wysypki skórnej. Dla oczu kontakt z sokiem okaże się szczególnie nieprzyjemny.
- Warto wiedzieć, że kwiat anturium skutecznie oczyszcza powietrze z amoniaku i formaldehydu. Pamiętaj też, że roślina ma trujące soki, dlatego zajmuj się nią zawsze w rękawiczkach, żeby zapobiec wysypce skórnej.
Redakcja Dekoportal.pl